NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 96. 15de Jaargang. ZATURDAG den 1 December* zou strekken tot het plaatsen van honderd vijftig BINNEN» EN BUITENLAND. BroPllB! zoo vervolgens slager werd aangenomen. dat zij gebrek aan troepen had of ze niet missen kon. Gaëta is door 30,000 Sardiniërs met 80 Koning Frans heeft eene ware trein gekomen de gevolgen waren niet te voor zien geweest. Onlangs vervoegde zich een bij den varkenslagter M. te Almelo zijn varken te koop aanbiedende. geleide zer van merkzaamheid trekken. De eene schilderij stelt voor eene heiligegemarteld door twee soldaten; de andere, een Mariabeeld, benevens eene ande re vrouwenfiguur. De afbeeldingen zijn in zeef goeden staat gevonden uitgezonderd een gedeel te der voeten. Men schrijft uit Arnhem d. d. 26 Novem ber lieden morgen omstreeks half acht ure ar riveerde alhier per extra .rein Z. M. de koning met gevolg aan het station opgewacht en ge- komplimenteerd door de provinciale en gemeen telijke autoriteiten. Men verneemt, dat die trein aan een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kun nen hebben is ontsnapt. Bij de aankomst toch ontdekte men vóór de locomotief een vreemd ge vaarte, en bleek het, dat dit de overblijfselen van een’ i zijde van Ede was blijven staan met de machine De gemeenteraad van Ancona heeft eene inschrijving geopend, welker opbrengst bestemd is tot den bouw van een oorlogschipdat de Marken aan den Italiaanschen Staat zullen ten ge schenke geven als eene gedachtenis aan de in lijving bij Sardinië. Op de kuststreken der Oostenrijksche be- i Italië is eene proclamatie verspreid aan de Venetiaansche zeelieden, die daarbij wor den uitgeuoodigddienst te nemen op de Itali- aansche vloot, ten einde „het arme Venetie" te hel pen verlossen. Uit een Duitsch tijdschrift ontleent men het volgende De oudste Rijnwijn berust in den raadskelder te Bremen en stamt van het jaar 1624 af. Eene latere soort is van 1668. Wanneer deöoxhoof- den slechts 4 ƒ540 waren ingekocht en berekend nemenvoor zoo ver zij daaraan voldaan hebben, in den 1 door Z. M. tot die rangen benoemd worden; zoo wel bij het leger hier als in Oost-Indië. Uit eene opgave van regeringswege blijkt dat de rijksmiddelen gedurende de tien eerste maanden van dit jaar 1860 hebben opgeleverd ƒ48,505,530, tegen eene opbrengst van ƒ47,004,868 in gelijk tijdsverloop van het vorig jaar 1859. slagertoen het hem bleek dat het varken (het- I ..„Ik eene waarde van ongeveer ƒ50 had) te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hunne ver gadering van hedenvan de schuldspruitende uit de negotiatie van ƒ50,000 tegen 4 percent ten laste van de Stad is uitgeloot no. 49, en van die van ƒ50,000 tegen 4’/a percent, no. 52; wordende de houders herinnerddat het kapitaal tegen overgifte van de originele Obligation en de onverschenen Coupons kan worden ontvangen ten kantore van den Gemeente-Ontvangerte Sneek, na den 4 Januari] 1861. Sneek den 27 November 1860. welk eene waarde van ongeveer ƒ50 had) te staan zou komen op 655,35. De werkelijke waarde tevreden gesteld. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 24 Nov.: Gisteren is in het huis van verzekering alhier ge- bragt eene weduwemet name S. II.wonen de te Siddeburen tegen welke bevel tot voor- loopige aanhouding is verleend, ter zake zij zich zou hebben schuldig gemaakt aan kindermoord. Een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, in dato: Buitenzorg, 14 October 1860, luidt: „Tijdingen, heden mor gen van Soerabaya uit Banjermassing ontvangen, melden dat op den 23 September eene verster king nabij Boekit Menang door onze troepen was veroverd. De luitenant Hamming sneuvelde en 1 officier en 8 soldaten werden gewond. Uit deze tijding maak ik op dat de laatstelijk te Ba- De commissie werd dezer dagen vereerd met de ontvangst van eene schriftelijke betuiging dier belangstelling strekkende ten geleide eener bij- om Venetie aan de Italianen af te staan. 1 AAA .Ji'.in non l''r,nL’ L.'iri l> n.ir'il de Indépendance in Italië wel vestingen maar geene onderdanen j.nyc iccav men uci .Migciiuci „Men weet, dat, I heeft, en dat de bevolking van Venetie hem niet toen de ijsselijke rampen bekend werden, die de 1 als souverein, maar als overweldiger beschouwt. Christenen in Syrië hadden getroffen, in Frank-i De gemeenteraad van rijk inschrijvingen werden geopend, die aanzienlij ke sommen opbragten. De Moniteur ontving meer dan drie honderd duizend francs. Bovendien wer den ongeveer twee milliocn francs gestort bij de broederschap der lazaristen van het Oosten aan wier hoofd pater Lavigène staat. Deze vertrok in gezelschap van geneeskundigenen nam groote zittingen in sommen mede. Te Beyrulh aangekomen, dacht men, dat hij dit geld zou verdeelen onder de hulp behoevende Christengezinnenof het, met hunne toestemming, zou gebruiken tot den herbouw der door de Drusen geplunderde of verwoeste dorpen. Doch dit geschiedde niet. Lavigëne, bij zijne aankomst te Beyruth door de gezanten de lazaristen en zelfs door de zusters van liefde omringd, nam hun voorstel aan om het geld te bezigen tot een vast fonds, waarvan de rente drage van 1000 francs. In een’ brief uit Parijs aan Beige leest men het volgende: boer heeft zich echter met ƒ4 boven de j gemeld, die er bijvoegt, dat Frans II hen Wij vernemen, dat dezer dagen, door de Afdeeling der Vereeniging ter bevordering van Fabrijk- en Handwerks-nijverheid hier ter stede, door welwillende medewerking van het lid den heer Hendrik Wouda eene inrigting is tot stand gebragt, welke bij uitnemendheid aan het doel dier Vereeniging kan beantwoorden. Voor een twintigtal aankomende timmerlieden is door haar eene practische timmerschool geopend, waarin, gedurende den winter, vier avonden's weeks van vijf tot negen uur, onder bekwame leiding, on derwijs zal gegeven worden, ten einde zich meer volkomen te bekwamen. Wenschelijk zou het zijn, dat dit ook elders en voor andere vakken werd nagcvolgden het aantal goed onderwezene werkliedentot hun voor deel en dal der maatschappijalzoo vermeerderd. Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft dingsdag jl. uitspraak gedaan in de zaak van M. O. Hij is veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 12 jaren. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 23 Nov.: Bij gelegenheid van het schoonmaken en witten der Groote kerk alhierheeft men op twee pi laren muurschilderingen ontdekt die zeer de op- Grieksch-melchitisehe kinderen op de scholen van Garis en Ain-Tora. Aan den paus is geschreven, om zijne vergunning hiertoe te vragen. De Chris- ten-bevolking, door deze maatregelen zeer gegriefd, heeft zich tot den consul van Frankrijk gewend en een protest ingediend bij de regering alhier met verzoek dat het geld verdeeld worde door eene commissie zamengcsteld uit de Voornaam ste Christen-autoriteiten, waaronder in de eerste plaats de consuls der vreemde mogendheden." Volgens berigten uit Napels van den 22, via Marseille, zijn daar door ontslagen of onte vreden Garibaldisten weder publieke manifesta tion gedaan. In den schouwburg hebben de kre- i ten Leve Garibaldibeletdat de hymne voor wagen waren welke op de baan aan deze I den koning uitgevoerd werd. Uit de Abruzzen en Apulië verneemt mendat de zwervende ben- in aanraking gekomen, en daardoor vernield was; den door koninklijke Napolitaansche soldaten en door een gedeelte der as of raderen onder de Garibaldisten vermeerderd zijn. Hier en daar heerscht regeringloosheid. Het gepeupel is met zeissen en bijlen gewapend. Te Pescina is de Twentsche boer nationale garde door de linietroepen vervangen. Drie plaatsen Magliano, Celalo en Tagliarrozzo, r waren het tooneel van schrikbarende verwoestin- Daar zij het omtrent de waarde niet eens kon den worden biedt de boer zijn varken aan op Daar zij het omtrent de waarde niet eens kon- gen. Het platteland wordt afgeloopen door ge- op wapende bendenen de regering bij welke men de volgende voorwaarde: voor de zestien klaau- 1 om bescherming aanzoek deed, heeft geantwoord, wen van het varken zou de slager betalen voor de eerste klaauw 1 cent voor de tweede 2 ets voor de derde 4 centvoor de vierde 8 cent en mortieren omsingeld. ■welke koop terstond door den j circulaire gezonden aan de gezanten der vreemde - mogendheden hij zal ze te Rome als voortdu- Men verbeelde zich de teleurstelling van den rend geaccrediteerd beschouwen. Dat de leden van het corps diplomatiek op 's konings verzoek Gaëta verlaten en zich naar Rome begeven heb ben, wordt thans ook door de Preussische Zeitung i ver zocht heeft te vertrekken omdat hij hen niet aan de onaangenaamheden en gevaren eener be legerde stad wilde blootstellen. Hij heeft geld maar geene levensmiddelen van buiten ontvangen. Koning Victor Emanuel heeft verstandhouding met de vesting. De Opinione berigtdat het ontwerp van den heer Fariniom den Staat in districten te verdeelen door den ministerraad behandeld en in beginsel aangenomen is; het zal onverwijld aan den raad van state worden onderworpen. De verwisseling van den titel „koning van Ita lië" voor koning van Sardinië”, is niet vertraagd om politieke redenen maar uit eerbied voor het parlementaan hetwelk de minister het regt wil voorbehouden dien titel te proclameren. Van de 16,000 Napolitanendie op pause lijk grondgebied gevlugt zijnhebben 500 zich aangeboden om in het leger van Victor Emanuel dienst te nemen terwijl door al de overigen i hun verlangen is kenbaar gemaakt huiswaarts te „v.6v.. .VVV.O vv.. j kCCrOU. stelling in het plan ter oprigting van een gedenk- I De gravin Maria Montemerlie, te Pisa,heeft teeken aan Vondel, te Amsterdam, gegeven heeft, aan de dames van Italië een’ brief gezonden, ten T' geleide van een adres dezer dame aan den kei- Oostenrijk, houdende eerbiedig verzoek, In dit 'adres wordt aan keizer Frans herinnerd, dat hij Avwa.v. ...J Men weet, dat, heeft, en dat de bevolking van Venetie hem niet SNEEK, 30 November. Bij de behandeling der staatsbegrooting in de tweede kamer der sta- ten-generaalzijn de hoofdslukken I (huis des ko nings), II en III (hooge collegien en buitenland- sche zaken) met algemeene stemmen aangenomen. Men meldt thans dat binnen eenige da gen aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden aangeboden een wetsontwerp op de nationale militie, waarbij, naar men verneemt, wordt voorgestcld een jaarlijksch contingent voor zee-militie, en ten opzigte van Nederlandse!: Oost- Indië het detacheren van het staande leger hier te landealsmede bepalingenwaardoor het vrij willig dienst nemen bevorderd zal worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de tweede kamer verzekerd dat zoodra mo gelijk gelijktijdig en in gelijke verhouding aan de opgegevene spoorweglijnen zal worden gearbeid. De minister van oorlog heeft met de direc tie der Lemster stoomboot-reederij een contract aangegaan tot het vervoer van troepen met de stoomboot Stad Sneek varende van Amsterdam naar Lemmer en omgekeerd. De minister van marine roept jongelingen opdie genegen mogten zijnom benoemd te worden tot scheepsklerk bij de Nederlandsche marine. Belangstellenden moeten zich aanmelden vóór 8 December ck. bij den minister. De jon gelieden moeten zijn geboren in 1844 of 1845. Naar men verneemtzullen de onder-offi- cierendie aan het examen voor den rang van tweeden luitenant bij de verschillende wapens van het leger hier te lande en voor dat in Indie, te ’s Gravenhagehebben deelgenomen en nog deel loop der maand December aanstaande tavia verspreide ongunstige berigten ongegrond waren. Op Java en elders alles wel. De Ja- pansche gezanten bezochten Batavia op hunne te rugreis uit Amerika." Wij vernemen, dat Z. M. de koning der Belgen reeds een schitterend blijk van belang- SNEEKER COURANT. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1