NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1860. No. 94. 15de Jaargang. ZATURDAG den 24 November. BIOEN- EN BUITENLAND. x R. K. priester en kapcllaan, om zijn zachtzinnig en menschlievend karakter bij een' ieder bemind en geacht. Men betreurt zijn verlies te meer omdat het met een ander treurig voorval in ver band staat. Als dienstdoende R. K. geestelijke in onze gevangenis, had hij, twee jaren geleden, den veroordeelde Geurts ter doodstraf moeten ge leiden die harde taak koste den te diep gevoe- ligen man eene zware ziekte, die hem op den rand des grafs bragt. Ofschoon in de gevange nis door een’ ander R. K. geestelijke gevangen weigerde de nu onlangs ter dood gebragte mis dadiger Nathanbij een ander R. K. geestelijke zijne biecht af te legen dan bij den heer Enge- Deze voldeed aan dat verlangen, doch, zoo al te zeer vreest, ten koste van zijn eigen gesteldom het bestaan dier inrigting voor de Genoemde instelling is in eene maatschappij hervormd, be staande uit 50 aandeelen, elk ad 1000,die reeds zijn geplaatst. Uit Sas van Gent schrijft men De jon geling, die in den nacht van den 7 op den 8 April dezes jaars alhier aan zijne moeder met een mes een' steek boven de linkerborst heeft toegebragt waaraan zij spoedig is overledenzal binnen wei nige dagen uit de gevangenis van Goes overge- bragt worden naar het krankzinnigengesticht te Delft. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft, in raadkamer vergaderd, den 16 October jl. ver klaard, dat hij den moord, op zijne wettige moe der gepleegd, in zoodanigen verwarden zielstoe stand heeft bedreven, dat hem de daad strafreg- terlijk niet kan worden toegerekenden hij des wege niet kan worden vervolgd.’’ In eene der Parijsche correspondentiën van de Independence Beige wordt gemeld, dat de prins van Oranje eerlang te Parijs verwacht wordt en deel zal nemen aan de jagtpartijen te Com- piègne. Uit Maastricht wordt van den 17 dezer ge- SNEEK, 23 November. Door de tweede ka mer der staten-generaal is, bij de beraadslagin gen over het wetsontwerp op de regterlijke or ganisatie na verwerpingmet 37 tegen 22 stem men, van het amendement van de heeren Rei- nestein en v. d Veen, om Groningen als zetel te bepalen van het provinciaal hof, in plaats van Leeuwarden, art. 63 onveranderd aangeno men en zijn dus de zetels dier hoven bepaald te 's Bosch, Arnhem, ’s GravenhageAmsterdam en Leeuwarden. Op den 22 dezer zijn de beraadslagingen over dat ontwerp ten einde gebragt, waarna hetzelve in stemming gebragt, met 41 tegen 26 stemmen is aangenomen. Z. M. heeft de betrekkingen van tamboers- majaorwelke thans bij het reg. grenadiers en jagers en bij de acht reg. infanterie aanwezig zijn opgeheven en bepaald, dat er voortaan zullen zijn serjanten-tamboersterwijl diegenenwelke thans nog den graad van tamboer-majoor bezittenhet distinctive teeken zullen behouden. In een’ Londenschen brief ieest mendat keizer Napoleon Z. M. onzen koning heeft uitge- noodigd, deel te nemen aan de jagtparlij te Com- piègne. Bij den Helder is op de kust gestrand de Engelsche brik Leo, van Sunderland naar Am sterdam bestemd. De equipage heeft zich in tijds weten te redden. Na die redding bleven nog 8 personen, waaronder twee ambtenaren en een agent van policie, aan boord tot bewaking, welke lie den, na eenen verschrikkelijken nacht te hebben doorgebragt, den volgenden morgen op levensge vaar af door de Heldersche sloeplieden met de reddingsboot zijn gered. Uit Nieuwe Diep wordt gemeld d. d. 20 NovemberHeden morgen strandde alhier, ach ter Prinsenhage het Nederlandsche schoenerschip Gezinakapt. H. L. van Sluis van Engeland in ballast naar Nevv-Castle. De equipage is met de r Idingboot gered, waarbij zich bijzonder hebben on-'erscheiden de postschipper T. Mets en de verdere bemanning der reddingbootdie door be leid en zeemanschap vijf menschenlevens aan een’ wissen dood ontrukten. Het schip zal wel ver loren zijn; het lag reeds geheel op zijde. Uit Beest wordt gemeld d. d. 18 Novem ber: In den loop der vorige maand werd hier uit een gemengd huwelijk een zoon geboren die ingevolge voorwaarde in de Protestantsche kerk moest gedoopt w ordenzijnde de eerste twee kinderen dochters en in de Roomsche kerk opgenomen. De Protestantsche vader bemerkte alras dat er aanstalten gemaakt werdenom het kind naar den pastoor te brengen en wist dit nog tijdig te verhinderen. Vier dagen later af aanbevelende te trachten, deze door dagelijksch en vurig bidden te verkrijgen. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 19 No vember Hoe is het mogefijk De aannemers van gemeente-werken gingen eergisterin ge zelschap hunner vertrouwelingen naar den ge- meente-ontvangerom het eerste termijn te ont vangen. Na het geld ontvangen te hebben, nam men den terugtogt diep in den avond per as door de Wijk over Meppel naar huis aan. Met ontsteltenis ontdekte men na eea groot gedeelte der reis afgelegd te hebbendat de geheele som ƒ3785 onderweg verloren was. Het geheele ge zelschap ging natuurlijk op marschom het ver lorene weder te vinden. Eindelijk schopte een boer op klompen tegen iets wits aanmeenende, dat een Drentsch schaap bij den weg lag; door het gerammel ontwaarde hij echter, dat dit de ver miste zak met geld was. Wij vragenhoe is het mogelijkdat een gezelschap van zes mondi ge mannen dit overkwam [Was hier welligt ook wijn of sterke drank in ’t spel De staten van Friesland hebbenter her stelling van de verwoestingen door den paalworm aan de zeeweringen van de contribution der ze ven grietenijen en stad Sloten in 1859 toegebragt, een renteloos voorschot van ƒ62,000 verleend onder voorwaarde, dat door het rijk als subsidie of renteloos voorschot daarbij ƒ124,000 worde gevoegd, terwijl eene door het dijksbestuur ten dien zelfden einde te sluitene leening van 48,000 door de provincie zal worden gewaarborgd. Uit Leeuwarden wordt van den 18 dezer gemeld Het berigt in onderscheidene dagbla den voorkomendedat de straftijd van den kapel- laan C. Gepkens weldra geëxpireerd isen hij dien ten gevolge eerlang op vrije voeten gesteld zal worden, is onjuist. De straftijd van Gepkens zal eerst in 1867 eindigen Hem resteert dus nog van de hem opgelegde 20jarige tuchthuis straf. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 20 No vember: Vrijdag jl. had een oud paard van den kastelein F. de buitensporigheid, zich den halster af te schuiven en van stal den gang in te loo- pen. Hier komt het beest aan den steilenkrom men trap, die ten ingang dient voor den kelder, en waagt zich met de voorste pooten op den trapdoch stort onverhoeds naar beneden. Dat het dier niet in het naauwe gangetje was blijven steken was allen een raadselmaar grooter raad sel was het, hoe den knol er weder uit te krij gen. Toen het na veel passen en spreken bleek, dat dit ónmogelijk was, en de waarde van het dier niet kon opwegen tegen de kosten om den zijmuur open te breken, heeft men het op de enge plek moeten dooden en bij stukken naar boven gebragt. De pogingen, door het bestuur der land huishoudkundige school te Groningen in het werk wezig zijnde is het kind in de naburige gemeen- toekomst te verzekeren, zijn gelukt, te Rumpt gedoopt door den pastoor aldaar, ter wijl die te Beest toevallig niet te huis was. De vader te huis komende heeft over deze weder- regtelijke ontvoering bij de bevoegde raagt eene klagt ingeleverd. Met belangstelling ziet men den afloop dezer betreurenswaardige zaak tegemoet. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 20 Nov.: Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft he den morgen uitspraak gedaan in de zaak van Arend Jan Volker van Ambt Delden beschuldigd van moedermoord. Het hof heeft bij een zeer uitvoe rig arrestwaarbij alle punten zoowel van be schuldiging als van verdediging zijn behandeld, den voornoemden Arend Jan Volker schuldig ver klaard aan moedwilligen doodslag zijner wettige moeder Johanna Exterkate weduwe Volker, en alzoo aan moedermoorden hem diensvolgens ver oordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren overeenkomstig de wet op een schavot binnen de stad Zwolle, met bevel van aanplakking van shofs arrest op de gebruikelijke plaatsen. Na de uitspraak van dit arrest wees de presi dent in eene gepaste toespraak den beschuldigde len. men leven. Te Berlijn heeft even als te Amsterdam de ondervinding de beste leermeester in al les geleerd dat de maan niet altoos op de straat schijntwanneer zij in den almanak schijnt; dit heeft het gemeentebestuur aanleiding gegeven, het voortaan, wat den maneschijn betreft, niet meer op den almanak te laten aankomen, maar alle avonden het geheele jaar door, aan de in gezetenen en vreemdelingen het genot der open bare verlichting te verschaffen ten welken einde 8600 thaler meer elk jaar zullen worden uitge geven. Te Londen heeft zich onder de bemanning van Pneumalie-Bispateh-Company eene maatschap pij gevestigd met een kapitaal van 250,000 pond sterk om brieven en kleine pakjes door middel van luchtpersing door onderaardsche buizen te vervoeren. Zoo zullen dan weldra in de ingewanden dezer reusachtige stad zich bewegen de electriciteit (voor de telegrafie) het water (voor de water leiding) het gas de reizigers en het vee (door middel der onderaardsche spoorwegen), en nu door middel der nieuw opgerigte maatschappij de brieven en kleine pakjes. Volgens een telegrafisch berigt uit Gibral tar in den Times isbij kaap Startel op de kust van Barbarye, een Braziliaansch oorlogschip to taal verongelukt. De kapitein en 35 andere per sonen moeten bij dien ramp het leven hebben verloren; 115 anderen, die zich aan boord be vonden, zouden in eenen ellendigen toestand ge red zijn. Een der Parijsche correspondenten meldt datten gevolge van de op 9 dezer gehoudene vergadering van kardinalende paus besloten heeft, zijn lot aan dat van koning Frans II te verbindenen, zoo lang deze vorst te Gaëta blijft, Rome niet te verlaten. Mogt Pius IX van daar vertrekken, dan zal hij zich naar Weenen of Ma drid begeven. Wat den koning van Napels be treft, deze zal, volgens de jongste berigten, nog zes maanden te Gaëta zijnen vijand kunnen tegen stand bieden. Het Nationaal-Verein te Weimar heeft ten behoeve der onderdrukte Sleeswijk-Holsteiners eene oproeping gedaan van den volgenden inhoud „Verlaten en ontbloot van alle werkdadige hulp des geineenschappelijken Duitschen vaderlands smachten de ingezetenen van Sleeswijk-Holstein onder de elk regt met voeten tredende Deensche willekeur en mishandeling. Den afzonderlijken volksvrienden ontbreekt het aan de magt, om hen van dit juk te bevrijden; des te meer is het hun I pligt, hun op andere wijze hulp te verschaffen. liet zijn geene Napolitaansche kerkerholenwaar- in de Duitschgezinde bewoners dier hertogdom- men versmachten; de Deensche regering heeft eene andere marteling uitgedacht en in werking gebragt: stelselmatig berooft zij hare tegenstan ders van hunne middelen van beslaanom hen tot den bedelstaf te brengen. Hier is het, waar wij helpen kunnen, en de dringende noodwen digheid dier hulp behoeft wel geen naderbetoog. De onderdanen van Sardinië stonden in Oos tenrijk sedert geruimen tijd onder de bescher ming van het Russische gezantschap. Na de af breking van het diplomatieke verkeer tusschen Rusland en Sardinië heeft het Zweedsche ge- ërs in Oostenrijk op zich genomen. nade van den oppersten Regter en Koning, hem na eene kortstondige ziekte de heer Engelen TE *1 GELENj SNEEKER HWiill COURANT?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1