NIEUWS- EN ABVEIITENTMAD VOOR DE STAD EN HET AlillONDISSEllENT SNEER. I j •I' w,^l c I860. No. 73. WOENSDAG den 12 September. 15de Jaargang. IK gliW "j ÜT_ SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. die i Ln*A:nn/iï 1 van van Een a a r 4N r SNEEK 11 September. Onder de in de laatste lijden door Z. M. verleende octrooijen, behoort o. a. die op den 22 Februarij 1860 voor vijf jaren verleend aan van der Sande comp. te Amsterdam op de uitvinding van eenen verbeterden schoorsteenkapwaardoor de trekking bevorderd en het neerslaan van den rook belet wordt. Z. M. de koning heeft de uitnoodiging aangenomen om de plegtige onthulling van het standbeeld van den dichter Tollens op 21 dezer te Rotterdam met zijne tegenwoor digheid te vereeren. De Staats-Courant bevat het programma voor de opening van de vergadering der sta ten-generaal op maandag den 17 dezer. Ter vervulling der vacature, op den Isten dezer maand ontslaan in het college van bur gemeester en wethouders te dezer slede, is tot wethouder herkozen de heer Antoni Veen. In de provincie Friesland zijn in de maand Aug. 54 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven en 53 door die ziekte aangetaste runderen afgemaakt, bedragende daardoor het tot, al der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1G06. Bij de aanbesteding te Leeuwarden van het onderhoud van rijkstelegraaflijnen zijn voor die van LemmerStavoren geene biljet ten ingekomen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 September: De staalsbegrooting voor '18G1 zal eeu’ post bevatten van 54 millioen tot aan vankelijke uitvoering in dat jaar van de spoorwegwet. (Gelijk men weet, bepaalt die wet, dat jaarlijks minstens tien millioen daar voor zal worden uitgetrokken.) Tevens zou, even als vroeger onder de middelen worden opgenomen het vermoedelijk koloniaal batig slot over 18G1 Bij het op den 4 September te Amster dam gehouden feest ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oran je door de 2de sectie van het Metalen Kruis, heeft de heer mr. J. H. Burlage de leden dier sectie, die aan de roemrijke dagen van 1850 en '1851 hebben deelgenomen op dringende wijze vermaand om aan de uitnoodiging hun van wege de Belgische vereeniging het IJzeren Kruis gedaan om aan de September-feeslen te Brussel deel te nemen geen gevolg te ge ven. Hij zag met genoegen de verbroedering, in den laatsten tijd tusschen Nederland en Bel gië tot stand gekomen maar het zou hem le gen de borst stuiten om op dezelfde plaats, waar het vorstelijk huis zoo zeer gehoond is waar de toenmalige kroonprins (Willem II) den droevigsten dag had kunnen beleveu waar men vooi’ de Hollanders barricades heeft op geworpen thans het herinneringsfeest aan die zelfde gebeurtenissen te vieren. Een luid ge juich beantwoordde den spreker. De Letterbode berigt, dat door de lite rarische faculteit van de Leydsche hoogeschool een adres is ingediend aan den minister van binneulandsche zaken met verzoek dat de regering zich het middelbaar onderwijs aau- trekke, zoodat de Latijnsche scholen landsin- rigtingen worden. Dit verzoek is gegrond op de ongunstige resultaten van de tegenwoordi ge regeling. Den 20 en 21 dezer zullen de troepen thans gekampeerd in de legerplaats te Milligen naar hunne garnizoenen terugkeeren. Behalve te Naaldwijk waarvan vroe ger reeds berigt is gegeven zijn volgens de Provinciale Groninger Courant ook in Bel- lingwolde pokken bij koeijeu voorgekomen. De prov. geneesk. commissie in Groningen heeft daarvan slof bekomen en met deze oorspronkelijke slof zal men eerstdaags eeuige kinderen inenten. De aanwinst van grondgebeid door Ne derland op het zuidelijk Borneo, schijnt in Engeland de aandacht te hebben getrokken. Meu vindt dienaangaande in het Court Jour nal Te Amsterdam heerscht algemeen groote vreugde over het belangrijke nieuws met de overland-mail aangebragt, volgens hetwelk het zoo I 1848 niet waargenomen, dauw, geen nevel een mei sedert vele weken. De olijven beloven een’ buitengemeen rijken oogst. De vrucht der krenten heeft zulk eene hoogte bereikt, dat de prijs zeer dalen moet. In het belang van den handel zoo wordt van Moskou gemeld, wenscht men den tele graaf tot verzending van geld te gebruiken. Men zou dan het geld, dat men verzenden wil op het bureau van den telegraaf storten, alwaar naar de plaats der bestemming geseind wordt dat men zekere som ontvangen heeft die alsdan dadelijk aldaar kan worden uilbe- taald. De stad Triest is te uaauwernood aan een groot gevaar ontkomen. Het voorval was het volgende. Daar de Oostenrijksche regering beducht was voor eene Italiaansche demonstra tie ter gelegenheid van ’s keizers verjaardag was een groot linieschip, ten volle gewapend en uitgerust van Pola naar Triest gezonden, om door zijne tegenwoordigheid de ontevrede nen in bedwang te houden. Daags na de aan komst van dit vaartuig te Triest ontvingen eeuige familién in de stad naamlooze brieven waarin zij werden uitgenoodigd den volgen den dag bare woningen niet te verlaten, daar het plan bestond, een gedeelte der stad in de lucht te doen vliegen. De policie kon er niet in slagen den schrijver dier brieven op het spoor te komen. Den volgenden dag toen er door aartshertog Maximiliaan ter eere van den verjaardag des keizers eene collation op het bedoelde schip werd gegeven vernam men eensklaps aan boord daarvan eene groote be weging. De schildwacht die bij de kruid kamer van het schip geplaatst eenig gerucht in het houtwerk vernam maakte alarm het geen een onderzoek ten gevolge had en nu ontdekte men iemand, die op handen en voe ten voorlkroop, en door middel van een in het beschot der kruidkamer geboord gat met eene lont bet buskruid wilde in brand steken, met het doel, om het schip eu al de zich aau boord bevindende personen in de lucht te doen springen, waarbij al de in de haven liggen de schepen en het grootste gedeelte der stad groot gevaar zouden hebben geloopen. De schuldige die onmiddellijk gevat werd wist door een pistoolschot een einde aan zijn le ven te maken. De Spanjaard die ten vorigen jare zoo noodlottig voor de bank te Homburg geweest is heeft dié andermaal laten springen. Eeni— ge dagen geleden gelukte het hem na slechts kort gespeeld te hebben 500,000 fr. te win nen zoodat men het spel moest staken. Toen hij den volgenden dag weder aan de speel tafel kwam won bij nogmaals 230,000 fr. Napoleon’s aanspraak te Lyon wordt door de Zwilsersche bladen scherp beoordeeld. De Bernsche Bund zegt aan bet slot van zijn ar tikel hierover: Het land, dat thans dooi den Franschen keizer wordt bezocht, Noord- Savoye levert een sprekend bewijs op dat Napoleon III den eersten stap heeft gedaan tot eene onbegrensde veroverings-politiek, als mede tot eene groote ouregtvaardigheidten koste van eenen vredelievenden en bevrienden nabuur. Uit Genève wordt overigens verze kerd dal keizer Napoleon niet tevreden scheen met de ontvangst in Noord Savoye. Te Rome is besloten dat Pius IX het Valikaan zal verlaten om het (Quirinaal te betrekken welk paleis builen de strategische linie ligt. Generaal Lamoriciére is vol ver trouwen en heeft, naar men zegt, den 15 Augustus jl in de kerk van O. L. V. van Loretto na zijne godsdienstoefening gezwo ren zijnen degen op het altaar dier kerk te zullen nederleggen wanneer hij den Heili gen Stoel van zijne vijanden zal hebben ver lost. Generaal Nuziante, vroeger een der warm ste voorstanders en verdedigers van het huis Bourbon te Napels dat hem zoo ondankbaar* behandeldeheeft thans bij dagorder aan de Napolitaansche soldaten bekend gemaaktdat hij der partij van Victor Emanuel tegen Fraps II is toegedaan terwijl hij hun den raad geeft, zijn voorbeeld te volgen. Te Knowsley-parkhet landhuis van lord Derby, is den Isten de inspectie over de vrijwilligers van Lancashire gehouden. Lan cashire heeft in het geheel 14,000 vrijwilli gers geleverd en omtrent 11,000 waren ge komen. Om deze lieden te vergasten bad de lord 10 groote tenten laten inrigten waar in 11,540 vleesch-pastijen en 59 okshoofden bier gebragt waren. Het getal toeschouwers was ongeveer 150 a 200,000. Het Sardinische ministerie heeft in de dagbladen doen bekend maken dat het zich de vereeniging van geheel Italië, met uitzon dering van Rome en Venetie, ten doel stelt, en dat deze staatkunde de goedkeuring van Frankrijk en Engeland heeft weggedragen. Men heeft een schrikkelijk spoorwegon geluk te betreuren dat bij Manchester voor viel. Den 5 dezer des avonds verlieten drie pleiziertreinen die stad. De eerste, uit 17 of 18 wagens bestaande, zou een station verlaten toen de ketting tusschen den derden en vierden wagen brak, ten gevolge eener rijzing van den grond (1 in 52); 14 of 15 wagens liepen met versnelde beweging drie- 4 vierhonderd ellen terug en stieten tegen den tweeden opkomen den trein daar de breker niet genoeg kracht kon uitoefenen, om de wagens te stuiten. De schok was hevig en met dat ongelukkig gevolg, dat 11 personen het leven verloren eu 19 of 20 ernstig gewond werden. De stoker en de machinist van den tweeden trein hadden zich plat in de locomotief gelegd en bleven onge deerd. Het laat zich ligt begrijpen, dat eene zwaarte van 14 of 15 gevulde wagens den ketting moest doen breken bij het opgaan eener helling. Een Londensch dagblad meldt het vol gende Eenigen lijd geleden werd bij Note een groote walvisch gevangenen naar de Lon- den-brug gesleept daar de lord-majoor er aan spraak op maakte. Toen de visch eene poos bij die brug gelegen had liet de hooge regering den lord-majoor welen, dat niet hem, maar haar de visch toekwam. Zijne lordschap ant- geheele gebied van Banjermassimin zuidelijk Borneo, vormelijk bij de overzeesche bezittin gen van den koning der Nederlanden inge- lijfd is. De gouverneur-geueraal heeft den dank der beide kamers van de slaten-gene- raal ontvangen en het gouvernement zond hem de meeste volmagt hem tevens aanma nende, spoedig zulke veerkrachtige maatregelen te nemen, als noodig zijn tot handhaving der orde, tot bevestiging en bevorderig der belan gen van het nieuwe grondgebeid en voor de eer der Nederlandsche vlag.” In de zevende of achtste band van het Illustrirtes Familién, Journal vindt men eene mededeeling die wel der moeite waardig is, bij de tegenwoordige ongunstige vooruitzigten, aan de bijenhouders bekend te maken. Bij gemis aan hel gewone voedsel heeft men met goed succes volgens dien inzender de bijen eene pap van raapkoeken gegeven, waar uit zij niet alleen hunne voeding trokken maar zelfs eene aanzienlijke hoeveelheid honig produceerden. Men schrijft uit Norg d. d. 4 Sept. Een boer uit Tinaarlogemeente Vries kwam met een veulen alhier ter markt. Het verkocht hebbende voor f 49.30 onving hij van den koopman ƒ50 in papier, waardoor hij 50 cents moest teruggeven. De boer had vooraf aan den koopman te kennen gegeven dat hij liever geld had. Dit was door iemand in de nabijheid gehoord, die daarna aan den boer vroeg, of hij contanten voor het papier wilde hebben. Nadat deze daarop toestemmend had geantwoord, vroeg de onbekende hem, alvorens het geld te halep het papier af, dat de ander de onvoorzigtigheid had af te geven. De onbekende verwijderde zich daar mede en is niet teruggekomen. De boer is dus zijn veulen kwijt geraakt en heeft nog vijftig cents toebetaald.” Terwijl men in een groot gedeelte van Europa over menigvuldigen regen en over kou de klaagtwordt in de Triester Zeil. Athene in Griekenland melding gedaan de buitengewone hitte sedert 15 Julij. hooge therraometerstand is sedert het j Geen wolk geen donkerblaauwe he-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1