NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 I 1 I860. Nb. 93. 15de Jaargang. WOENSDAG den 21 November. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. Domkerkmet het bepaalde voornemen om uMm l -4 t voor de niet door verloop van tientallen van jaren maar werd door een en te smokkelen, van dezen op een paard en de linkerzijde van getroffen. transporteer! en verkeert in gevaarlijken toestand. In den avond van den 11 dezer is tusschen eene bordeelhoudster te Zwolle en een commis- voyageur, die zich ten haren huize bevond, twist ontstaan, welke zoo hoog liep, dat de eersteen hare logés het huis ontvlugt zijn. De reiziger heeft daarna onderscheidene meubelen door de ramen aan die dames doen toekomen, welke han deling aanleiding gaf, dat de eigenares, met een mes gewapend, zich in het huis begeven en aan den reiziger onderscheidene wonden toegebragt heeft. De policie welke al spoedig tusschenbei- de kwamheeft den reiziger ontzet en hem naar zijn logement gebragt, waar hij terstond onder geneeskundige behandeling genomen is, terwijl de bordeelhoudster dadelijk naar het policiebureau- is gebragt. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 17 Nov.: In den jongsten storm is eene kof in het Oude Vlie aan den grond geraakt en daarna als wrak verkocht; eigenaar werd 11c heer J. Vcllingakar- gadoor en scheepsmakelaar, voor pl. m. ƒ5. Na eenigen tijd arbeidens is het mogen gelukken, het vaartuig weder vlot te krijgenen gisteren is het hier door schuiten binnengesleept; zoodatde eige naar eene niet onaardige winst genietdaar de kof er nog vrij goed uitziet. In de vorige week werd bij een gezinin de nabijheid van Franeker, de hulp ingeroepen van den heer R. Lonnemanmed. docter te Franeker ten einde hulp te bewijzen aan men- schendie plotseling allen ongesteld waren ge worden. Het bleekdat de lijders dien middag hun voedsel in eenen onvertinden koperen ketel hadden gekookt, ten gevolge waarvan zij vergif tigd waren. Door spoedig aangebragte hulp mogt het den heer Lonneman gelukken dit ge zin voor ergere gevolgen hunner onvoorzigligc handelwijze te bewaren. Mogten. toch zulke ge durig wederkeerende voorbeelden de gebruikers van koperen vaatwerk als keukengereedschap tot inkeer brengen. Men schrijft uit Oude PekelaVoor ruim 14 dagen kwam van zijne zeereizen alhier terug de reeds bejaarde zeeman O. H.en nam in zijn gewoon kosthuis, waar tevens tapperij gehou den werd, zijn’ intrek. Slechts|eeenige dagen aldaar geweest zijnde overleed deze man plotseling, en, zoo als algemeen voorondersteld werd, wegens misbruik van ster ken drank waaraan de voorheen zoo nette en kundige man^ zich later vaak overgaf. Zijn lijk werd ter aarde besteld, en men dacht weinig meer aan hem, toen de justitie hier verscheen en, door deskundigen bijgestaan, de opdelving van het lijk beval en het naauwkeurig onderzocht. Wat aanleiding tot een en ander heeft gegeven en welke uitkomsten deze lijkschouwing heeft op geleverd, is nog onbekend. Op een diner der staten van Limburg is, volgens het Hand, en Effectenbladzoodanig twist ontstaan, dat men op Noord-Amerikaansche manier tot een vuistgevecht overging en de teekenen daarvan op het gelaat van eene der partijen dui delijk zigtbaar waren. tién en de kanunniken van de Domkerkde gees telijkheid heeft eene deputatie gezonden." LONDEN. Steeds werd hier te lande geklaagd over de geringe bekwaamheden der ambtenaren die het schrijfwerk aan de departementen van algemeen bestuur verrigten en wier aantal over de 200,000 bedraagt. In 1853 werd op ad vies eener commissie van onderzoek een examen ingesteld en hoezeer dit slechts weinig beduid de omdat slechts zij konden mededingen die om parlementsleden en anderen te believendoor den minister benoemd waren en het examen daar bij slechts het lezen ortografisch Schrijven en de grondbeginselen van het rekenen omvatte, werden toch van 1853 lot 1859, 1856 sollicitanten af gewezen omdat zij niet zonder spelfouten kon den schrijven 1 De dit jaar te dezer zake weder benoemde commissie doet in haar rapport opmer ken dat in den regel de minst geschikte, de minst onlwikkelde personen, de sterkste bejagers van ambtelijke bedieningen waren en datter wijl mi n op de handelkantoren enz. de vlugste de werkzaamstede meest intelligente personen vindtde bureaux der openbare dienst integen deel als met een ander menschensoort, met min der geestvermogens bedeeldbevolkt schenen. De chefs der bureaux verklaren echter, dat zij de ambtenaren, vóór het besluit tot het houden van examen in dienst gesteld nog verkiezen bo ven de geëxamineerdenomdat deze laatsten zich óp dat examentje zooveel laten voorstaandat zij eene menigte zakenals berieden zichweigeren te verrigten. LONDEN, 12 November. Sedert eenige da gen werd verzekerd dat het Engelsche gouver nement besloten had zijn gezantschap te Napels onverwijld op te heffen en in Italië geen' ande ren vertegenwoordiger dan zijnen gezant bij het Turynsche hof te hebben, en alzoo het koning rijk Italië ook op die wijze te erkennen. Dit be- rigt wordt door de Londensche Times bevestigd. PARIJS 13 November. Naar men verneemt, is het vertrek der keizerin naar Engeland reeds op morgen bepaald. Het blijkt, dat II. M. aan dezelfde kwaal lijdtwaaraan hare zusterde hertogin van Albais overleden. II. M. heeft verklaard, dat zij geen vertrouwen stelt in de doctoren Reyer en Jobert de Lamballe, die de hertogin in hare ziekte hebben behandeld, en ten gevolge daarvan is de lijfarts van koningin Victoriade heer Lococknaar St. Cloud ont boden. Deze heeft verklaarddat hij vertrouw de dat II. M.zonder buitengewone omstandig heden, binnen den tijd van twee jaren zou her steld zijnmits zij onmiddellijk naar Schotland op reis ging, om aldaar de baden te gebruiken, die ter genezing van hare kwaal uitmuntend bevor derlijk zouden zijn. De luchtreiziger Abadie wilde 11. woensdag te Foix met een' luchtballon opstijgen. Ongeluk kig stak de wind op, juist op het oogenblik dat caris hier ter stede schriflelijk bevel gezonden, de Domkerk voor den koning niet te openende kanunniken schenen eerstnaar verzekerd wordt, Glanerbrug en Losser bezig met paarden binnen gezind om aan dat bevel te gehoorzamen. Doch den ambtenaar niet wilde stilstaan, is door i of vierhonderd priesters uit de provinciën zich bij grond, hem geschotenen dit schot heeft de Domkerkmet het bepaalde voornemen om «r met den smokkelaar I de plaatsen der kanunniken en hunne werkzaam- I De patiënt is "daarop naar Losser ge- i heden, hunne kerk en rijke prebenden voor zich te nemen. Het gevolg was, dat Victor Emannel bij slot van rekening door de kanunniken met beredeneerde geestdrift werd ontvangen. De vloer der kerk was met bloemen bedekt en de muren waren met rood damast behangen. De konink lijke stoetwelke te paard gezeten wasis bui ten den tempel gebleven; alleen de koning, Ga ribaldi en de twee prodictators zijn er binnenge treden, om het Te Deum bij te wonen. Vervol- gent hebben de gevestigde staatsligchamen den koning op^het paleis hunne opwachting gemaakt: daaronder waren ook de godsdieustige corpora- SNEEK, 20 November. Bij de tweede kamer der staten-generaal is reeds uitgebragt het eindver slag over vijf hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1861. De dag der discussie nader te be palen. De beraadslaging over, de nieuwe regter- lijke inrigting werd voortgezet. Met diep leedwezen verneemt mendat de heer mr. Leonard Metman, commissaris des ko- nings voor de West-Indische wetgeving, op den 5 Octoberdes avonds omstreeks half negen ure, te Paramaribo, in den ouderdom van 52 jaren en 5 maanden is overleden. Van 1848 tot en met 1857, bedroeg het koloniaal batig slot de hoogst belangrijke som van ruim 123 '/2 millioen gulden. Blijft Indie in rust en houdt de uitvoer uit on ze bezittingen gelijken gang, zegt men, dan zal het saldo van 1857 tot 1867 nog veel aanzien- lijker cijfer opleveren. Op den 15 dezer zijn door vissebers der sloep Dolphijn van Ostende in die haven aangebragt vier militairen, Zwitsers, die, voor de Nederlandsch- Oost-Indische dienst aangeworven te Nieuwediep waren gedeserteerd en zich in eene jol van daar hadden verwijderd. De jol verkeerde in zinken den toestand toen de visschers de vier militairen kwamen redden, die door hunne hulpkreten het gevaar kenbaar maakten, waarin zij zich bevonden. De deserteurs werden onmiddellijk ter beschik king gesteld van den Nederlandschen consul te Ostende. Ter jongste algemeenc vergadering der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst zijn aan twee ingekomene antwoorden op de prijsvraag: eene fantasie voor orgelonderscheidingen toege kend en wel aan eene dier fantasiën eervolle aan de andere hoogsteervollc melding benevens ondersteuning der uitgave. Men verneemt thans, dat zich als componist der eerstgenoemde heeft bekend gemaakt de heer J. B. 11. Bremer, te Rotterdam, en van laatstgenoemde de heer J. Worp, te Groningen. Door het prov. geregtshof van Noord-Hol- land is woensdag 14 November een' zeventienja rige jongeling, Lambertus Tonschuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene cellulaire gevangennisstraf voor den tijd van drie maanden. Het berouwvolle voorkomen van den ongelukki- gen beschuldigde wekte gedurende de behande ling der zaak ieders medelijden op. Men meldt uit Helder d. d. 14 November: De jongste dagen leverden in deze gemeente een sterk sprekend bewijs voor de vaak zoo fel be- stredene bestendigheid der liefde. Wij vernemen, dat alhier in de vorige week wederzijdsche trouw beloften zijn afgclcgd door een man van 73 en eene vrouw van I geleden had dit paar eene ongeveinsde liefde ren: hoofdstralen naar de Domkerk begeven. De kar- deze tegen het dak van het kazerne-gebouw werd - 1 en daardoor scheurde. De heer Abadie bemerkte dit niet en ging tot niet geringen schrik der talrijke menigte onmiddellijk met den ballon omhoog. Nadat deze nu eenige honderden meters gestegen was, bleef hij eene poos onbewegelijk en viel toen in het water. De luchtreiziger had gelukkig nog genoeg tegenwoordigheid van geest behouden om, op ongeveer 10 meters van den uit het bootje te springenwaardoor hij er met den schrik en een koud bad is afgekomen. Dit was de 104de luchtreis van Abadie entevens de eerste reis die voor hem niet gelukkig afliep. ROME. 13 November. Een Napolitaansch ge neraal is hier aangekomennaar men verzekert heeft hij van koning Frans II in last te vragen, of nog een ander corps van 7000 man op pau selijk gebied ontvangen kan worden. De paus heeft, op raad van den generaal de Lamoricièreafgezien van het voornemenom weder een leger bijeen te brengenen heeft zich thans bepaald bij het vormen van twee regemen- ten, zooveel doenlijk uit Belgen en Franschen zaAmgesteld, die hem tot lijfwacht zullen dienen. De overige troepen zullen worden afgedankt. ITALIË. Een brief uit Napels van den 8stcn in het Journal des Débats behelst bijzonderheden betreffende den intogt van koning Victor Emanuel 67 jaren. Meer dan dertig jaren in die hoofdstad. Daarin leest men onder ande- --i Z. M. is van het spoorwegstation de stad elkander opgevat, en deze liefde verflaauw- 'binnengekomen en heeft zich door eene van de de ballon werd losgelaten, ten gevolge waarvan ji.,an tientallen van jaren, 1 hoofdstraten naar de Domkerk begeven. De kar- deze tegen hof Hnt .......1 voordurend engagement dinaal-aartsbisschop van Napels, mgr. Riario Sfor- I geslingerd thans door de trouw bezegeld. Men ziet dus, za welke door de dictatoriale regering uit het het oud-Hollandsch spreekwoord is een waar woord: land gebannen is, had uit Rome aan zijnen vi- „Oude liefde roest nooit.” Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 15 Nov: Voor eenige dagen was een persoon tusschen de r'i-ut-v i om aan (jat bevel te gehoorzamen. Daar hij op bet herhaald roepen i reeds in den vroegen ochtend vervoegden drie- SNEEKER COURANT. mianiiiiiiiBiiiiüp I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1