NIEUWS- EN ADVBRTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. u5 i WOENSDAG i860. No. 19. 1860. No. 69. den 29 Augustus* 15de Jaargang. |n<z f op tiWWiSwBiJ ie rd i- - et i- 1 i- ir IfflhliM SNEEKER COURANT. in BINNEN- EN BUITENLAND. t r I huize B 1 e J i 3 U f. n lof- lie— en reft en en j- e- 50 ‘g~ en bÜ .er r ie le Is .d 0- n- 0 is •n n 5. n 5) ti ;e (Ki lltyji jiïutff.i .iffimlti’ihllini.iliir SNEEK28 Augustus. Bij koninklijk be sluit van 18 Augustus jl. no. 67, is de beer mr. S. baron van Heemstra, minister van bin- nenlandsche zaken benoemd tot ridder-groot- kruis der orde van den Ned. Leeuw. Naar men verneemtis een wetsontwerp op de organisatie van den Raad van State bij dat collegie aanhangig. De minister van oorlog heeft den 14 de zer aan alle autoriteiten des legers eene cir culaire gerigt waarbij wordt vastgesteld, dat, ten einde van de voorhanden middelen tot het blusschen van brand zooveel mogelijk par tij worde getrokken voortaan in alle garni zoenen waar zich eene of meer rijksbrand- spuiteu bevinden, niet alleen de artillerie maar de geheele bezetting in het bedieneu der spui ten geoefend wordeu. Naar men van goederhand verneemt, zijn de bevelhebbers in de militaire afdeelingen aangeschreven de noodige bevelen te geven, dat door de officieren onder ben ressorteren de de sjerp in hare geheele breedte van vijf duimen om het lijf gedragen worde gelijk dit reeds bij sommige corpsen geschiedt, Z. M. heeft den 20sten vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje, de legerplaats bij Miiligen in alle deelen in oogeuschonw genomen en daarbij herhaalelijk zijne tevre denheid over de geheele inrigting te kennen gegeven waarna door Z. Exc. den luit.-gene raal opperbevelhebber der kamperende troepen, eene dagorder aan de troepen is uitgevaardigd, welke met algemeen genoegen werd ontvangen en inzonderheid streelend was voor hen die noch moeite noch inspanning hebben gespaard, om de goedkeuring van Z. M. den koningen van hunne chefs te verwerven. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen de Ad miraal van Wasscnaeronder bevel van deu kapitein ter zee R. van Vossis den 5 Aug. jl. ter reede van Beyrulh aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Onder de laatst ingezondene voorwer pen op de allezins merkwaardige tentoonstel ling voor onderwijs te Amsterdam, is zeer be langwekkend een houten bord waarop door middel van houten pennen en stroken papier, op eene zinnelijke wijze, voor eene geheele klasse van leerlingen het Italiaansch boek houden in zijnen geheelen omvang, kan wor den onderwezen. De uitvinder, de heer Cof- fy te Parijs, noemt het Tableau dêmonstra- teur de la tenue des livres en partie double. Men koestert de gegronde verwachting, dat dit nieuwe middel werkelijk veel tot vereen voudiging en duidelijke voorstelling bij het onderwijs in het boekhouden zal kunnen bij dragen. Te Amsterdam heeft dr. Chronik zatur- dag jl. weder eene voorlezing gehouden nu echter niet in de Jodenbuurt, maar op den Kloveniersburgwal, in de zaal van het Wa pen van Amsterdam. Ondanks dezen loffelij- ken maatregel waren er op nieuw talrijke policie-beamten en dragonders noodigom dr. Chronik tegen mogelijke aanranding van kwaad willigen te beveiligen. Massa’s Israëliten had den zich in den omtrek van het gebouw op gehoopten zelfs in de Kalverstraat op de hoogte waar dr. Chronik woont, hadden zij zich vóór de lezing in grooten getale verza meld. Deze was echter reeds vroeger, ver gezeld van den inspecteur der policienaar het locaal op den Kloveniersburgwal vertrokken. Het verslag der Utrechtsche kamer van koophandel over 1859 behandelt met eenige uitvoerigheid de gebrekkige opleiding van den arbeidenden stand. Bij de talrijke gelegenhe den tot onderwijs is het te betreuren dat daar van door de lagere klassen niet meer en beter gebruik wordt gemaakt. Vele ouders verwaar- loozen de verpligtingen die zij jegens hunne kinderen hebben te vervullen en laten tot onberekenbaar nadeel voor de kinderen zelven en voor de maatschappij de gelegenheid en den leeftijd tot het aanleeren van onmisbare kundigheden voorbijgaan. De kinderen die de school bezoeken verlaten die gewoon lijk te vroeg, om als loopjongens een ambacht te -* zijne waardigheid ontzet is, en ter verant woording naar Konstantinopel zal opgezonden worden. De Hollandsche consulde heer Tencken» was zeer verheugd, een Hollandsch schip hier te zien vooral daar er nog nimmer een Hol landsch oorlogschip te Beyruth geweest was. Hij gaf dit zijn genoegen ook aan ons te ken nen. De vlaggen van de meeste Europesche mo gendheden thans ter reede van Beyrulh ver- eenigd verontrusten de Drusen en Turken zeer. Zij zijn bevreesd voor eene landing en begin nen reeds te kennen te geven, niet uit eigene beweging te hebben gehandeld; veleTurksche bewoners van Beyruth hebben hunne vrouwen en kinderen naar het gebergte in veiligheid gebragt voor represaille vreezende der Fran- sche troepen, die hier eiken dag verwacht wor deu.” De Britsche regering heeft zilveren me dailles toegekend aan zes zeelieden te Hollum, op Ameland, als blijk van erkentelijkheid voor de door hen bij zeer hevigen storm en hooge brandingen, met eigen levensgevaar, met be hulp der Amelander reddingboot, volbragte redding van het grootste gedeelte der beman ning van het in den nacht van 27 op 28 Mei jl. bij Ameland gestrande Engelsche visch- sloepschip Elmernadat bereids vier der op varenden over boord geslagen en verdronken waren. Wijders is door dezelfde regering aan jhr. D. W. Crommelin van Heeckeren bur gemeester van Ameland, eene gouden medaille vereerd, als erkenning van de door hem, zoo wel bij vroegere schipbreuken en reddingen van personen en goederen als bij bovenstaan de gelegenheid bewezene diensten. De Times heeft eene nieuwe uitlokkende woonplaats gevonden voor menschen die Eu ropa moede zijn. Dit beloofde land ligt in Au stralië, en heet Moretou-baai 600 a 700 En gelsche mijlen van Sidney. Deze landstreek driemalen zoo groot als Frankrijk, behoort, naar de ingekomene berigten, tot de meest ge zegende landen van den aardbodemis met schoone rivieren bevochtigd met heerlijke wou den voorzien en bij uitstek vruchtbaar en ge zond. Queens-land zoo als het voortaan hee- ten zal, heeft slechts 20 a 25,000 inwoners, die zich nu van Nieuw-Zuid-Wales afgeschei den hebben en eene afzonderlijke kolonie zul len uitmaken die zich zelve regeren en twee wetgevende kamers hebben zal. Dat het bedelaars-beroep niet het minst winstgevend is is dezer dagen te Manchester weder gebleken. Een persoon die zoodanig beroep uitoefende, werd wegens het stelen van een’ houd gearresteerd. Men vond bij hem een zakboekje, waarin de door hem ontvan- gene aalmoezen gedurende de laatste 40 dagen waren opgeteekend, en daaruit bleek, dat die gemiddeld ƒ20.50 per week hadden bedragen! Terwijl men in Engeland klaagt over den onophoudelijken regen en het gure we der, heeft men in vele gedeelten der Veree- nigde Staten eene hitte van 94 tol 110 gra den Fahrenheit en kost een vat water een dollar. Lord Palmerston heeft in het parlement gezegd dat het Turksche rijk moet blijven bestaan omdat eene verdeeling leiden zou tot eenen Europeschen oorlog. De geestdrift in Engeland voor Garibal di en de vrijmaking van geheel Italië is se dert de aankomst van kapitein Styles te Lon den veel grooter geworden dan zij reeds was. Deze zendeling van den dictator van Sicilië heeft reeds 800 man aangeworven. In de stra len der Britsche hoofdstad leest men voorts de volgende oproeping aangeplakt Pleiziertrei- nen naar Sicilië en Napels. Alle personen (bijzonder de leden van het corps vrijwillige scherpschutters)die Zuid-Italie wenschen te bezoeken en door hunne tegenwoordigheid en hunnen invloed aan de zaak van Garibaldi en Italië willen bevorderlijk zijn, kunnen verne men hoe zij hierin hebben te handelen als zij zich wenden tot het Garibaldi-comitégeves tigd ten kantore van kapitein Edward Styles (van den staf van Garibaldi), n’. 8 Salisbu- ry-street, Strand, te Londen.” De heer Sty- leeren of op eene fabrijk eenig loon te kun nen verdienen. Het weinige dat op de school werd geleerd, wordt spoedig vergeten. Uit Scheveningen meldt men dat stuur man Jongejan op de hoogte van Egmond gered heeft de equipage bestaande uit acht koppen van de Engelsche brik Rosella, kapt. John Scott, reeder William Sawson van Shields naar Rotterdam met steenkolen. De brik is vergaan de equipage is te Scheve ningen aangebragt. Onder de rubriek correspondentie” leest men het volgende in de Geneeskundige Cour. van jl. zondag: De heer l’Espinasse te Has selt, die met ons de handelwijze van zijnen zoon te Vaassen (den debitant der koortsdrop pels) afkeurenswaardig noemt ook in een zedelijk opzigten zoo zeer strijdende met de eer onzer kunst heeft ons verzocht te wil len mededeelen, dat noch hij noch zijne zoons te Voorlhuizen en Zwartsluis iets met dien handel gemeen hebben, en zelfs om die reden met hunnen naamgenoot te Vaassen den vriend schapsband hebben verbroken.” Den Sisten dezer stond voor het pro vinciaal geregtshof van Overijssel teregt Her manns Hietbergrijksveldwachler en opziener der jagt en visscherij gestationeerd te Raal- te beschuldigd van drie misdaden van valsch- heid in openbare of authentieke geschriften door hem als bekleeder eener openbare be trekking gepleegd, door valsche feiten in ac- ten tot de uitoefening van die betrekking be- hoorende, op te geven, als of zij in waarheid hadden plaats gehad. De procureur-generaal requireerde de schuldigverklaring en eene ge vangenisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren benevens 5 geldboeten, ieder van ƒ50. De ambtshalve aan den beschuldigde toege voegde verdediger, de heer mr. R. Sandberg, concludeerde tot zijne vrijspraak. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 25 Augus tus Voor eenige dagen is krachtens bevel van gevangenneming te Amsterdam gearresteerd en naar het huis van verzekering alhier overge- bragt A. Herken, oud 52 jaren, min, vroe ger gewoond hebbende te Kampen. Zij wordt beschuldigd van inden loop van het jaar 1859 ten huize van den schoenmaker Scholten te Kampen waar zij destijds ais meid dienstbaar was, te hebben gestolen eene aanzienlijke par tij linnengoed, als: bedlakens, slaopen hem den borstrokken zakken doeken alsmede pantoffels en schoenen van welke voorwer pen onderscheidene bij eene gedane huiszoe king in haar bezit zijn gevonden. In den nacht van den 22sten op den 25 dezer werd de heer Bolhuis, teVeendam, verschikt W’akker. En geen wonder Een persoon met een blank mes in de eene en een’ dievenlantaarn in de andere handstond vóór zijn bed en wilde onder het bed grij pen w’aar B. zijn geld verborgen had. Op B.’s geschreeuw werden echter de huisgenooten wakker, die dadelijk toesnelden terwijl de dief, gerucht hoorende onverrigter zake het huis verliet. Aan eenen blief uit Beyrulh geschreven aan de TJtr. Courant ontleenen wij het vol gende Den 5 zijn wij, na een reisje van 9 dagen van Malta alhier aangekomen. Het was een schoon gezigtbij het opzeilen de reede als bedekt te zien met schepen van ver schillende natiën. Er liggen hier 2 Turk sche linieschepen en 1 stoomfregat de Fran- sche linieschepen Donauwerth en Redoulable, benevens eenige kleine Fransche stoomschepen de Engelsche driedekker Marlborough2 li nieschepen, 2 fregatten en 4 kleinere schepen. Verder zijn hier 5 Grieksche oorlogsvaartuigen de Sardinische korvet Euradyce en 1 stoomschip. Er worden hier nog verwacht 5 Ooslenrijk- sche 1 Sardinisch 1 Grieksch 2 Russische en 2 Hollandsche schepen. Den 4 Aug. is hier een Fransch stoomschip aangekomen met eeni ge officieren en 50 soldaten om hier kwar tier te maken voor het Fransche leger van 6 a 10,000 man. Men denkt hier, dat er ook 4000 Engelschen en 1000 Grieken zullen lan den als de onlusten mogen voortduren. De Turksche admiraal is tevens gezagvoerder van Beyruthdaar de gew’ezen gouverneur van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1