T NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1860. No. 72. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 15 SEPTEMBER 1860 des voormiddags ten 10 uur. den 8 September. i VERGADERING i BINNEN- EN BUITENLAND. de pen van a- n- jor JO) a :a s- de Stads Alg. Armen. Adres om vergunning tot het opwerpen van een’ uitreeddam naar den trekweg. Adres van het muzijk-corps bij de schutterijom subsidie voor 1861. Adres van Juurd Stelma omtrent het maken van eene stoep. Besluithoudende goedkeuring van het regle ment en vrachtlijst voor het beurtveer van ’Beets en Bectsterzwaag op Sneek. Missive omlren't de vervulling der vacature van Praeceptor. Voorstel tot wijziging van alinea b van art. 19 van het reglement voor de Latijnsche school. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie omtrent de verdere regeling van het lager on derwijs. Adres van S. Blom om verhooging van jaar wedde. Aanbevelingslijst voor twee turfmeters. Besluitbetrekkelijk de gedane voordragt tot het heffen van schoolgelden. Adres om betaling van eene verjaarde coupon, groot f 40ten laste der Gemeente. Adres om magtiging tot het dempen van een gedeelte der haven aan het bolwerk achter den Singel. Verschillende rapporten. heden voormiddag bijgewoond door Z. M. den koning, H. M. de koningin en TT prins van Oranjebenevens PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit omtrent den aanleg van een' kunstweg van Sneek over Oppenhuizen en Uitwellingerga naar de Joure. Adres van S. Wagenmakers om eene strook gronds op grondpacht. Benoeming van een lid in eene Commissie in plaats van den heer mr. Huguenin. Adres van den heer L. P. Ouwerslootom verhooging van jaarwedde. Missives van aanneming van de heeren Jorrits- en Endtzder betrekking van doctoren van SNEEK 7 September. Z. M. heeft benoemd tot generaal-majoor den minister van oorlog; kolonel van den generalen staf, jhr. E. A. O. de Casembroot, Hd. adjudant in buitengewone dienst. Z. M. heeft, op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan den heer mr. M. Bakker, als regter plaatsvervanger in de arrondissements- regtbank te Sneek. Z. M. heeft besloten dat de toelagen der telegrafisten, boven hunne bezoldiging, uiler lijk ƒ800 ’sjaars voor eiken rang en eiken ambtenaar zal kunnen bedragen. De kanto ren van den rijkstelegraaf worden verdeeld in 6 klassen. Kantoren waar jaarlijks worden behandeld meer dan 160,000 berigten behoo- ren lot de 1ste klasse van 50,001 tot 100,000 tot de 2de kl. van 25,001 lot 50,000 lot de 5de kl. van 10,001 lot 25,000 tot de 4de kl.; van 5001 tot 10,000 tot de 5de kl. en van 2500 tot 5000 tot de 6de klasse. In de vereenigde zitting van de beide ka mers der stalen-generaal van den 6 dezer is de gewone zitting van 1859 op 1860, in naam des koningsdoor den minister van biunen- landsche zaken gesloten. Naar wij vernemen, zal op zaturdag 15 dezer, bij de ITooidammeu, door vier veersche pen die ook hier als hardzeilers bekend zijn, worden gezeild om de som van yi00 voorden winnaar. Door heeren gedeputeerde staten dezer provincie is dingsdag jl. tot keurmeester der botervaten standplaats Leeuwarden benoemd de heer A. Zijlslra Jr. aldaar, in plaats van den beer J. G. Pater, overleden. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 2 September De predikdienst in het kamp onder de leiding van ds. Witkop, predikant bij de Hervormde gemeente te Zutphen, werd Men verneemtdat Oostenrijk, uit hoof- van de gebeurtenissen in Italië, zijne sebe- van de Syrische kust laat terugkomen en dezen maatregel aan de mogendheden heeft kennis gegeven. Volgens berigten uit Perugia van 50 Augustus heeft generaal Lamoricière eene dag order uitgevaardigd waarbij hij aan de troepen, van het pauselijk leger doet weteu dat zij vrijelijk elke stad mogen plunderen, die bij de nadering van Garibaldi of van zijn leger in opstand mogt komen. Onderscheiden berigten uit Rome melden thans stelligdat de graaf de Cathélineau die stad verlaten en naar Frankrijk terugkeeren zou, daar het hem niet gelukt was eene nieu we orde van kruisridders, bestemd tot verde diging van den H. Stoel, op den door hem ge- wenschlen voet tot stand te brengen zijn plan scheen in onderscheidene punten waaraan hij zelf groot gewigt hechtte, door het pauseiijke gouvernement onaannemelijk geacht te zijn. De Fransclie regering heeft een gewig- tig besluit genomen. Met het oog op de ge beurtenissen in Napels en Sicilië, door welke de pauselijke staten eerlang bedreigd worden, versterkt zij hare te Rome garnizoen houden de troepen met twee regementen. Zoo lang generaal de Goyon opperbevelhebber der Fran- sche bezetting te Rome was, werd door de regering tot dezen maatregel niet overgegaan; generaal de Noue heeft thans bedoeld opper bevel aanvaard hij is echter niet zoo onaf hankelijk van den hertog de Grammont, Na poleons gezant bij Pius IX, als zijn voor ganger bet was. Naar men verneemt heeft keizer Napo leon tot den heer Farini, die hem namens Vic tor Emanuel te Cbambéry begroette, deze woorden gezegd: »Ik zie liever, dat de om wenteling door u geleid worde dan door Ga ribaldi. Ik wensch, dat gij in uwe pogingen moogt slagen één ding heb ik u slechts op het hart te drukken tast Rome niet aan; al het andere is mij onverschillig.” De te Rome heerschende gisting neemt zoodanig toe dat zij onrustbarend wordt. In de straten dier stad ziet men pauselijke sol daten in de uniform der Zouaven. Men zegt, dat generaal de Lamoricière zich tot eeu’ win ter-veldtogt gereed maakt. Garibaldi heeft op Sicilië het tientallig stelsel voor de munten ingevoerd op het nieuwe geld ziet men het portret van den koning van Sardinië met het opschrift Pictor EmnmielKoning van Italië. De koningin van Spanje heeft den ko ning van Napels, voor het geval hij zijne sta ten mogt willen verlaten de gastvrijheid van Spanje en liet paleis te Sevilla tot verblijf plaats aangeboden. In de satirieke Punch leest men het volgende: «Spanje, door Frankrijk en Oos tenrijk voorgesleld als candidaat in de club der groote mogendheden werd door Enge land gedeballoteerdomdat de laatste niet in gezelschap wil zijn met een’ gefailleerde die niet is gerehabiliteerd. Spanje moet hierover zoo woedend zijn, dat het bijna geneigd is, zijne schulden te betalen ofschoon het wel eerst rijpelijk over zulk eene vermetelde daad zal nadenken.” Te Palermo is met magtiging van den aartsbisschopeeu bataljon geestelijken op- gerigt onder bevel van Paolo Sardo eeneu Siciliaanschen priester, wiens kunde, gods dienstzin en braafheid niet minder dan zijne vaderlandsliefde geroemd worden. De bestemming van dit corps zegt een van de ultraliberale dagbladen van Piemont il Movimento is, zich door het rijk te ver spreiden en de bevolking te onderrigten om trent de pligten, welke zij thans te vervullen heeft; haar duidelijk te maken, wat God van haar eischtwelke vrijheid men zoekt te ver krijgen en eindelijk welken vijand men moet verdrijven om den weg van vooruitgang we der le kunnen inslaan. Ook zal de zorg voor de zieken en de gekwetsten op het slagveld aan dat bataillon worden opgedragen. Al de leden van hetzelvehet zij priesters of kloostergeestelijken moeten dezelfde klee- Z. K. H. den prins van Oranje, Denevens een aanzienlijk gevolg. Genoemde leeraar sprak naar aanlei ding van Jes. 40: 26, 27 en 28. De gezan gen (Ps. 55: 7, Gez. 16: 1, 5 en 15, en Gez. 2: 2) werden begeleid door bet hoorn- muzijk der grenadiers. Ten 1 uur werd de groote parade van al de kamperende troepen gehouden, die voor de koninklijke familie hebben gedefileerd. Het heerlijke weder had eene menigte bezoekers naar het kamp gelokt. Het Dagblad van Zuid-Holland deelt gunstige berigten omtrent den staat van den oogst in Frankrijk en Belgie mede en laat dan daarop volgen Het is voorzeker te betreu ren dat terwijl de oogst gunstig staat, men noodeloos angslkreeten aauheft en daardoor de prijzen der eerste levensmiddelen doet stij gen. Want natuurlijk staan de prijzen der verschillende markten van Europa in naauw verband. Men heeft er het bewijs van gezien, daar ook in de residentie twee weken achter elkanderde prijs van het brood opgeslagen is, terwijl het thans inderdaad blijktdat dit niet noodig zou geweest zijn als men zich niet noodeloos ongerust had gemaakt.” De ijzeren duiker of tunnel onder de Rotte te Rotterdam werd zondag jl. door meer dan 10,006 menschen bezigligd en allen zijn onder de bedding der Rotte door naar de overzijde gewandeld. Uit Zeyst schrijft men dat er den 5 de zer omstreeks 10 ure in den avond, te Aus terlitz een zeer treurig ongeluk is gebeurd. Een man en vrouw met hunnen oudsten zoon v.erlaten des avonds omstreeks te 9 ure hunne woning, en sluiten de deur met achterlating van 4 kinderen waarvan het oudste 9 en het jongste 2 jaren ouddie naar bed waren ten ruim 9‘/3 uur ontstond er brand en de geheele woning met de vier ongelukkige kin deren werd in één oogenblik tijds eene prooi der vlammenzonder dat er aan redden te denken vielslechts eeu varken en een bok zijn nog in leven. De oorzaak van den brand is onbekend, doch de aanwezigheid van een aantal zakken gevuld met spar-appels, heeft de snelheid van den brand zeer zeker bevor derd. De ouders aar. wier achteloosheid groo- tendeels het ongeluk is toe te schrijven zijn radeloos het huisje was niet tegen brandscha de verzekerd. Uit Goedereede schrijft men Het is bijna niet mogelijk voor den stedeling zich een denkbeeld te vormen van de drukte en bedrijvigheid, die thans in de landbouwstre ken van ons vaderland heerschen. Alle man is in de weer om den oogst binnen te ha len duizenden handen zijn er te kort om van deze drooge dagen het meest nuttig gebruik te maken. Garsterwten, rogge en tarwe, waarmede men anders in gewone tijden zoo veel haast niet maakt worden nu door het langdurig le velde staan gelijktijdig binnen- gehaald. Mogt dit uitmuntend weder nog eenige dagen aanhouden dan zullen er wel dra niet meer dan boonen te velde blijven aangezien de haver reeds sterk aanrijpt. Men mag zich hier in eenen rijken en uitmunten den oogst verblijden. Het koren is zoo zwaar en zoo volledig van korre!dat de schoven bij de aren dikker zijn dan van onder. In niet één opzigt is er misgewas. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 5 Sept. Door den hoogen waterstand kunnen de werk zaamheden aan de verbetering van hel Mep- pelerdiep nog niet worden voortgezet. Reeds veertien dagen zijn er verloopen dat vele ar beiders niet werken en alzoo zeer moeijelijk in hunne behoefte voorzien kunnen en toch hoorden wij gisteren avond in eenige kroegen een geweldig geschreeuw en het jeneveruat werd met ruime teugen verzwolgen. In een Lyonsch dagblad leest men het volgende Toen de keizer op den dag der groote receptie op de prefectuur, de prefec ten der landelijke gemeenten voorbijgingriep één hunner: «Sire, waarom h^bt gij uwen kleinen jongen niet medegebragt Zijne Maj. antwoordde glimlagchende dat de prins hem bij zijn volgend bezoek zou vergezelleu. SNEEKER 1 g ptlilWII))IIIWllill!lll COURANT. ma

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1