NIEUWS- EN AliïERTENTIB-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 92. 15de Jas ZATURDAG den 17 November* BINNEN- EN BUITENLAND. L dezelfde die dikwijls maar bij kleine hoeveelheden, verw- BUITENLAND. nen huiswaarts te laten gaan en het vaandel naar het stadhuis te laten brengen. De volksmenigte juichte de miliciens toe en er kwam eenige be weging, die echter geene ernstige gevolgen had. Verscheidene officieren van dat bataljon hebben hun ontslag genomen. In een particulier schrijven uit Singapore d. d. 7 Sept, wordt het verlies gemeld van het Amerikaansche schip Africa. Eenige uren nadat het in de straat van Casper was gestrand, werd het door zeeroovers omringd, en zoo niet twee welgewapende Nederlandsche schepen waren te hulp gekomenzouden de manschappen der Afri~ ca waarschijnlijk allen zijn vermoord geworden. De Nederlandsche schepen zonden een gedeelte hunner bemanning af, om het gestrande schip te helpen af brengen, doch na vele vruchtelooze po gingen was men genoodzaakthet te verlaten. den gercqusrteerd om eene subsidie voor een kanaal en voor middelen tot afvoer van het water. Herhaaldelijk was het door de staten van Drenthe geweigerd. Thans werd het op nieuw gevraagd ter tegemoetkoming in het reeds voltooide Koe- vorder kanaal. Gedeputeerde staten stelden op nieuw de afwijzing van het verzoek voorintus- schen hebben de staten beslotenvoor het bedoel de einde eene subsidie van ƒ10,000 te verleenen. Te 's Hertogenbosch zijn den 8 November des avonds twee gedetacheerden van het depót van discipline van het fort „</e PapcnbriF onvlugt. Daartoe bedienden zij zich van hunne bedlakens welke zij aan elkander knoopten en met een ba jonet in den muur bevestigdenlangs deze vrij zwakke ladder hebben zij zich van eene hoogte van ruim 25 voet naar beneden gelaten. Daar gekomen is een hunner de gracht overgezwom men de ander evenwel schijnt voor een nat bad te zijn terug gedeinsd en heeft zich in af wachting van hulp tegen den Imogen muur ge posteerd. Natuurlijk werden de deserteurs reeds op het eerste appel vermist en werd onmiddellijk een naauwkeurig onderzoek ingesteld, watten gevolge had, dat de achtergeblevene al zeer spoedig uit zijne niet zeer aangename positie verlost en in het fort teruggebragt werd. Van den anderen heeft men tot nog toe geen spoor kunnen ont dekken. De te Luik uitkomende dagbladen melden de aankomst daar ter stede van den heer J. R. Garibaldizoon van generaal Garibaldidie belast is geworden met den aankoop van aanzienlijke hoeveelheden wapenen en andere oorlogsbeuoo- digdheden. Betreffende Gaëta is niets nader vernomen dan dat het beleg dezer vesting wordt voortgezet en de daar aanwezige vertegenwoordigers der mo gendheden onophoudelijk den koning den raad gaven niet langer eenen nutteloozen wederstand te bieden. De Scotsman deelt een’ brief mede van een' der Engclsche vrijwilligers bij het leger van Ga ribaldi waarin hij o. a. zegt, dat bij de bemag- tiging van Capua ruim 100 Eugelschen van hun ne geheele magt van 600 man door de Napelsche soldaten zijn gedood of gekwetst. Bij eene enke le ontmoeting hadden de Engelschen van 57 man een 20tal verloren. Het eiland Caprerawaar Garibaldi zich uit eigene middelen eene zeer nederige woning heeft gebouwdligt aan de noord-oostzijde van het ei land Sardinië, niet ver van Korsika. De gewe zen dictator heeftvóór zijn vertrek naar Capre ra een bezoek afgelegd bij den Engelschen vloot voogd Mundy. In den morgen van 5 dezer zijn te Triest eenige ongeregeldheden voorgevallen bij de op roeping van het bataljon landmilitie. De 1200 manwaaruit dit bataljon bestaatweigerden den van hen gevorderden eed af te leggenuit vrees TURKIJE. De Turksche regering heeft aan den Franschen gezant de wenschelijkheid onder gelukkige zoodat de scherpe punt met weerhaak ongeveer */2 Ned. el diep in zijn ligchaam drong. Na het uitstaan van verschrikkelijke smarten, over leed hij eenige uren na het ongeval. Men leest in de Nederlandsche Stoompost: Sinds eenige dagen zijnkort op elkander aanmerkelijke ongelukken voorgevallendie allen door [lekken in de gaspijpen ontstonden. Het is bekend, dat hierdoor in de laatste dagen der vo rige maand brand ontstond in de gebouwen van het Crédit Mobilier te Parijs. De verschillende cou ranten van het begin dezer maand braglen de tij ding van het afbranden van de eetzaal en den schouwburg te Homburg, en eindelijk geeft de Indépendance Beige van den 3 November eene be schrijving van eene gasontploffing, die te Antwer pen op het Canal du Fromage, ten gevolge van een lek in de pijpen, ontstond. Niet alleen dat daardoor brand werd veroorzaakt, maar wat meer zegt, een oude moeder werd, zoodanig zwaar ge kwetst, onder het puin van een’ muur gevonden, dat zij spoedig daarna in het hospitaal aan hare wonden overleed. „Zie daar binnen zeer weinig tijd drie belang rijke bijdragen, die het gevaar aantoonen aan het gebruik van gaslicht verbonden, wanneer men zich niet van tijd tot tijd overtuigt, dat de gaspijpen niet lek zijn, of wanneer men die lekken nog im mer met vlammende voorwerpen tracht op te spo ren hetgeen tot voor weinig tijd pog het eenige, hoewel hoogst gevaarlijke middel was. „Hierop achten wij ons verpligt te vermelden, dat eerstdaags ook te ’sGravenhage de cherche- fuites (syslème-Maccaitd)eene uitvinding, op na tuurkundige gronden berustende, in werking zul len komen waardoor men, door bij den dag lucht in de buizen te brengen, de lekken ontdekt, en alzoo des avonds met volkomene gerustheid het gas kan ontsteken. De betrekkeiijk geringe kos ten om zich voor deze operatie te abonneren, zullen zeker vele gasverbruikers en vooral den hótel- houders en bestuurders van publieke gebouwen, godshuizen, sociëteiten enz. welkom zijn, ten ein de de hun toevertrouwde personen of eigen kapi talen door geene zorgeloosheidals aan een’ ont- ploffenden vulkaan te wagen. Zijn wij wel onder- rigt, dan zou de heer D. J. den Beer Poortu- gael de directie op zich genomen hebben tot in voering hier te lande van deze belangrijke natuur kundige uitvinding, die even nuttig als weldadig kan genoemd worden." Volgens de Midd. Cl. moet er bij het mi nisterie van Hervormde eeredienst een ontwerp in gereedheid zijn gebragt tot regeling van de predikants-pensioenen bij de wet eu mag men wanneer het nu nog aanhangige onderzoek van dien arbeid is afgeloopen de indiening van het wetsontwerp spoedig tegemoet zien. Een winkelier in verwwaren te Oud-Beijer- land had op zijne toonbank een doosje met wis selgeld staan [onvoorzigtig genoeg] waaruit hij voorts ook nog op den eischvoor de beleedig- I de partij ingesteldtot betaling eener som van op een’ langen honderd gulden voor schadevergoeding, aan die l1 ti.1 dezen eisch gevallen. van tijd tot tijd iets miste. Zijne verdenking viel wel dat men hen zou noodzaken, gewone militaire dienst de partij ingesteld, tot betaling eener som van op een' langen man, die, ofschoon zich voor te verrigten en zelfs buitenlands te dienen. E_ honderd gulden voor schadevergoeding, aan die I zeer godsdienstig uitgevende, voor in het geheel kommandant zag zich genoodzaakt, de opgekome- partii te betalen mitsgaders in de kostenop niet regtvaardig in zijn gedrag bekend stond en 1 1 1 - - _11_1 Tc Groningen heeft een man het ongeluk olie kwam koopen, welke niet voor ’s hands in gehadmiddellijk de oorzaak van den dood van een zoude met eene schuifkar 400 Ned. pd. zout weg- Hij kwam toen op den invalom in dat doosje re m V 4. ...1.4,, za <1 z. t1 rinn iixi'l'/ïii brengen, mede te gaan, hetwelk'door den vader werd toe- rig te beschrijven en dit signalement met me- gestaan. Daar het zout op lijd ter bestemde plaatse moest wezen, werd hiermede meer dan gewone spoed gemaakt, zoodat ook het knaapje zijn’ loop verhaastte. De vader, steeds vóór zich ziende, merkte niet, dat hij zijn kind reeds nabij was en trof het met de kar dermate dat het i voorover viel en kort daarna een lijk was. In de afgeloopenc week heeft te Nieuw Lekkerland het volgende ongeluk plaats gehad De 18jarige zoon van een’ landbouwer, zich bo ven in eene schuur op het hooi bevindendeliet zich daaraf glijden om spoedig beneden te zijn. Onder op den grond stond een zoogenaamde pluk haak zijnde een scherp ijzer met een weerhaak, met den punt naar boven. Op deze viel de on- SNEEK 16 November. De regcringsantwoor- den op het eerste hoofdstuk der staatsbegrooting zijn ingekomen. Daarin zegt de regering dat er eens overeenstemming moet beslaan tusschen de raadslieden des konings en de staten-generaal. Mogt die vroeger of later blijken te ontbreken, dan zal de tijd daar zijn, waarop de koning krach tens zijn grondwettig regt moet beslissen. In het ministerie bestaat eene krachtige en eendragtige zamenwerking. De behandeling van het ontwerp op de reg- terlijke organisatiewas gevorderd tot art. 11. Aan genomen is een amendement van den heer Wint- gens, om de kantonregters om de vijf jaren te herbenoemen. Door Z. M. is herbenoemd lot burgemeester der gemeente Sneek de heer 11. Clz. Wouda. Door Z. M. is benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoo- geschool te Groningende heer mr. B. D. II. Tellegen procureur bij het provinciaal geregtshof en de arrondissements-regtbank en secretaris der kamer van koophandel en fabrijken te Groningen. Men meldt uit Zwolle d. d. 12 November: Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft bij arrest van heden den persoon van J. C. 1’. Harms welke teregt stond wegens moedwillige brand stichting, en voor wien door den advokaat-gene- raal de straffe des doods was gerequireerdvrij gesproken omdat de hem ten laste gelegde mis daad niet wettig en overtuigend was bewezen. De arrondissements-regtbank te Almelo heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van den graaf Van Rechteren Limburgheer van Almelo en Vriezenveenals eischer, tegen de heeren W. en 1’.ter zake van stoornis in het bezit van het jagtregt op de gronden, behoorende tot de heer lijkheid Almelo en Vriezenveen. De regtbank heeft bij gemotiveerd vonnis aan den eischer zijn' eisch ontzegd, op grond, dat men jagtregt niet door bezit kan verkrijgen, en er alzoo geene stoornis kan gedaan worden. Dat de eischer van dit vonnis in hooger beroep zal komen, is bui ten twijfelalthans zijn na de uitspraak twee an dere bczilverstoorders onmiddellijk om dezelfde zaak voor gemelde regtbank gedagvaard. Men meldt uit Leeuwarden dat de straf tijd van den aldaar gedetineerden kapellaan Gep- kens weldra geëxpireerd is en hij dien ten ge volge op vrije voeten zal gesteld worden. Men meldt uit Groningen d. d. 14 Novem ber: Heden morgen is J. II.landbouwer, wo nende onder Z.wegens het overrijden van het negenjarig dochtertje eener weduwewonende alhier op den Nieuwen Weg, door de regtbank alhier te dier zake veroordeeld tot gevangenis straf voor den tijd van vijftien dagen, te onder gaan in eenzame opsluiting, in eene boete van acht gulden en in de kosten van het geding; i in den winkel was en van buiten gehaald moest zijner kinderen te zijn. Een zoutziedersknecht I worden. De winkelier kon echter niets bewijzen. Zijn ruim Gjarig zoontje'verzocht om gekenmerkte geldstukjes te doen, die naauwkeu- dedeeling van geheel het geval ook in afschrift aan de policie te overhandigen; terwijl men door eene opening in de binnendeur een onmerkbaar uitzigt in den winkel had. De verdachte kwam als gewoonlijk weêr om verwolie en werd door j de deur bespied toen hij met zijne lange armen geld uit het doosje nam en in den zak stak. Da delijk werd daarvan aan de policie in stilte ken nis gegeven en de dief zoo lang noodig aan de praat gehouden. Eerst ontkende hij alles, maar toen de policie hem de corpora delicti waar door hij als een oude rat in den val gekomen wastoonde bekende hij alleszoodat hij nu reeds te Dordrecht zit ingepakt. Jaren lang was door de gemeente Koevor- te verrigten en zelfs buitenlands te dienen. De at, SNEEKER ‘t, couranW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1