NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 I860. No. 83. WOENSDAG den 17 October* Igje Jaargang, I f ft* k - 1 I I I 9 1 1 t l n I J “1 ,4 J B SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. n de reede s goede l>ron vernemen WlllllMHi)- J het men F. Stelma te Sneek J. de Boer te Sneek I- t r I i- t r- et tin 14 tl i i t i i I i i •n zelfs dat stal was werd deze beweging gemaakt roepen. en koning der titels I ingenieur Simon met De benoeming van van ingenieurs ziet t v -I SNEEK, 16 October. Door Z. M. is be noemd tot ontvanger van de in- en uitgaande regten en accijnsen te Leeuwarden de heer L. J. van Dunué, thans ontvanger te Heeren- veen. Door den minister van financiën is op een deswege ingekomen adres bij resolutie van 18 September jl.ten aanzien der verzen ding per post van kopij met drukproeven o. a. het volgende bepaald datofschoon bij eene strikte uitlegging der wet de franke- ring van kopij op den voet van drukwerk met of zonder bijgevoegde proef, geheel zoude kunnen worden geweigerd, het echter niet de bedoeling der administratie is, daartegen meer dere moeijelijkheden in den weg te leggen dan noodig is tot het weren van misbruik, weshalve voor het vervolg de verzending van kopij op den voet van drukwerk wanneer ze gevoegd is bij eene drukproef te doen worden toegelateu mits de kopij en de proef kennelijk tot hetzelfde werk waarvan de uitgave plaats vindt behooren en de proef niet worde vervangen door eenig ander ge drukt stukhetwelk aan dat werk vreemd isof wel daarbij worden ingesloten andere geschrevene stukken welke niet tot dezelfde kopij behooren zonder dat het een vereischte is dat de tekst van de kopij en van de proef geheel met elkander overeenstemmen. De minister voor de zaken der Hervorm de eeredienst heeft thans de door de tweede kamer der staten-generaal gevraagde inlichtin gen gegeven op drie adressen betrekkelijk de opheffing van het koninklijk collatieregt. De minister maakt zwarigheid aan den koning de opheffing daarvan voor te stellen zoo lang de strijd over de wijze, waarop voortaan in de Hervormde gemeenten de predikanten zul len worden beroepen niet is geëindigd. Ten opzigte van het collatieregt in het algemeen acht de minister het raadzaam dat de rege ring zich genegen betoone, tot opheffing van den band, die op sommige Hervormde gemeen ten rust, mede te werken, zonder in de be langen van collatoren en kerkgemeenten met maatregelen van wetgeving tusschenbeide te treden. De tweede kamer heeft zich met de con clusie van het uitgebragt rapport, strekkende om den heer Dirks niet, maar den heer Wij- benga nel toe te laten vereenigd. Naar men verneemtzal met de voor- loopige werkzaamheden van den aanleg der bij de wet aangenomene staatsspoorwegen spoe dig een begin gemaakt worden. Aan den ingenieur Waldorp is opgedragen de regeling der werkzaamheden van de noordlijnen met W’elker uitvoering belast zijn de ingenieur Michaels voor de lijn Nieuwediep-Amsterdam; de ingenieur Witsen Elias voor de lijn Har lingen-Groningen-Hannoversche grenzen. De ingenieur Schneitter is belast met de uitvoe ring der lijn Rotterdam naar Moerdijk en de ingenieur van Diesen met die van Utrecht naar Boxtel. Aan den ingenieur Fynje is opgedragen de regeling der werkzaamheden van de zuiderlijnen met welker uitvoering belast zijn de ingenieur Kool met de lijn Maastricht-Venlo de de lijn Breda-Venlo. verdere personeel spoedig tegemoet. Op de begrooting voor hoofdstuk X (oor log) der staals-begrooting voor 1861 is voor het bouwen van eene nieuwe kazerne te Leeuwarden uitgetrokken eene som van ƒ170,000. Naar wij uit eene goede bron vernemen is de dezer dagen hier ter slede gefailleerde firma ter goeder trouw, en zullen de credi teuren welligt betrekkelijk geringe schade lijden. In de provincie Friesland zijn in de maand Sept. 65 runderen aan de besmetlelijke longziekte gestorven en 41 door die ziekte aangetaste runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1712. Bij hel te Leeuwarden gehouden najaars- exameu voor onderwijzers zijn o. a. bevorderd: tot hoofdonderwijzer tol hulponderwijzer voor het onderwijs in vreemde talen P. C. J. Lapidolh, te Sneek. Men meldt uil Harlingen van den 10 Oct.: De uitvoerhandel op Engeland schijnt zich van tijd tot tijd over meer producten uit te strekken. Heden werden aan boord van een der Engel- sche booten ingesclieept honderd levende gan zen die onder geleide van een opzigter met de boot Burgemeester Zijlstra uit Overijssel gisteren waren aangebragt. Ook is een han- delshuis hier ter slede sedert eenige weken be zig met het afschepen van in deze provincie ge wonnen hooi, dal in het pakhuis vooraf door eene hydraulische pers ineengewerkt is dag en nacht is men met dien arbeid bezig. Een ander handelshuis dat insgelijks hooi verzendt, laat het persen ter plaatse waar het gewonnen wordt. Thans leest men in de Leydsche Courant Er is de laatste dagen veel gesproken over het ontdekken van een schandaal daarin bestaan de dat een meisje alhier geruimen tijd van den kant eener stiefmoeder aan mishandelingen van allerlei aard bad blootgestaan. Tot begin sel aangenomen hebbende, met de mededeeling van geruchten vooral waar het gevallen als het hier bedoelde geldt, behoedzaam te zijn, hebben wij gemeend te moeten afwachten wat een geregtelijk onderzoek aan het licht bragt en achten wij ons gelukkig, aan dit beginsel ook tiu weder getrouw te zijn gebleven. Dat onderzoek toch dezer dagen gehouden heeft tot uitkomst gehad, dat de vrouw aan geene misdadige handeling welke ook schuldig is bevonden maar dat veeleer de dochter den ellendigen staat waarin zij gevonden werd en die het noodzakelijk maakte haar naar het sledelijk ziekenhuis over te brengen aan hare verregaande oureinigheid en hare moedwillige verwaarloozing des ligchaams te wijten heeft. Uit Texel wordt gemeld d. d. 10 Oct.: Dezer dagen gebeurde hier het volgende, waar bij men gelukkig met den schrik vrij kwam. De dienst in de R. K. kerk was afgeloopen en al de bezoekers waren zoo men meende naar huis gekeerd, toen de dienstbode van den pastoor beweging in de kerk ontwaarde, ja er glasruiten werden gebroken. Dief de eerste gedachte. Onmiddellijk j aan de buren kenbaar en de hulp der rijksveldwacht inge- Men doorzocht bet ledig kerkgebouw, maar vond niets. Doch eindelijk ontdekte men dat een kind tijdens de dienst in slaap ge vallen in dien toestand gedurende eenige uren verbleven was, totdat het eindelijk met schrik wakker w’erd en door een der glasruiten de kerk ontkwam. In den Franschen Moniteur komt eene beschrijving voor van de Amsterdamsche ker mis geleverd door een’ Franschraan en oog getuige. Deze verkondigt daarin, dat het apa- thieke of gevoellooze Nederlandsche volk bij die gelegenheid geheel van aard verandert zoodat de vastenavond te Parijs een rustig en kalm volksvermaak isvergeleken bij de Am- sterdamsche kermisnachten. Uit Raamsdonk wordt van den 9 dezer gemeld Alhier heeft naar wij vernemen een voorloopig onderzoek plaats gegrepen van hoogerhand bevolen in zake eene predikbeurt, in de bestaande vacature alhier gehouden den 16 Julij jl., door ds. du Cloux, van ’s Grevelduin Capelle bij welke gelegenheid met minachting enz. zoude gesproken zijn van het geëerbiedigd huis van Oranje. Ook op het Raamsdonksche Veer zijn verscheidene personen ten dien op zigte verzocht geworden hunne verklaringen naar waarheid af ie leggen. Met gespannene verwachting ziet men naar den afloop der zaak uit. Een molenaar nabij Sas van Gentmaan dag avond naar huis rijdende met vrouw en kind had het ongeluk met den wagen om te slaan waardoor de vrouw op de plaats dood bleef, het kind den arm heeft gebroken en hij zwaar aan het hoofd gewond is. Te Brussel heeft een concours van scherp schutters plaats gehad. Den 7 dezer zijn in tegenwoordigheid van den koning de prijzen uitgedeeld. Twee Nederlanders zijn er be kroondde heeren C. de Leeuw en A. Tromp, uit Arnhem. Zij hebben hunne prijzen ech ter niet in ontvangst kunnen nemen daar zij naar het scherpschuttersfeest te Vincennes waren vertrokken. Een der voornaamste prij zen is die van den heer de Leeuw die uit eene karabijn en een zilveren theeservies be staat eu naar men verzekert eenige duizend francs waarde heeft. De heer Chacornac heeft den 15 Septem ber eene nieuwe planeet ontdekt in het ster- rebeeld de Waloisch. Het is de 56ste in do groep der asteroïden tusschen Mars en Jupiter. Zoo als te verwachten was heeft de Sar- dinische kamer der afgevaardigden op den 4 dezer het ontwerp van wet tot inlijving van Midden- en Zuid-Italie bij Sardinië aangeno men van de 296 aanwezige leden verklaar den zich 290 vóór en slechts 6 tegen de wet. De bekende pater Gavazzi die reeds zoo vele predikatiën op de openbare straat gehou den heeft rigtte voor eenige dagen in den schouwburg San Carlo te Napels toen er eene voorstelling gegeven werd met een lief dadig doel tusschen het eene bedrijf en het andere het woord tot het talrijke publiek en sprak o. a. ook over de Romeinsche kwestie. Naar zijn gevoelen is deze zaak dood-eenvou dig Victor Emanuel heeft slechts tot den paus te zeggen Uwe onderdanen willeu niets meer van u weten komaan laat ons ruilen; geef mij Rome, dan zal ik u mijn koningrijk Cyprus en Jeruzalem geven.”” Men weet, dat koning van Cyprus en Je ruzalem een der titels van den koning van Sardinië is.” Aan eenen brief uit Hongarije is het vol gende ontleend Voor elf jaren barstte de Hougaarsche omwenteling bij het begin van den winter uit, want de winter is gunstiger voor den oorlog van partijgangers in Honga rije. Voor een geregeld leger levert hel land onoverkomelijke bezwaren op. Men gelooft bij ons, dat de aanstaande winter niet zal voorbij gaan zonder opstand.” Dit gelooft men ook te Parijs. Bij de feesten te Warschau ter gele genheid van de zamenkomst der souvereiuen aldaar, zullen 70,000 man Russische keur troepen manoeuvreren die volgens de Augsh. Allg. Zeitung bestemd zijn om het Russische observatie-corps aan den Pruth te versterken, ten einde zoo noodig in Turkije of in Hon garije te vallen. Uit het zuiden van Rusland wordt ge meld dat zich daar vergiftige vliegen heb ben vertoond die uit Azië afkomstig moeten wezen. Reeds hebben meer dan 400 menschen, ten gevolge van den steek van deze dieren het leven verloren. Vóór 60 of 70 jaren had zich in die streken hetzelfde geval vertoond. Van de reede van Alexandrië (Egypte) schrijft men van boord van de Admiraal Wassenaarden 26 September: Den 8 September zijn wij van van Beyruth gestoomd, met bestemming naar Alexandrië maar daar wij geen’ haast had den besloot de schout-bij-nacht de plaatsen langs de Syrische kust bezuiden Beyruth aan te doen. Wij hebben dus Sidon, Tyr, Caiffa en Acra weder bezocht. Op de laatste plaats was alles nog niet in orde de kolonel der artillerie was er gevangen genomen wegens het verspreiden van beleedigende spotschriften en opruijing tegen de Christenen en nu was men bevreesd, dat de artilleristen, alsmede vele fanatieke Muzelmanneu zijne partij zou den kiezen vooral daar er geen oorlogschip ter reede lag. De schout-bij-nacht besloot er dus voorloopig te blijven om de bevolking in bedwang te houden en zoo noodig assis tentie te verleenen terwijl de Wassenaar dadelijk naar Beyruth stoomde om er die tij ding te brengen. Dienzelfden dag keerden wij van daar terug, en daar wij een' brief vau den Engelschen admiraal medegenomen had den zoo werden wij gevolgd door het En- gelsche linieschip Victor Emanuel. Zoodra deze bodem te Acra arriveerde, zijn wijden volgenden morgen vertrokken naar Alexandrië, waar wij den 29 Sept, ten anker kwamen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1