NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 62. 15de Jaawang, ZATURDAG den 4 Augustus. - - t- i J' W’ Mffi "'/M- i aillHllillllMIIWIIi kerk in gesloten. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 50 Julij Gisteren zijnde de dag waarop in de synagogen de verwoesting van Jeruzalem werd herdacht, is door eenige onzer Israëlitische stadgenooteu eene inteekeninglijst geopend ten behoeve der Christenen in Syrië. De lijst heeft tot opschrift de veelbeteekende woorden van Israëls iaatsten profeet Maleachi hoofdst. II, vs. 10 Hebben wij niet allen éénen Va der Heeft ons niet één God geschapen Zoo als wij het reeds vroeger vermeldden waren het te Londen de heer Montefiore en te Parijs de heer Crémieux welke zich bij de vervolging der Christenen te Damas cus zoo verdienstelijk hebben gemaakt en het eerst met de geld-inzameling voor de on- gelukkigen in Syrië zijn begonnen. Mogen de ze voorbeelden bij ons de welverdiende navol ging vinden. Te Amsterdam heeft wederom eene daad van barbaarsche baldadigheid plaats gehad waarbij de sterke drank eege zeer groote rol t'i\ l BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAAR MARKT op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazerdspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardew’erk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 14 Augustus aanstaande, des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 24 Augustus daaraanvolgende des mor gens ten acht uur en dat vóór den 26 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en Weggeruimd. Hierbij wordt herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Policie-verordening«dat niemand eene tentkraam, of iets dergelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag opslaan dan op aanwijzing van den Markt meester en na voldoening van het Marktgeld." Sn eek den 24 Julij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De SetWlaris BlAtEN- EN BUITENLAND. SNEEK 5 Augustus. In de tweede kamer der staten-generaal is op den 51 Julij de discus sie over het voorstel van wet des heeren Sloet, tot afkoopbaarstelling der tienden voortgezet en ten einde gebragt. Art. 5 van het ont werp is, door de aanneming van een amen dement des heeren van Nispen van Sevenaer in dien zin gewijzigd dat de afkoopprijs te gen den penning twintig Wordt berekend en de termijn-berekening over de laatste vijftien jaren loopt. Hierdoor is het voorstel weder gelijk aan het vroegere. Aldus gewijzigd is het ontwerp aangenomen met 50 tegen 9 stem men. Door de tweede kamer is met 45 tegen 15 stemmen aangenomen de verhooging (met een millioen gulden) van hoofdstuk V (bin- nenlandsche zaken} der staatsbegrootingvoor uitgaven, nog in dit jaar tot voorloopige werk zaamheden voor den aanleg van spoorwegen. De kamer is daarna uiteengegaan. De hooge raad der Nederlanden heeft op den 51 Julij uitspraak gedaan in zake: 1) P. Sinke tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland (valsch getuigenis). Op grond van het onwettig bewijsmiddel is het arrest vernietigd en de zaak verzonden naaf het hof in Zuid-Holland 2) J. R. Sacht- leben tegen een arrest van het provinciaal geregts hof in Noord-Holland (doodslag zijner vrouw). Uit hoofde van het ongegronde der aaugevoer- de middelen, is de voorziening in cassatie ver worpen; 5) van den officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Amsterdam te gen een vonnis dier regtbank in zake W. v. D. jr. (weigering van visitatie in zijn pak huis van den voorraad anijszaad). De voor ziening tegen het ontslag van regtsvervolging is verworpende kosten te dragen door den staat. Op den 51 Julij is de vergadering van de algemeene synode der Ned. Hervormde kerk in Nederland op de gebruikelijke wijze Het antwoord van dezen staatsman wordt thans door de dagbladen van Piemout medege deeld. Het luidt aldus Ik dank u voor uwen raad. Ik zal mij dien trachten ten nutte te maken te meer daar het vervolgen gansch niet rn mijnen smaak valt en daar ik geenszins gezind ben mij te wreken over de kwellingen, mij in mijne jeugd aangedaan door zekere priesters, welke den arm der wereldlijke magt te hulp riepen om mij tot het aannemen hunner leeringen en tot het opvolgen hunner voorschriften te dwingen. Doch daar uwe hoogwaardigheid zoo goed is den vrede der kerk in ’s kon ings gebied ter harte te nemen veroorloof ik mij u een ver zoek te doen geef ook raad aan die van uwe ambtgenoolen welke tegen het gouvernement huns lands openlijk in verzet komen, den sou- verein dien het land zich heeft gegeven, W’ei- geren te erkennen tot opstand aanmoedigen, met onze vijanden buitenslands briefwisseling houden en binnenslands onlusten trachten te stichten. Het gouvernement heeft eerbied voor de kerk; maar indien geestelijken, al waren het ook aartsbisschoppen of kardinalen de wetten schenden en openlijk eene beleedigende min achting voor den koning en ’s lands instellingen aan den dag leggen dan zullen wij op hen de wetten doen toepassen al mogt dit ook geloofsvervolging worden genoemd door de par tij welke verdraagzaamheid predikt, wanneer zij builen magte is om uitvoering te geven aan de beginselen krachtens welke de jonge Mor- tara aan zijne ouders is ontvoerd en Madiai en zijne vrouw* uit hun vaderland zijn ge bannen." De Engelsche stoombootmaatschappij heeft den stoomklipper London voor achtduizend p. st. aan Garibaldi verkochtdat schip zal nu den naam van dien generaal dragen. Bij voortduring luiden de berigten uit Syrië zeer bedroevend. Het aantal Christenen, die zich in de vallei van Kesruau ophouden, wordt steeds grooterde vlugtelingen uit het binnenland zoeken daar bij hunne geloofsge- nooten eene schuilplaats. Voorstellen tot ee- nen wapenstilstand zijn hun gedaan; maar met het oog op de handelW’ijze der Turksche re- geringsbeambten in de steden Der-el-Kamar Zahleh en Damascus hebben zij het voor- zigtig geacht, die voorstellen niet aan te ne men en zich te blijven verdedigen. Uiteen schrijven van een* inwoner van Beyruthd. d. 11 Julij aan den Franschen Moniteur en betrekking hebbende op den moord té Da mascusblijkt, dat wel degelijk in die stad de Muzelmannen de aanvallers zijn geweest. Lord John Russell heeft iu het lagerhuis eenige documenten betreffende de moordtoo- neelen in Syrië overgelegd waaruit blijkt dat het tot heden bekende verhaal der ijsse- lijke gruwelen, aldaar gepleegd, niet overdre ven was niet alleen, maar dat de mishande lingen en folteringen nog veel afschuwelijker waren dan zij daarin zijn geschetst. In een’ brief uit Beyruth van 5 Julij aan den Londenschen Globe, leest men het volgende: «Herinnert u, als gij kunt, wat gij hebt hooren vertellen van de Indische zaken in 1857, en gij zult u kunnen voorstellen, wat de Syrische Christenen geleden hebben. Tach tig duizend vrouwen en kinderen meerendeels tot den gegoeden en rijken stand beboerende, bedelen om brood. In onderscheidene steden zijn al de huizen verbrand. De verslagenheid der bevolking is onbeschrijfelijk. Indien wij niet een schip te Beyruth hadden zou die stad door de dweepzuchtige Muzelmannen ver nietigd zijn geworden.” In de Union vindt men een officieel ver slag van de gruwelen in Syrië. Daaruit blijkt, dat 7120 weerlooze Christenen van beide ge slachten waaronder 105 geestelijken Vermoord zijn terwijl bovendien 662 weerbare mannen in de gevechten tegen de Drusen en Turken vielen. Daar in deze berekening geene melding van Damascus wordt gemaakt, kan men het aantal gesneuvelde en vermoorde Christenen veilig op ruim 8000 stellen. Tevens zijn 525 dorpen en gehuchten door de Drusen uitge speelde. Twee kerels hadden een’ jongeling van omstreeks 14 jaren dronken gemaakt, en wierpen hem daarna in het water w’aar bij meer dood dan levend werd uitgehaald. De daders vader en zoon die deze afschuwe lijkheid pleegden, werden op heeterdaad ge arresteerd en naar het bureau van policie ge bragt. Zoo als reeds vroeger gemeld iswordt de strafgevangenis voor vrouwen te Gouda op geheven. De pogingen, die van daar uit zijn aangewend, om de verplaatsing, zelfs door het bouwen van eene nieuwe gevangenis te voorkomen bleven vruchteloos. De vrouwen van Gouda gaan naar Woerden, en de gevan genen van Woerden gaan naar Leeuwarden. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 50 Julij Ofschoon de thermometer in de twee laatste dagen niet hooger dan 66° Fahr. teekende barstte gisteren namiddag boven deze stad een geweldig onweder los, hetwelk een paar uren aanhield en door zware regens was vergezeld. Eene koe werd door den bliksem doodelijk ge troffen in de onmiddellijke nabijheid eener woning, Welker deur open stond en waarvan de bewoners door den schrik als verpletterd waren. Van verdere onheilen hebben W’ij tot op dezen oogenblik niet vernomen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 50 Julij Naar wij vernemen is de commissie tot regeling der feestviering van 28 Augustus er in geslaagd, het muzijkcorps van het 8ste regement infanterie, te Leeuwarden garnizoen houdende, op den feestdag niet alleen her waarts te doen overkomen maar ook ten ge noegen van heeren officieren en ingezetenen van Groningen alhier acht dagen te doen ver toeven mits de commissie voorziet in de kos ten van transport en logies. Men twijfelt er niet aan of dit berigt zal den ingezetenen aangenaam zijn en voor velen een’ spoorslag te meer Worden om de commissie door gel delijke bijdragen in staat te stellen ook den nu aanstaanden feestdag regt doelmatig in te rigten. Men schrijft Uit Veendam d. d. 29 Ju lij Eene^ nieuwe industrie schijnt hier on der de rondreizende bedelaars te ontstaan. Een geheele zw’erm van dergelijke lieden trekt deze en omliggende gemeenten met bedelbrie ven rond deze om eene buitenlandsche reis te doen gene om een patent te bekomen en op die wijze w'eten zij soms ligtgeloovigen geld af te tokken. Onze zoo verdienstelijke rijksveldwachter heeft reeds een dergelijk per soon ontmaskerd zijnde zekere W. K., zon der beroep of woonplaats, en hem met zijn bedelbrief aan den heer officier van justitie te Winschoten overgeleverd die dadelijk last tot voorloopige gevangenhouding heeft gege ven. Men schrijft uit Maastricht d. d. 26 Ju lij Heden morgen vond men in de nabij heid der Moesmarkt alhier het lijkje van een pasgeboren kind. Ten gevolge der loopende geruchten nam in den loop van den dag de policie een dienstmeisje van 18 jaren in ver zekerde bewaring, op hetwelk zware vermoe dens van kindermoord rusten. Den 27 Julij. Heden middag waren wij getuige van een ander treurig voorval. De maréchaussee bragt den landbouwer Sm. van het naburig dorp Berg gevangen binnen. De ongelukkige had in eenen hevigen twist zijne dochter doodgeslagen. Dit meisje had verkee- ring mét een* boerenknecht, dat gevolgen schijnt te hebben gehad. De ontdekking daarvan was de oorzaak van dezen noodlotligen dood slag. De aartsbisschop van Chambéry heeft, toen zijne diocese van het Sardinische rijk af gescheiden en bij Frankrijk gevoegd werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om den heer Cavour goeden raad te geven. «Vermeng het geestelijke met het wereldlijke niet; laat de priesters in hunnen werkkring vrij dat is een eenvoudig middel om met de kerk in vrede te leven het gouvernement zal daar bij winnen en de kerk ook, en de vervolging der geestelijken zal binnen weinige dagen op houden zoo schreef de prelaat aan den heer Cavour. SNEEKER L r COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1