NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNERK. 1 'i 1860. No. 84. ZATURDAG den 20 October. 15de Jaargaggf -.JS n Ki 1- e- I 11 1 en J in I n t k. Ik fl. of ■is-j I I i< I de I ral 1 bst tal e- b- n- in 1 is I li- J e- J e- I ■k I r toen eensklaps be- l Eynatten kostbare geschenken gegeven ter be- W I ‘-j SNEEKER COURANT. K BINNEN- EN BUITENLAND. i - ■t BUITENLAND. zoodanige premie ge- i i van van on - 'b et j tl u ii I •en a a ‘eh i- ■n •h ?n li st, ir- let a ti O en i- ;e- ‘dt ir- en en nd e- •eiM efl q en iku er ft, ins I eischte som om het landgoed niet was bijeengebragt. voegt de Delftsche Courant aan van Dit program- opgenomen in de Staats-Courant van 15 dezer. I 0/1 I kardinaal aartsbisschop in hechtenis genomen Fermo. De aartsbisschop van Trani beeft daarente gen koning Victor Emanuël bij een eerbiedig adres uilgenoodigdte Napels te komen, om er weder rust en vrede te brengen en het werk van Italie’s eenheid te voltooijen. OOSTENRIJK. In zake Richter verneemt men dat de instructie, die reeds acht maan den duurttot resultaat heeft de beschul diging vau verleiding van een’ staatsambte naar tot mssbruik van gezag.” H. Jung eu M. Basevi zijn in staat van beschuldiging ge- s/eld ter zake van dezelfde misdaad en van opligting. Zij hebben nl. aan wijlen den voor- _vmaligen luitenant-veldmaarschalk baron von sloot, dit niet te doen, om reden, dat de moe der des bruidegoms niet vóór het huwelijk was. Thans ligt de moeder krank en kan niet gerust sterven vóór dat het toenmaals geprojecteerde huwelijk voltrokken is. De ge liefden, die elkander steeds getrouw zijn geble ven en thans hun verlangen bevredigd zien tellen zamen 98 jaren. Thans wordt uit Capelle gemeld aangaan de eene aanklagt tegen ds. Du Cloux (zie ons vorig nomraer) dat, weinige dagen na het verhoor, eene andere verklaring aan den minis ter van justitie is opgezonden waarin p. m. 200 toehoorders uit vijf verschillende gemeen ten betuigen dat door ds. Du Cloux niets is gesproken wat kwetsend of beleedigend was voor den koning of Hd. huis, terwijl onder- teekenaars zich verder bereid verklaren dit onder eede te bevestigen. Men schrijft uit Winschoten d. d. 12 October Gisteren avond tusschen acht en half negen uur werd zekere Jan Hofkamp komende van Beerslerhamrik op den grind weg tusschen Oostereinde en Winschoten op ongeveer vijf minuten van Winschoten aangerand door twee personen waarvan vol gens zijne opgave de een zich voor hem plaat ste met de woorden: sta, ldwaarop de andere hem dadelijk van achteren aangreep en zijne armen vasthield en de eerste hem in den linker broekzak tastte en hem van eene som van ƒ115 beroofde, waarop beiden den weg naar Bovenburen insloegen. De bestolene had een horologie op zak alsmede eene som van ƒ10 in den anderen broekzak, zoodat de die ven schijnen te hebben geweten, dal hij iu het bezit van de bewuste ƒ115 was. De be stolene was varensgezel kwam vau Beersler hamrik om naar Groningen te gaan waar hij voor zijn zoo zuur en met levensgevaar bespaarde penningen zijne lessen wilde voor!- zetten om tot stuurman voor de groote vaart te worden bevorderd. Op het gerucht deze aanranding was de policie terstond alle zijden in de weer, doch het heeft danks alle inspanning tot nog toe niet mogen gelukken de daders op het spoor te komen.” Het te Turyn verschijnende Fransche blad les Nationalilcs meldt uit Parijs het volgende Een persoon, die in zeer hooge mate het ver trouwen der Fransche regering geniet, zeide onlangs Als de noordsche souvereineu te Warschau zullen vereenigd zijn zullen wij hun een congres voorslaan. Weigeren zijdan zullen wij eene ligling van honderdduizend man uitschrijven.”” Deze tijding heeft te Tu ryn nog al indruk gemaakt. Uit Turyn wordt berigtdat de wel van 25 Augustus 1848, waarbij de Jezuilen uit Sardinië verdreven en hunne roerende en on roerende goederen ten voordeele van den staat verbeurd verklaard zijn thans ook van toe passing is verklaard voor de Marken. Tegen hooge bedienaren der kerk wor den in den Kerkdijken Slaat door Sardinië doortastende maatregelen genomen. De kar dinaal aartsbisschop van Benevento is uit zij ne zetelplaats verwijderd de kardinaal bis schep van Ancona is in hechtenis genomen en mag zich niet buiten.het gezigt van een detachement Sardinische soldaten begeven de I kardinaal aartsbisschop van lesi is insgelijks zoo mede die van SNEEK19 October. Met 5 November 1860 zal naar de bepalingen van het ko ninklijk besluit van 25 Nov. 1858 uo. 71 aan ’s rijks munt te Utrecht, een aanvang gemaakt worden met het geven van kosteloos onderwijs in de essaikunde. Degenen die de lessen wenschen bij te wonen behooren zich daartoe schriftelijk tot het muntcollegie te wenden. De vereischten zijn in de Staats courant van den 16 dezer vermeld. De minister van binnenl. zaken heeft een nieuw programma vastgesleld van de vereisch ten om aan ’s rijks veeartsenijschool alskwee- keling, of tot de bijwoning dier lessen, die instelling te wordeu toegelalen en het onderwijs aldaar te geven, ina is 14 en De minister van oorlog heeft bepaald dat voortaau nadat de eerste proef aan de verwachting heeft beantwoord bij elke com pagnie uit de miliciens van elke ligling twee korporaals zullen worden aangesteld waarbij minder op theoretische kennis, dan wel op ijver en practische geschiktheid zal worden ge let. Dit wordt in het belang geacht zoowel voor de kaders van het legerals van de schutterijen. Naar men verneemtzal in de maand Mei aanst. eene groote garnizoensverandering bij het leger plaats hebben en zullen de troe pen alsdan in vaste garnizoenen gevestigd wor den. De tweede kamer heeft op den 16 dezer met 40 tegen 20 stemmen haar besluit van den 1lden Mei gehandhaafd bepalende dal er be hoefte bestaat tot regeling van de zaak der suiker-contracten bij de wet en den volgeo- den dag aangenomen, met 49 legen 15 stem men de conclusie vau het rapport der com missie rakende het Panka-con tract en alzoo verklaard, dat door die overeenkomst de be langen van den staat uit het oog zijn verleren. Te Tiel is tot lid der tweede kamer ge kozen de heer W. F. C, vau Lilh de Jeude met 615 van de 947 stemmen. Bij het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij in onze West-Indische bezittingen wordt voorgesteld, alle slaven voor rijks reke ning vrij te koopen tegen een vast tarief. Vol gens art. 5 bedraagt de vergoeding aan de mees ters te verleenen a. föl'o per hoofd voor slaven tot suikerplantages behoorende b. f 500 per hoofd voor particuliere niet tot planta ges of gronden behoorende slaven e. ƒ260 per hoofd voor slaven tot koffij- koffij en cacao-, cacao-, katoen- en rijstplan lages kweek- en kostgrouden behoorende d. J 200 per hoofd voor slaven, tol houtgronden behoo rende e. ƒ50 per hoofd voor slaven die een wettig regl op manumissie hebben verkregen. Voor deze sommen wordt niet alleen de per soon vrijgekocht, maar hij kan ook zijne klee- deren klein- en pluimvee en alle roerende goe deren die volgens koloniaal gebruik geacht worden hem in het bijzonder toe te behooren medenemen. De uitgaven, uit deze wet voort vloeiende, zullen worden gekweten uit de koloniale geldmiddelen. Volgens de memorie van toelichting w'orden deze kosten geraamd op ƒ15,859,280 voor onteigening van slaven, behalve twee millioen tot aanmoediging van den invoer van nieuwe arbeiders. Uit ’s Gravenhage wordt van den 15 de zer gemeld: Er zijn beriglen uit Batavia tot den 25 Augustus. Java was volkomen rustig. Een ernstig oproer onder de Zwitsers iu Ne- derlandsche dienst te Samarang was op krach tige wijze onderdrukt. Er was weder verster king naar Banjermassing gezonden. Dezer dagen meldde de Delftsche Cou rant, dal de heer Grisart te Delft, bij den schutters-wedstrijdonlangs te Keulen gehou den den eerslen prijs bestaande in een kas teel met onderhoorigheden bad behaald thaus berigt dezelfde courant uit een Duitsch blad, dat aan het plan der stedelijke regeriug vau Keulen om bedoeld aan den Rijn gele gen kasteel enz. als eerslen prijs toe te ken nen geen gevolg is gegeven omdat de ver- Mmstelbode ontleenen wij de Maatschappij de Voorzorg: «ludien er immer in onze hoofd - slad eene zaak is opgerigtwelke de belang stelling van het algemeen verdient, dan voor zeker is het de Onderlinge Waarborg voor Weduiven. Te meer moet de aandacht daar op gevestigd zijn als men in aanmerking neemt, hoevele zoogenaamde maatschappijen zijn te niet gegaan en reeds tot de geschie denis behooren en wTel hoofdzakelijk omdat op het beheer van sommigen zeer veel viel aan te merken, en wederom anderen, die trots goeden raad betweterig voortgingen engage menten te sluiten welke klaarblijkelijk voor het vervolg de uitkomst moesten opleveren dat aan die gesloten overeenkomsten geen ge stand zoude kunnen gedaan worden. Hoe ongelukkig dit ook voor vele duizen den zijn moge is het echter niet te ontken nen dat uit die voorbeelden wederom iels goeds geboren wordt. Wij bedoelen de op- rigling der Maatschappij de Voorzorg als On derlinge Verzekering van Weduwen Pensioe nen (zie advertentie hier achter). Het bewijs is geleverd dat eene maatschappij ofschoon op vaste grond met eene veel mindere contributie 55 jaren bestaan heeft. Als men nu opmerkt, dat de Maatschappij de Voor zorg van den aanvang af meer dan 50 pet. meer op haren omslag brengt dan zij in tegenoverstelling der bedoelde, geene uitgaven heeft aan begrafenis kosten maar daarentegen één en half jaar stelt als proeftijd van den gezondheidstoe stand van den deelnemer, voor zijne eventu ele weduwe regt op het volle genot van het pensioen verkrijgt, dan is de verhouding, dat deze meer dan 45 jaren in dezer voege zoude kunnen bestaan (ofschoon genoemde statuten het regt geven om in jaren van epi demie, ook daarvoor aan de onderlinge deel hebbers vergoeding te vragen). Voegt men hierbij 50 a 55 jaren als den leeftijd, op wel ke men behoefte begint te krijgen aan zoo danige deelneming, dan volgt hieruit, dat zij voor langer dan een menschen leeftijd be staanbaar is, en dit is voldoende, immers toch ontstaat alsdan wederom een geheel nieuw geslacht. Overigens strekt de bepaling, dat ook al de leden gerepresenteerd door gede legeerden onderling medewerken tot opbou- wing en vestiging van het belang, dat elk dierbaar moet zijn tot waarborg dat men een gerust vertrouwen mag stellen in het goe de beheer, voor hetwelk de namen der di rectie, als mannen met dergelijke soort van administratie ten volle bekend, ten zeerste pleiten. Het is daarom onze overtuiging dal wij een elk gerust kunnen toeroepen neemt deel in de Onderlinge Maatschappij de Voorzorg., en verzekert bij die maatschappij het lijdelij ke lot uwer na te latene weduwe.” Wij vernemen, zegt de Tijd, dat de aartsbisschop en bisschoppen van Nederland dezer dagen een adres aan Z. H. den paus hebben gezonden waarin zij ook namens hunne onderhoorige Katholieken hunne deel neming te kennen geven over de rampen welke de verraderlijke pogingen der vijanden van hel Katholicismus Z. H. hebben berok kend. Te Woudricbem treedt thans een paar in den echt, dat reeds voor bijna 22 jaren, na de twee gewone huwelijks-afkondigingen, zoude getrouwd zijn maar aan te koopen, Wij vernemen t er bij dat de heer Grisart zijne aanspraak op den eersten prijsdes noods langs den weg van regten zal doen gelden.” Aauslaanden zaturdag den 20 dezer zal het monument van het graf van Tollens te Rijswijk worden onthuld. Dit monument stelt een kolossaal vrouwenbeeld voor de poezij in de linkerhand houdt het beeld eene lier, eu in de opgehevene regterhand een immortel lenkrans, welken het schijnt te laten vallen op het graf. Het beeld is vervaardigd van grijzen zandsteen. Aan de IJ- en het volgende aangaande

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1