NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I s 1860. No. 88. ZATURDAG den 3 November. 15de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK er- ïr- ren ■MlIlllMllli 4 J I L Van on- Gekozen de heer Dirks, met 839 De heer Tacoma, landbouwer te Wit- hct Park, toen plotseling een man te voorschijn j marsum, had 786, de heer Dekker 10, de heer kwam, op eene der dames toesnelde, haar het gouden horologie met ketting afrukte en er mede voortliep. Op dezen oogenblik bevond zich nie mand jn de nabijheid, doch op het geroep der verschrikte vrouwen schoten eenige lieden toe die den dief vervolgden welke voortdraafde en door een steeds aangroeijend getal vervolgers, on der het geroep: houd den dief! werd nagezet door- de geheele Middellaan der Plantaadje, den Binnen singel lot de Weesperbarrière het Weesperplein, en op de aange-- wezene plaats eene woning nedergezet, diep 20 meters en elke verdieping voorzien van zes ramen Terwijl menigvuldige gissingen zijn gemaakt, omtrent de houding van Oostenrijk Pruissen er Rusland tegenover Sardinië en Frankrijk, heeft, volgens een telegrafisch berigt uit Londen, prins Metternichdie thans als Oostcnrijksch gezant t Parijs is teruggekeerdaan den heer Thouvent de politiek van Oostenrijk in de vier volgende punten doen kennen, namelijk: 1) Oostenrijk zal op eene loijale wijze de bij keizerlijk manifest verleende concessiën nakomen2) Oostenrijk zal voortgaan met zijne defensie-linie in Italië te be waken de wapeningen in het Venetiaansche heb ben geen ander doel dan om een' aanval te kun nen afslaan 3) Oostenrijk zal het beginsel van non-interventie niet opgeven; en 4) Oostenrijk is van oordeeldat een congres tot geene practi- sche oplossing zoude leiden, vóór dat een ge meenschappelijk programma door de mogendhe den is aangenomen, hetgeen zeer problematiek schijnt. De bondsdag heeft bepaalddat het doel matig is, de bondsvestingen met getrokken ge schut te wapenen. Oostenrijk heeft dezer dagendoor tusschen- komst van den Pruissischen gezant te Turyn, bij Sardinië aanvrage gedaan om de som van 400,000 fr. als schadevergoeding voor de vestingwerken te Borgofortodie eerstgenoemde staat heeft la- mr -,7ij j deskundigen toe- re' I Thans reeds ech- cr" I r" i- - I - 1 I I t I gewordene zelfstandigheid gevonden is. Al weder eene bijdrage tot de leer der vervalschingen waarin wij niet voor de Engelschen behoeven on der te doen. Van Batavia wordt gemeld dat 9 der voor naamste Zwitsersche belhamels te Samarang zijn opgehangen. Alle nieuwe opstandelingen zijn voortr ten ouder gebragt, met een gering verlies var onzen kant. Overigens was het op Java rustif In de Alg. Konst-, en Letterb. leest men: De Roomsch-Katholieke faculteit aan de hoog school te Freiburg in Breisgau heeft als prijsvra; aan de studerende jongelingschap ter beantwoo ding voorgesteld, om, na voorafgaande biogrr phische schets, de beteekenis van Erasmus vs Rotterdam voor de theologie en zijn standpunt tt opzigte der reformatie aan te wijzen. Het Luxemburgsche dagblad Das Wort meld dat de koning-groothertog den aartsbisschop Ai, noldi, van Trier, heeft benoemd tot grootofficie der orde van de Eikenkroon. Deze benoemi^ heeft in Luxemburg eenen gnustigen indruk gt maakt. ;r Te Leer is voor eenige dagen een Iocom.fi tief vertrokken en was reeds geruimen tijd o.p weg, en dus al een heel eind ver, toen men ontdekte, dat er een wagen met passagiers en verscheidene goederen-wagens waren blijven staan. Onder anderen zat een veehandelaar nog in Leer, terwijl zijne koeijen reeds te Lingen waren. Een aannemer te Parijs heeft eene wedding schap van 3000 fr aangegaan, dat hij in 14 da» gen aan den Boulevard Sebastopol een huis zol bouwen geheel van hardsteengebakken steei, en ijzervoorzien van kelderseen beschotet. we met grond durven verwachten dat deze nieu we papierfabrijkde eenige ten plattenlande in Drenthe en Groningen, met andere van dien aard in Overijssel en Gelderland eervol zal kunnen con- cureren. Het voornemen bestaatin deze fabrijk ook Hollandsch schrijfpapier te vervaardigen. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 27 October: Onze ijverige officier van justitiemr. B. Twiss, heeft dezer dagen eene hoeveelheid gist, door de groote gistmaatschappij alhier aan de bakkers afgeleverd, doen in beslag nemen, om- dat hem ter oore was gekomen, dat men vreem de zelfstandigheden onder de gist moest mengen, wilde men concurreren met de gist uit Duitsch- land aangevoerdwelke insgelijks eene groote hoeveelheid vreemde bestanddeelen bevatte. Wij willen het onderzoek, aan twee vertrouwd, niet vooruitloopen. ter is het bekend, dat eene groote massa pijp aarde onder die tot eene dagelijksche behoefte lel ii- e- ie I fc- I i- I Telting 8 stemmen. Men schrijft uit Stads-Kanaal Met genoe gen bezochten we dezer dagen de nieuw opge- rigte papierfabrijkte Nieuw-Buinen, van de hee- ren A. L. Wolters en comp. De werking der machinerie voldoet in allen deele. 't Is ons ge bleken, dat het fabrijkaat der heeren Wolters en comp., in vergelijking bij Geldersch of Overijs- selsch papier, zoowel in fraaiheid ais deugdelijk heidzich allezins gunstig onderscheidtzoodat - To o ricn rii/ de Achtergracht, korte AmstelstraatAmstel en twee Kerkstraten, tot nabij het Werkhuis, waar het geluktehem aan te houden. Na overgifte vau de geroofde voorwerpen liet de zaAmgevloei- de menigte, uit onbegrijpelijke toegeeflijkheid, den misdadiger vrij zijnen weg vervolgenterwijl het horologie enz. werden gedeponeerd aan het poli- cie-bureau der derde sectie waar inmiddels de dames zich hadden opgehoudenen op hare ver klaring procesverbaal van het gebeurde was op gemaakt. Het is te wcnschen dat de dader in handen der justitie gerake. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 29 October: Men verneemt, dat op zatm dag den 20 dezer aan de vrouw van Jannes Korf, te Lonneker, in ba rensnood en verontrustenden toestand verkeeren- de de heelkundige kunstbewerking bekend on der den naam van sectio caesarea (keizerssnede) eigendunkelijk is bewerkstelligd door L. S. R. Roomsch-Katholiek pastoor te Lonneker nadat hij zich op verschillende wijze zoo als hij zegt van den dood der vrouw (die sterk en gezond van gestel was en des morgens nog graan had gcdorscht) vergewist had terwijl hij om de ziel van hel kind le redden volgens de voorschriften zijner kerk, die kunstbewerking zou hebben aan gewend. Intusschen is het zeker, dat moederen kind zijn bezweken en die kunstbewerkingof kunstmatige verlossing door eene ongeoefende hand, vrij onhandig en tegen alle regelen der kunst moet zijn geschied, zoodat het regterlijk gezag zich die zaak heeft aangetrokken en door den procureur-generaal in de provincie Overijssel aan het openbaar ministerie te Almelo last is gege ven om met den meesten ernst deze gewigtige zaak te onderzoeken en tot klaarheid te brengen. Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 27 October: Voor een paar dagen was de landbou wer J. II. bezig met eenige boekweit uit eene schuit op den wagen te laden. Zijne dochter, een meisje van 16 jaren, was op het voer met laden bezigtoen de wagen achteruit liep en in de Dedemsvaart stortte. Het meisje viel in het water en werd dadelijk door de boekweit bedekt, terwijl het paard, dat aan den wagen vast ge bonden zat, in het water rondspartelde. Geluk kig dreef de boekweit uiteen, en kwam het meis je weer boven, kort bij den kop van het paard, waarop zij dat dier om den halfs greep en spoe dig daarop gered werd. Het paard werd nu los gesneden en insgelijks gelukkig op het drooge ge bragt. Uit Leeuwarden w'ordt gemeld d. d. 27 Oct. Voor eenigen tijd deelde de kerkeraad der Herv. gemeente alhier aan hare leden mede, dat ten j-— gevolge der geheerscht hebbende eu bij velen nog dak, en bestaande uit vijf verdiepingen. Hij heef, voortdurende ziektewegens de geneeskundige zijne weddingschap gewonnen J~-- hulp der armenhet cijfer der begrooting door 1 de uitgaven verre overtroffen werd, en er alzoo vermoedelijk op de daarvoor aangewezene som een J tekort voor dit jaar zoude zijn van 6353.69'/2, zullen in de terwijl daarbij de dringende uitnoodiging gevoegd werd om door buitengewone bijdragenbij wijze van inschrijving, in dat tekort zoo mogelijk te voorzien. Wij vernemen thans, dat eene inschrij ving, hoewel op verre na niet de vereischte som dekkendeechter het nog al belangrijk bedrag van f 3505.16 heeft opgeleverd. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 31 October: Bij de heden plaats gehad hebbende DONDERDAG DEN 8 NOVEMBER 1860, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van de Weduwe II. Plekker om vergun ning tot het maken van eenen dam aan dentrek- weg (aangehouden). Staat van ontvang en uitgaaf van den Mac- Adam-weg tusschen Sneek en Bolsward. Suppletoire kohieren over 1860 van den hoof- delijken omslag en de belasting op de honden. Adres van F. Stelma om verhooging der jaar wedde als hulp-onderwijzer. Missive van het collegie Brandmeesters wegens een bestaand te kort. Adres van P. van der Heij om eeneplek gronds op grondpacht. Adres van de Weduwe A. Soelhout omtrent de weder inhuring van het Kaatsland. Besluit betrekkelijk de heffing van schoolgeld. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie om trent de verordening op de heffing van schoolgeld. Missive van dezelfde wegens de regeling van het onderwijs op de Fransche scholen. Missive van het collegie van Curatoren der Latijnsche school om wijziging van eenige artike len van het regelement op die school. Missive van Burgemeester en Wethouders van Leeuwardenbetrekkelijk den afkoop van het on derhoud der Dillezijl. BINNEN» EN BUITENLAND. SNEEK2 November. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcontroleur van het waarborgkantoor der gouden en zilveren werken te Amsterdam den heer H. W. II. Kist, thans contróleur van den waarborg te Groningentot contróleur te Gro ningen den heer P. Haesebroeck thans contró leur van den waarborg te Maastricht. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning dezer dagen een besluit genomenwaarbij de wer ving van vreemdelingen voor het leger in Neder- landsch Indie is opgehevenzoodat vooreerst gee ne vreemdelingen meer voor de Indische dienst zullen worden aangenomen, en het werfdepót te Biberich, waarmede de kolonel Scharten is belast, ontbonden zal worden. De tweede kamer is thans bijeengeroepen tegen woensdag 7 November as.des morgens te elf ure, tot hervatting van hare werkzaamhc- I den, en wel in de eerste plaats tot beraadslaging j over het wets-ontwerp nopens de nieuwe regter- lijke inrigting. Volgens de ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode is het gerucht van een huwelijk tusschen den graaf I van Vlaanderen en H. K. H. prinsesjMaria, doch- ter van prins Frederik, van allen grond ontbloot. Dingsdag 6 November as. hoofdplaatsen der provinciën der najaarsvergade ringen van de provinciale staten aanvangen. Door den Imogen raad der Nederlanden is bij arrest beslist, dat het kussen van een meisje op den openbaren weggepaard met eenige wor steling doch zonder het oogmerk om te mishan- delen, niet is eene feitelijkheid, vallende in de artt. 309 en 311 van het wetboek van strafregt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 30 Oct stemming voor een lid in de tweede kamer, in Gisteren namiddag ongeveer 4 ure werd hier eene plaats van den heer Dirks, wiens vorige verkie- stoute, onbeschaamde aanranding op den openba- zing door de tweede kamer niet geldig was ver- weg gepleegd. Twee dames van den defli- klaard zijn uitgebragt 1670 stemmen, gen stand, met drie kinderen uit Natura ArlisMa- i waarde 14. C7L 1211. gistra gekomen, wandelden in de Plantaadje bij stemmen. SNEEKER ■f i I I /C COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1