r NiEEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J 1860. No. 76. ZATURDAG den 22 September. 15de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. de dat 4 de baan was dat van den heer P. van Winsum. Begunstigd door het en aangenaamste weder, had dit onbekrompene wijze onthaald. 1 belangstelling in deze gebeurtenis ontving de van de kamer van koophan- September: In de piano-fabrijk van den heer H. Schulze alhier werd gisteren een eigenaar dig feest gevierd en wel ter gelegenheid, dat gedurende het 20jarig bestaan dezer fabrijk er de duizendste piano of pianino was afge werkt. Het 40tal knechten waaronder meer dan één die al dien tijd in deze dienst heeft verkeerd, werd door den heer Schulze op zeer Een blijk van heer Schulze o. a. del en fa brij ken die eene deputatie naar hem de ligte stof begon te vlammen. Beide tracht ten de vlam te blusschen maar de baleinen der crinoline verhinderden dit. In angst vliegt de min naar het kind en de jufvrouw gil lende den trap af door den gang. De heer des huizes schiet toewerpt haar op den grond, grijpt een karpet en heeft het geluk het vuur te smoren. Maar de ongelukkige, hoewel bij kennis en nog krachtig genoeg om den trap op te gaan is twee dagen later, na eene lief derijke verpleging, in het diaconessenhuis al daar aan de gevolgen overleden. De waarschuwing is reeds dikwijls herhaald dat men bij den omvang der dameskleederen toch voorzigtiger met vuur zij dan vroeger. Maar onbegrijpelijk is het, dat, bij de her haalde ongelukken, die tegen woordig daardoor gebeuren, bet bewustzijn nog niet algemeener is gevestigd dat niets de vlammen in derge lijke gevallen eerder doet blusschen dan door die met een’ mantel of dik kleed te verstikken. Op den 16 dezer is J. Th. Zwartjes, oud 25 jaren smid, te Haarlem wonende, die in den spoorwagen naar Amsterdam plaats had genomen nabij Sloterdijk er uit gesprongen en in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebragt. De stad Tiel vierde den 12 September een zeer eigenaardig feest. Een aantal oude krijgslieden uit alle oorden des rijks die zich in 1850 vrijwillig op de roepstem van nu wij len den heer F. W. van Dam van Isselt tot een^lcorps vereenigden dat algemeen bekend is onder den naam van »de jagers van van Dam,” kwam te dier stede te zamen tot eene feeste lijke reünie en om de guidons van dat wapen, die sedert eene reeks van jaren in het bezit der familie van Dam verbleven warenmaar nu door haar aan de afdeeling Tiel van het Metalen Kruis waren afgestaan eene eervol le bestemming te doen innemen. Den volgende morgen werden onder harte lijke toespraken de guide-vlaggen aan het ge meentebestuur overgegeven, welke overgifte bij monde van den burgemeester dankbaar en op welsprekende wijze werd aanvaard. Z. M. de koning heeft op dien morgen per telegraaf van zijne belangstelling doen blijken. Uit Zwolle wordt gemeld: De stoomboot Burgemeester Zij Is tra heeft sedert dat zij in de vaart is, nog niet zooveel boter vervoerd als in den afgeloopen zomer, namelijk van Zwol le en Kampen 5400 achtste vaten. Bovendien heelt zij vele vette koeijen varkens en stuk goederen overgebragt. Den 15 dezer vertrok zij weder met ongeveer 1600 achtste vaten bo ter 5 vette koeijen en een GOlal vette var kens. Deze boot, die het voorgaande jaar 16 pct. had kunnen uitdeelen beeft hare statuten gevolgd om 5 pet. aan de aandeelhouders uit te keeren en 11 pet. te reserveren. In den nacht van den 9 op 10 Sept. jl. is de persoon van Jacobus Bijkerkturfmaker te Steenwijk, door een persoon op de straat aangevallen, die hem op den grond heeft ge worpen en met een mes in het been gesne den en vervolgens onderscheidene messteken in den rug en onder het schouderblad heeft toegebragt die van zoodanigen ernstigen aard waren, dat het bloed hem over hel buis guds- de en het een bijzonder toeval mag genoemd worden dat hij onder die verwonding niet is bezweken. De vermoedelijke dader R. van Zanten, timmermansknecht te Steenwijk, is, krachtens een door de regtbank van Zwolle uitgevaardigd bevel van gevangenneming be reids naar het huis van verzekering alhier overgebragt. Een meisje te Zelhem dat op het punt stond in het huwelijk te treden werd hierin deerlijk teleurgesteld. Haar minnaar, in de gemeente Steenderen woonachtig werd onlangs in eene sloot levenloos gevonden. Een doosje met lucifers zonder phosphorus en eene korst brood waaruit de kruim geknepen was vond men bij hem. Men gist dat hij zich door middel van de kopjes der lucifers vermengd met broodvan het leven heeft beroofd en dat hij in zijne benaauwdheid getracht heeft, de sloot te bereiken. De aanleidende oorzaak van dezen zelfmoord is niet bekend. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 15 dienen. koorts gehad en tor een’ drank pel vol” moest nemen, mede naar het landdoch daar hij niet op alle uur” paste, zette hij tusschenbeide de flesch voor den mond en dronk eene ferme teug, met dat ongelukkig gevolg, dat de arme man verstandeloos werd en wel zoo erg, dat hij van den dood zijner dochter die gedu rende zijne verbijstering plaats had, volstrekt geen gevoel bad. Uit Noord-Brabant verneemt men een der burgemeesters van eene gemeente be neden 5000 zielen zijn ontslag heeft bekom en, omdat hij na herhaalde aanmaning weigerde, den eed of belofte af te leggen overeenkom stig art. 61 der wet op het lager onderwijs. Te Antwerpen is dezer dagen door de kompagnie pontonniers binnen den tijd van een uur eene brug geworpen over de Schelde ter lengte van 586 Ned. ellen. Daartoe wer den 48 pontons gebezigd. Al de troepen van het garnizoen en eene batterij artillerie zijn vervolgens ten aanschouwen van eene ontel- bere menigte de brug overgetrokken, die daar na ook voor het publiek werd opengesteld. Volgens eene opgave van het Parijsche Journal des Débats heeft de verovering van het koningrijk Napels aan Garibaldi acht man gekost, terwijl buiten die acht gesneuvelden vijftien of zestien van zijne vrijwilligers meer of minder ernstige wonden of kneuzingen heb ben bekomen. De heer Brenier, de Fransche gezant te Napels, is aldaar met al de tot zijn gezant schap behoorende personen scheep gegaan eu keert naar Frankrijk terug. De vertegen woor- digers der andere mogendheden hebben bevel van hunne gouvernementen ontvangenom mede het koningrijk Napels te verlaten. Uit Insbruck wordt het volgende gemeld: Twee Engelscheu hadden het voornemen op gevat om zich over den Stubaier Ferner naar het Oetzdal te begeven. Reeds bevonden zij zich in genoemd hoogdal, toen een der reizi - gers op den inval kwam om langs den sneeuw- wand naar beneden te glijden. Niettegenstaan de de herhaalde vermaningen der gidsen om van het gevaarlijke plan af te zien wilde hij het toch ten uitvoer brengen. Zijn vriend liet zich mede overreden en weldra gleden beiden met pijlsnelle vaart naar beneden totdat één hunner plotseling verdween. Slechts eene ope ning in den sneeuwwand duidde de plaats aan waar de ongelukkige in den afgrond was ver dwenen welke door eene dunne laag sneeuw was bedekt geweest. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos zelfs zijn ver minkt lijk is nog niet terug gevonden. Ofschoon bij voortduring verklaard en verzekerd wordt, dat Oostenrijk niet tusschen beide zal komen in de aangelegenheden van den Kerkdijken Staat, neemt het Weener kabinet buitengewone voorzorg-maalregelen. Behalve de 50,000 man in het Venetiaansche zaamgetrokken bezet een leger van 1500 man Tyrolen is aan al de schepen der keizerlij ke vloot bevel gegeven, zich in de Adriatische zee te vereenigen waar aartshertog Ferdinand Maximiliaau ze inspecteren en er het bevel over aanvaarden zal. Die vloot is 74 schepen sterk, voerende 900 stukken; eene zeer geduch te zeemagt voorzeker, doch niet in staat, aan de vereenigde Sardinisch-Napolitaansche vloot ernstig het hoofd te bieden. SNEEK 21 September. Eergisteren had alhier de gewone najaars-paardemarkt plaats een 250tal zoo oude als jonge paarden was ten verkoop aangeboden die allen met eenen vluggen handel zijn verkocht geworden. ’s Namiddags had de aangekondigde harddra verij van den logementhouder W. S. Wage- naar c. s. plaats zestien flinke paarden dongen naar den prijs bestaande in eene massief zilveren Fruitbokaal, die eindelijk behaald werd door het paard van den heer. A Bijlsma, van Tjummarum terwijl met dit paard het laatst in Renema schoonste geliefkoosd volksfeest ook nu eene groote me nigte toeschouwers uitgelokten is hetzelve zeer genoegelijk en in de beste orde afgeloopen. In de aanspraak waarmede door Z. M. den koning de zitting der wetgevende magt is geopend wordt o. a gezegd De werkzaamheden tot den aanleg van spoorwegen zijn begonnen. Nieuwe verordeningen omtrent de wettige verpligtingen tot het dragen van wapenen werden sedert lang geëischt; eene wet tot re geling van de sterkte en de inrigting der na tionale militie zal u eerlang ter overweging worden gezonden. Binnen kort wordt een voorstel gedaan het aanleggen van nieuwe waterwegen van Amsterdam en Rotterdam afvaardigde. Men schrijft uit Winschoten het volgen- Verledene week had alhier een voorval plaatsdat anderen tot waarschuwing kan 2.’- Een arbeider had eenige malen de kreeg daarvoor van den doc- waarvan hij alle uur een le- Hij nam dezen drank Het wets-ontwerp tot opheffing der slaver nij in onze W. I. koloniën zal worden ge wijzigd.” Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 18 September: De eerste kamer heeft heden een’ aauvang gemaakt met hare werkzaamheden. De heer Philipse, op nieuw tot voorzitter der kamer benoemd beeft zijne betrekking aan vaard met eene toepasselijke aanspraak. De kamer heeft besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Hierop zijn de af- deelingen zamengesteld. In de heden gehoudene zitting der tweede kamer zijn alle nieuw benoemde leden toe gelaten. Over de verkiezingen van de heeren Dirks en Wijbenga waren eenige bezwaren gerezen waarover de commissie later rapport zal uitbrengen. Tot candidaten voor het voorzitterschap van de kamer zijn benoemd de heeren van Ree nen als eerste candidaat Dullert als twee deen van Goltstein, als derde candidaat. Wij vernemen dat het Z. M. den ko ning heeft behaagd, aan de onderwijzers K. A. Kuiper te Heeg en T. J. Buma te Anjum ter zake hunner trouwe en ijverige vervulling der betrekking van onderwijzer gedurende vijf tig jaren eene zilveren medaille toe te ken nen. Ten gevolge van eene door ’s konings ge zant te Brussel medegedeelde aanvrage van het genootschap Legia te Luik heeft de minister van binnenlandsche zaken de aandacht der zangverenigingen in dit rijk nader gevestigd op den groolen internationalen zangwedstrijd, welke den 14 October as. te Luik zal plaats hebben en tot deelneming waaraan die ver- eeuigingen door dat genootschap reeds zijn uit genood igd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 14 September Men schrijft uit Didam d. d. 15 September In den nacht van zondag op maandag schijnt alhier een aanslag op helle ven van den jagtopziener gedaan te zijn, door middel van een schot met een geweer dat met een’ kogel en hagel geladen was. Naar men vermoedtheeft men door het venster genoemden opziener trachten te treffen doch bet schot is door de kinderwieg gegaan zon der het kind te deren. De vrouw des hui zes bekwam eene ligte wonde aan de dij terwijl de man ongedeerd bleef.” Een vreesselijk ongeluk had voor eenige dagen te Utrecht plaats. De huishoudster van deu heer N. en de min waren naast elkander bezig met strijken, toen de japon der eerste vuur vatte. Zij bemerkte het niet voor dat W-4 J SNEEKER COURANT. ■'A- i 3ZXI 'i.iMniimi))i Ulfl&Jfi' HIIWlWtIllllIlliHBMIHI tot ter verbinding met de noordzee.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1