NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J T WOENSDAG 15de Jaargang. -1860. No. 72. 1860. No. 68. den 25 Augustus. O BINNEN- EN BUITENLAND. den heer de Allg. Zeil, be- Milligen zijn op last S daar onmiddellijk de reis het Loo voort te zetten waar Z. M. nemens is eenigen tijd te blijven. koningin en Z. K. H. de prins van Oranje begeven zich morgen ochtend uit de hofstad derwaartsHH. DD. HH. de hertog en her togin van Nassau en de groot-hertog en groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach wor den mede op het Loo verwacht. Men weet dat laatstgemelde hertogin (H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden) eene zuster des konings is. In October zal er door de militie-com- missarissen eene inspectie worden gehouden over de miliciens, die nog dienslpligtlg zijn, maar verlof hebben. In het kamp van van Z. Maj. den koning vier tenten geplaatst voorzien van het uoodige ameublement, ten gerieve van schilders, die aldaar hunne kunst in practijk zullen brengen om de fraaiste wa penoefeningen te schetsen. Het getal candidaten tot de heilige dienst der Nederd. Hervormde kerk bedroeg op I Julij 1860 te zaman 149. Op den Isten Julij vau 1839 was het 159 .zoodat het getal in ders, die het districtshoofd van Tjibinong ge volgd waren om hen bij eene geschikte ge legenheid te arresteren. Omstreeks midder nacht tot aan de grenzen der residentie Bata via genaderd zijnde, hebben zy nog een’Inlan der doodgeschoten na vooraf, doch vergeefs, op den demang van Tjibinong te hebben ge vuurd die zich te zeer in hunne nabijheid schijnt begeven te hebben. Bij het aanbreken van den dag, op den 8 Junij zijn zij in eene nabij den ISden paal aan den postweg staande opene pendoppo door den adsistent-resident van het zuider-en oos- terkwartier der ommelanden van Batavia, bij gestaan door den onderschout van Meester Cor nells A. Geluk, en eenige andere personen, overvallen en geboeid naar Meester Cornelis gebragt. Bij onderzoek bleken zij alle Duit- schers te zijn en te behooren tot het 7e 10e en 12e bataljon infanterie.” De invoer van goederen uit Nederland in Belgie is in de laatste jaren aanmerkelijk ver meerderd. Volgens de opgaven bekleedt Ne derland op de Belgische markt den tweeden rang bij den invoer van boter, spijkers ijzer en staven geslagen ijzer ruw en gehekeld vlas boekweit en ruwe suiker uit de Ned. koloniën. Vooral neemt de invoer van levens middelen uit Nederland in Belgie sterk toe, en worden in het bijzonder vee en vleesch in steeds grootere hoeveelheden ingevoerd, niette genstaande de Belgische slagers het tegendeel beweren ter vergoelijking van de hooge prijzen die zij zich voortdurend laten beta len. Te Luik is een adjudant van Garibaldi aangekomen, alwaar hij 20,000 bommen voor re kening van den dictator van Sicilië besteld heeft. Men schrijft uit Frankfort d. d. 18 dezer: Het oude Duitsche spreekwoord vochtig jaar goed jaar, wordt thans op nieuw bevestigd, bijzonder met opzigt tot de meeste graansoor ten het ooft, den tabak, de hennep enz., die alom in Zuid-Duitschlandsedert vele ja ren niet zoo rijkelijk zijn ingeoogst als dit maal. Blijkens berigten uit New-York van den 4 dezer, waren bij de regering te Washington reeds uit al de noorderlijke en noordwestelijke staten der Unie zeer gunstige opgaven omtrent den graanoogst ontvangen. Overal is er de opbrengst buitengewoon overvloedig. Het officiële blad van Rome berigtdat de St. Pieterspenning in de verschillende dee- len der wereld tot heden heeft opgebragt 1,120,000 Romeinsche kroonen of bijna zes millioen fr. De Indépendance laat dit berigt volgen door deze regelen: »Het blad verklaart zich tevreden over dezen uitslag ons komt hij echter vrij schraal voor. Het erfgoed van deu heiligen Petrus is in gevaar en over de ge- heele wereld brengen de geloovigen, niettegen staande de dringende uituoodiging hunner bis schoppen niet meer dan zes millioen francs bijeen tot bet onderhoud van een leger van 25,000 man en in den tijd van drie of vier maanden. Dit is weinig, en het minste wat men er uit kan opmaken is dat de Katholie ke wereld de handhaving van het wereldlijk gezag der pausen niet beschouwt als onmis baar voor den luister en de kracht van hun geestelijk gezag.” Uit Parijs wordt aan de Allg. Zeil, be rigt, dat de paus een’ zeer bedroevenden brief heeft geschreven aan een’ kardinaal in Frank rijk. »Pius IX oordeelt, dat alles is verloren,” meldt de correspondent, »en verklaart, dat, ofschoon hij de overtuiging met zich voert, dat hij door den kogel eens moordenaars zal om- komen bij op geene voorwaarde en tot gee- neu prijs Rome verlaten zal.” In de Parijsche salons wordt druk ge sproken over eeu klein legitimistisch congres, onlangs te Lucern gehouden. «Talrijke pel grims”, schrijft men uit de hoofdstad van Frank rijk hebben zich bij den graaf van Chain- bord begeven en het vreemde in deze zaak is, dat verscheidene leden der Fransche geestelijk heid die niet derwaarts durfden vertrekken aan den prins de levendigste uitdrukking hun ner meest volstrekte gehechtheid hebben doen 1 overbreugen hetgeeu diezelfde geestelijkheid dit jaar met 10 toegenomen is. Op 1 Julij 1857 en dus drie jaren geleden Was het getal 106, zoodat er in de laatste jaren meer opgeleid worden, dan de behoefte der gemeen ten vordert. Uit Beetsterzwaag wordt gemeld d. d. 20 Aug.: Heden W’erd alhier op de uitmuntende harddraversbaan de aaugekoodigde harddraverij gehouden. Van de 15 paarden bijna uitslui tend bekende Friesche kampioenen die aan den wedstrijd deelnamen, werd in het einde de prijs, een fraai bewerkte zilveren waterketel en komfoor, ter waarde van ƒ500toegewe zen aan het paard van den beer mr. P. He ringa Cats, te Leeuwarden, bereden door den pikeur P. de Boer. De premie, eene fraai be werkte zilveren tafelschel, van p. m. J 50 w’erd aangeboden aan deu heer F. M. Boersma van Akkrum wiens paard bereden werd doorden pikeur W. Hielkema. Buitengewoon groot was de menigte toeschouwers bij dit Friesche volksvermaak. Men had eerst plan, een paard als prijs te stellen, en hel mag wel bevreemend genoemd worden dat men zulk een’ prijs of eene chais nog nergens den overwinnaar aan bood zulks zou eigenaardiger zijn dan altoos stukken zilverwerk. Uit Coevorden berigt men Uit het na burige Hannover kw’amen dezer dagen een paar jonge lieden, hier ter plaatse woonachtig, met eigen rijtuig in den avond de poort bin nenrijden waar hun door een’ rijksambtenaar gevraagd werd of zij iets belastbaars hadden aan te geven. Ontkennend werd geantwoord en men meende nu vergunning te erlangen, om door te rijden. Dit had echter geen plaats en de beide heeren tot den hoogst fatsoen lijken stand behoorendezagen vreemd op, dat de ambtenaren verkozen, zelven het rij tuig te visiteren. Ten gevolge daarvan kwam uit het rijtuig te voorschijn eene partij wol len dekens, eenig porcelein en servetgoed. Te Dalen werd in den avond van den 16 dezer eeu jongeling van 16 jaren in de nabijheid zijner woning, door den bliksem ge troffen zijne kleederen geraakten daarbij in brand. Door spoedige hulp werd die echter gebluscht. Ofschoon aanvankelijk bewusteloos bleef hij ongedeerd; de schrik had hem echter zoodanig bevangen dat hij geruimeu tijd de spraak had verloren. De koren-maai-machine van Burgess en Key, die bij den onlangs gehouden maai-wed- strijd in den Wilhelminapolder den eersten prijs van ƒ500 heeft verworven is thans door den heer van den Bosch ten behoeve van ge noemden polder aangekocht. De Protestantsche bewoners der gemeen te Uitgeest hebben den heer J. A. van Mee- genR. K. pastoor aldaar, bij zijn vertrek uit de gemeente een album aangeboden als een ongeveinsd bewijs van hoogachting en toegenegenheid, wegens den liefderijken en verdraagzamen geest, gedurende bijna 40 ja ren door hem in de gemeente aangekweekt en bevorderd. Men schrijft uit Batavia: «In den na middag van den 7 Junij jl. hebben zich in de af- SNEEK 24 Augustus. De alhier op jl. woensdag gehoudene hardzeilpartij werd wTe- derom als gewoonlijk door eene aanzienlij ke menigte toeschouwers heinde en verre weg gekomen bijgewoond en geen wonder daar tot zoodanige volksvermaken zekerlijk te Sneek niet de minst gunstige gelegenheid be staat. Jammer was het echter, dat het schoone en tot aan den middag voor de zeile- rij zoo gunstig staande weder daarna eensklaps vervangen werd door stevige en aanhoudende regenbuijen w’aardoor veler kleederen gewis meer dan genoeg besproeid en verfrischtja hier en daar zelfs doorweekt werden edoch wat zal men zeggen welligt werd er onder de feestvierenden wederom een aantal gevon den dat voor zoodanig watervermaak nog gee- ne wijding had ontvangen. Intusschen is de goede orde niet gestoord gewo den en is alles zonder eenig ongeluk en ov rigens rok zeer genoegelijk afgeloopen W’aartoe vooral mede bijdroeg de keurige muzijk van het tot ons overgekomen corps muzijkantenonder di rectie van den heer P. Wedemeijer van Leeuwarden. Prijzen en premiën zijn behaald als volgt: 1ste klasse (9 mededingers) prijs G. Zijlstra te Dragten premie K. Blaauw aldaar 2de klasse (2 m.), prijs G. H. ter Horst Jz. te Sneek, premie S. J. van Niel aldaar 5de klasse (5 m.), prijs K. Hoekstra te Warga premie K. F. de Vries te Grouw; 4de klasse, waarvan 4 mededingers w’aren konden prijs en premie niet uitgereikt worden 5de klasse (3 m.) prijs H. de Vries te Sneek, premie L. Frans- bergen te Mantgum 6de klasse (4 m.) prijs W. H. de Vries te Warns, premie R. Toe ring te Eernewoude 7de klasse (5 m.)prijs J. Zuidema te Grouw, premie S. Nijdam te Sneek. Wij vernemen dat het Z. M. heeft be haagd de volgende schadevergoedingen toe te kennen aan onderofficieren en verdere man schappen die bij den kazerne-brand te Leeu warden hebben geleden, als voor: 1) het klee- ding- en reparatie-fonds ƒ4000 2) de ver schillende ménages ƒ1000 5) de bibliotheek des regements ƒ2000. Men zegt, dat bij de regering het voor nemen bestaat, de uitvoering der spoorwegwet op te dragen aan eene commissie. Als leden daarvan noemt men dej heeren baron Sloet president van den raad van toezigt op de spoorweg-diensten van der Kun, hoofdin specteur van den waterstaat. De minister van justitie heeft bepaald dat de premiën op het vangen en dooden van schadelijk gedierte, voor het loopende jaar, niet meer zullen worden toegestaan dan voor zooverre dat gedierte isjverloond vóór den 1 September eerstkomende. Uit ’s Graveuhage w’ordt gemeld d. d. 19 Augustus: Z. M. de koniug is hedenmorgen uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken, ten einde van daar onmiddellijk de reis naar voor- H. M. de deeling Buitenzorg vijf Europesche militaren vertoond die door hun heen en weder loo- pen de verdenking op zich hadden, desert eurs te zijn. Dien ten gevolge werd hun door twee omstreeks den 20sten paal langs den grooten weg wachthebbende Inlanders gevraagd waar heen hunne bestemming was. Hierop hadden deze militairen hunne met scherp geladen ge weren op die beide Inlanders gelostmet het ongelukkige gevolg, dat één dood ter aarde stortte en de andere een’ kogel door het ligchaam kreeg, aan welke verwonding hij twee dagen later is overleden. De overige aanw’ezige In landers hierdoor verschrikt, lieten hunne ver volgers ongemoeid passeren. Kort daarna zijn deze militairen op hun ne schreden teruggekeerd in de rigting van Meester Cornelis, onderwijl bij herhaling van hunne geweren gebruik makende om op wachthebbende Inlanders te vuren die ben op gebruikelijke wijze aanriepen. Een Inlan der kreeg daarbij een schrampschot in den rug. Intusschen werden zij op eenigen af stand achtervolgd door onderscheidene Inlan- SNEEKER COURANT. I I 6 IS1_ T-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1