NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE SïAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 15de Jaargang. WOENSDAG den 22 Augustus. 1860. No. 67. 5^ BINNEN- EN BUITENLAND. de TJtr. Ct, iroimmiii SNEEK21 Augustus. De eerste kamer heeft op den 17 dezer het spoorweg-ontwerp aan genomen met 34 tegen 3 stemmen. eene geus hel twisten dan ook mede. het volgende: en omstreken wei- spoeling gemest kunnen worden. betreurenswaarde ge- i omgekomen. Later vau bijzondere brie- aan den moord ont- een’ Muzelman de wijk De wet bepaalt de wijze van ex- iHtWè IVn 70 Koog aan de Zaan gepleegd en wier straf la ter door Z. M. den koning in tienjarige op sluiting was veranderd, is den 14 dezer des morgens ten 8‘/2 uur in de cellulaire gevan genis te Amsterdam overleden. Kort na ha re veroordeeling werd zij door koortsen aan getast en openbaarde zich spoedig waterzucht aan de gevolgen waarvan zij stierf. Zij had eerst onlangs den leeftijd van achttien jaren bereikt. Ofschoon eerst hardnekkig hare schuld ontkend hebbende was zij nog vóór hare ver oordeeling, ten gevolge van eenzaam naden ken en inkeering tot zich zelve, tot volledige bekentenis harer misdaad, met ongehuicheld leedwezen over het door haar bedreven kwaad, gekomen. In die gemoedsstemming heeft zij dan ook bare verdere levensdagen doorgebragt. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld dl d. 15 Augustus: Tot een bewijs der duurte van het raals den schakot zullen verwisselen voor den uniform-hoed geboord met goud galon en lig gende witte vederen voor groot tenue, en ge boord met zwart galon en met zwarte liggen de vederen voor klein tenue. Door deu minister der Herv. Eeredienst is bepaald, dat de godsdienstoefening in de legerplaats te Milligea voor de militairen der Hervormde Eeredienst in het kamp zal ge leid worden als volgtzondag 26 dezer door den wel-eerw. heer J. C. van Marken, pred. te Amsterdam zondag 2 September door den wel-eerw. heer J. Witkop, pred. te Zutphen; zondag 9 September door deu wel-eerw. heer W. R. Veder, pred. te Dordrecht en zondag 16 September door den wel-eerw. heer A. H. de Graaff, pred. te Apeldoorn; zijnde door den minister der R. K. Eeredienst de godsdienst der militairen van gemelde gods dienst in gemeld kamp opgedragen aan den wel-eerw. zeer gel. heer W. G. van Vuuren, professor in het bisschoppelijk seminarie te Driebergenen wel gedurende den geheelen kamptijd eiken zondag. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan gedeputeerde stateu der provin ciën te kennen gegeven de burgemeesters nit te noodigen en aan te schrijven dat zij aan de geneeskundige commissiën onmiddellijk be- rigt geven, wanneer ter hunner kennis komt, dat zich bij eene koe natuurlijke pokken op de uijers hebben vertoond, en zulks tot het verkrijgen van slof uit die pokken. In het Dagblad van s Gravenhage leest men thans het volgende: In vele couranten en ook in dit dagblad is vermeld geworden dat de heer ContziNederlandsch vice-consul te Damascus, bij de zoo beurlenissen aldaar was meldden wij naar luid ven dat genoemde heer komen zou zijn en bij i had kunnen nemen. Dit laatste berigt wordt door thans ontvangene tijdingen gelukkig beves tigd. De heer Contzi heeft zich tijdens het gevaar dat hem bedreigde, in de nabij zijn huis gelegene woning van een’ Muzelman kun nen redden. Daar hield hij zich met zijnen zoon, kanselier van het consulaat, drie dagen schuil gedurende welken tijd hij, van voed sel verstoken in een’ schoorsteen verborgen bleef, waarna het hem gelukte des nachts, in het kleed van een’ bedouin, Abd-el-Kader te bereiken, bij wien hij zijne familie terugvond, welke hij vermoord waande. Alles is den heer Contzi, een bemiddeld ingezeten van Damas cus, ontroofd, en ook zijne woning, na ge heel geplunderd te zijn werd tot den grond vernield. Uit eene door de Slaafs-Courant mede gedeelde opgave blijkt, dat de rijksmiddelen in de zeven eerste maanden van dit jaar heb ben opgebragl 32,435,588.03 legen eene op brengst van f 51,241,277.28'/2 in gelijk tijds verloop van 1839 en dat al de hoofdonder- deelen der middelen in dit jaar gedurende het vermelde tijdsverloop meer hebben geleverd dan in 1839. Cornelia Maria Loopwijk onlangs door het provinciaal geregtshof in Noord-Hollaud vergadering der slaten-generaalzittingjaar j ter dood veroordeeld, wegens vergiftiging te 1859 60, tegemoet. De gewone vergadering dier kamers, zitting jaar 186061 zal op maandag den 17 Sep tember aanstaande worden geopend. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 16 Aug.: Gisteren is de legerplaats te Milligen geheel in orde gekomen en in alle deelen gereedom de troepen te ontvangen. Er blijft nu nog slechts over het opruimen vau de materialen die gestrekt hebben tot de voorbereidende werkzaamheden, zoodat de troepen, die het kamp den 20 en 21 dezer zullen betrekken de vruchten zullen plukken van de aange wende moeite en zorgen aan de veelomvat tende en afmattende taak tot het daarstellen dier schoone legerplaats verbonden. Z. Exc. de luit.-generaal Duyker w’erd reeds zaturdag den 18 Augustus in de legerplaats verwacht en zou alsdan als opperbevelhebber veren de som van ƒ12 tot f 15 het stuk be taald wordt, ten einde ze te mesten. Dat het kalfvleesch dus duur moet zijn, is niet te verwonderen. Voor 30 a 40 jaar was hier de prijs van zoodanige kalveren ƒ3 a 4 en in Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel ƒ1.20 a ƒ1.50. In Coevorden werd er toen niet meer dau ƒ1 voor betaald, zijnde de waarde van de huid, zoodat het vleesch voor niet gerekend werd. De Rotterdamsche kermis heeft reeds tot eene wonderlijke episode aanleiding gegeven. Dingsdag nacht ongeveer te twee ure hoorde men op de Groote Markt iemand angstig wee nen dat duurde geruimen tijd, maar het was niet na te gaan of het eene vrouwen- dan wel mannenstem was; het scheen alsof er in de buurt man en vrouw’ erg aan waren niemand bemoeide er zich Ruim te drie ure begon die slem echter zoo wanhopig en onophoudelijk om hulp te roepen, dat men eindelij k een ou - derzoek instelde, maar het was niet mogelijk te ontdekken, van waar het geluid kwam. Eerst nadat men onderscheidene oogenblikken met die geheimzinnige stem vau wederzijden onverstaan bare geluiden gewisseld had kwam men aan de tent van den heer Stoeteen daar werd het geheim opgelost. Een knaap, die op de galerij de voorstelling in die tent had bijge woond was daarbij in slaap gevallen. Door niemand bemerkt, had men hem opgesloten. Toen nu de knaap die aan het Zwaans- hals te huis behoorde, doch te dier slede bij een’ vleeschhou wer in de Breedstraat werk zaam is wakker werd bevond hij zich in het stikdonker alleen begon van angst te weenen en toen dit niet hielp, zocht hij een' uitweg, waarbij hij het ongeluk had, van de trappen die naar de galerij leiden te rollen en zich het been eeu weinig te beschadigen. Van daar zijn tweede jammerlijk hulpgeschrei. Het was echter niet mogelijk hem te verlossen. De tent is des nachts geheel verlaten en goed gesloten. Niemand wist waar de sleutelbe waarder te vinden was. Men stelde den knaap dus zoo goed mogelijk gerust die zich daarna op den vloer uilstrekte en ook het overige van den nacht in de tent doorbragtwaaruit hij eerst laat in den morgen w’erd bevrijd, aan ieder die het hooren wilde verzekerende, dat hij reeds van de kermis zijn bekomst” had. Uil Schiedam schrijft men Men rekent dat in deze stad ongeveer 2000 stuks koeijen en ossen te nig zijn die met den overvloed van uit de branderijen Dit gebrek aan koeijen dat niet aangevuld kan w’orden omdat zij niet te verkrijgen zijn, al werd ook het dubbele van den reeds hoo- gen prijs beloofd, heeft een’ grooten invloed op den prijs der spoeling. Eene hoeveelheid welke in het vorige jaar ƒ1.50 a ƒ2 kostte, kost nu niet meer dan 10 a 12 cents en dan is de kwaliteit veel beter dan in het vorige jaar. Jl. maandag is te Leeuwarden de persoon, zijnde een 17jarige jongeling, die bekend heeft, den brand der boerderij te Swichum den 10 dezer geschied, te hebben aangestokenin ver boor gekomen. Naar men verneemt moeten, bij gemelden brand voor niet minder dan ƒ50,000 aan effecten eene prooi der vlammen zijn geworden. Jl. donderdag is nabij Harlingen de blik sem geslagen in eenen rijstmolen die met de molenaarswoning en voor een aanzienlijk ka pitaal aan rijst geheel is vernield. Ook eene boerenwoning werd getroffen en brandde ge heel af. Uit Harlingen schrijft men aan van den 14 Augustus: Heden is alhier door de policie gearresteerd zekere v. W.die, naar men zegt, zijne vrouw wilde vermoorden, maar daarin gelukkig in lijds werd verhinderd. Volgens telegrafisch berigt uit Lissabon heeft de kamer der pairs in Portugalna eene levendige discussie, met eene geringe meerder heid goedgekeurd het tractaat tusschen Ne derland en Portugal gesloten, tot regeling van de grensscheiding op het eiland Timor. Het Tegen hebben gestemd de beeren Cremers Weel van Heeckeren van Wassenaar Loop- uyt en van Rijckevorsel. Daarna is de verhooging van hoofdstuk 5 met één millioen, tot voorloopige spoorweg werkzaamheden met algemeene stemmen aan genomen. De vergadering is daarna gescheiden. De thans door beide kamers der staten- generaal aangenomeue spoorweg-wet bestaat uit de vijf volgende artikelen Art. 1. Voor rekening van den staat wor den aangelegd spoorwegen langs de lijnen in het volgend artikel vermeld. Art. 2. Deze lijnen loopen van Arnhem, langs Zutphen Deventer Zwolle Meppel Steenwijk, Heerenveen tot Leeuwarden van Harlingen, langs Franeker, Leeuwarden, Gro ningen Winschoten naar de Hannoversche grenzen vau Groningen langs Assen naar Meppel van Zuplhen langs Goor, Heugelo Enschedé met één of twee vertakkingen, naar de Duitsche grenzen; van Maastricht of Meers- sen langs Roermond Venlo, Helmond, Eind hoven Boxtel en Tilburg tot Breda van Rosendaal langs Bergen-op-Zoom Goes Mid delburg tot Vlissingen van Venlo naar de Pruissische grenzen van Utrecht langs Kui lenburg Zalt-Boinmel 's Hertogenbosch lot Boxtel; van Rotterdam, langs Dordrecht, Willemsdorp Moerdijk, tot Breda; van Am sterdam door de Zaanstreek, of van Haarlem, langs Alkmaar, tot het Nieuwediep. Art. 5. Met den aanleg wordt, zooveel mogelijk gelijktijdig aangevangen op de vol gende punten te Arnhem voor den wegnaar Leeuwarden en naar de Duitsche grenzen; te Harlingen voor den weg naar de Hannover sche grenzen te Breda en te Maastricht of te Meerssen voor den weg vau Breda naar Maastricht of naar Meerssen te Rosendaal voor den weg naar Vlissingen te Utrecht voor den weg naar Boxtel te Breda voor den weg naar Rotterdam te Nieuwediep voor den weg naar Amsterdam of naar Haarlem. Met den aanleg van den weg van Groningen naar Meppel wordt aangevangen nadat de weg van Harlingen naar de Hannoversche grenzen zal zijn voltooid. Art 4. ploitatie. Art. 5. Jaarlijks wordt voor den aanleg der in art. 2 genoemde spoorwegen ten min ste lien millioen gulden op de slaatsbegrooting uitgetrokken.” Naar men thans verneemt, is het spoor weg-ontwerp reeds door Z. Maj. den koning onderteekend zoodat de wet onverwijld het licht zal zien. Men verzekertdat er reeds vele voorbereidende maatregelen zijn genomen, om met den meesten spoed gevolg aan de wet te geven. Daar thans ook de werkzaamheden van de eerste kamer tier staten-generaal afgeloopen zijn ziet men eerstdaags de sluiting van de ft wmm De koning heeft bepaald dal de gene va n vee strekke de bijzonderheid dat thans te nooiciDezwaartegen aai iraciaai ingenr Delft en in den omtrek voor nuchteren kal- was voornamelijk gelegen in den afstand A SNEEKER COURANT. 'MllltHIlllWlllillBilDlim ja

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1