NIEUWS- IN ADVERTENTIE-BLAD VOORDE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. $1 1860. No. 9L 15de Jaargang II WOENSDAG den 14 November. I ■T'- 1- >r n n 5 en na i verkocht. genot van BIBIWEM» EN BUITENLAND, SNEEK, 13 November. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 10 de zer zijn de algemeene beraadslagingen over het ontwerp eener nieuwe regterlijke inrigting afge- loopen. Art. 13 waren reeds aangenomen. Bij de tweede kamer is ingekomen een ont werp van wet op de brievenposterij. De brief port is daarin bepaald op vijf cent voor eiken brief van 15 wigtjes of lager. Bij Z. M. besluit van 27 October jl. is ee- ne nieuwe regeling vastgesteld omtrent de voor waarden der toelating in Nederlandsch Indië van Nederlanders, andere Europeanen en daarmede gelijkgestelde personen. Het tijdstipwaarop de nieuwe regeling in werking treedt, zal door den gouverncur-generaal worden bepaald, zoodat de genen, die inmiddels in Nederlandsch Indië aan komen, nog aan de tot dusverre bestaande bepa lingen zullen moeten voldoen. Doch reeds van stonde aan zal tot verkrijging van een paspoort bij het departement van koloniën geene borgtogt meer behoeven te worden overgelegd. Bij beschikking van den 3 dezer, no. 31, is door den minister van marine aan den opper- schipper in het vaste corps dek- en onder-offi- cieren J. L. de Vries de gouden medaille toe gekend ter zake van zijnen 50jarigen diensttijd bij de Nederlandsche zeemagt. Door den minister van binnenl. zaken zijn drie geneeskundigen aangesteldom zich naar de gestichten Veenhuizen te begeven, ter behande ling van de daar aanwezige ooglijders, ten geta le van ruim 800. Deze geneeskundigen wonen vooraf gedurende drie maanden de lessen over oogheelkunde van prof. Donders te Utrecht bij. Naar men verneemtzijn op de aanbeve lingslijst ter vervulling der vacature in de arron- j borst waarom zou men dus getwijfeld hebben aan de mogelijkheid om zulk een' weg te maken Maar pijpenmanden werden op palen gesteld en pijpenmanden ontra felden en vielen uit elkander, even als de plans van hare opzigters. Men had er eindelijk geen plaizier meer in, te gelooven wat men gaarne wenschte te bezitten. Maar nu zal het ernst wor den. Naar wij vernemen, zal achter de timmer werf Welgelegen van de heeren D. en L. Alta het station worden gebouwd, en daartoe zal eene lijn baan gedeslrneerd en een deel van het bolwerk in de gracht geworpen moeten worden. Alles uit muntend, als de spoorweg maar komt; voor Har lingen is hij levensbehoefte, wat er ook van spoorwegkoorts en dergelijke gezegd wordt. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 8 Nov. Heden werd hier per stoomboot aangevoerd het KEN NISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 8 dezer maand is vast gesteld het aanvullings-kohier van de belasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden, voor het jaar 1860; en dat hetzelve, van heden af, gedurende H occieianc dezer Gemeente voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd. Sneck den 9 November 1860. Burgemeester en Wethouders roornoemd WOITOA. De Secretaris 1IAGA. platen, boeken enz. e houden, ten einde uit de opbrengst daarvan d( Evangelic-verkondiging door de Hernhuttersche indelingen te bevorderen nis ook het vrijkoopei van slavenkindereninzon derheid van zulkenvier ouders reeds vrijgekocht zijn. Het comité noodigt nu alle liefderijk ge zinde dames uit tol net schenken van handwer ken, gemaakte kleedinretukkenboeken, platen. zending wordt verzocht N. Z. Voorburgwal te Am sterdam schuins over de kolkI, 506. Ten voordeele van het zelfde comité wordt uit gegeven: Christelijke weldadigheid, jaargang 1861; proza en poëzij van geachte letterkundigenin prachtband tegen ƒ3, de 2 exempl. tegen 5. Te Rotterdam is eene vrouw gearresteerd, die zich op het berooven van kinderen scheen toe te leggen. Kinderen die, uit school komen de, huiswaarts gingen, wist zij onder voorwend sel van iets aan hunne kleeding te willen ver schikken gouden of zilveren voorwerpen te ont futselen. Men leest in de Delftsche Courant: De koe ne reizigsteronze stadgenoote mevrouw de we duwe W. Storm van der Chijs thans te Green Bay Wise heeft een berigt geplaatst in den Ame- rikaanschen Stoompost van den 12 October jl., uitgegeven te Grand Rapida in Michigan waarin zij zegtdat de ondervinding heeft geleerddat te midden van door de ziekte aangetaste gewone Amerikaansche aardappelende van Mexico aan- gebragteof die welke van het daar erlangde zaad gezaaid waren geworden, volkomen vrij zijn gebleven van eenige rot of ziekte. De Mexi- caansche aardappel is daarenboven veel aangena mer van smaakbevat meer bloem en is veel spoediger (binnen vijf minuten) dan de gewone thans gebruikt wordende gaar gekookt." Te Arnhem is een bierbrouwer uit Lith tot eenzame opsluiting voor den tijd van een jaar ver oordeeld wegens moedwillige verwonding, heb bende hij iemand het voorste lid van den duim afgebeten, welk lid later op den grond werd te ruggevonden. Maandag namiddag had te Zwijndrecht een vreesselijk ongeluk plaats. In den molen van den heer H. van Loon moest een nieuwe steen wor den ingebragtter zwaarte van ongeveer 4000 Ned. pond. Ter adsistentie bij dit gevaarlijk werk was door den eigenaar uitgenoodigd de molenaars knecht R. Borgmeijer(lie op dat oogenblik in zijn' olie- en trasmolen aan den Draai aldaar werk zaam was. Onder het ophijschen van den steen brak de ketting, waaraan deze was bevestigd, en het gevaarte trof den werkman zoodanig tegen de dat hij nog slechts enkele teekenen van dissements-reglbank te Leeuwardenten gevolge j leven gaf. het eervol ontslag verleend aan haren president den heer mr. N. Fockemageplaatst de heeren I was mr. M. van Heloma1 der regtbank te Sneeken J. IL Beucker An- De ongelukkigedie een oppassend huisvader o iaat eene ziekelijke vrouw en vier hulpbe- E. Jongsmabeide leden hoevende kinderen achter. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 6 Nov.: dreae burgemeester der gemeente Leeuwarden. Zij zijn gekomen de lang verwachte mannen Bij de verkiezing van een lid voor den ge- met plans en maatstokken, om de baan af te ba- meenteraad van Wijmbritseradeel heeft eene her- kenen, opwelke eerlang de locomotieven zullen heen stemming plaats gehad tusschen de heeren G. Man- en. weder snellen. Voor tien jaren reeds beloof- tingh en P. R. van der Zijl, en is de laatste als den industriëlen en chevaliers dindustrie ons een' zoodanig benoemd geworden. j spoorweg; niemand twijfelde er aan, dat de stad In de provincie Friesland zijn in de maand onzer inwoning zulk een' weg noodig had, om October 60 runderen aan de besmeitelijke long- i niet stil te staan (en dat is immers achteruitgaan) ziekte gestorven en 89 door die ziekte aangetas- j op de baan der ontwikkeling; waarom zou men te runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januarij dezes jaars 1861. Op den 7 dezer zijn aan het departement voor de zaken van de Hervormde eeredienst enz. de najaarsvergaderingen der synodale commissie aangevangen. Burgemeester en wethouders van ’s Graven- hage hebben bij den gemeenteraad het voorstel gedaan om voor rekening der gemeente het groot stedelijk badhuis te Scheveningen te exploiteren wat de baden en het logement betreft. Het damescomité te Amsterdam, ter bevor dering van de Evangelie-verkondiging en de af schaffing der slavernij in West-Indië is voorne mens, in den loop van den aanstaanden winter een bazar of verkooping van dames-handwerken monument, in de vestibule van het schoone stad huis op te rigtenter nagedachtenis van den Har- linger geschiedschrijven, dichter en wijsgeer Si mon Stijl. Dit kunststuk, vervaardigd door Royer, bestaat uit een pedestal op voetstuk van wit mar mer waarop eene inscriptie van gouden letters boven de zinnebeelden der geneeskunst; het dek stuk van het pedestal is van gekleurd marmer en unragi ae nuste van onzen vermaarden stadge noot. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 7 Nov. Gisteren gebeurde hier een treurig voorval. De leidekker M. H. Boutenbezig zijnde het dak ee ner particuliere woning te herstellen, is, door de koude bevangen, er van afgegleden en op ee ne binnenplaats op de steenen gevallen ten ge volge waarvan hij een kwart uur daarna is over leden. De Kölnische Zeihtng bevat onder de Ber- lijnsche berigten het volgende De Nederlandsche handelsstanddie handel drijft met Pruissen, billijkt geheel het Pruissi- sche plan aangaande de aansluiting van den Ne- derlandschen Rijnspoorweg, over Nijmegen in de rigting op Kleef, met de Pruissische spoorwe gen. Ook de beide Nederlandsche kamers stem men vóór die rigtingen evenwel leed het voor stel schipbreuk door den tegenstand van den mi nister van financiën. Bij zoodanige hardnekkig heid zouden er, zoo schrijft men ons, krachtige middelen van den kant van Pruissen moeten wor den aangewend, en men zoude daarmede moeten aanvangen, de aansluiting bij Venlo, waarvoor de heer Van Hall zeer ijvert, te weigeren, totdat deze gestrenge heer wat meer toegevend is ge worden.” Men schrijft uit Maas en WaalEen voorbeeld van zeldzame vruchtbaarheid leverde onlangs een varken dat 21 jongen wierp ter wijl er één bij de geboorte overleed. De overi ge 20 zijn alle in leven gebleven goed gegroeid verloop van 6 weken voor goede prijzen Ten einde die 20 jongen in hetzelfde de moeder te doen deelen had de eigenaar in het ruime hok een middenschol met eene deur laten makenzoodat de eene helft der jonge varkens van de andere was gescheiden en het oude varkenafwisselend van het eene hok I in het andere werd gelaten ten einde de beide afdeelingen geregeld van het noodige voedsel te voorzien. Het spreekt van zelve, dat de zeug sterk moest gevoederd worden en dat ook bovendien de jonge varkens veel melk noodig hadden. De aangewende moeite werd evenwel voor den eige naar rijkelijk beloond en de door hem dadelijk na de geboorte der varkens daargestelde afschei ding heeft volkomen aan het doel beantwoord Uit Wezel wordt gemelddat voor eenige dagen eene vruchteloozs expeditie is gedaan om den beruchten misdadiger Brinkhof!-, die, naar men weet, onlangs uit de gevangenis is ontsnapt, weder meester te worden. Deze expeditie, uit 40 gendarmes en eenige dienaren van policie bc- I staande, had zich namelijk in alle stilte naar Al pen, Brinkhoffs geboorteplaats, begeven, waar men wist, dat hij zich ophield. Men begon met het aangewezen huis te doorzoekenen terwijl eenige agenten, met den landraad en den burge meester aan het hoofdovergingen tot de huis zoeking, sprong Brinkhoff door een venster ach ter het huis en zette het op den loop. Ofschoon de hem vervolgende beambten aanvankelijk slechts 10 passen van hem af waren, en Brinkhoff bij die gelegenheid zijne nog gezonde hand en een been kwetstezoodat hij moest hinkenslaagde hij er toch inzijnen vervolgersdie hem tot aan de Bönningghardter heide achter de hielen waren, te ontsnappen. In de zitting van den senaat van Spanje van den 27 October heeft de president-minister O Don nel de interpellatiën betreffende buitenlandsche aangelegenheden beantwoord. Volgens het of ficiële verslag der zitting heeft bij daarbij ten aanzien van Italic's zaken o. a. het volgende ge zegd „Het Spaansche gouvernement gevoelt deernis met de smart van den Heiligen Vader, en het SNEEKER COURANT. 1 3 3 r ir n- ir T vnt. uxt UI—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1