NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. tf c. 1860. No. 64. r ZATURDAG i 14de - den 11 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 15 AUGUSTUS 1860, des voormiddags ten 10 uur. TO -"i verantwoording over BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. d. d. 5 een - - men dat i Garibaldi beide rijk en mogt echter zulk van een en Sardinië dan het zamentrekken den strijd tegen Belgie 5 64 nageblevenen gesneuvelden in dezen strijd stuur en afgevaardigden van de district-com - missiën gehouden te Amsterdam den 23 Ju- lij jl. bleek, dat gedurende het jaar 1859 aan 1814 deelgeregtigden, de som van ƒ61,767.501/, aan gratificatiën is uitbetaald geworden. On der de hierbedoelde personen zijn 198 ver- den slag bij Waterloo 40 na- gesneuvelden bij Waterloo t van 1814; 57 vermink- ITALIE. Uit Melazzo schrijft 1 nadat die plaats in de magt van was, er eene Napolilaansche stoomboot met bevelen voor Bosco kwam. De gezagvoeder de stad in Garibaldi’s magt vindende, vroeg verlof, zich naar het fort te begeven dat hem werd toegestaan. Bij Bosco gekomen volbragt hij zijne zending en zeide toen, namens Ga ribaldi, dat Bosco met zijne officieren vrij kon vertrekkendoch dat hij de soldaten moest achter laten bij weigerend antwoord zou Garibaldi het fort laten springen. Bosco ant woordde «Mijne soldaten hebben te dapper gevochten, om hen aan hun lot over te laten. Zeg Garibaldidat als hij mij de plaats laat aanwijzen, waar de mijn ligt, ik er op zal gaan zitten en eene sigaar rooken, en dat, als ik in de lucht spring, mijn laatste kreet zal zijn Leve de koningDe eenige gunstdie ik vraag, is, dat het bloed mijner soldaten ont zien worde.” Garibaldi hierdoor getroffen liet hem weten, dat hij zich dan met zijne PUNTEN TER BEHANDELING. Installatie van den heer J. H. Paëhlig als lid van den gemeenteraad. Besluithoudende goedkeuring van het re glement en vrachtlijst voor het beurtveer tus- schen Zwolle en Sneek. Gemeenterekening en het jaar 1839. Adres van den heer L. P. Ouwersloot om verhooging van jaarwedde. Rekening van de daarstelling en het beheer der gasfabrijk met voorstellen van de com missie. Missive van de stads algemeene armvoogden houdende voordragt van twee drietallenter benoeming van twee stads doctoren. Reglement voor het beurtveer van Beets en Beetsterzwaag op Sneek. Aug.: hertog bij bet gen. nemen. Uit het jaarlijksch verslag van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlandenuitgebragt ter algemeene vergadering van het houfdbe- zeen hebben dienstig element en op niet zeer rijk beschuldigd de tegenwoordige woelingen te hebben in de hand gewerkt. De Constitutionel meldtnaar luid van berigten uit Messina van den 29 Julij door de Neiva te Marseille aangebragtdat Gari baldi aan het hoofd van 20,000 man die stad binnentroken dat hij aan het Faro eene batterij laat opwerpen waarbij hij de werk zaamheden in persoon leidt. Deze batterij zal de inscheping der expeditie naar het vaste land dekken. De burgemeester van Messina heeft in eene proclamatie, die met het Sa- vooische wapen prijkt de bewoners uitgenoo- digdthans naar de stad terug te keeren. Dien ten gevolge waren de schepen die eene toevlugt op de reede hadden gezochtterstond de haven binnen geloopenen werden alle winkels weder geopend. De Queen of Engeland eene stoomboot voor Garibaldi aangekocht verliet dezer da gen Liverpool uitgerust en voorzien van ee ne menigte voorwerpen van wege de Gari- baldi-vereeniging van dames. Oost-Indie bouw der nieuw te stichten R. K. kerkdie men van plan schijnt te wezen te digt bij het bedehuis der Doopsgezinden te plaatsen. Uit Wiesbaden wordt berigtdat reeds den 10 dezer de koning der Belgen aldaar wordt verwacht. Men zegt, dat die reis ge schiedt op aanraden der Engelsche regering. Op ongezochte wijze zou koning Leopold in genoemde badplaats den koning der Neder landen ontmoetenten einde den grond te leggen tot eene naauwere vereeniging tusschen Nederland en Belgie. De Weener Presse berigt dat de bij eenkomst te Töplitz o. a. tot uitkomst heeft gehad, dat Pruissen het volkomen eens is met Oostenrijk over de noodzakelijkheid om wat de Oostersche aangelegenheden betreftge trouwelijk de gedragslijn te volgen die in 1854 door de Westersche mogendheden werd aangenomen; en voorts, dat Pruissen, met betrekking tot de zaken van Italië, niet wil de de verpligting op zich nemen, om tusschen te komen zelfs niet in geval Oosten- Venetie mogt aangevallen worden een aanval het gevolg zijn nieuw verbond tusschen Frankrijk zou Pruissen toestemmen in van een bondsleger aan den Rijn welks opperkommando aan den prins regent zou worden opgedragen. De Köln Zeil, bevat een hoofdarlikel waarin zij tracht te bewijzen dat de gebeur tenissen in Syrië, die thans de menschheid doen gruwen geenszins eene Christenvervol ging zijn; zij ontkent, dat de Christeuen in het Oosten om hun geloof vervolgd worden eu beweert dat de moordtooneelen in dat land voortvloeijen uit familieveeten en aloude twisten der volksstammen onderling. Het blad werpt de schuld op de Maroniten de- niet de Drusen of de Muzelmannen volgens de Köln. Zeit. het gods - er bij in het spel gebragt bedekte wijze wordt Frank- SNEEK, 10 Augustus. Aan de tweede ka mer der staten-generaal is aangeboden een ont werp van wet, tot aanvulling van art. 10 der wet van 29 Junij 1854 {Staatsblad n°. 102). Het eenig arlikel van dat ontwerp luidt al dus Poging tot misdaad wordt gestraft indien tegen de misdaad zelve tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren bedreigd is, met eene tuchthuisstraf van vijf tot vijftien jaren.” De eerste kamer heeft den 6 Augustus bare werkzaamheden hervat. De vroeger ge melde wetsontwerpen en andere stukken zijn ingekomen eu de afdeelingen zijn zamengesteld. In de afdeelingen van de eerste kamer der staten-generaal werd op den 7 dezer onder zocht het wetsontwerp nopens de staatsspoor wegen en dat, betreffende de verhooging van het 5e hoofdstuk omtrent de kosten voor de spoorwegen. De heer mr. W. Naula Lemke, onlangs door Z. M. den koning benoemd tot regter in de arrondissements-regtbank te Sneek, is dings- dag jl. in eene zitting van het prov. geregts- hof te Leeuwarden als zoodauig beéedigd. Door Z. M. is benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit, aau de hoogeschool te Groningen de heer E. J. Diest Lorgion theol. doet, en pred. te Groningen. Men verneemt, dat Z. M. de doodstraf, waartoe de 17jarige C. M. Loopwijk wegens vergiftiging door het provinciaal geregtshof van Noord-Holland was veroordeeld, heeft veran derd in tien jaren tuchthuisstraf. Ten gevolge der aanvankelijk gunstige uitkomsten welke de instructie naar de on langs ingevoerde nieuwe reglementen heeft op geleverd zullen de miliciens der ligting van 1859 behoorende tot het wapen der infan terie die den 17 April jl. in werkelijke dienst zijn getreden, eene maand vroeger dan bepaald was in het genot van groot verlof wor den gesteld, en wel op den 11 der volgende maand voor zoover namelijk de miliciens bij gemelde corpsen niet door het lot verpligt ziju geworden om tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers, onder de wapenen te verblijven; terwijl diegenen welke tot de bataljons be lmoren die aangewezen zijn om aan de veld manoeuvres in het kamp te Milligen deel te nemen den dag nadat zij uit dat kamp we derom in hunne garnizoenen zullen zijn te ruggekeerd, met groot verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken. Uit ’s Gravenbage wordt gemeld d. d. 7 Naar men verneemt zal de regerende van Nassau in den loop dezer maand Nederlandsche hof een bezoek bren- Z. D. H. zal op het Loo zijnen intrek minkten in geblevenen van g 18 verminkten in den veldtogt 96 verminkten in ten in vroegere oorlogen; 200 verminkten in 1 van eu 1161 infir- men zamen 1814 deelgeregtigden. Men schrijft uit Amsterdam Augustus Eenige weken geleden heeft Duisch Israëliet, dr. Chronik in een locaal in de Zwanenburgerstraat eene voorlezing gehouden, om zijne geloofsgenooten liberale hervormingen in hunne godsdienst-oefeningen aan te prijzen. Het schijnt dat deze denk beelden bij sommige aanzienlijke Joodsche fa- miliën sympathie vinden maar dat de massa der Israéliteu er ten hoogste tegen is inge nomen. Althans bij gelegenheid dier voorle zing had een oploop plaats en het scheelde weinig, of daaruit waren voor den Israëliti— schen hervormer slechte gevolgen ontstaan. Desniettemin kondigde hij voor gisteren eene tweede vordragt in helzefde locaal aan welk plan door mededeelingen in sommige bladen ruchtbaar werd gemaakt. Duizenden Israëliten, de meesten uit de lagere volksklassen vulden de Zwanenburgerstraat en de aangrenzende buurten. Ondanks de tegenwoordigheid van een aanzienlijk getal policie-agenten, was het te vreezen dat bij het vertrek van dr. Chro nik welligt ongeregeldheden zouden ontstaan en hieraan is het zekerlijk toe te schrijven dat, alvorens deze het huis verliet, een de tachement dragonders den toegang tot de Zwanenburgerstraat schoon veegde. Desniet tegenstaande achtte men hem niet veilig en is hij dan ook naar zijne woning terugge keerd vergezeld van een der commissarissen van policie en ongeveer een twintigtal agenten, terwijl deze optogt in den rug door dragonders werd beschermd die de opdringende menigte terughielden. Het kerkbestuur der Nederd. Israëlitische hoofd-synagoge alhier heeft bij openbare afkon diging zijn leedwezen te kennen gegeven over de handelingen van sommige personen die in hunnen verkeerden ij ver voor de godsdienst zich hebben laten vervoeren om op den openbaren weg baldadigheden te plegen jegens dr. Chronik. Aan den heer W. H. Suringar te Am sterdam is door eenige heeren en besturen van corporation op zijnen 70sten verjaardag eene gouden medaille geschonken voorzien aan de eene zijde met het borstbeeld van den heer Suringar en aan de andere zijde met een toepasselijk opschrift. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 7 Augustus Heden werd alhier de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van de broe derschap der notarissen in Nederland gehou den onder presidium van den heer Bruno Tideman in eene der zalen van het gebouw der maatschappij Arti et Amiciliaedaartoe welwillend door het bestuur afgestaan. Een buitengewoon groot aantal notarissen uit alle deeien des lands woonde de vergadering bij. I Na afloop vereenigden zich de leden aan eenen vriendschappelijken maaltijd. De volgende vergadering zal te Arnhem gehouden worden. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 7 Au gustus Men verneemt, dat bij de alhier ge vestigde commissie tot bevordering der daar stelling van eenen spoorweg Utrecht Zwolle het berigt ontvangen is dat het kapitaal van 5,000,000 der Nederlandsche centraal-spoor- weg-maatschappij volteekend en derhalve de aanleg van den spoorweg UtrechtZwolle verzekerd is. Uit Makkum wordt gemeld d. d. 6 Aug.: Door 67 leden der Doopsgezinde gemeente al hier is een adres aan Z. M. den koning in gediend verzoekende handhaving der wet die bepaalt, op welken afstand nieuwe kerk gebouwen mogen gesticht worden van die der andere gezindten in zake den voorgenomen SNEEKER 1 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1