NIEUWS- EN ADVERTENTÏE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AHRONDISSEHENT SNEEK. ZATURDAG den 1 September. I860. No. 72. 1860. No. 70. fjs 1 h ang. 15de Jaargang. x e indien om o 50 'g- »eti z'j b'j jer en lie en u- e- heden morgen wederom 21. Men aan het ongunstige weder daar zoo kort aangevangen is. de Fransche troepen zich verstoutten in Damascus te komen de citadel zouden ndermijneu en in de lucht doen springen. Een schrijven uit Syrië van latere dagtee- kening meldt dat in de citadel van Damas cus onder de aldaar opeen gehoopte Christe nen zoo groote sterfte heerschte, dat de Turk- sche overheid had moeten besluiten om al die ongelukkigen naar Beyruth te zenden. Uit Smirna wordt van den 18 de ontvangst berigt eener tijding uit Alexandrie volgens welke de Turken te Saint-Jean d’Acre vijftig Christenen hebben vermoord en 1500 Engel- schen en 1500 Franschen te Beyruth geland zijn. TeTrebizonde heerscht onder de Griek- sche bevolking eene groote gisting. De Osl- deutsche Post meldt uit Athene van den 19 dat de Engelsche consul te Bitolia door de Tur ken is gehoond geworden en te Magnesia tach tig Christenen zijn vermoord. Volgens de Turynsche Opinions heeft prins Murat een manifest uitgevaardigd, waarin hij aanspraak maakt op den troon van Sicilië en verklaart, dat keizer Napoleon hem zal onder steunen indien hij door het volk bij stemming tot suuverein mogt worden gekozen. 1 Uit Ambt Vollenhove wordt gemeld d. d. 25 Augustus: Eergisteren avond omstreeks 10 uur woedde eene vervaarlijke waterhoos in het zuidelijk deel dezer gemeente, genaamd Barsbeek en het aangrenzende Zandbell en Schutsloot (eilandjes in het Groote-of Belter- Wijde, gemeente Wauneperveeu). In eene nagenoeg oostelijke rigting voortgaande nam zij om van vele andere sporen die zij ach terliet niet te spreken talrijke garven koren, die nog te velde stonden van den grond op schudde ze uit en verstrooide ze heinde en verre. Ook maaide ze zich een’ weg door een’ akker op stam staand koren, terwijl zij alles, wat zij ontmoette, verpletterde. Bij den vee houder S. J. Lok, te Zandbelt (Ambt Vollen hove), nam de hoos een deel van een muurtje weg, terwijl het woonhuis zoodan ig werd be wogen dat de grendels der reeds gesloten deuren lossprongen. Van de eerste boeren - behuizinge die zij in haren verderen vaart ont moette vernielde zij een aanzienlijk deel van het rietendak, nam een daarin aan wezig raam uit zijne voegen en voerde het een aanmer kelijk eind wegs mede totdat het eindelijk In een weiland onbeschadigd nederkwam ontwortelde voorts eenige boomenberoofde andere zware opgaande van hunne kruinen en zette haren weg voort overalwaar zij langs streek dezelfde en soortgelijke verwoes tingen aanrigtende, waardoor talrijke wonin gen grootelijks aan hare rieten daken bescha digd eene groote schuur zwaar geteisterd en huizen geruïneerd werden. Geen wonder, dat vele lieden door dit verschijnsel zeer veront rust zijn geworden. Uit Dedemsvaart wordt gemeld d. d. 25 Augustus: Het ziet hier thans in de veen derijen slecht uit er is bijna geene nieuwe drooge turf aanwezig. De prijs der sponturf, onlangs aanmerkelijk verhoogd is thans 5 a 4 gulden de 1000 stuks. Jl. zondag avond werd te Ezumazijl door de schippers J. E. Buwalda, U. E. Buwalda en U. J. de Jonge aan wal gebragt de schip per D. H. Weidenaar, met vrouw, twee kleine kinderen en knechtwier vaartuig in den storm van donderdag den 25 dezer met eene lading schelpen buiten het eiland Schiermonnikoog was gezonken en die door genoemde schippers met het grootste levensge vaar van eenen gewissen dood waren gered. Schipper Weidenaar rapporteert, dat hij met de zijnen ruim 24 uren in den mast had doorgebragthij had zijne twee kindertjes in éene tobbe geplaatst en zoo boven zich en zij ne vrouw in den mast vastgemaakt alwaar zij met den dood voor oogeu zulk een’ langen tijd in den treurigslen toestand hebben door gebragt. Groot was dan ook hunne blijdschap, toen zij eindelijk in bovengenoemde schip pers hunne gelukkige redders mogten begroe ten die, hoewel deerlijk afgemat, hen ge lukkig aan wal bragten. Men schrijft uit Macassar, dat aldaar de tijding is verspreid dat twee vijandige par tijen de eene van de vroegere koningin van Bonide andere vau een’ harer rijksbesluurders, zich zouden verzet hebben tegen Aroe Palakka, den nieuw aangestelden koning van Boni en dat deze de hulp van het gouvernement zou hebben ingeroepenten gevolge waarvan Z. M. stoomschip Citadel van Antwerpen der waarts zou zijn gezonden ten einde, zoo noo- dig, de gevraagde hulp te verleenen. Dit ten minste is zeker, dat genoemd stoomschip de zer dagen naar Sandjay is gestoomd. Uit Brussel schrijft men zegt de Vtr. Courant, dat de minister van binneul. zaken de heer Rogier, aan twee Vlaamsche letter kundigen heeft opgedrageneen groot too- neelspel te schrijven waarin de Nederlanders en de Belgen zich moeten verbroederen. Dit stuk zal bij gelegenheid der September-feesten te Brussel met grooteu luister worden opge voerd. Met leest het volgende in het Journal de Charleroi Ten gevolge van de gebeurtenissen in 1851 werd door Holland de orde van het Metalen Kruis ingesteld gelijk bij ons de orde van het IJzeren Kruis en even als laatstgenoemde BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van maten en gewigten bin nen deze gemeente: dat door den arrondisse- ments-ijker alhier voor den herijk zal wor den gevaceerd op Maandag Woensdag Don derdag en V rijdag den 5, 5,6,7,10,12, 15 en 14 September ek.benevens Zaturdag en Maandag den 15 en 17 dierzelfde maand, eiken dag van *s morgens 6 tot’savonds 6 ure den eersten dag voor wijk 1 de stadswaag- gewigten en maten den tweeden dag voor wijk 2, den derden dag voor wijk 5 enz., ein delijk den tienden dag voor wijk 10. En opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijgezal deze worden afgekondigd en ge plaatst in de Sneeker Courant. Sneek51 Augustus 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris HACtA- KINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 51 Augustus. Bij besluit van 25 Augustus I860, no. 56 heeft Z. M. bepaald, dat de tegenwoordige vergadering van de sta- ten-generaal zal worden gesloten op donderdag 6 September 1860, des namiddages ten 2 uur, en den minister van binnenlandsche zaken ge- magtigdzich op dat tijdstip te begeven in de vergadering van de staten-generaalten ein de in vereenigde zitting der beide kamers die vergadering in Hd. naam te sluiten. De commissie, door den koning benoemd om den minister van binnenlandsche zaken ter zijde te staan bij de uitvoering der wet tot aanleg en exploitatie van staats-spoorwe- genis zamengesleld uit de heeren van der Kun, hoofd-inspecteur van den waterstaat, generaal-majoor vau Meurs oud-minister van oorlog, en baron Sloetvoorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Al de ministers zijn door Z. M. op het Loo genoodigd om er eenige dagen door te brengen zij begeven zich achtervolgens der waarts. Uit dien hoofde geven verschillende ministers, bepaaldelijk die van koloniën en van financiën deze w’eek geene audiëntie. De hertog en de hertogin van Nassau zijn te Amsterdam aangekomen waar zij op het paleis hunnen intrek hebben genomen. De hooge raad der Nederlanden kamer van vacantie, heeft, bij arrest van 28 Aug., verworpen het beroep in cassatieingesteld door Johan Nathan, tegen een arrest van het hof in Limburg van 97 Junij jl.waarbij hij ter zake van moord op zijne schoonmoeder, tot de straffe des doods is veroordeeld. Ook heeft de hooge raad verworpen het be roep in cassatie, ingesteld door K. Hengst- mengel tegen een arrest van het hof in Zuid- Holland waarbij hij wegens poging tot moord op zijne bijzit, tot tien jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft den 28 dezer uitspraak gedaan iu de zaak tegen Hermanns Hielberg rijks-veld- wachteropziener der jagt en visscherij ge stationeerd te Raaltebeschuldigd van drie misdaden van valschheid in openbare en au thentieke acten. Het hof heeft bij een zeer uitvoerig arrest uitgemaakt dat zijne schuld daaraan niet wettig bewezen was, en hem diensvolgens vrijgesproken. Te Nijmegen is in omloop gebragt een valsche gulden dragende bet jaartal 1847 met de beeldtenis van koning Willem II, welke, volgens uitspraak van het munlcolle- gie, bestaat uit koper, tin ruime sporen lood en zeer geringe sporen zink, gegoten in een’ vorm naar een’ echten gulden vervaardigd en daarna verzilverd. Het stuk woog slechts 7,7 wigtjes. Uit Harderwijk wordt gemeld d. d. 25 Aug.: Gisteren morgen werden uit het kamp van Milligen in het hospitaal alhier overgebragt 16 zieken en schrijft dit toe hel kamp nog orde Werd geschonken aan die Belgen wel ke zich in den strijd tegen de Hollanders hadden onderscheiden werd het Metalen Kruis toegekend aan de Hollanders, welke zich de Belgen bestrijdende hadden onder scheiden. Thans, nu beide volken die vroegeren strijd hebben vergeten en elkander hartelijk en loijaal de hand drukken is het den heer Leopold de Dorlodot de Moriomépresident van het centraal comité der met het IJzeren Kruis gedecoreerden voorgekomen dat het doelma tig zoude zijn, zoo de gedecoreerden met het Metalen Kruis en die met het IJzeren Kruis eene bijeenkomst hadden waarop zij zich zouden kunnen verbroederen. Hij heeft in dien geest aan het comité van de met het Metalen Kruis gedecoreerden geschreven de heer de Dorlodot noodigt hen uit tot een banketdat te Brussel zal plaats hebben. Naar men meldt, heeft een belangrijke diefstal plaats g^had in de hoofdkerk Nótre- Dame en zijn uit de sacristie een aantal pries terlijke versierselen ontvreemd mitsgaders vele kostbare voorwerpen welke door de vorige souvereinen des lands aan die kerk ten ge schenke waren gegeven. Door sommigen wordt de waarde der geslolene voorwerpen geschat op 25,000 fr.door anderen op omstreeks 800,000 fr. De rededoor keizer Napoleon te Lyon bij de inwijding van het haudelspaleis” uit gesproken en die met zoo veel verlangen werd, tegemoet gezien omdat men in haar een’ te genhanger van de vermaarde Bordeaux-toespraak verwachtte, is volgens den Moniteur van de zen inhoud Ik dank u voor de wijze waar op gij mijne pogingen, om de welvaart van Frank rijk te vermeerderen op prijs stelt. Vermits ik mij alleen bezig houd met de algemeene be langen des lands, acht ik alles W’at hunner ontwikkeling kan in den weg slaanverre be neden mij. Het onregtvaardig wantrouwen dat buiten de greuzen wordt opgewekt, zoo wel als de overdrevene vrees en de baatzuchti ge belangen in het binnenland, maken dan ook geen' indruk op mij. Niets zal mij doen afwijken van den weg van gematigheid en regt- vaardigheid, welke ik tot heden gevolgd heb, en die Frankrijk staande houdt op den trap van grootheid en welvaart, welken de Voor zienigheid aan dit rijk in de wereld heeft aan gewezen. Geeft u dus met vertrouwen over aan de werken des vredes. Ons lot berust in onze eigene handen Frankrijk geeft in Eu ropa den prikkel aan alle groole en edele denk beelden het ondervindt alleen dan een’ slech ten invloed wanneer het zelf ontaardt. Ge looft mij, Frankrijk zal, met Gods hulp, on der mijne dynastie niet ontaarden.” Ten tijde der onlusten in Damascus heb ben twaalf duizend Christenen vooral door toedoen van Abd-el-Kader eene schuilplaats in de forten gevonden. Zij leden verder hon ger en gebrek en verkeerden in aanhoudenden angstdaar de Mohamedanen zeiden dat zij, SNEEKER r J i Jot- he en ïeft in 'J te i. IIIWlWlHIÏilWi COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1