NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 82. ZATURDAG den 13 October. VERGADERING AAN DES GE11EENTE-RAA» VAN SNEER 15de Jaargang. I M st k, 11. J of I n I n I CU’ dat 0 SNEEKER COURANT. eene plek i- B1NNEN- EN BUITENLAND. •en an ft n u n u i H. voor ver ie ir- en en nd I e- Ik en i- t, lu st, ir- het ’an '‘b voor in zijne plaats benoemd Rees, thans hoogl. in de hoogeschool te van den 7 dezer van J 4000 is op en onderhoud der i- J MAANDAG DEN IS OCTOBER 18S0, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Voorstel omtrent het bedrag der te verke nen restitutie der Plaatselijke belasting bij uit voer van wijn en bedenkingen daartegen (aan gehouden). Benoeming van den heer mr. J. van Gennep tot Praeceptor. Procesverbaal van verificatie der gemeentekas. Adres van A. J. Alberda omtrent het maken van een stalt aan den trek weg. Adres van P. van der Heij om gronds op grondpacht. Voorstel tot overneming Dillezijl. Behandeling der gemeente-begrooting voor 1861. Voorstel tot benoeming van twee hulponder wijzers. Reclame tegen eenen aanslag op hetjsupple- toir kohier van de belasting op de honden. en Z. K. H. de van het Loo al- plaats gehad, den eersten prijs, zijnde een landgoed ter waarde van ruimƒ70,000, behaald. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 7 October: Onze plaats is op nieuw in diepen rouw gedompeld. Reeds had men voorioopig berigt ontvangen van een onheil dat eene pink getroffen had en dit is maar al te zeer bevestigd daar men heden uit Texel de zoo hartverscheurende tijding heeft bekomen dat eene haringschuit van mejufvrouw de wedu we E. Gebel op de Eijerlaudsche gronden met vier lijken is gestrand. Vermoedelijk is de pink overzeild en vonden devisschers die op het dek waren hunnen dood in de gol ven terwijl zij die in het vooronder waren, aldaar jammerlijk omkwamen. Al de perso nen der bemanning, sterk acht koppen, wa ren met uitzondering van den vader des stuurmans en diens zoontje, getrouwde lieden en laten zeer talrijke gezinnen achter. De reeder A. Mos is dezen morgen reeds met eene pink naar Eijerland afgevaren om de in die pink gevondene lijken vóór de begrafenis te herkennen en het vaartuig, als de staat, waarin het verkeert, dit toelaat, herwaarts te brengen. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 9 October Men verneemt nader wegens den nieuwen ramp die deze plaats heeft getroffen, dat met uitzondering van den zoon des stuur- mans, al de schepelingen, acht in getal, va ders van huisgezinnen waren zeven wedu wen beweeuen hare verzorgers 22 weezen hunne vaders. De Johanna Gebel is de ze vende pink welke dit jaar is vergaan. Aan A. Hulscher te Arnhem en Breukink, te Doesburg, is octrooi verleend een zelfwerkend condeusatie-toestelter 1 vanging van de luchtpomp bij stoommachines van middelbare eu lage drukking. Uit Vollenbove wordt gemeld d. d. 5 Oct.: De hevige wind van gisteren dreef het zee water zoodaniug builen hare oevers, dat de Uiterwaarden, tusschen hier en Blokzijl, ge heel werden overstroomd. Terwijl het den landlieden vele inspanningen kostte, hun vee in tijds weg te voeren, bleven inmiddelsal- daar nog een vijf stuks runderen op eene hoog te grazen, onbewust van bet gevaar, dat hen door de omgeving van het bruisende zeenat be dreigde. In dien toestand bood zich zekere Schokker W. K,, alhier wonende, aan, om het in ge vaar verkeerende vee levend op het droogs te brengen voor elk koebeest één schepel aardap pelen tot loon bedingende. Daar dit aanbod werd aangenomen begaf de wakkere zwemmer zich te W’ater, en had het geluk, den bedon gen prijs in betrekkelijk korten tijd te ver dienen. Men schrijft uit Franeker d. d. 6 Octo ber Als bewijs van vooruitgang in bescha ving kan dienen dat in de laatst gehouden» zitting van den raad der gemeente is beslo- oudervraagd zijnde, gaf geen de minste blij- I ten de volgende verordeningvoorgesleld door ken van verstandsverbijstering, zoo als de moe der beweerde, maar verhaalde, nadat de stief moeder in wier tegenwoordigheid zij slechts met vrees had geantwoord, was verwijderd, dat haar lijden ondragelijk was en zeer lang, zonder juist te zij aldaar had doorgebragt dat zij ter naau- wernood eten kreeg, en dan nog niets dan zwart brood of brokken die eeu i lustte; dat zij uiet van het zoldertje, maar SNEEK12 October. Bij de tweede kamer is ingekomen een outwerp van wet bestaan de uit één artikel, luidende als volgt: Het Dog beschikbaar gedeelte van het batig slot der koloniale remise-rekening over het jaar 1838 ten bedrage van f 14,533,657.28'/,wordt toegevoegd aan de middelen en inkomsten van het jaar 1838.” De commissie tot onderzoek der geloofs brieven heeft eeu difinitief rapport uitgebragt en geconcludeerd tot niet-toelating van den heer Dirks en wel toe-lating van den heer Wij- benga. Maandag daarover discussieen na afloop daarvan beraadslaging over het afkeu rend verslag wegens de suiker constructen. Z. M. heeft aan den heer mr. J. Ackers- dijck gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht die eerstdaags door he* bereiken van den ouder dom van 70 jaren emeritus zal worden op zijn verzoek, met het einde van het loopen- de kwartaal verleend eervol ontslag uit melde betrekking en den heer mr. O. van de regtsgel. faculteit aan Groningen. Tot praeceptor aan het gymnasium te Sneek is benoemd de heer dr. eu mr. J. A. van Gennep, te Groningen. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 10 October: Z. M. de koniog prins van Oranje zijn heden hier teruggekeerd. Uit Amsterdam wordt gemeld Eene verhooging de staats-begrooting uitgetrokken ter bestrij ding van twee wetenschappelijke ondernemin gen welke de regering gemeend heeft te moeten aanmoedigen. De eerste betreft de be werking van het algemeen Nederlandsch woor denboek waarvan de redactie is ondernomen door de heeren M. de Vries en L. A. te Win kel te Leyden. De tweede onderneming geldt het zamenstellen van een boekwerk waarin behandeld worden de hier te lande voorkomen- de insecten die den landbouwer benadeelen met aanwijziging der middelen daartegen te gebruiken. Het zamenstellen van zoodanig werk is opgedragen aan dr. Wttewaal te Voorst onder genot van eene toelage van ƒ1000 ’s jaars. Reeds is melding gemaakt van een plan tot oprigling te ’s Hage eener broodbakkerij op groote schaal in navolging van hetgeen te Amsterdam met zoo gunstigen uitslag is ondernomen. Thans wordt aan dit voorne men gevolg gegeven eu is door eenige ach- tenswaardige ingezetenen eene circulaire ver spreid waarbij de gelegenheid tot deelneming in eene ’s Gravenhaagsche meel- en broodfa- Irrijk wordt aangeboden. De kosten van aan koop van terrein en van aanbouw worden burgemeester en wethouders goed te keuren Ieder die op de openbare straat of op de wegen binnen deze gemeente in kennelij- ken staat van dronkenschap verkeert wordt gestraft met eene geldboete van 1 tol 10 gul den met of zonder gevangenisstraf van 1 tot I 5 dagen.” Het is niet meer dan consequent, i men in eene stad waar hel provinciaal j c<.i,1 uig. ugvoiivuL oLunt ook de beschon- kenen (of tijdelijk krankzinnigen) verbiedt, an- ook niet uit het bed mogt komen dagelijks erg werd geslagen en nooit gewasschen of verschoond, zoodat zij overal was gewond en doorgelegen in één woord een echt toon beeld van ellende. Nadat daarvan aan het bureau van policie was verslag gedaan, is het kind dadelijk naar het ste^lelijk ziekenhuis overgebragl. Zij is 18 jaren oud maar door haar ellendig ziekelijk hongerlijdend voor komen schijnt zij 8 of 9 jaren oud. De zaak is dadelijk tot een onderwerp van een reg- terlijk onderzoek gemaakt. De vader schijnt geene magt te bezitten en te slaan ouder het gezag zijner tweede vrouw. Naar men verneemt, heeft de fieer C. T. M. C. Crisart, te Delft, op eeu concours van scherpschuttersdat onlangs te Keulen heeft op ƒ160,000 begroot. De fabrijk zal alleen de meest in gebruik zijnde hoofdsoorlen van brood vervaardigen, niet die, welke voor meer - vermogenden worden bereid terwijl bakkers het brood der fabrijk in het klein zullen kun nen verhandelen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 Oct.: Het prov. geregtsbof in N. Holland heeft heden H. v. D. eu H. K., wegens feitelijkheid tegen de eerbaarheid van een meisje boven de 13 jaren oud, met gewelddadigheid onderno men bijgestaan door een’ ander, en de eerste daareuboven wegens moedwillig toebrengen van slagen aan drie personen en beleediging met bedreigingen aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening aangedaan, ver oordeeld de Isle tot 7 jaren en vier geldboeten ieder van ƒ8 en de 2de tot 6 jaren tuchthuisstraf. Jonkheer mr. G. Faas Elias de oudste der regenten van het burgerweeshuis te Am sterdam beeft aan dat weeshuis ijzeren krib ben met kompleet toebehooren ten geschenke gegeven voor de jongens, die tot nu toe in hangmatten sliepen. Een ander der regenten, jonkheer P. H. Bicker, schonk aan de jongens bou.fifanten en aan de meisjes een lakenschen omslagdoek, alles zwart met rood afgezet, en verstrekte aan het weeshuis een voldoend ka pitaal uit welks renten in het vervolg de uitdeeling van deze wiulerkleediugstukken kan worden volgehouden. Men meldt uit Leyden d. d. 3 October: Onlangs werd eene dochter van een’ scheeps- makerskuechtwonende op de Uitersche gracht, begraven toen de buren vóór de woning en aan de overzijde van de gracht te zamen gevloeid, door de ruiten van een klein zol- 1 derveuster een ziekelijk kind bemerkten dat met schuchtere en droevige blikken naar de lijkslatie keek. Een der bloedverwanten die naar boven keek, verwijderde dat kind maar zóó snel, van achter de ruiten dat er een vermoeden oprees alsof dit vrij onzacht ge schiedde. Het viel de buren in, dat zij sedert geruimeo lijd een kind uit die woning uiet hadden gezien, en men vermoedde, dat dit wel kon zijn het kind met het akelig voor komen, dat van het raam was weggerukt en, in aanmerking genomen het bekende ongun stige karakter der stiefmoeder, wel niet lief derijk werd behandeld. Er liep daardoor een gerucht van onwettige opsluiting en mishan deling, dal ter ooren kwam van tweeagenteu van policie, die onmiddellijk in de aangeduid- de woning onderzoek deden met dit gevolg dat zij op een’ zolder, door een klein raam- tje verlicht en waarop allerlei geborgen was, een houten kinderledekant vonden waarvan de onderlagen met een weinig stroo bedekt waren en daarin in eene zittende houding een ellendig kind van een ziekelijk voorkomen, zijnde eeu meisje, dat wegens onreinheid eeu’ ondragelijken stank verspreidde, gedekt slechts door een stuk vloerkleed of tapijt. Het kind, was was en kunnen zeggen hoeveel tijd ander niet krankzinnigengesticht staat deren te ergeren of te beleedigen.” Te Beerta heeft de storm van jl. donder dag het water zoo hoog opgevoerd, dat de kwel derlanden geheel onder stonden. Van de daar op weidende schapen zijn naar men verneemt, bijna 100 stuks omgekomen ook eenige koei- jen moeten den dood in het water hebben ge vonden. Uit Assen wordt van den 4 dezer ge meld Door het prov. geregtshof is jhr. mr. O. Q. I. J. van Swinderen advocaat te Gro ningen wegens het aanleggen vau een’ nieu wen voor openbaar gebruik dienstbaren weg in de gemeente Zuidlaren zonder voorafgaan de toestemming van ged. stalen van Drenthe, met vernietiging van het vonnis aquo vrij gesproken. is e il t 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1