NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, A ^7 1860. No. 15. 15de Jaargang. WOENSDAG den 19 September. J 7 J s -: C BINNEN- EN BUITENLAND. y 1 wezige matrozen. ar- aifflwl r S. 1 1 een jeseen ander van 10 jaren kregen Het Engelsche linieschip Nep er ter reede gestationeerd. Te Sidon geeue moordtooneelen voorgevallen de vol viugtelingen van de nabijgelege- I t J SeptemberGisteren eeuen zwaren van SNEEK18 September. Z. M. heeft be noemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 18G0 1861, den heer mr. J. A. Philipse lid dier kamer. De nieuwe zitting van de staten-generaal is op den 17 dezer door Z. M. den koning met eene troonrede geopend. Men wil weten dat bij de hooge re gering het voornemen zou bestaan om som mige ambtenaren die zoowel door ouderdom als door dienstjaren aanspraak hebben op pen sioen in het genot daarvan te stellen, met ingang van 1861. Door den raad der gemeente Leeuwar den is besloten om aan de nagelatene betrek kingen van wijlen J. van der Horst, die bij den brand der kazerne alhier, door een’ val van dat gebouw het leven heeft verloren een jaargeld toe te kennen, te weten: aan de weduwe wanneer zij niet hertrouwt gedu rende haar leven ƒ250, en aan elk kind ƒ50 tot aan hunne meerderjarigheid en bijaldien de moeder eerder mogt komen te overlijden alsdan ƒ100 ieder. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 12 September Jl. zondag heeft P. M. Kenne- manswiens straf van deportatie (gelijk men weel) door 10 jaren confinement is vervangen, gepoogd zich in het huis van reclusie en tuch tiging door ophanging van het leven te beroo- ven. Hij werd echter nog tijdig genoeg ont dektom, hoewel niet zonder moeite, daar hij reeds zijn bewustzijn verloren had, het nood lottige gevolg van die wanhopende daad te voorkomen. Uit de Beemster schrijft men d. d. 19 September De handel in schapen die bron van welvaart in onzen om trek en in geheel Noord-Holland heeft dezer dagen een’ gevoe- ligen slag geleden door het schandelijke bankroet van eenige veehandelaren te Hoorn en te Alkmaar gevestigd geweest. Deze han delaren die jaren achtereen wekelijks 600 tot 1000 schapen naar Londen verzonden, hebben in eenige dagen tijds voor ruim hon derd duizend gulden van die waar en ook eenig groot vee opgekocht en zijn daarmede naar Londen overgestoken zonder orde op hunne zaken te stellen. Zondag den 9 dezer had te Arnhem treurig ongeval plaats. Twee knaapj van 12 en een 1 twistwaarbij het oudste het andere met een knipmes een’ duchtigen steek in de zijde toebragt waardoor hij oogenbiikkelijk neder- zeeg. Hoewel hij nog leeft blijft zijn toe stand toch zorgwekkend. De andere knaap is dadelijk gearresteerd. Naar men verneemt heeft het te Arnhem gevestigde schil llers-collegie Willem Hl uit— noodiging ontvangen om deel te nemen aan het groot scherpschuttersfeest van 25 tot 50 September door het Belgisch gouvernement te Brussel te geven. is deze lukt. een zal volgen niet aan Een der De te Vlissingen gedetacheerde Zwitsers, die bestemd zijn voor Java, maar thans voor- loopig zijn ingedeeld bij het 2de regt. inf. houden gedurig vechtpartijen met de daar aan wezige matrozen. Uit Ossendrecht wordt gemeld d. d. 12 nacht ontstond alhier brand in de arbeiderswoning J. H. die spoedig zoo zeer toenam dat in weinige oogenblikken huisschuur en voor raad geheel in de asch lagen. Een opzettelijk onderzoek door den officier van justitie en regter-commissaris had alhier plaats en hier na bleek het, dat genoemde J. H. zelf zijne woning had in brand gestoken ten einde de assurantie-penningen te kunnen innen waar voor dit gebouw zeer boog wasopgegeven. De dader bekende spoedig het door hem gepleegde feil en is daarna naar Bergen-op-Zoom over- gebragt, om verder naar Breda te worden ge transporteerd ten einde aldaar voor de rondissements-regtbank te regt te staan. Men leest in den Java-Bode: Algemeen medegevoel met onze door den pinksterstorm ongelukkig gewordene landgenoo- ten ziedaar den indruk, door de laatst aan- gebragte mailberigten veroorzaakt. Aanstonds wordt er gevraagd: Wat te doen, om die el lende te lenigen? en dadelijk is men bereid, de hand ter hulpe aan te bieden. Onze ta lentvolle stadgenoot, de heer A. G. Calmer, oppert het denkbeeld om een orgelconcert te geven ten voordeele dier ongelukkigen. Hij stelt zijne geheel niet gewone talenten beschik baar, en wat zullen Batavia’s inwoners doen Dat durven wij gerust voorspellen. Met scha ren zullen zij tempelwaarts stroomen en milde giften aanbrengen en even als voor eenige maanden bij een dergelijk concert ten voor deele van de ongelukkige betrekkingen onzer in Bandjermassin omgebragle landgenooten zullen ook thans zelfs kinderen het hunne bij dragen.” Blijkens eene mededeeling van den Ne- derlandschen consul te Malaga is die haven van wege de Spaansche regering, verklaard door de cholera besmet te zijn. Volgens berigt uit Beyruth van 27 Aug, jl. heeft Fuad-pacha driehonderd peronen die te Damaskus waren in hechtenis geno men naar de galeijen gezonden. Voorts zijn door hem honderd-twintig huizen van Muzel mannen aan Christenen gegeven, die geene wo ning hadden. Van de reede van Beyruth wordt van 51 Augustus jl. het volgende aan de Utr. Ct. geschreven Den 18 Aug. jl. verliet de Was wilder de reede van Beyruth en stoomde naar Sidon alwaar dat fregat dienzelfden dag ten anker kwam. tunus lag waren stad was vel viugtelingen van de nabijgelege- ne Christen-dorpen die jne^st allen verwoest zijn de Fransche consul had er eenige dui zenden onder zijne bescherming genomen waaronder verscheidene gekwetsten en men schat het getal der nabij Sidon vermoorden op 2000. Het fregat bezocht vervolgens Ty- rus Jaffa, Kaiffe St. Jean d’Acre Latakiez en Tripoli; overal werd het rustig bevonden, moorden waren er op de Christenen niet ge pleegd. Na eene reis van 10 dagen kwam de Wassenaer te Beyrulh terug. Men denkt over eenige dagen naar Alexandrie te vertrekken. Tijdingen uit Damascus deelen mededat aldaar verscheidene hoofden der Drusen die aan den moord hebben deelgenomen zijn ter dood gebragt zoo mede een honderdtal offi cieren en soldaten der Turksche troepen tot het vroegere garnizoen van Damascus behoord hebbende de Fransche troepen zijn omstreeks 6000 man sterk, nabij Beyruth gekampeerd. Wanneer zij naar Damascus zullen oprukken is nog niet bepaald. Men denkt echter, dat er eene grootere magt zal noodig zijn, om die stad te bezetten. Het vertrek van de Zeeland en Wassenaer naar Alexandrie was bepaald op den 8 September; verscheidene Engelsche, Fransche en Oostenrijksche schepen zullen ge durende den winter op de kust van Syrië ge stationeerd blijven. Gebrek aan havens en veilige reeden maakt dit echter zeer moeijelijk en gevaarlijk. Alles is overigens rustig.” In Syrië zijn weder eenige moorden op Christenen gepleegd Kafer-Baram en eenige andere plaatsen nabij Si. Jean d’Acre waren het tooneel dier nieuwe gruwelen waaraan de Drusen door de Mulualis en deBedouiuen ondersteund zich hebben schuldig gemaakt. Deze nieuwe ij ssel ijk heden slaan niet achter bij die van het bloedbad iu den Libanon. Eene geheele familie van dertig personen is op één na vermoord de overgeblevene een priester der Maroniten heeft naar St. Jean d’Acre de wijk kunnen nemen. De Amerikaansche dagbladen deelen mede, dat de reis van het fregat Niagara aan welks boord de Japansche gezanten naar hun land wederkeerden zeer traag is geweest en dat men zich verpligt gezien heeft, de ge zanten uit de prachtig voor hen ingerigte kajuit naar een ander vertrek over te bren gen na'ardien zij verkozen naar Oostersche wijze op een karpet te zitten. Zij kortten zich den tijd door zeven of acht malen daags te eten te rooken en op het schaakbord te spelen onder hetwelk zij groot vermaak sche nen te scheppen in het streelen van hunne groote teenen. Volgens particulieren brief uit Grand- Rapids in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika van den 20 Augustus jl.stonden de veld- en tuingewassen in den staat Michi gan onverbeterlijk, zoo ook in andere staten. De aardappelen zijn Hoor overvloedigeh op brengst bijna onverkoopbaar, zoo ook appels, peren perzikken en andere boomvruchten. Men heeft daar eenen gematigden niet zeer warmen zomer gehad en nu en dan regen. Uit Berlijn schrijft men omtrent den oogst «Blijkens de ontvangen berlgten uit de ver schillende provinciën des rijks bij de regering is de graanoogst dit jaar in Pruissen zeer gun stig uitgevallen. Met betrekking tot de aard- ppeloogst is dit echter het geval niet; ja zelfs in enkele provinciën ten deele mis- De regering vreest evenwel niet, dat er te kort of groote duurte van dit gewas en denkt er om die reden ook voor staatsgelden opkoopen te doen.” vier zonen van den keurvorst van Hessen is tegen wil en dank officier, en zijn genadige heer Papa wil maar volstrekt niet hebben dat hij zijn ontslag uit de dienst neemt. Ten einde nu uit den hem te benaauwdeu band te geraken, begaat de jonge prins aller lei dollemans kuren; zoo ging hij voor eenigen tijd op den nek van een’ reusachtigen soldaat zitten en liet zich door dezen in grand te nue de drukste straten der stad ronddragen en kreeg wel een’ duchtigen uitbrander, maar toch geen ontslag. Te Sitten of Sion in Zwitserland is een end Heidensch graf ontdekt op eene diep te van dertien voet onder den grond. Dit graf bestaat uit eene van ruwe steenplaten zamengestelde doodkist, waarin men de been deren eener vrouw en eenige bronzen versier selen heeft gevonden. Uil Rome is berigt ontvangen dat kar dinaal Antonelli aan de mogendheden een me morandum zal indienen, houdende, dal het in dienst nemen van vrijwilligers voor het pau selijk leger, waarover Sardinië zich beklaagt, een gevolg is van de raadgevingen van Frank rijk en Oostenrijk, die, na het congres van 1856, op de vorming van een pauselijk leger hebben aangedrongen. De geestdrift, die te Napels heerschte bij de komst van Garibaldi aldaar was volgens al de brieven uit die stad, nog zelden zoo warm gezien. De Sardinische vlaggen met het Sa- vooische kruis werden van bijna alle huizen uitgestoken vele in wooers en daaronder pries ters vertoonden zich met dat kruis gelooid op de openbare straat. Het nieuwe bewind, door Garibaldi ingesteld is gematigde gevoe lens toegedaan de leden Van het ontbonden comité waren ultraa’s en anti-Sardinisch gezind. De heer Scialojavoormalig Napólitaansch af gevaardigde thans secretaris-generaal bij het ministerie van landbouw en koophandel te Tu- ryn is tot minister van financiën te Napels benoemd. Graaf Cavour heeft aan den heer Thou- venel nieuwe ophelderingen gegeven betreffen de de houding, door Sardinië tegenover den Kerkdijken Staat aangenomen. Rusland en Pruisseu hebben krachtig geprotesteerd tegen de politiek van graaf Cavour. De Parijsche telegram door den corres pondent van den Morning Post gezonden en gedagleekend 12 September, luidt aldus: «De Sardinische troepen trekken met versnelden marsch tegen Lamoricière’s leger op. Men verwacht, dat zij morgen (15 Sepl.) slaags zul len raken.” En verder: «De keizer en het Fransche gouvernement hebben alles aange wend om den intogt in de pauselijke staten te verhinderen. De betrekkingen tusschen Sar dinië en Frankrijk zijn op dit oogenblik in een’ zeer hagchelijken toestand.” Deze regelen op een in het oog loopende wijze geplaatst, hebben bij sommigen ongerustheid verwekt, omdat de laatste twee paragrafen in verband met de eerste beschouwd schijnen te moeten beduiden, dat Frankrijk en Sardinië op het punt van een vredebreuk zijndoch niet wei- SNEEKER I i 3 1 1 t t t 1 1 I B 1 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1