L NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J WOENSDAG den 5 September. ,1800i N°- 72. i860. No. 71. 15de Jaargang. s in den tijd I I SNEEKER BINNEN- EN BUITENBAND. 1 's pausen Zwilsersche F e i Harlingen heeft garnizoen of hel oorlogsbodem oof- .'he en eelt e 50 ‘g- pen zij bÜ ger len :lie en u- le- e- rn ke n. in van het leger willen dienen welen SNEEK4 September. Zoo als reeds is ge nie ld zullen de miliciens der ligting van 1860 die zijn ingedeeld bij de 1e, 2e, 5een4ereg. dragonders den 1 October as. bij die corpsen in werkelijke dienst worden opgeroepen, om gekleed en gedurende een jaar in deni wapenhandel te worden geoefend. De com missarissen des konings in de verschillende pro vinciën zijn thans door den minister van oor log uitgeuoodigd om al de lolelingen en nom- merverwisselaarsdie in de maand Mei bij de bovengemelde regementen dragonders in re serve zijn gesteld (waaronder ook die miliciens, welke dit jaar.voor het buitengewoon contin gent ter vervanging der manschap van de lig- tingen van 1837, 1838 en 1839 zijn ingedeeld) bij tijds in actieve dienst te doen oproepen opdat zij den 1 Oct. in de hoofdplaatsen dier provinciën aankomen om van daar bij hunne corpsen te worden gedirigeerd. De manschap pen die op bovengemelden datum door ziek te verhinderd worden op te komen zullen daarvan door certificaten .gewaarmerkt door de gemeentebesturen hunner woonplaats moe ten doen blijken. Bij voortduring der ziekte tot den 1 Dec., zullen zij niet meer in hunne haardsteden worden gelaten maar in het naastbij gelegen militair zieken établissement ter verpleging worden opgenomen. Door Z. M. is: aan den heer G. S. Zijlstraop zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van jDOtaris te Heegb. benoemd tot surnumerair bij de posterijen de heer J. F. Canter Cre mers wonende te Heerenveen en o. aan den lieer Fogteioo eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Dockum behoudens aanspraak op pensioen. Zaturdag jl. werd alhier eene vergade ring gehouden van Boekdrukkers-, Steendruk kers- en Boekbinders-gezellen met het doel, ook hier ter stede eene ouderafdeeling der reeds elders sinds eenigen tijd gevestigde Typographische Vereeniging op te rigten welke hoofdzakelijk ten doel heeft, bij eene zeer geringe contributie ouden van dagen voor armenhuizen liefdadige gestichten enz. te vrijwaren en jongeren van jaren te helpen en bij te staan, om wanneer zij daartoe lust gevoelen zich in den vreemde in hun vak al verder te bekwamen. Eenentwintig perso nen zijn al dadelijk door hunne uaamteeke- ning tot die Vereeniging toegetreden terwijl tevens in dezelfde vergadering werd besloten, om bovendien wekelijks iets af te zonderen tot eene jaarlijksche gemeenschappelijke viering van den Koppermaandageeuen sedert vele jaren aan de herdenking van de uitvinding der boekdrukkunst gewijden feestdag, Men verzekert dal het voornemen be staat, om, zoo over de daartoe noodige mid delen kan worden beschikt k de bij do wet vaslgestelde spoorweglijnen in den tijd van acht jaren te vollooijen. H. M. de koningin vergezeld van Z. K. H. prins Alexander benevens Hds. gevolg zullen zich den 3 dezervoor omstreeks zes Weken van het Loo naar Stultgard begeven. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 16 Aug. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje bezoeken dagelijks hel kamp, om er ’s morgens de oefeningen bij te wonen geluk kig is het wéér merkelijk beter. Over het al gemeen is de gezondheidstoestand der troepen zeer voldoende; er zijn ongeveer 200 zieken, de meesten ten gevolge van het gure wéér tijdens den marsch allen van ligteu aard. Op dingsdag 4 Sept, verwacht men groote revue ter gelegenheid van den geboortedag van Z. K. H. den prins van Oranje. Uit de legerplaats bij Zeist schrijft men, dat aldaar op dingsdag 4 Sept. as. ter ge legenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, bij goed weder, des avonds te 7 ure, door het bataljon mineurs en sappeurs eene voorstelling zal gegeven wor den uil de veldslagen van den maarschalk Pe- lissiertegen eeuen Arabischen volkstam in Algeriehet geheel verlicht door bengaalsch vuur. Op aanvrage van de parnassijns der Ned. Israëlitische hoofdsynagoge te ’s Gravenhage zijn door den minister van oorlog de chefs van de corpsen des Legers gemagtigd aan de Israëlitische militairen een verlof te verleenen van den 15 dezer maand tot en met den 12 October as. voor de in gemeld tijdvak inval lende godsdienstige feestdagen. Den 28 Augustus is hel marmeren stand beeld van Tollens op het daartoe bestemde voetstuk in hèt park te Rotterdam geplaatst. Den 24 September ek. den tachtigsten ver jaardag van des dichters geboorte, ’s middags ten 12 uur, zal het plegtig worden onthuld. In de te Leeuwarden gehoudene buiten gewone vergadering van den raad dier gemeen te is mededeeling gedaan van eene missive van den minister van oorlog, waarbij Z. Ex. verklaart de overname van de ruïne der kazerne Prins Frederik c. a. op de door den raad der gemeente Leeuwarden gestelde voorwaardeu (/’.SO.000 vergoeding aan de gemeente) aan. te nemen. De gemeenteraad van aan de regering gevraagd om stationeren aldaar van eenen doch zonder gunstig gevolg. Men meldt uit Harlingen d. d. 29 Aug. De groote uitvoer van boter trok in den laat- sten tijd de algemeene opmerkzaamheid. In de jongste drie maanden toch beliep het ge tal vierde vaten boter, van bier uitgevoerd, niet minder dan 190,000, vertegenwoordigen de een kapitaal van wel J' 4,300,000. In dien tijd bedroeg de uitvoer van Friesche kaas circa 24,000 stuksHollandsche kazen ruim 2600, runderen 1075, kalveren 2000, scha pen bijna 8000 en varkens ruim 6400. Uit Assen wordt gemeld d. d. 50 Au gustus Het levert in de gemeente van Bor ger even als in vele audere gemeenten van de provincie Drenthe, een prachtig gezigt op, hoe overal de zaadmijlen als met kwistige hand zijn uitgestrooid. Sedert eene lange reeks van jaren heeft men er zoo menigvuldig niet ge zien maar ook sedert onheugelijke tijden was de roggeoogst niet zoo mild en gezegend. Hier en daar heeft men reeds met dorschen een begin gemaakt en bet geeft een ruim beschot. De korrels zijn buitengewoon breed uit ge wassen, zoodat men in de maat een derde meer zal noodig hebben, om hel land te bezaaijen. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 51 Au gustus Gisteren avond had hier weder een zeer treurig voorval plaats met zekeren per soon J. T. die zich gelijk veeltijds aan bovenmatig misbruik van sterken drank schul dig maakte. Na reeds zeer veel te hebben gebruikt, nam hij eindelijk nog een groot glas jenever en sloeg bet in eens naar binnen met het noodlottig gevolg dat hij onmiddel lijk op den stoel in de herberg ineen zakte en dadelijk een lijk was. Geneeskundige hulp, die den ongelukkigen manen vader nog tracht te te redden was vruchteloos. Een brief uit Beyruth d. d. 16 Augustus 1860, aan de U'rechsche Courantis van den Volgenden inhoud Heden morgen arriveerde alhier ter reede Zr. Ms. fregat Zeelandhebbende eene reis van 10 dagen van Malta. Alles is wel aan boord. Er zijn hier thans 2 Hollandsche oor logschepen. De Evertsen is naar Toulon om te dokken en zal daarna herwaarts komen. Men denkt, dat de TVassenaer half Septem ber zal repatriëren. Te Beyruth is het rustig. Op eenigeu afstand builen de stad is eenige dagen geleden eeu Christen vermoord gewor den. Te St. Jean d’Acre zijn eenige Chris tenen vermoord ook spreekt men hier van ongunstige bewegingen te Candia en Smirna. Heden arriveerden hier twee Fransche stoom schepen met troepen men ziel ieder oogen- blik de komst van nog meerdere tegemoet. Deze troepen worden heden aan land gezet. De Muzelmannen zijn tegen het débarkeren der Franschen en dreigen met een’ nieuwen moordmaar hier is geene vrees voor. De Turksche bevelhebbers zijn vol goeden wil, en, Europesche troepen hebbende om hun gezag te ondersteunen, zal alles weldra tot rust zijn gebragt.” Den 5 Augustus jl. vóór het aanbreken van den dag werden te Damascus eenige kwar tieren der stad door troepen bezetde hoofd officieren ontvingen lijsten der schuldigen alle uitgangen werden bewaakt, en voor den ondergang der zon w’aren 560 personen die men alle voor des doods schuldig hield, in hechtenis. Er werd geen tegenstand geboden. De misdadigers verraadden elkander, hetgeen hun toch niet baatte. Den 4den werd het eerste doodvonnis voltrokken. De aanblik van het kwartier der Christenen moet vreesselijk zijn: een puinhoop, waaruit hier en daar men- scheiijke leden voor den dag komen. In den hof eener kerk is eeu diepe put, waarin de gevlugte Christenen, toen de moordenaars hen meer en meer nabij kwamen hun geld en hunne kostbaarheden wierpen. Na den moord wierp het gepeupel er ook de lijken in en toen eenige dagen later iemand wilde nederdalen om zich van de schatten meester te maken werd hij door de vergiftige dampen gedood. Eene andere poging viel bijna even zoo onge lukkig uit, en nu blij ven deze schatten onaan geraakt omdat de lijken ze bewaken. De Moniteur meldt, dat den 15 dezer maand, Napoleousdag in de moskeen te Kon- stantinopel de Fatah (eene soort van Domine Satouni) is opgezegd. Muzelinausche priesters bidden voor een’ Christen souverein Dit le vert een scherp contrast met de moordloonee- len in Syrië. Op den president der republiek Peru generaal Castilla is den 26 Julij jl. eën moordaanslag gepleegd. Toen de generaal naar huis ging werd een pistoolschot op hem ge lost de moordenaar wierp dadelijk zijn wa pen weg en vlugtte. Castilla werd aan dön arm gewond en kon den 28 het congres niet openen. De inneming van Reggio door Garibaldi en Niuo Bixlo het overloopen der twee bri gades Melendez en Brigantidie zich 9500 man sterk op genade of ongenade aan Cosenz hebben overgegeven de zege van den op stand in Capitanate, Basilicate en Bari de oprigting van voorloopige regeringen in 30 plaatsen het vormen van een revolutionair leger van 10,000 man, om Potenza zamenge- trokken het optrekken der revolutionairen naar Salerno na een’ slag geleverd te heb ben waarin de Napolilaansche troepen de ne derlaag leden de demoralisatie van het le- derlaag leden ger van Frans II; de verlaten toestand waar- deze vorst verkeert nu zijne officieren en de vloot hem niet langer en zijne ministers niet meer wat er gedaan moet Worden dit alles wettigt de verwachting dat elk oogen- blik de tijding kan komen van Garibaldi’s zegevierenden inlogt in de hoofdstad van het koningrijk Napels. (Amst. Cour) Volgeus de Corriere Mercantile hebben de Napolilanen bij de bemagtiging van Reg gio door Garibaldi zware verliezen geleden. Het getal hunner dooden en gekwetsten is 500, en 400 Napoliianeu zijn krijgsgevangen gemaakt. De Garibaldisten hebben in hel fort gevonden 8 veldstukken 2 Paixhans-kanon- nen van 80 en 6 van 56 pd. 12 houwit sers8 rigtiugs-stukken 500 geweren eu ee ne groote hoeveelheid mondbehoeften paar den muilezels enz. Een deputatie van ’s pausen Zwilsersche lijfwacht werd dezer dagen bij hem toegela- ten. Pius IX ontving die lieden met zijne ge wone minzaamheid, doch was niet voorbe reid op de onbewimpelde voordragt hunner zaak. Zij gaven hem hunne bekommering te kennen wegens de onzekerheid van hunnen toestand, bijaldien de omwenteling van Napels ook Rome’s poorten mogt binnentrekken. Zij betuigden plegtig, dal zij vast besloten waren, den persoon van den paus ook thans, als in 1848 te beschermen en niet te verlaten doch wenschten ook uit zijnen mond te vernemen, wat in het ergste geval van hem zou worden. Pius antwoordde, dat hij het niet zou vergeten, wat zij voor hem gedaan hebbenen zoo lang bij paus zou blijven, hunne getrouwheid welen te beloonen. Hiermede verwijderden zich de Zwitsers. ‘II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1