NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEEK. V f -f. 1860. No. 87. hide Jaargang WOENSDAG den 31 October. 4 1 i no. I r I I 1 1 1 I mij in dagelijk I SNEEKER Een 8 se BINNEN- EN BUITENLAND. die vereenigiug aldaar overgebragt. MMWÏIIIIill' 1 "Z-si’ ergens geleien te hei is om zijne ke - van zijne mede- menschen en omdat ik voelde nooit iets meer te kunnen doen dan kaas en gedroogde prui men afwegen heb ik besloten naar eene an dere wereld af te reizen waarvan ik heb hooren spreken om te zien of ook ik daar - geplaatst kan worden. ten vraag ik verschooning op ik over ons bedrijf spreek; maar ik ta, hen in een klimmen, leerde en zoo iels is men. reu lang heb ik getracht mijnen geest te be ik heb gelezen ja gecopiéerd u les maalt dat ik er BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK gelet op de resolution van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer pro vincie van den 14 September 1835, no. en van den 28 December 1844 no. 158 maken door deze aan de belanghebbenden be kend dat ingevolge art. 27 der wet op het Personeel van den 29 Maart 1853 {Staats blad no. 4)een’ ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige perceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars in gebruik genomen of van mobilair voorzien worden voor het aanschaffen van meerdere dienst- en werkboden of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden en eindelijk voor het aan wenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aan gelegd of gebezigd zijn zoo mede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullen de de aangiften hiervan moeten geschieden ten kantore van den ontvanger, alvorens die om standigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, datnaar luid van art. 7 der wel van den 24 April 1845 {Staatsblad, no. 15), van alle gebouwen, welke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitgebreid worden door de belanghebben den binnen zes maanden na de in gebruik stelling dier perceelen of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrok ken aan de Zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aan gifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrij dommen welke bij de wel van den 28 Maart 1828 {Staatsblad no. 8) wegens die gebouwen zijn loegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis- zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 27 October 1860. Burgemeester en JVethouders voomoemd WOUD A De Secretaris f ■AGA. arrondissements-regtbank alhier wegens bedela- i 'J kinderen, den van waaraan op eene en gewonden Zeer1 groot geweest zijn. Even wel zijn er verscheidene arbeiders gekwetst, waaronder één hoogst gevaarlijk. Een der ar beiders wordt nog vefmist. De plaats van het onheil levert een verschrikkelijk tooneel van verwoesting op. In Boherae bestaat sedert eenige jaren eene hoogescbool of inrigting lot opleiding van jagthonden. De ouderwijzers zijn bij eede ver- pligt, de bijzonderheden hunner methode ge heim te houden. De kweekeling aanvaardt zijne studiën bijna nog als zuigeling de leer tijd duurt ongeveer een jaar, waarop in den kring der ingewijden eene soort van examen plaats heeft waarna de gepromoveerde hond als beproefde jagthond in de maatschappij te rugkeert. Het onderw’ijs is zeer moeijelijk, doch de belooning ook niet gering: voor zulk een gedresseerde jagthond wordt van 80 200 fl. betaald. De meesten worden naar Frankrijk of Engeland gevoerd. Sedert eeuigen tijd worden Ie Weenen door fruithandelaren, als eene rariteit, vruch ten met leekeningeu voorzien verkocht die tot hooge prijzen uit het buitenland wor den ingevoerd. Volgens de Agronomische Zeitung is de han - delwijze om ooit met teekeningeu, wapens, let- I ters woorden enz. te voorzien zeer eenvou dig en zou zij ook elders den tuinlieden goede inkomsten kunnen verschaffen. Tegen I ■“I wanneer de boomvruchten beginnen I kleuren kleeft men er de letters of tee- I e I 2'JU» i. I eenigeu lijd het I 1 3 I t I den tijd te keningen die in papier fijn uitgesneden op. Wanneer men dan na papier, dat de kleurende wrerking der zon heeft belet van de oppervlakte der vruchten wegneemt is de bedekt geweeste plaats van de perzik, den appel, de peer of de pruim fraai wit. Uit Dublin wordt aan den Morning- Post berigt dat de aiderman (lid van het stedelijk bestuur) Scheeby te Limmerick ver moord en daarna zijn huis in brand gestoken is. Het hoofd van den ongelukkige was ge heel van het ligchaam gescheiden. De aan leiding tot deze gruweldaad was zoo als ge- woonlijk in Ierland, wraakzucht over het ver drijven van huurders, die hunne pacht nie> konden of wilden betalen het laatste i' meestal het geval. Men leest in de Illustrated London Newt de volgende zonderlinge reden tot zelfmoord: Een jong mensch genaamd Arsanete Pa rijs in een’ kruidenierswinkel geplaatst, maak te onlangs door ophanging een einde aan zijn leveu en liet daarbij deu volgenden zonder-' lingen brief voor zijne familiebetrekkingen’ achter Ik ben slechts een kruidenier en zal nooit iets anders worden. Altijd zweeft mij di<“ spotprent voor den geest, welke een’ krui'1^/ uier voorstel! die in de deur van zijnen w I en deze gedachte bepeinst: om eeu’ man te zullen worden Hij die SNEEK 30 October. Z. M. heeft goed gekeurd de statuten der vereeniging tot her vorming van de Nederlandscbe Israëlitische kerkelijke eeredienst en die vereeniging er kend als regtspersoon. Het verzoek tot die goedkenring werd ge daan door dr. J. Chrotlik en zes andere Is- raéliten wonende te Amsterdam. De ver eeniging draagt den naain van Sjochre Dea. Naar men verneemt is door jhr. Teding van Berkhout te Hoenloo concessie bij de hooge regering aangevraagd tot aanhechting van het eiland Ameland aan den vasten wal. De daartoe van ’s Rijkswege verlangde subsidie moet 2 millioen gulden bedragen. Den 19 October zijn te Ameland aan zes zeelieden zilveren medailles uitgereikt hun door de Britsche regering toegekend als een blijk van goedkeuring en tevredenheid over de door hen betoonde kloekmoedigheid en menschenmin bij de redding van het grootste gedeelte der bemanning van het, bij hevigen storm en hooge brandingen in den nacht van den 27 op den 28 Mei jl. bij dat eiland gestrande Engelsche visscherssloep- schip Elmer. De Britsche regering heeft deu burgemeester van Ameland eene gouden me daille vereerd, zoo voor de bij die schipbreuk, als bij vroegere schipbreuken en het redden van personen en goederen bewezene diens ten. Door de autoriteiten is de bijzondere aan dacht aanbevolen op de uitgifte en versprei ding van valsche munt in Gelderland en op hen, die zich daaraan zouden schuldig maken. Dezer dagen toch is aan de justitie uitgele verd een te ’s Heerenberg ontvangen gulden die door het muntcollegie is verklaard te zijn valschbij de mededeeling van welke verkla- COÜRANTf^j M ij nen beroepsgenor j voor de wijze waa ,k over ons bedrijf spreek maar ik ta^ om mij één geval op te noemenwaar’- kruidenier het gelukte, hooger op te- Menig manufacturier werd gedepu- overladen met eerbewijzen maar is nog nooit een’ kruidenier overgeko-j Om alle deze redenen heb ik besloten, mij op te hangen. Ik verzoek mijne ouders, om op mijn graf eenen eeuvoudigen steen ty rij teregt een man met zijne vrouw eu vier Zij zijn allen de slagtoffere gewor- het misbruik van sterken drank de eerste zich sedert geruimen tijd verregaande wijze had overgegeven. Hij was vroeger bewaarder in het gevangen- huis te Amsterdam. Als zoodanig is hij we gens gedurige dronkenschap ontslagen later was hij klerk bij eenen deurwaarder en is ook wegens dezelfde ondeugd door dezen wegge jaagd zoodat hij weldra met zijn gezin tot den bedelstaf gebragt werd. Thans zullen zij allen naar de kolonie Ommerschans overge bragt worden waar de ongelukkige vrouw en hare kleine kinderen het wangedrag van ha ren man en hunnen vader zullen kunnen be treuren. De persoon van Hengstmengel die door het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland tot 10 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld ter zake van poging tot moord was in het huis van burgerlijke en militaire vei 's Hage opgesloten, maar uit hoofde van krank zinnigheid naar I van krankzinnigen aldaar overgebragt. U heeft echter uit dat gesticht weten te ont- vlugten. ring dat collegie heeft opmerkzaam gemaakt op de omstandigheid dat deze onderzochte gulden .in gewigl en bestanddeelen overeen komt met een’ anderen in de maand Augus tus jl. uil het arrondissement Nijmegen op gezonden eu door dat collegie voor valsch verklaard. Alen meldt uit Helder d. d. 24 October! Het volgend voorval'ifad jl. zondag alhier plaats. Een kind viel in het Heldersch kanaal het dreef steeds verder naar de diepte en liep groot gevaar van te verdrinken. Verscheidene toeschouwers stonden aan den w*al maar nie mand scheen den moed te hebben, om het kind van den dood te redden. Op dat zelfde oo- genblik komt de 1ste luitenant der artillerie ïn de Betou daar langs wandelen. Naauwe- lijks bemerkt hij het gevaar van het kind, of hij ontdoet zich van zijn’ jas, chakot en sabel springt in het water en heeft het ge luk, het kind te redden en het in de armen der dankbare ouders te brengen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 25 Oct.: Gisteren is alhier in het burgerlijk en mili tair huis van verzekering aaugebragt Arend Jan Volker, beschuldigd van op 2 Augustus 1860 zijne wettige moeder Janna Exterkate weduwe van Berend Volker, te Ambt Del- den met eene zeis te hebben dood geslagen en alzoo van moedwilligen doodslag op zijne wet tige moeder gepleegd. Naar men verneemt, zal deze zaak door het provinciaal gereglshof in Overijssel behandeld worden op ditigsdag den 15 November 1860, zijnde negen getuigen in deze zaak gedagvaard, en zullende het open baar ministerie worden waargenomen door den advocaat-generaal mr. G. D. Ribbius. Aan den beschuldigde is als verdediger toegevoegd de heer mr. E. G. van Senden procureur te Zwolle. r - Jongstleden donderdag stonden voor de mijn hoofd, en ik gevoe s dommer tegen in won.. rzekering te kels staat k“r!: I ren om t het geneeskundig gesticht I oordeeld tot een’ kruidenier? Hij die onzt Hij 'roeping zóó beoordeelde, had regt want ja- reu I schaven Men zegt, dat den 24sten dezer op den boeken, wier inhoud ik niet begreep; dit al weg tusschen Appingedam en Siddeburen, na- 1 bij Steendam een jongeling, van den kaste lein Bakker aldaar, door een jager, terwijl Hoe langer ik leef, hoe erger ik worden zal deze op een troep patrijzen schoot, met een’ Ik herinner mij thans, e-"/-1-*- L-‘ 1 hagel is getroffen, w’aardoor hij vermoedelijk ben dat de mensch verpligt i met het eene oog blind zal zijn. «Wensche- nis aan te wenden tot heil v lijk zoude het zijn meent de berigler, ter voorkoming van dergelijke ongelukken dat er eene bepaling was, op welken afstand de ja gers van de publieke wegen moesten blijven.” Volgens een Belgisch blad zou er sprake zijn van een huwelijk tusschen den graaf van Vlaanderen en H. K. H. prinses Marie, dochter van prins Frederik der Nederlanden. In eene ijzergieterij te Meiderich bij Ruhrortis voor eenige dagen een groote stoomketel gesprongen hetgeen zulk eene uit barsting te weeg bragt dat de huizen op een halfuur afstands schuddeden en de glazen klet terden. Gelukkig dat de uitbarsting grooten- deels naar de opene zijde van de fabrijk heeft plaats gehadandere zou het aantal dooden gebo en ver

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1