NIELWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I I den 26 September. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 29 SEPTEMBER 1860 des voormiddags ten 10 uur. i i I Ril J 1860. No. 77. /WOENSDAG d. 18 i P. vauderHeij, i BINNEN- EN BUITENLAND. binnenl. zaken de overlegging te de paketten stembriefjes ter on- de beweringen nopens het ge- de stemopneming niet behoor- Het rapport der 20 September zijn te - --j ge- Deze ontvlugting heeft ;n Bei- KENNISGEUING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK. doen te weten dat van Maandag den 24 tot en met Zaterdag den 29 dezer maand des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur ter Secretarie dezer ge meente voor de belanghebbenden verkrijgbaar zullen zijn de ingevulde Patentbladen voor het dienstjaar 1860/61 tegen overgave van het door den Ontvanger aan een’ ieder afgegeven recu, en bovendien, voor zoo veel dedrankver- koopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting; zullende na dien tijd de onafgehaalde Patenten door den Deurwaar der der rijksbelastingen tegen betaling van 10 cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 24 September 1860. Burgemeester en Wethouders^voornoemd WOLDA, De Secretaris t 1IAGA. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres vau den heer L. P. Ouwersloot, om verhooging van jaarwedde. Besluit betrekkelijk eene aan te brengene wij ziging in het reglement omtrent hetjgebruiken van den trekweg met vee. Missive over den trekschippersstal te Leeu warden. Besluit, houdende magtiging tot onderhand- scbe verpachting van de bank van leening. Voorstel omtrent de regeling der restitutie bij uitvoer van wijn. Missive van wijnhandelaren, houdende be denkingen tegen genoemd voorstel. Rapport over het adres van P. vauderHeij, om grond op grondpacht. Aanbieding der Gemeente-begrooting voor 1861. SNEEK., 23 September. In de op den 20 dezer gehoudene zittiug der tweede kamer is de heer Aneinaet als lijdelijk voorzitter der kamer afgetreden en heeft de heer van Ree- Den door Z. M. tot voorzitter benoemd zijne belrekking aanvaard met hel houden eener toepasselijke rede. Er zijn ingekomen een negental wets-ont- werpen waaronder drie tot afschaffing der slavernij in West-Indie een tot regeling van het koloniaal batig slot over 1857 een be trekkelijk den doortogt en vervoer van land- verhuizers; een tot herziening van het tarief de voorwerpen gehouden zijn, disponeert per van regten op den in- uit- en doorvoer; een op de invoering van nieuwe reglerlijke niet inrigtingen en een tot afschaffing van de wet op de deportatie. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 21 j betaling verschuldigd was, dewijl September: De slotsommen der financiële re- en de, door den minister van financiën heden bij I gesloten. -i isfil j nog schanevergoeoing omuai len der onderwerpelijke actie ge daad was gepleegd, aangenomen dat er bestond van zelfs nietal waren die, zooals in casu, in be zit van den gedaagde gebleven (waarin ze nu nog zijn). De reconventiouele vordering werd, zoo als te verwachten was, afgewezen. Uit Bergen ftp Zoom meldt men Naar men verneemt, zal nu de kazerne-gebouwen aan het rijk zijn afgestaan, in iedere kazerne eene canline worden daargesteld ten einde den soldaat in de gelegenheid te stellen de kleine benoodigdheden op de meest goedkoo- pe wijze te kunnen aanschaffen terwijl te vens aldaar de gelegenheid zal beslaan zich met lezen of spelen te vermaken om hel ver blijf van den soldaat in de kazerne te veraan genamen. In den nacht van Dordrecht uit het huis van arrest twee vangenen ontvlugt. P zich op de volgende wijze toegedrage de gevangenen waren geplaatst op de zooge naamde ziekenkamer welk vertrek uitkomt aan de Voorstraatshaven en aan de binnenzij de van het glasraam voorzien is van een ijze ren tralieraam, in twee vakken openslaande, en aan den kant met een slot in den muur gesloten. Met behulp van eene ijzeren spijl, die zij zich uit eene der zijden van eene krib hadden weten te verschaffen hebben zij een der bladen van het slot afgebroken en het binnenwerk er van vernietigd. Alzoo zich een' uitgang gebaand ziende, hebben zij zich door middel van aan elkander geknoopte de kens en bedlakens langs den muur in de ha ven laten zakken, zijn naar eene in de nabij heid liggende schuit gezwommen en hebben zich met deze uit de voeten gemaakt. Dit al les is met zulk eene behendigheid en zoo stil bewerkstelligd, dat noch de cipier, noch de iu den omtrek zich bevindende gevangenen er iets van vernomen hebben. OnmiddeÜijk zijn de ijverigste nasporingen tot aanhouding der ontvlugten iu het werk gesteld. Men schrijft uit Beverwijk d. dezer: Gisteren avond werd alhier gevanke lijk binneugebragt Jan Scheerman, schelpen- visscher te Castricum, beschuldigd, zich in den morgen van 17 dezer te hebben meester ge maakt van eenige gestrande goederen der equi page van het barkschip Wilhelmina Frederica. Deze onmeusch beantwoordde het noodgeschrei der schepelingen en bede om hulp met hen te beröoven van datgene wat ze gemeend hadden met de boot te redden, die ongeluk kig, reeds met goederen beladen, omsloeg. Te vergeefs riepen zij hem op geriugen afstand toe dat zij ook Hollanders waren doch hij die zich niet ontzag zijne medemenschen in zulk een’ jammerlijken slaat te berooven be kreunde er zich natuurlijk niet om of zij zijne landgenooten waren. De boosdoener zou echter niet ongestraft blijven. De ongelukkige schip breukelingen merkten op dat hij een kreu pel paard had en deze aanduiding bragt hen op het spoor om den roover te ontdekken dien zij dan ook spoedig en nog in het bezit van eenige der vermiste voorwerpen gevon den hebben. Voor eenige dagen kregen twee vrou wen te Buurse, gemeente Haaksbergen twist over het waterputten. Van woorden kwam het tot daden de eene bragt de andere eeni ge slagen met den puthaak op het hoofd toe met dat gevolg, dat zij krankzinnig werden door drie man bewaakt moet worden. Zij zal in den loop dezer week naar Deventer over- gebragt worden. De ongelukkige heeft vijf kinderen, van welke het oudste tieubet jongste een half jaar is. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 15 September: Reeds sedert eenige dagen vrees de men hier, dat er iets bijzonders in de gemeente-administralie was voorgevallen, daar eerst de gemeentekas door de gedeputeerde staten is opgenomen en daarna de commissaris des konings onderzoekingen heeft gedaan. Gis teren is de gemeente-ontvanger in verzekerde bewaring genomen en de burgemeester geschorst geworden. Men vermoedt, dat er ontvangsten zijn gedaan die niet zijn verantwoord. Den 18 dezer had te Appelscha een treu rig voorval plaats. Zekere schipper had de giek regtop tegen den mast staan. Daar er geene schroef voor het haakje was, haakte zij uit en trof den schipper en den knecht op het hoofd. De schipper verkeert nog in bedenke- lijken toestand maar de knecht is buiten le vensgevaar. Al weder eene les, om voorzigtig te zijn. De 9 Zwitsersdie van *s Bosch hebben willen deserteren maar te Eindhoven werden achterhaald, zijn thans tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. De Britsche secretaris van legatie te *s Ha- ge zegt in zijn rapport over Neèrlands finan ciën, dat, naar men gelooft in dit land voor meer dan 40,090,0(19 p. st. (ƒ480,000,000) aan Ooslenrijksche fondsen aanwezig is. aanbieding der staatsbegrooling voor 1861 ge bonden toonen aan dat er met het einde van 1860 beschikbaar zal zijn 18 millioen. Bij de uiteenzetting der begrooting voor 1861 werd gewezen op een vermoedelijk overschot over dat jaar van circa 4 millioen behalve 15 millioen voor spoorwegen en 5 millioen voor verbetering van waterwegen. Voor de 5 eerst volgende jaren zal voorts 56 millioen beschik baar zijn voor spoorwegen. Sedert 1859 werd ruim 155 millioen gemortiseerd en sedert 1844 is de rente met 9 millioen verminderd. Sedert 1857 werd aan belastingen afgeschaft ruim 5 millioen. Hel concept-adres van bet antwoord op de troonrede van de tweede kamer zou den 22 worden onderzocht in de afdeelingen. De con clusie van bel rapport nopens de nieuwgeko- zeu leden Dirks en Wijbenga strekt, om bei de voorloopig niet toe te laten en van den minister van vragen van derzoek van beurde (als zou lijk hebben plaats gehad), commissie zal gedrukt en dan de dag voor de discussie nader bepaald worden. In de zitting van de tweede kamer van den 24 dezer is ingekointn eene missive van den heer de Kempenaer, die daarbij zijn ont slag als lid der kamer inzendt. De kamer heeft aangenomen de conclusion der commissie, om de heeren Dirks en Wij benga voorloopig niet toe te laten. Door de eerste kamer der staten-generaal is het adres op de troonrede van Z. M. aan genomen. De kamer is daarop uiteengegaan. Men meldt uit 'sGravenhage d. d. 18 September: Gisteren middag had in het ’sGravenhaagsche bosch een ernstig ongeluk plaats. Een jongeling, gewapend met eene pistool deed een’ ander’ jongeling al schert sende het voorstel, zijn’ hoed van het hoofd te schieten. De daad voegende bij het aanbod, brandde hij los met hel noodlottig gevolg dat de jongen op schrikkelijke wijze de ge- heele lading in het gezigt kreeg en iu be- denkelijkeu toestand huiswaarts is vervoerd alwaar hem onmiddellijk de noodige hulp is verschaft. Tegen den jeugdigen baldadige is proces-verbaal opgemaakt. De Staats-Courant berigtdat vanwege het koninklijk Nederlandse!) Meteorologisch Instituut te Utrecht is uitgegeven en bij de boekhandelaren Kemink Zoon aldaar ver krijgbaar is gesteld eene algemeene windkaart zamengesteld uit Amerikaansche en Holland- sche waarnemingen. Zij voegt er bij Daar deze kaart een volkomen overzigt geeft van de in elke maand heerschende winden voor deze helft der aarde, verdient zij aanbeveling voor de scholen in welke vooral in de wis- en zeevaartkunde onderrigt wordt gegeven. Uit de residentie wordt aan de Middelb. Ct. hetjvolgende gemeld Een agent van Ga ribaldi heeft hier eenige dagen vertoefd, om te onderhandelen over den aankoop van oor logschepen doch hij schijnt niet in zijne po gingen geslaagd te zijn. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 29 Sept. De kantonregter alhier heeft dezer dagen een vonnis gewezen, dat strekken kan tot waar schuwing voor alle neringdoenden terwijl ook uit de gebeurtenis, welke zoo aanstonds zal vermeld worden, het middel is te putten, om zich, zonder betaling, goederen aan te schaf fen al ware het maar alléén om die tijdelijk te gebruiken. A.een particulier, zendt bij B.een winkelier, zijnen bediende om 12 manchetten overeenkomstig zeker medegebragl en vertoond model; B. dat soort niet bezit tende geeft ter bezigtiging 12 stuks van meer modern model mede, welke A. zeer geruimen tijd onder zich houdt. B. vermoedende dat kwitantie over de waardedoch A. betaalt en stelt zich zelfs in het bezit der af- gegevene kwitantie. Toen vervolging tot be taling, en daarop de verdediging, dat er geene er geen koop verkoop tusschen de litigerende partijen was Bovendien eischt A. bij reconventie nog schadevergoeding, omdat door het instel- eene onregtmali- De kantonregter heeft geen koop en verkoop ter bezigtiging gezondene goederen, SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1