fw NIEUWS- EN ADl'ERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEKè I860. No. 98. den 8 December. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK Verscheidene personen, die toevallig naar def Gedurende en stuk klei. mijnheer.... te Haarlem, wist door eenige bij zonderheden te bewerken dat hij voor BINNEN- EN BUITENLAND SNEEK. 7 December. De beraadslaging in de tweede kamer over de staatsbegrooting, hoofd stuk binnenlaudschc zaken, is op den 5 dezer Uit hunne opgave heeft prof. Evans de hoogte van het meteoor boven de aardo vóór dat het uiteen barsttetrachten te bepalen. I De uitkomsten der berekening verschillen van 37 tol 44 E. mijlen. De werkelijke middellijn wordt door hem geschat op drie achtste van eewe mijl (omstreeks 600 Ned. ellen). Op den 1 dezer is koning Victor Emanuel te Palermo aangekomen waar hij door de be volking met buitengewone geestdrift werd ont vangen. Het volk wilde de paarden van’s konings rijtuig losspannen en dit voorttrekken. Op 400,000 wordt het getal personen geschat, die van alle kanten van Sicilië te Palermo zijn zamengestroomd. De koning is, alvorens op het paleis zijnenintrek te nemen, in de hoofdkerk gegaan waar de aarts bisschop van Palermo hem plegtstatig ontving. Daarna heeft de koning aan de geconstitueerde ligchamen en aan de deputation der gemeentebe sturen op Sicilië gehoor verleend. MAANDAG DEN DECEMBER 1860, des voormidimR ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van herbenoeming van den Heer H. CIz. Wouda tot Burgemeester der gemeente, Tc besluiten omtrent de herziene leggers van onderhoudpligtigen van waterlossingen enz.en over de daartegen ingebragte bezwaren. Circulaire betrekkelijk de vaststelling van het maximum van den onderstandbedoeld bij art. 25 der wet op het armbestuur. Voordragt van zoodanige staat voor 1861. Adres om ontbinding van het pachtcontract der veemarkt. Voorstellen tot af- en overschrijving. Goedkeuring van het Raadsbesluit tot verhoo- ging der jaarwedde van eenen hulp-onderwijzer. Besluit, houdende goedkeuring der gemeentc- begrooting voor 1861. Finale vaststelling der begrootingen voor 1861 van de gesubsidieerde armbesturen. Besluiten van goedkeuring der suppletoire ko hieren over 1860 van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden. Besluit waarbij is toegestaan eene provinciale subsidie ter verbetering van de Dillezijl. Missive, houdende opgave van het aandeel in de kwade posten van de grond- en personele be lasting over 1857 en 1857/1858 met een voor stel daartoe betrekkelijk. Aanbevelingen voor benoemingen van één of twee voogden van het O. B. Weeshuis. Waagwerkers geneeskundigen voor de R. C. P. armen chirurgijn en apothekers voor de Stads algemeene armen één lid in de Plaat selijke Geneeskundige commissie en twee in de PI. Schoolcommissie. Missive omtrent de benoeming van geneeskun digen ten behoeve van de Israëlitische armen. Taux voor de levering van geneesmiddelen ten behoeve van armbesturen voor 1861. Rapporten over de begroeting van het O. B. Weeshuis voor 1861 en het verzoek van P. D. van der Heij om grond op grondpacht. Verzoek om locaal enz. voor de spijskokerij, Adres tot onderhandsche inhuring van het tol huis bij Leeuwarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hunne ver gadering van heden, van de schuld, spruitende uit de negotiatie van ƒ50,000 tegen 4 percent ten laste van de Stad is uitgeloot no. van die van ƒ50,000 tegen 4'/2 percent, no. 52; wordende de houders herinnerddat het kapitaal tegen overgiftc van de originele Obligation en de onverschenen Coupons kan worden ontvangen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1861. Snoek den 27 November 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOI T»A. De Secretaris 1IAGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekenddat^, rit hoofde het Kersfeest en de eerste dag van het Nieuwe Jaar invallen op Dingsdagen, de Markt dagen dier weken, binnen deze gemeentezullen worden gehouden op Maandagen den 24 en 31 December aanstaande. Sneek den 7 December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU»A De Secretaris 1IAGA. Haarlem afkomstig en zijne antecedenten zijii gcenzins gunstig, wijl hij vroeger reeds door het hof van Noord-Holland tot criminele straften ver oordeeld is. Onder de btlitenldndei's allen onderdanen van Pruissen die dit jaar Op de haringbuizen als matrozen dienen waren er vier, die ih hlinne woonplaatsen leden zijn van gemeenteraden. Dit is zeker Wel een bewijs Voor deh ongunstigen matvriëelcn toestand Van deze personen die legen een gering loon op de visschersschëpen zwaren arbeid kwamen verrigten. De luitenant-generaal van Swidteh koni- mandant van het Oost-Indische leger, heeft deii 5 Oct. eene merkwaardige dagörder tot het leger gerigtwaarin hij het aanspoort, om bij het oor logvoeren, dat reeds zooveel welvaart vernietigt, zoo min mogclijk de bezittingen van den vijand te verwoesten en te vernielen, dat niet alleen on- noodig is en in strijd met de beginselen van het volkenregt, maar ook het herstellen der rust te genhoudt daar het de overwonnene stammen van ons verwijdert en op wraak bedacht doet zijn. Men zoekt vergeefszoo luidt de dagorder o. a.naar den oorsprong van die heillooze ge-» woonte die zoovele overwinningen en nederlagen doet gepaard gaan met de vernieling van het wei nige, wat het volk bezit. Van waar, vraagt men zich, heeft het leger, dat naar beschaafde en Chris telijke beginselen bestuurd wordt, het regt geput zoo strijdig toch met het oorlogsregt van beschaafde volken om het private eigendom te vervielen en schuldelooze vrouwen en kinderen of magtelooze grijsaards bloot te stellen, om door gebrek om trt komen?” (Multatuli had gezegd, dat, waar eeii dorp brandde dit een bewijs wasdat er door het Nederlandsche leger eene overwinning was be haald In het Album der Natuur leest men omtrent eenen merkwaardigen val van meteoorsteenen in Noord-Amerika het volgende berigt Den 1 Mei jl. des namiddags omstreeks vijf tien minuten vóór één uur werden de bewoners van zuidoostclijk Ohio en noordwestelijk Virginia verschrikt door een sterk gedruisch, dat sommi gen aanvankelijk aan het afvuren van stukken ge schut, anderen aan het springen van een' stoom ketel, nog anderen aan eene aardbeving deed den ken. Het bleek echter weldra, dat dit gedruisch veroorzaakt was door een zeer groot meteoor waarvan de stukken zich verspreidden over eene oppervlakte van tien Engelsche mijlen lengte en twee tot drie mijlen breedte. Sommige personen zagen de stukken vallen en in den grond dringen. Eenige der stukken hadden een gewigt van 40 50 en meer Eng. ponden. Het zwaarste woog niet minder dan 103 pond; het trof den grond aait den voet van een’ grooten eikenboom en na tweff wortels, elk 5 E. duim in doorsnede, verbrijzeld een' derden geschaafd te hebbendrong het nog twee voet en tien duim in de harde? Dit stuk en vele andere waren blijkbaar in bosch vervoegde zich dezer dagen een deftig ge- j eene schuinsche rigting in den grond gedrongen, kleed jong mensch gaf voor de zoon te zijn van even als een projectiel zoude doen, mijnheer.... te Haarlem, wist door eenige bij- j v*™.viuv..v «.v <w,u<>,b zonderheden te bewerken dat hij voor eenige da- lucht zagen, hadden het meteoor in de ruimten gen als logé werd uitgenoodigd en maakte zich tusschen de wolken zich als een gloeijende bol die gelegenheid ten nutte om, aangezien volgens zien voortbewegen. U:' i^rt n„>r zijn zeggen zijne goederen reeds huiswaarts ge zonden waren en hij van eene reis terug kee- rende, zijne contanten had uitgegeven eene aan merkelijke som ter leen te vragen. Aan dit ver zoek werd gereedelijk voldaan. De logé vertrok. Al reizende bezocht hij ook de stad Venlo. Daar kwam bij in kennis met zekeren jongeling, die eene betrekking zocht. Als hulpvaardig menschenvriend bood bij dezen zijne diensten aan gaf te ken nen, dat hij de zoon was van mijnheer.... een voornaam handelaar te’s Hcrtogenboschin wiens zaak hij door zijne bemiddeling zou geplaatst worden. Ook van dezen leende hij, als geheel toevallig zonder gelden zijnde, geenc geringe geld som. Te Valkenswaard Megen en Ravensteijn welke plaatsen hij achtereenvolgens bezocht speelde hij dezefde rol en was tot daar geluk kig in zijne ondernemingen. Thans is deze avon turier bekend geworden. Hij is werkelijk van i Dit had echter ten gevolge, dat de passagierstrein, voortgezet tot afdeeling armwezen. Op den 6den voortzetting. Een amendement van den heer v. Heukeloin tot het doen vervallen van de bij drage voor de vervaardiging van het Ncderduitsch woordenboek is aangenomen. Het geheele hoofdstukten bedrage van ruim 17 millioen gulden, is daarna aangenomen met 59 tegen 12 stemmen. Dezer dagen heeft de- minister van binnen- landschc zaken bij eene circulaire de aandacht ge vestigd op het gewigt, om ook hier Ie lande een patronaat voor de behoeftige en herstelde krank zinnigen op te rigten gelijk dit reeds bij de bes te gestichten van dien aard in Duitschland, Frank rijk Engeland en Belgie beslaat. Te Delft w ordt reeds eene poging in dien geest aangewend. Door den minister van binnenlandsche za ken is de letter R van het Golhisch alphabet!) aangewezen als merk voor den ijk en herijk der maten en gewigten voor het jaar 1861. Onlangs heeft de heer J. Heemskerk Az. in de tw eede kamer beschuldigingen ingebragt te gen de studenten iu de regten te Leyden. Thans zal eene commissie uit die studenten bestaande uit de hoeren Modderman van Weel van Het- tinga Tromp en van Heukelomdaaromtrent een’ open brief aan den genoemden vertegenwoordi ger rigten. Door de synodale commissie is berigt dat prof, ter Haar en ds. Beets, beide te Utrecht, hunne benoeming tot medewerkende leden der commissie voor de zaak van den vervolgbundel der Evangelische gezangen hebben aangenomen. Omtrent het gebeurde met den extralrein waarmede Z. M. de koning op 26 November jl. van Rotterdam naar Arnhem is gekomen is een geregtelijk onderzoek ingesteld. Naar men ver neemt zoude reeds gebleken zijn, dat eenige wegwerkers, die van de aankomst van dien ex- tra-trein geene kennis droegen, zich met het ver voeren van een’ houtwagen onledig hielden, toen de extra-trein met groote snelheid naderde. Op dat gezigt hebben zij den wagen achterlatende zich nog bij tijds kunnen redden; zij waren an ders het offer van die nalatigheid geworden, even als de koninklijke trein zulks nu had kunnen zijn. Nog weinige dagen geleden is door de tegen woordigheid van geest van een’ der machinisten eene botsing verhoeddie evenzeer noodlottig had kunnen zijn. De avond-trein voor passagiers van Amsterdam en Rotterdam ontdekte tusschen Utrecht en Arnhem, voor zich uit, eenen zwaren, lang zaam rijdenden goederentreinwaarvan geene ken nis was gegeven. Gelukkig kon de machinist de snelheid van den passagierstrein verminderen en dezen den slakkengang van den goederentrien 49 en ^ocn vo'8en waardoor de botsing is voorkomen. I in plaats van te negen eerst te kwart over tien I ure de plaats zijner bestemming (Arnhem)steeds den zwaren goederentrein volgende bereikte. Bij een geacht ingezeten te s Hertogen- SNEEKER COURAN WV...

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1