NIEljWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. c i860. No. 63. WOENSDAG den 8 Augustus. 15de Jaargang -.1 di?'’ i «90 SNEEKER BUITENLAND. 'iülJldilllWIIMI tusschen deze heide die dit ongelukkige het lijf der moeder de bliksem sloeg op verschillende plaatsen in. De duim der hand van een jong mensch die een’ vreemdeling den weg zou wijzen werd verpletterd en de arm verlamd. Op meer dan ééue andere plaats van het kanton ontstond brand en vernielde de hagel het gezaaide. De telegraafstangeu en zware boomen werden verbrijzeld ter aarde geworpen. Over het Lu- cerner meer en de omliggende dalen brak een vreesselijk onwedervergezeld van hagel en wolkbreuk los. Schuimende beken stortten zich van de bergen in het dal en sleepten rotsblokken, boomen en bruggen in hare woes te vaart medede dammen werden doorge- brokeu en de weidelanden overstroomd. Op vele plaatsen is het verkeer door het vernie len der brtigen gestremd. In het vermaarde kersenland Lowens heeft de hagel alles ver pletterd. Hoe vele menschen bet leven verlo ren hebben, is nog niet bekend. Te Gersau, aan den voet van den Rigi zijn er zes om gekomen. Gelukkig gingen de onweders niet door zwaren storm vergezeld. De duisternis, door de zonsverduistering aanmerkelijk ver meerderd maakte het tooneel nog angstiger en akeliger. In vele huizen moest men op het midden van den dag licht ontsteken. Volgens een in Duitschland opgemaakt overzigt betrekkelijk de ongelukken door de hedendaagsche zoogenaamde crinolines veroor zaakt bedraagt het getal daarvan alleen in dat land, 157, waarvan de meeste een’doode- lijken afloop hadden. Het meerendeel dier on gelukken werd veroorzaakt door vuur het daar op volgende grootste getal op en bij rijtuigen en machines, aan welke de ongelukkige slagt- offers der van onze overgrootmoeders overge- nomene hoepelrokken bleven haken. Een bij de Londensche Morning Post ont vangen schrijven uit Quebec van 16 Julij zegt, dat men in Canada met nagenoeg volkomene zekerheid eene van de overvloedigste graan oogsten welke er ooit geweest zijn verwach ten mag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAAR MARKT op welke geene bedelaarsrijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 14 Augustus aanstaande, des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 24 Augustus daaraanvolgende des mor gens ten acht uur en dat vóór den 26 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Hierbij wordt herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Policie-verordening «dat niemand eene tentkraamof iets dergelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag opslaan dan op aanwijzing van den Markt meester en na voldoening van het Marktgeld.” Sueek den 24 Julij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris IIA GA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK7 Augustus. De miliciens der ligting 1860 die in Mei jl. zijn ingedeeld bij het eerste, tweede, derde en vierde regemeut en zich thans in reserve bevin den eersten October as. in ac- en gedurende een jaar in wer- COURANT. 1 WEENEN, 51 Julij. De hoop welke men op de uitkomsten der bijeenkomst te Töplitz bouwt is zeer gering met hoe vele vreugde eene volkomene verstandhouding met Pruissen ook algemeen zou begroet worden die ook op onze binneolandsche aangelegenheden van gun- stigen invloed zou kunnen zijn. Wel ziet men eene gedeeltelijke overeenstemming tegemoet wat ul. de militaire bondswetten en voorna melijk het eventueel opperbevelhebberschap van het bondsleger betreft; doch veel verder gaan bij het meerendeel onzer denkende bur gers de verwachtingen niet want men ont veinst het zich niet dat de zwarigheden, die aan eene innige en volkomene overeenstemming tusschen Oostenrijk en Pruissen in den weg staan beginselen betreffen die hoogst moeije lijk te overwinneu zijn. BERLIJN. De dombouw te Keulen, waar- men sedert 17 jaren bezig is, maakt thans groote vorderingen. Weldra zal de kerk geheel voltooid zijn de beide torens zullen dan nog opgetrokken moeten worden. Bij het leggen van den eersten steen tot den nieuwen bouw beloofde de bouw’meester van den dom de domkerk behalve de torens binnen een tijdsverloop van 20 jaren te zullen voltooijen en hij heeft zijn woord gehouden. Men is nu bezig met bet ijzeren dak op de kerk te leggen, en tevens den 150 voethoo- gen middentoren daarop te plaatsen. De kos ten voor die bedekking en de ornamentering van het dak die van den middentoren voor de dakgoten en voor de waterafleidingen, zul len nog 56,957 th. bedragen, welke men door bijzondere giften en collecten wil trachten te vinden. Van 1842 tot het einde van 1839 zijn ten behoeve van dien reuzenbouw bijeeu- gebragt 1,770,990 th. waarvan besteed zijn 1,767,741 th. hieronder moeten niet gerekend worden de prachtig geschilderde glazen, wel ke door den koning van Beijeren ten geschen ke zijn gegeven. BERLIJN1 Augustus. Volgens berigten uit Petersburg wordt aldaar een eskader in schrijven ging- In het tijdschrift «Schat der Gezondheid” worden thans ten gevolge van het in toepas sing brengen van de meest eenvoudige begin selen der gezondheidsregeling nl. het rein houden van stroomen het draineren van hui zen en het aanvoeren van zuiver waler de volgende heilrijke uitkomsten medegedeeld: »In Liverpool is de sterfte verminderd van 57 tot 27 per 1000 in Bradford van 28'/, tot 22 in Gloucester van 27 lot 24. Als gemid delde uitkomst van negentien sleden waar die beginselen op zijn loegepast, blijkt het, dat de slerfte van 28 per 1000 gedaald is tot 21. Croydon werd eenige jaren geleden onder han den genomen en sedert dien tijd zijn gemid deld in die stad 196 menschenlevens jaarlijks gespaard In de militaire school te Chelsea is de sterfte van 9 per 1000 gedaald tot 4. De vrouwelijke gevangenen te Bristol, die on der [hygiënische bepalingen leven zijn drie malen zoo gezond ais de arme naaisters in Lon den en te Pentonville is, niettegenstaande den invloed van morele depressie de sterfte slechts een derde van de sterfte in bevolkte steden.” Van de arbeiders, die bezig zijn aan den bouw der vestingwerken te Antwerpen zijn niet minder dan 1020 van daar vertrokken naar Rijssel om bij de werken tot uitbrei ding dier stad gebezigd te worden. Frausche agenten hebben die lieden daartoe weten over te halen en, naar men veronderstelt, heeft de Fransche regering hier de hand in en moet die maatregel strekken, om zoo veel mogelijk mede den voortgang van het groote werk te Ant werpen te beletten. Men schrijft uit Parijs d. d. 1 Augus tus Sedert jaren heeft men hier zulk eenen zonderlingen zomer niet beleefd. Het is als of de saisoenen zijn omgekeerd. Sedert twee maanden hebben wij geene drie dagen achter een goed weder, en de zon komt naauwelijks voor eenige uren door, of er ontstaat een ge weldig onweder met regen en wind. De dampkring is koud en vochtig. Dit verschijn sel doet zich niet alleen te Parijs, maar door geheel Frankrijk voor. Bij Lorieut is over eene uitgestrektheid van verscheidene mijlen sneeuw gevallen. Jl. vrijdag hagelde het te Limoges en zaturdag viel te Lyon een kwar tier uur lang eene fijne sneeuw gisteren re gende het te Parijs gesmolten sneeuw en ha gelde het. Uit verschillende gedeelten van Zwitser land zijn treurige berigten ontvangen aan gaande de verwoestingen den 18 Julij ge durende de zonsverduistering door onweders aangerigt. Over Bern woedde het onweder drie uren lang op verschrikkelijke wijze en zijne bejaarde moeder eene doodelijke wonde heeft toegebragt waaraan zij weinige oogen- blikken daarna is bezweken. Uit Rijssen wordt gemeld d. d. 5 Aug. In het naburig Zeldam had gisteren een be- treurenswaardig voorval plaats. Eene boeren dochter was aldaar op het land in de na bijheid der woning, bezig met het schoon maken of wieden van koolplanten toen haar broeder bij haar kwam en haar toevoegde dat het nog beter was de planten af te maaijen, dan daarmede den tijd te verspillen. Zonder verder iets te zeggennam hij de bij zich hebbende zeis, en begon werkelijk de planten af te maaijen. De dochter spoedde zich hierop naar huis, haalde de moeder, en toen deze haren zoon van zijne dolzinnige daad wilde terugbrengen, ontstond er laatsten eene worsteling gevolg had, dat de zeis in drong en deze onmiddellijk daarop dood ter neder viel. De dader bevindt zich in handen der justitie. De veldwachter Althuizen te Boekel arresteerde zondag drie jagtovertreders die hun tuig niet wilden overgeven en waarvan de éen zelfs een geweerschot op hem loste en hem daardoor den schedel verwondde. Dezelfde veldwachter ontzette voorleden jaar een ingezeten van 10 met stokken gewapende boeren en ontving daarvoor een vleijend der regering en tractementsverhoo- dragonders den zullen tiviteit gesteld kelijke dienst gehouden worden. Z. M. heeft den kapitein jhr. D. C. M. Hooftadjudant bij het regemeut rijdende ar tillerie, benoemd tot gouverneur van Hd. twee den zoon Z. K. H. prins Alexander, met be paling, dal genoemde kapitein, als zoodanig, zijne dienst op 23 Augustus as. zal aanvaar den. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van policie te Dockum J. P. Emmelolh, amb tenaar bij de rijksbelaslingen aldaar. De minister van justitie heeft in de 2de kamer volgehouden het beginselom verzoe ken tot naturalisatie af te wijzen wanneer een vreemdeling in zijn geboorteland de na tionaliteit behoudt en zulks met het oog op ’s lands belang bij een zuiver en ondubbelzin nig Nederlandsch staatsburgerschap. Wij vernemen dat er alhier in de aan staande kermis Kolksvermakelijkheden plaats zullen hebben, en zijn wij wel onderrigtdan is de dag dier vermakelijkheden bepaald op donderdag den 16 Augustus aanstaande. Wij kunnen niet nalaten onze ingenomenheid met dergelijke feesten te betuigen en vertrouwen tevens, dat dit feest bij onze stadgenooten al gemeene deelneming zal vinden en dat de commissie voor de volksvermakelijkheden door de bijdragen der ingezetenen in staat gesteld zal worden deze feesten zoo luisterrijk mo gelijk te kunnen houden opdat dit moge strek ken ten blijke van sympathie in het ontwor pen plan dier commissie, alsmede tot vergoe ding voor de vele moeiten aan dergelijke te geven feesten verbonden. (Ingez.) Men verneemt, dat het marmeren stand beeld van onzen volksdichter Tollens, in het park te Rotterdam op te rigten den 24 Sep tember aanst.zijnde de 80e verjaardag zijner geboorte, plegtig zal worden onthuld. De ont hulling van het gedeukteeken op ’s dichters graf te Rijswijk, welke aanvankelijk op dien dag was bepaald zal naar men verder ver neemt volgen op den 21 October aanst. den dag waarop hij vier jaren geleden in zijn ge liefd Rijswujk ontsliep. Men verneemt, dat de heer W. Heinke, ingenieur van het Engelsche gouvernement dezer dagen op last van de Londensche Lloyds de Lutine heeft onderzocht. Hij heeft bevon den, dat het zand, hetwelk het wrak bedekte, is verdwenen en dat men derhalve nog in dit jaar mag verwachten, dat eene aanzienlijke hoeveelheid goud en zilver zal worden opge haald. Uit Delden wordt gemeld d. d. 2 Au gustus Heden avond werd alhier gevanke lijk binnengebragt de persoon N. N. land bouwer te Ambt-Delden die in eenen slaat van dronkenschap en groote opgewondenheid

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1