NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3 c 1860. No. 65. WOENSDAG 45de Jaarirana. den 15 Augustus. r s v 19 WiWWIlili BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. nog spoediger dan de landmail de reis NOORWEGEN. Op den 5 Augustus zijn de koning eu de koningin van Zweden te Drontheim plegtig gekroond als koning en ko ningin van Noorwegen. Het volk betuigde daarbij met geestdrift zijne gehechtheid aan het vorstelijk echtpaar. MESSINA8 Augustus. Garibaldi is nog niet vertrokken de toebereidselen worden voortgezet. NAPELS, 8 Augustus. De stad blijft rus tig bjj voortduring komen hier troepen aan om eene landing van Garibaldi af te weren. LONDEN, 8 Augustus. Miss Emilia Faitts- full heeft eene boekdrukkerij opgerigtwaar vrouwen als letterzetsters arbeiden. De koningin heeft aan miss Faittsfull hare hooge tevreden heid hierover doen kenbaar maken en hare belangstelling betuigd in elke poging, die strek ken kan om den handenarbeid der vrouwen uit te breiden. De nieuwe inrigting heet Vic toria-boekdrukkerij.” De Times berigt uit Beyruth van den G dat 400 personen te Damascus zijn in hech tenis genomen wegens deelneming aan den Christenmoord. Onder de gekerkerden bevin den zich Ali-Bey en andere invloedrijke man nen. Eene buitengewone commissie zalals regtbank in het hoogste ressort, over de be schuldigden uitspraak doen. De veroordeelden zullen de over hen gevelde vonnissen onver wijld ondergaan. LONDEN, 11 Augustus. Lord John Rus sell, gisteren avond in het lagerhuis antwoor dende op de interpellatie van den heer Sheri dan, verklaart, dat Engelsche mariniers in Sy rië zullen ontscheept worden als het noodig mogt zijn. Hij hoopt echter, dat de energie van Fuad-pacha de zending van latere troe pen overtollig zal maken. Zoo als bekend is heeft de Great Eastern bij zijne eerste vaart naar New-York 555 Eng. zeemijlen per dag afgelegd. Dit is eene snel heid welke tot dus verre door geen stoom schip bereikt is. Deze snelheid moge al niet aan overdrevene verwachting beantwoorden, zij is toch van dien aard dat de Great Eastern in 59 dagen van Nederland via de Kaap naar Batavia zou stoomen. Rekent men nu de landmail gemiddeld 4G dagen dan zou het monsterschip nog twee stations kunnen aan doen en nog spoediger dan de landmail de reis doen. Voor de mail-paket-vaart van Southampton naar de Kaap staat 40 dagen alzoo stoomt de Great Eastern op dit traject zoo veel sneller, Zulke offers worden thans dringend geëischt voor die ongelukkige Christenen voor men- schen even als wij geschapen naar het even beeld Gods, voor Christenen, onze broeders even als wij kinderen van den barmhartigen Vader die zich over al zijne schepselen ont fermt. Helpt broeders I gij rijken maar ook gij armen de waarde van de tortelduif is Gode niet minder welgevalligdan die van varren en rammen. Eene hand vol meeis is Gode even aangenaam als het rijke offer der vermogenden en rijken. Helpt! geeft ieder naar mate hij door God is gezegend I zaait wel dadigheid gij zult welwillendheid oogsten Het werk der weldadigheid zal vrede zijn. BATAVIA 25 Junij. Het inlandsche be stuur van het rijk van Banjermassin is afge schaft en dat rijk onder het onmiddellijk be heer der Nederlandsche regering geplaatst. Als een staaltje van de stemming der ge moederen in Venetie moge dienen dat te Ve rona Mantua en elders op de openbare straat, op de spoorwegstations enz. de volgende woor- deu geschreven zijn, die niet zoo dikwijls wor den uitgewischt of zij verschijnen weder Le ve Garibaldi, Kossuth en Victor Emanuel Veronezen (of Mantuanen) Garibaldi nadert hooptSicilië is bevrijd van de Bourbons; weldra zal Venetie bevrijd worden van de Duit- schers Excelenlie van Weenen goede reis 1” De toestand van dat land is bedroevend. In Sardinië worden drie legerkampen op gerigt die door 50,000 man zullen worden betrokken. SNEEK 14 Augustus. In eene zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 10 dezer zijn eenige verslagen van commissiën van rapporteurs uitgebragt. Men verwacht, dat de beraadslagingen onverwijld eenen aan vang zullen nemen. Naar hetgeen men ver zekert, zouden de gevoelens over het spoor- weg-onlwerp in de afdeelingen van de eerste kamer, nog al uiteengeloopen zijn, en zouden verschillende leden, uit het financiële oogpunt, vele bezwaren daartegen hebben aangevoerd. Het verslag der kamer moet reeds gereed en aan het oordeel der regering onderworpen zijn. De eerste kamer heeft op den 15 dezer al de aan de orde zijnde wetsontwerpen aan genomen waaronder ook de verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting over I860. De discussie over de spoorwegen is bepaald op donderdag as. Naar aanleiding eener aanschrijving van het ministerie van oorlog, dato 2 Aug. jl. hebben de chefs der corpsen kennis bekomen dat aan de miliciens bij het corps mariniers en gagementen voor zes acht of meer jaren worden vrijgelaten, en het maximum van hand en aanbrenggeld voor dat corps is vastgesteld als volgt Bij verbindlenissen van miliciens voor acht en meer jaren handgeld ƒ75, aan brenggeld ƒ15 als boven voor zes jaren handgeld ƒ53, aanbrenggeld ƒ15; met ver dere bepaling, dat, wanneer de indiensttre ding zonder lusschenkomst van aanbrengers of wervers plaats heeft, het aanbrenggeld als ver hoogd handgeld zal kunnen worden toegekend. In de provincie Friesland zijn in de maand Julij 70 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven en 55 door die ziekte aangetaste runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1514. Bij de vrijdag jl. te Leeuwarden gehou- dene aanbesteding bij inschrijving van het leg gen eener nieuwe geleiding in huizen onder den grond binnen Sneek ter verdere voltooi- jing van de telegraaflijn tusschen Sneek en Lemmeris het minst ingeschreven door A. Prins te Sneek voor de som van ƒ965. Er waren zes inschrijvingsbiljetten ingezonden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 12 Augustus Gisteren morgen is Z. Maj. de koning per extra trein uil Wiesbaden te Utrecht aangekomen eu onmiddellijk naar Soestdijk vertrokken om een bezoek aan H. Maj. de koningin-moeder te brengen. Van dit bezoek teruggekeerd is Z. Maj. des avonds per extra trein naar ’s Hage doorgereisd. De provinciale geneeskundige commissie te ’sGravenhage wenscht de koepokstof in ha re kracht zooveel mogelijk te behouden en mitsdien heeft haar voorzitter dr. Kiehlvoor eenige dagen eene koe ingeënt met stof van een gezond vierjarig kind genomen zich voor stellende van die koe de stof weder op ande re kinderen over te brengen. Groot was zijne verrassing, toen hij daags daarna het berigt ontving, dat in eene naburige gemeente hoogst waarschijnlijk bij eenige runderen echte koe pokken van zelven waren ontstaan. Hij begaf zich onmiddellijk derwaarts en ontdekte, onder twaalf koeijen bij vier uitmuntende koepok ken aan de tepels. Hij nam daarvan stof af en entte daarmede onmiddellijk vier gezonde kinderen in. Van de overige stof heeft hij aan eenige knnstgenooten gevulde glazen me degedeeld. De commissie is derhalve thans in hel bezit van koepokstof zoo zuiver en krach tigals waarvan zich Jenner bediend heeft. Men schrijft uit LTtrecht aan het Han delstad Naar men verneemtzullen eerst daags aan ’s rijks munt koperen muntstukken ter waarde van 21/, cent worden geslagen. Te Zaandam had dezer dagen een voor val plaatsdat treurige gevolgen had kun nen hebben. Een korporaal bij de schutterij aldaar, zich waarschijnlijk willende oefenen in het schijfschieten, had de onvoorzigtig- heid om op een tuinschut een cirkel te tee- kenen en daarnaar te schieten; natuurlijk baan de de kogel zich een’ weg door de houten beschutting (hetgeen de korporaal voorzeker niet vermoedde), met dat gevolg, dat de ko gel eene der naastbij zijnde woningen trof, door twee beschotten vloogeen aan den wand hangenden spiegel verbrijzelde en langs de tafelwaaraan de bewoners zatennaar buiten snorde, zonder tot aller verwondering iemand te kwetsen hetgeen de bewoners waarschijnlijk aan hunne zittende positie te danken hadden; eeu der kinderen echter heeft door het fijne spiegelglas kleine blessuren be komen. De korporaal is in verzekerde bewa ring gesteld. In de Am. Cour, van woensdag jl. leest men Volgens de buitenlandsche wetenschappelij ke tijdschriften en weekbladen mogen wij het verschijnen der groote komeet van 1536 op het einde dezer maand verwachten. Indien deze voorspelling mogt Worden bewaarheid zal men een majestueus schouwspel kunnen genieten vermits deze zoogenaamde groote komeet van Karel V eene der schitterendste is, die bekend zijn; haar staart strekt zich op meer dan 100 graden uit en wel derwyze, dat, wanneer de kern der komeet zich regt boven ons hoofd bevindt, een gedeelte van haren staart nog beneden de lijn van den ho rizont geplaatst is. Uit Enschedé wordt gemeld d. d. 9 Aug. Dat vrede stichten soms nog gevaarlijker kan afloopen dan strijden, bleek gisteren in de ge meente Lonneker. Twee knechts van den boer op de erve Groote Hulzik waren bezig met rogge maaijen en kregen verschil, waarop eene vechtpartij volgde. De boer, op de worsteling aankomende, wil de partijen scheiden strui kelt en heeft hét ongeluk zijn been te breken. Wie weet, of niet eene der mogendheden in Syrië Let lot vau den landbouwer te Lonneker wacht. De heer J. S. Hillesum opperrabijn in het Synagogaal ressort van Drenthe deed op den 11 Augustus in de Synagogen der respec tive gemeenten van dat ressort eene opwek king aan de Israëliten afgekondigen tot het bijeenbrengen van giften voor de Christenen in Syrië. Z. eerw. heeft de kerkbesturen ver zochtop den 12 daarvoor eene collecte te doen. De heer Hillesum dringt zijne opwek king onder anderen aldus aan Israëliten Een heilige pligt roept ons thans, onzen Christenmedemensch te ondersteunen en te offeren op het altaar van liefde en wel dadigheid. Zoo immer dan is het nu vooral, dat tijd en omstandigheden zoodanige offers eischen tot hulp in dringenden nood on dersteuning van verlatene weduwen tot bij stand van hulpbehoevende weezen om den naakte te kleeden en den hongerige te spijzen. Het kan u niet onbekend zijn geliefde ge meente! wat de Christenen in Syrië dezer dagen hebben geleden en welligt nog lijden. De treurmare is van uit het verre Oosten ook tot ons doorgedroegen hoe zij daar aan doo- den moorden en slagten zijn prijs gegeven hoe daar de onmenschelijke barbaren, in hun ne verregaande wreedheden allergruwelijkst hebben gefolterd en gemoord. Het is onnoo- dig, die treurige schilderij in hare kleinste bij zonderheden voor te stellen daar de slechts flaauwe berigten die tot ons zijn gekomen reeds ijzingwekkend zijn. Het is daarom, dat de opperrabijn het waagt een beroep te doen op de milddadigheid der Israëliten in zijn rabbinaal ressorten in naam der menschheid van God u dringend smeekt, om door geldelijke offers te toonen, dat gij als opregte Israëliten bereid zijt uwen medemensch te oudersleunen. Zegt niet dat uwe hulp te gering is, om iets ter redding te kunnen bijdragen. Immers het sierlijkste gebouw wordt door de opeenstapeling van slechts enkele steentjes opgetrokken. Brengt gij, bid ik u, die steentjes aan tot het bou wen van den tempel der ware liefde Israëliten het is pas kort geleden dat gij hebt getreurd om het verlies van tempel en offeranden. De ziel van dien Sions tempel, de geest dier offeranden leeft nog moet nog leven onder Israel. Dagelijks nog kunnen wij Gode offeren offers der liefde offers der weldadigheid. SNEEKER COURANT. I 6 ii 1 M i M) i—na—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1