NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i na ZATURDAG den 18 Augustus. I860. No. 66. 15de Jaargatjg... - w I I Sire 1 SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. i N/x en zonder i hiermede van het al- Intus- d. 13 eenige 1 f> gruwelen t die Europa met verontvaardiging hebben vervuld door de Turken bedreven. Te Parijs zijn eenige geestelijken aange komen die als door een wonder aau den Chris- tenmoord ontsnapten. Zij zijn door den aarts- bisschap van Parijs ontvangen en wekken de algemeene belangstelling en deelneming op. Frankrijk wenscht Syrië onder het be stuur van Abd-el-Kader, met den titel van onderkoning, geplaatst te zien, en heeft reeds om Engeland te bewegen hier- nemen. De Fransche rege- de oprigting van dit onderko- beste oplossing der bestaande voor het oogenblik meldt uit Groningen d. Zaturdag middag waren kinderen bij de smederij van den heer Meul- man aan de Noorderhaven aan het spelen. Onder meer werktuigen staat vóór die smede rij eene machine waarmede men gewoon is ijzer te snijden. Een der kinderen een meis je van 8 jaren legde in hare onwetendheid de hand op de machine, terwijl door anderen het rad werd in begeging gebragt. Eensklaps deed dit meisje een' smartelijken kreet; vier van hare vingeren waren verbrijzeld en da delijk is er geneeskundige hulp ingeroepen. Dit voorval toont weder de noodzakelijkheid aan, om zoodanige gevaarlijke werktuigen, die onder aller bereik zijn goed vast te maken opdat zij anderen niet kunnen schaden. Op 11 September en volgende dagen zal in de korenbeurs te ’s Hertogen boseb eene ten toonstelling van voortbrengselen van landbouw, werktuigen en gereedschappen voor landbouw, paarden, vee, pluimgedierte enz. worden ge houden, waarbij verschillende prijzen zijn uit geloofd. Uit Parijs meldt men De crinoline heeft eene groote verbetering ondergaan niet alleen dat men haar heeft ontdaan van alle gevaarlijke en lastige hoepels en stalen veren, en ze thans op zeer eenvoudige wijze kan op blazen maar men is verder gegaan, men heeft van de daarin aanwezige lucht gebruik ge maakt en wel op de volgende wijze: Door op een knopje te drukken dat zich op de heup bevindt, doet zich eensklaps de nieuw ste dansmuzijk hooren en wel met vol orchest. j De schoonste walsen polka’s mazurka’s, enz. wisselen elkander af, ja er zijn zelfs crino lines die lot twiutig verschillende dansen voortbrengen. De uitvinder brengt door zijne verbetering niet alleen de dames aan het draai- jen maar ook de hoofden van piauo-fabrij- kanten en muzijkanten want zij zien met angst hunnen ondergang tegemoet. Het Dagblad van 's Gravenhage deelt een’ brief mede van eenen te Beyruth geves- tigden Franschen geneesheer die ooggetnige is geweest van vele der gepleegde gruwelen en verklaart, dat de Maroniten de eerste aan vallers zijn geweest en de Christenen zich schandelijk laf hebben gedragen toen zij door de Drusen op hunne beurt werden bestre den. De dagbladen hebben, volgene hem, over het algemeen de wreedheden zeer overdreven. De Drusen zijn aangevallen en hebben zich verdedigd. Als overwinnaars hebben zij zich niet edelmoedig gedragen, maar zijn zij min der onmtèdoogend geweest dan is beweerd. Volgens den schrijver van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. maken bekend dat de herziene en nieuw opgemaakte legger van on- derhoudpligtigen van rij- eu voelwegen, vaar ten straten waterlossingen enz. welker on derhoud door meerdere personen uit ééne hand voor het geheel moet worden gedragen, gedu rende twee maanden te beginnen met den 22 Augustus en te eindigen op den 22 Octo ber dezes jaarster Secretarie der Gemeente, voor de belanghebbenden ter visie zal liggen en dat een ieder verpligt zal zijn zijne be zwaren daartegen binnen eene maand na dat tijdstip aan Burgemeester en Wethouders voor- uoemd schriftelijk in te dienen. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris II AC A stappen gedaan, mede genoegen te ring ziet in niugschap de moeijelijkheden althans Engeland echter bestrijdt allerkrachtigst het gedane voorstel en vreest voor zijne Indische bezittingen. Naar men zegt, heeft Abd-el-Kader aan den keizer een’ brief geschreven waarin hij zijnen dank betuigt voor de hem verleende on derscheiding en verklaart, dat hij slechts de schuld heeft afbetaald, welke hij vóór elfja ren te Amboise had aangegaan. Alexander Dumas heeft van uit de ha ven van Napels weder een schrijven aan zijn’ vriend Carini gerigtwaarin hij, ten bewij ze hoe Garibaldischgezind de bevolking van Napels is, mededeelt, dat een policie-agent en de directeur van policie, die bij hem aan boord kwamen tranen stortten toen hij hun een sprekend gelijkend portret van Garibaldi deed zien. Zij noodigden hem dringend, aan wal te komen daar hunne familien van ver langen brandden om hem te zien. In het eerst vermoedde hij echter een’ valstrik, en hoezeer hunne daarop blijkende aandoening niet wan trouwende achtte hij het toch maar geraden, niet aan land te gaan daar hij zich herin nerde vroeger te Napels tot 4jarige galeistraf te zijn veroordeeld. Zoo als men weet heeft koning Victor Emanuel Garibaldi verzocht om geen’ voet te zetten op het vaste land van Sicilië en ook dat hij een weigerend antwoord gaf op die uituoodiging. Zie hier den tekst van dat antwoord Het is u bekend hoeveel eerbied en ver knochtheid ik voor Uwe Majesteit gevoelen het smart mij niet in staat te zijn om u te gehoorzamen gelijk ik zoo gaarne zou doen. Italie’s tegenwoordige gesteldheid verbiedt mij te aarzelen de bevolking roept mij ik zou mijnen pligt verzuimen en Italie’s zaak prys geven indien ik geen gehoor aan hare roep stem gaf. «Vergun mij alzoo ditmaal tegen uwe be velen te handelen. Wanneer ik mijne taak volbragt en de bevolking van het baar druk kende juk verlost zal hebben zal ik mijnen degen voor uwe voelen nederleggen eu u voort- aau mijn leven lang gehoorzamen.” Niet onaardig is de volgende advertentie: Wij brengen hierdoor ter algemeene ken nis dat wij ons oude privilegie, waardoor wij met een door ons uitgevonden middel vau tijd tot tijd de lucht in Sicilië en Napels reinigen hebben overgedaan aan onzen han- delsvrieud den natuur- en scheikundige, den heer Garibaldi die deze zaak voorlaan voor eigene rekening op genoemde plaatsen zal drij ven.” Napels en Sicilië 1860. Etna en Vesuvius lava-fabrijkanten en scheikundigen 1ste klasse.” Garibaldi heeft aan de koningin van En geland een’ brief geschreven waarin hij haar verzoekt audiëntie te verleenen aan prins San Giuseppe, die, zegt de dictator, als de tolk der gedachten en gevoelens van twee en een half millioen Italianen tot haar komt.” De werken tot versterking der Fransche krijgshaven Cherbourg, aan het kanaal tegen over de Engelsche kust gelegen hebben in de laatste jaren zeer veel bijgedragen, om het gouvernement en het publiek van Engeland aan de vredelievende bedoelingen van keizer Napoleon te doen twijfelen. Thans verneemt mendat de aanleg van nieuwe werken den brief ziju de 1 welke die haven nog sterken moeten maken, SNEEK, 17 Augustus. Het verslag van de afdeelingen der eerste kamer over de spoor wegen is verschenen. Volgens dit verslag heb ben de leden in de afdeelingen wel bezwaren geopperd, maar zich toch in het algemeen vóór de aanneming verklaard. Het regeringsantwoord op het verslag van de afdeelingen der eerste kamer, nopens het wetsontwerp op de spoorwegen wederlegt breedvoerig de bezwaren van de afdeelingen en geeft het uitzigt op nadere aanvulling van hetgeen bij dit ontwerp nog niet konde wor den gedaan. Voorts treedt het in een breed voerig betoog, dat de financiën des lands de uitvoering der wet toelateo ook omdat men steeds den stand van het oogenblik tot grond slag kan nemen. Bij de regering is werkelijk ingekomen eene aanvrage van de centraal-spoor- weg-maatschappij om concessie voor een’spoor weg van Kampeu over Zwolle en Almelo naar de Duitsche grenzen. De eerste kamer heeft na gehoudene dis cussie het wetsontwerp van den heer Sloet tot afkoopbaarstelling der tienden nogmaals verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Wederom zijn wij in de hoogst onaan gename omstandigheid gebragt geworden om te kunnen vermelden dat de slechts in an dere dagbladen aangekondigde harddraverij al hier, met derzelver aankleve, op den bepaal den tijd heeft plaats gehad, doch kunnen er gelukkiglijk ook nog bijvoegen dal dezelve tot veler genoegenin de beste orde eenig onheil is afgeloopen en meenen wij dan ook, ten aanzien gemeene belang, te kunnen volstaan, schen zouden wij gaarne voor zoodanige in het oog loopende onheusche handelwijze eenige reden, die men veronderstellen moet te zullen bestaan willen vernemen ten eiude ze te kun nen mededeelen aan onze lezers, die nu, even als wij niet weten wat zij er van denken moeten daar men toch geenszins vermoeden mag, dat zuinigheid hier de drijfveer zou kunnen wezen. De volksvermaken np gisteren alhier ge houden en mede door schoon weder begunstigd, lokten eene zeer groote menigte naar buiten en liepen zeer geuoegelijk en in de beste orde af. Vijftig jongelingen namen er deel aan. Bij het maslklimmen werden 10 prijzen ge wonnen waarvan no. 1 was een zilveren ho- rologie met dito ketting; boegsprietloopen 4 prijzen no. 1 een zilveren horoilogieketting kuipje&teken 3 prijzen, no. 1 een jas; ton- kruijen 4 prijzen no. 1 eene tabaksdoos met uitpluizer; zakloopen 4 prijzen, no. 1 </’4. Gaarne betuigen wij der directie uit naam van de Sneeker burgerij openlijk onzen dank Voor hare in dezen betoonde bemoeijing en op offering, gelijk mede aan allen die hiertoe het hunne zoo gereedelijk bijdroegen als waardoor een onschuldig kermisvermaak in bet leven geroepen is, dat men hier vroeger niet kende en hetwelk wij gaarne wenschen zouden dat voor het vervolg in stand moge blijven. Overigens is de kermis alhier thans juist niet zeer bezet, doch wordt dezelve noglans vooral opgeluisterd door den grooleu alom met roem bekenden schouwburg van den heer A. van Lier, die dan ook reeds bij zijne eer ste voorstelling op gisteren avond druk be zocht werd en waarvan gewis steeds ruim schoots gebruik gemaakt zal worden. Volgens besluiten door de synode ge nomen is de verpligting tot het prediken uit den Heidelbergschen Catechismus en tot het laten zingen uit de Evangelische Gezan gen opgeheven. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 12 Augustus: Zekere J. D. boerenknecht bij den landbouwer P. Gosliga onder Swichum heeft heden middag, gedurende diens afwezigheid, de schuur in brand gestoken zoodat de ge- heele boerderij met toebehooren is afgebrand. De dader, die reeds heden avond in het huis van verzekering alhier binnengebragt en zijne misdaad bekend heeft, is een jongeling van 19 jaren die sedert 3 jaren bij dezen boer in dienst was. Hij heeft met de brandstichting blijkbaar het doel gehad, zich in de verwar ring de bezitting zijns meesters toe te eigenen. Jl. vrijdag avond heeft Z. M. onze koning te Wiesbaden, in zijn hotel vóór de Neuslad- ter-poorteen bezoek ontvangen van Z. M. de koning der Belgen de twee souvereinen bleven een’ geruimen tijd bij elkander. Naar men verneemt zal door HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik in de volgende maand wanneer Hd. zich naar het groot hertogdom Luxemburg zullen begeven een bezoek gebragt worden aan het hof van Bel gië. Men Augustus

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1