NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I w I860. No. 74. ZATURDAG den 15 September. ISdeJaaigang. -1 C3 C het Belgische hof 1 I heeft dien de snelle van koophandel heeft van 6000 francs toege- aau den heer Gharvin daar ter stede het bereiden uit inlandsche planten van verwstof, gelijkstaande met het Chineesch lersch achterde verpligt trekken ton (in den staat Massachuset) overzond die dienen moesten, om de schulden haars vaders af te doen. Zij had dit geld in zes jaren van haar loon bespaard. Een der bladen bevat over het lot van koning Frans II eenige vlugtige beschouwin gen waaraan wij deze regelen ontleenen Garibaldi worden 150,000 waaraan Nooit is eene monarchie ellendiger ingestort. 'i en zijne 600 man zijn eenlegerge- Frans II, zijne vloten en zijne man zijn niets meer. Zijne citadellen zijn genomen, zijn volk begroet met geestdrift I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SN EEK maken bekend dat de herziene en nieuw opgemaakte legger van on- derhoudpligtigen van rij- en voetwegen, vaar tenstraten, waterlossingen enz., welker on derhoud door meerdere personen uit ééne hand voor het geheel moet worden gedragen, gedu rende twee maanden te beginnen met den 22 Augustus en te eindigen op den 22 Octo ber dezes jaars ter Secretarie der Gemeente, voor de en dat zwaren tijdstip s Courier de la Meuse had der vorige week op den Maastricht naar Hasselt tus- Lonnekeu het was in aan- als gewoon lijk de hekken afgesloten toen eene boerin de onvoorzigtigheid had om onder eeu der hekken door te kruipen en den spoorweg over te loopen. De trein overviel haar, zoodat zij later geheel vermorseld werd opgenomen. Er zijn berigten uit Batavia d. d. 24 Ju- lij Op Java was het allerwege rustig. De berigten uit Banjermassiug luiden zeer be vredigend de staat van zaken aldaar werd voortdurend beter. Te Brussel w’orden toebereidselen ge maakt voor de ontvangst van prins Hen drik der Nederlanden die eenige dagen aldaar zal komen doorbrengen. Men verzekert daar, dat ook prins Frederik aan een bezoek zal afleggen. Te Marseille zijn eenigePerzische knapen aangekomen 10 tot 15 jaren oud om in Frank rijk hunne opvoeding te ontvangen. Dezen keer voorziet niet de regering van den shall in de kosten van hunnen overlogt en van hun ne opleiding maar zijn het eenige rijke par ticulieren die hunne zonen naar Frankrijk zenden daartoe aangemoedigd door den raad van Hassan-Ali-khan minister van-Perzie bij het Fransche hof, die zelf het voorbeeld gaf door zijnen zoon naar Parijs te doen komen, om hem op de Europesche wijze te laten groot brengen. De Lyonsche kamer den uitgeloofden prijs kend voor eene groen. Als voorbeeld van kinderlijke liefde en naauwgezetheid werd onlangs gemeld dat een meisje, hetwelk, ten gevolge de ver omstandigheden van haren vader was geweest naar Amerika te ver- onlangs 40 pd. st. (ƒ480) uit Bos- Victor Emanuel zijne hovelingen keeren hem den rug toe en hellen naar het Sardinische li beralisme over. Europa juicht, of staart met een onverschillig oog op dit gevallen koning schap. Welke geheime oorzaak verpletterden val der Bourbons en zege van Garibaldi bewerkt Wij hebben niet ver te zoeken. Garibaldi droeg de vrij heid in de plooijen zijner vaan; Frans II had het despotismus in de zijne.” De Londensche Globe bevat een artikel ter beoordeeling van het gedrag van den ko ning van Napels, en besluit dit met deze woorden Frans II heeft niet gevochten hij heeft ook geen afstand gedaan, maar loopt eenvoudig weg als een bedriegelijke bankroe tier, die zijne contante penningen opgestoken heeft.” Van Garibaldi wordt verhaald dat hij het volgende in tegenwoordigheid van ver scheidene personen gezegd heeft: »Ik heb mij ne band van graaf Cavour teruggetrokken op den dag toen hij den afstand van Nizza on- derteekende eerst op het Sint-Markuspleirr in Venetie zal ik ze hem weder reiken.” Daar Garibaldi een zeer eenvoudig man is volstrekt niet gewoon historische frasen uit te denken, •zoo ligt in deze woorden zijne geheele be doeling opgesloten. Volgens berigt uit Turyn hebben vele le den van de Sardinische kamer der afgevaar digden bij Victor Emanuel aanzoek gedaan dat hij de plannen van Garibaldi niettegen- werke. Er is sprake van een circulaire der Sar dinische regering aan de Europesche hoven waarin zij opheldering geeft van hare tus- schenkomst in de aangelegenheden van Napels en Rome. Men zegtdat het kabinet van Turyn in dat document verklaart, de leiding der Italiaansche beweging op zich te nemen ten einde deze niet op eene verkeerde rigting worde gebragt. Volgens het Giornale di Verona zou Na poleon III het volgende antwoord aan Vic tor Emanuel, op eeu’ brief van dezen koning geschreven hebben De toestand van Euro pa noopt mij, al mijne aandacht op Frankrijk te vestigen. Ik heb Sardinië ondersteund en was oorzaak van zijne vergrooting. Mijn bond genootschap echter was met den koningniet met de omwenteling. Thans zie ik mij door het goede werk gecompromitteerden de ver leed. Zonder zich verder om de vrouw en het kind te bekommeren vervolgde de visch- boer zijnen weg. De ongelukkige moeder be gaf zich daarop, met het lijkje van het kind in den arm weder naar Arnhem terug.” Uit verschillende plaatsen zelfs grootere steden, zoo als Haarlem en Groningen, worden berigten gegeven van den hoogst gunstigen gezondheidstoestand in de laatste maanden. Het aantal zieken is gering en de sterfte ge daald tot verre beneden het gemiddelde cij fer van de laatste jaren. Op den 11 en 12 dezer had te Gronin gen onder het wapperen van vele vlaggen eene vereeniging plaats van oud-studenten die lusschen 1 Januarij 1850 en 51 Decem ber 1844 ingeschreven waren in het album der Groninger hoogeschool het getal deelne- menden bedroeg ruim 230. Bij die gelegen heid werd door ds. Meijboom pred. te Am sterdam, in de Martini kerk voor eene talrij ke schare eene feestrede uitgesproken nadat reeds in den vorigen avond aan de oud-stu denten eene serenade bij fakkellicht was ge bragt. Voorts hadden er onderscheidene bij eenkomsten plaats in de sociëteit de Harmo nie, bij de eerste waarvan de hoogleeraar Diest de Lorgion eene gepaste toespraak deed er werd muzijk gegeven in het Sterrebosch buiten de Heerepoort en vervolgens deelge nomen aan eene soirée musicale; terwijl de ingezetenen een prachtig vuurwerk zouden doen afsteken. Dezer dagen is een moordaanslag gepleegd in Ommerschans op een’ der wachters. Men verneemt verder, dat dit feit een gevolg is van eene reeds lang bestaande haat der kolo nisten tegen twee kolonie-veld wachters, waar van de gewonde één moet zijn. Men vreest voor verdere onlusten althans zijn reeds drie kolonisten gearresteerd en heeft zich de kan- tonregter van Ommen bijgestaan door den aldaar gestalioneerden brigadier der rijksveld- wachters Bodewits derwaarts begeven om verder onderzoek in deze niet onbelangrijke zaak te bewerkstellingen. Op eene der Nederlandsche stoombooten, die den Rijn bevaren had in de vorige week bij Dusseldorp het volgende ongeluk plaats De koksvrouw wilde een voorwerp wegnemen, dat in de nabijheid der machine-kamer was opgehangen. Zij had daarbij het ongeluk uit te glijden en vooraan op de machine te val len. Niettegenstaande terstond werd gestopt, was de ongelukkige zoo zwaar bezeerd dat zij reeds den volgenden dag is overleden. Men meldt uit Enschedé d. d. 8 Sept. In den nacht van 6 op 7 dezer omstreeks half één ure is Mannes Wevers wonende in de Eschmarke, zwaar gewond geworden met een mes aan de regterzijde van het hoofd alwaar de slagader geraakt is, door Gerrit Robers wonende in de gemeente Lonneker. De ge wonde is door den rijks-veldwachter A. Schut en door stal- en policie-bedienden onder zoek doende, gevonden badende in zijn bloed. Ten gevolge der ingeroepene geneeskundige hulp is het gelukt, de bloeding te stuiten. De dader is door den brigadier voornoemd voor den kantouregter gebragt en heeft alles bekend. De twist is in beschonken toestand ontstaan over een meisje. Volgens den er in het begin spoorweg van schen eerstgenoemde stad en volgend ongeval plaats. De trein togtbij een’ dwarsweg had men belanghebbenden ter visie zal liggen een ieder verpligt zal zijn, zijne be- daartegen binnen eene maand na dat aan Burgemeester en Wethouders voor noemd schriftelijk in te dienen. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris KARA. It'A'NEA- EN BUITENLAND. SNEER 14 September. Het Staatsblad no. 55 bevat het koninklijk besluit van den 5 September 1860, houdende goedkeuring der statuten van de Nederlandsche zendinys-ver- eeniginggevestigd te Rotterdamen erken ning dier vereeniging als regtspersoon. Door Z. M. is aan den heer mr. S. A. Verwey, op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van procureur bij de arrondissements-regtbank alhier en van plaatsvervanger van den kan- tonregter. Z. M. heeft de straf tot wegvoering naar een oord van ballingschap waartoe het hof van Friesland onlangs P. M. Kennemaus had veroordeeld veranderd in tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. Van goederhand verneemt men dat het hoofdbestuur der vereeniging hel Metalen Kruis besloten heeft, eenparig, voor de invitatie van de vereeniging het Ijzeren Kruis ter bij woning der Septemberfeesten te Brussel, be leefdelijk te bedanken. Men zal zich herinneren dat de arron dissements- regtbank te Amslterdam den 15 Junij jl.J. N.oud 16 jaren, wonende te Ankeveen heeft veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en eene geld boete van ƒ25, wegens verregaande onvoor zigtigheid met schietgeweer bij het lossen van vreugdeschoten in den avond van 29 April bevorens en welke onvoorzigtigheid een meo- schenleven gekost had. Thans vernemen wij, dat het Z. M. den koning bij besluit van 26 Aug. jl. no. 54 behaagd heeftden straftijd van drie maanden te verminderen op 43 dagen en hem de geldboete kwijt te schelden. Men verneemt, dat de uitnoodigingom tot de uitvoering der cantate bij de onthul ling van het Toilensbeeld mede te werken door meer dan 230 zangers is aangenomen. Men mag alzoo verwachten, dat de uitvoering, door zulk eene massa stemmen ondersteund,door voor treffelijke muzikale krachten van een grootsch effect zal zijn. Te Leyden is door den gemeenteraad in het voorgaande jaar eene verordening aange nomen voor personen die zich op de open bare straat in kenuelijken staat van dron kenschap bevinden. Als een blijkdat die verordening goed gehandhaafd wordt moes ten deu 10 dezer zeventig personen voor het kantonregt komen die zich aan genoemde overtreding hadden schuldig gemaakt. Men meldt uit Arnhem d. d. 8 dezer Gisteren avond omstreeks half elf uur had nabij deze stad op den straatweg naar Har derwijk, een treurig voorval plaats. Een vischboer uit Harderwijk, dien dag met eene kar visch ter markt zijnde geweest keerde in beschonken toestand met een zijner ken nissen benevens eene vrouw met een kindje, 8 maanden oud, die hij had vergund mede te rijden huiswaarts. Op de hoogte van Mosi owa gekomen week het paard dat door den toestand der beide mannen geheel zonder leiding was van den weg af en viel de kar om, met hel ongelukkig gevolg, dat het kind je onder het rad geraakte en zoo deerlijk ver wond werd, dat het aan de gevolgen over- 1 I SNEEKER W COURANT. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1