NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, i860. No. 99. WOENSDAG den 12 December. 15de Jaargang 1 I Ic V BUITENLAND. de wereld in de middeleeu- wemelde, doch waarvan thans musea geen spoor of overblijfsel is De heer Poinsot, voorzitter van eene der kamers van het hof van appèl te Parijs, is, op de terugreis van zijne land - I, ii- D- b- IG n- e- u- t- >r FRANKRORT 2 December. Uit Augsburg wordt in vollen ernst medegedeeld en de Augsb. „de overwinning welke de we- Kampen, respectievelijk voor ƒ2700, ƒ3310 en ƒ3210 'sjaars, alzoo te zamen voor ƒ9220. Bij eene in 1859 gehoudene publieke verpachting had den dezelfde erven eene som van ƒ11,470 op- gebragt. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 2 Dec.: Men gaat hier voort met het opsporen en ont cijferen der muurschilderingen op de pilaren in de Groote kerk. Onder de martelaren, waarvan men vroeger beriglte heeft men in verouderd letterschrift den naam St. Apolonia gevonden; dan is er nog te voorschijn gekomen een vrou wenbeeld, voerende aan een touw een dier ge- drogien, waarvan wen en vroeger zelfs in de te vinden. Te Assen is een adres tegen het wetsont werp op de nieuwe regterlijke inrigting aan de Hongarije verkeert voortdurend in een’ staat van gistingwaaruit nog vele verrassende gebeur tenissen kunnen voortkomen. De Hongaren zijn met de verkregene hervormingen niet tevreden en willen de staatsregtcrlijke organisatie terug hebben, die door den landdag van 1848 werd aangenomen. Niet zonder grond ziet het keizer lijk gouvernement daar zeer tegen op, maar zal welligt moeten zwichten voor den drang der om standigheden. Een brief uit Sabastopol meldt dat gene raal Todtleben zich aldaar bevindt en dat de for- tifleatiewerken aau de noordzijde worden hersteld. zich in de laatste dagen zeer vermaakt met de Fransche keizerin, welke thans in Engeland een gezondheidsreisje doet. Zij heeft op verschillen de plaatsen aanspraken aangehoord en beantwoord en den 4 December aan koningin Victoria op Windsor een bezoek gebragtdat twee uren duur de en waarbij de beide vorstinnen alleen over hare kinderen en huishoudelijke zaken zouden koper voorkomt, een der hebben gesproken en de politiek zouden hebben laten rusten. Per telegraaf is het berigt ontvangen dat op maarschalk O'Donnellminister-president in Spanjebij het verlaten van den senaat een moordaanslag is gepleegd. Gelukkig heeft de misdadiger zijn doel niet bereikt en werd de maar schalk slechts aan den linkerschouder gewond. De aanleiding tot dit gruwelijk feit is nog niet bekenddoch volgens geruchten zou het niet vreemd zijn aan politieke beweegreden. Zooveel althans verneemt mendat de gemoederen te Madrid zeer aan het gisten, en de ultra’s zwaar aan ...V... oviiiAji. ui. ±,<iut ij veine— j het woelen zijuDe moordenaar, Imaz geheeten, heeft de alhier gevestigde afdeeling van het j is gevat. onderwijzersgenootschap in hare laatste ver- eene medaille geschonken. Deze gedenk- om het door den druk open- penning is hun den 27sten November door den j minister van oorlog uitgereikthij heeft aan de „voor den Stoel van eerste kamer opgemaakt waarin de Drenthers vooral willen doen uitkomendat het regt door de opheffing der hoven te duur zal wordenen de regtspraak dikwerf een groote last voor de burgerij. Ook de regering der stad Groningen en de balie aldaar zullen adressen aan de eerste kamer rigten met verzoek van verwerping der wet op de regterlijke organisatie. De persoon, die zich dezer dagen te 's Her- togenbosch en elders aan opligting heeft schuldig gemaakt is te Budel bij Eindhoven gearresteerd. De heer Gossartmaire van Avcsnes in het noorden van Frankrijkoverleed ten gevolge van een' slag van het paard van den heer Des- quesnes de Ramcusier. Deze laatste word daar op wegens manslag door onvoorzigtigheid tot drie in daartoe geschikte I maanden gevangenisstraf veroordeeld en was op nf aan de huizen der het punt om zich naar de gevangenis te begeven i toen hij door hetzelfde paard dooodgeslagen werd. De Fransche regering heeft aan de Sardi- nische 80,000 geweren verkocht; de betaling zal in termijnen geschieden. Graaf Cavour heeft den ingenieur Ladoni naar Engeland gezonden om oorlogschepen voor de Italiaansche vloot aan te koopen. Aan keizer Napoleon is een adres gezonden van Italianendie hem daarin verzoeken zijne troepen uit Rome te ontbieden. De Schotsche en Engelsche bevolking heeft j Het pauselijk gouvernement heeft aan zijne gingen omtrent dit belangrijk onderwerp niet dan j soldaten, welke den rampspoedigen veldtogt van ici cviic uvutvuiig hoogst nuttig kunnen zijn daar de secretaris de maand September dezes jaars hebben bijge- eenige gelden kun- der bloeijende vereeniging zijn voornemen heeft woond in een 200 tal kin- j te kennen gegevenom het door den druk open- penning roilrf-Mprlo was baar te maken. minister Op den 3 dezer heeft te Kampen eene eene zijde tot opschrift openbare verpachting voor 9 jaren plaats gehad j Petrus aan de andere zijde leest men de woor- van drie boerenerven toebehoorende aan de stad den des Bijbels: I reld overwint, is ons geloof.” BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de respective ingezetenen dezer Stad, dat bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817, omtrent de inrigting der Nationale Militie, is bepaald: Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het Plaatselijk Bestuur in geschrifte moeten adresse ren de bij de Nationale Militie voor zich zelven dienende manschappen, die, in den loop van het laatst verleden jaar, hetzij door overlijden van een' vader of wel moederweduwe zijndeof door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door over lijden van eenen broeder of broeders, regt op vrijstelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91, en volgens Z. M. decisie van den 39 Augus tus 1817, ook die bij art. 94 gemaakt, hebben ver kregen, en hun ontslag diensvolgens zullen ver langen. Dat bij deze verzoekschriftenvolgens gezegde 21ste art. zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzen ingerigt overeenkomstig de voor schriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En: Dat tot het doen der voorschrevene jaarlijksche aanvragen om ontslag, evenzeer als de manschap pen zelven, ook derzelver ouders, voogden, cu rators en gemagtigden bevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 12 December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 11 December. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 7 de zer is het hoofdstuk Justitie na gehoudene discus sie aangenomen, met 63 tegen 3 stemmen. De toelage aan den heer d'Engelbronner is mede aan genomen. De tweede kamer heeft vervolgens aangeno men met algemeene stemmen, dat de gronden, door de regering aangevoerd, niet regtvaardigen de in standhouding van het collatieregt door den staat, en dat de staat dat regt strijdig met de grond wettige kerkelijke vrijheid, behoort te laten va ren. Aangenomen met 47 tegen 13 stemmen hoofdstuk VIHervormde en met 60 tegen 3 stemmen De. beraadslagingen over het hoofdstuk Marine zijn aangevangen. Met genoegen vernemen wijdat ook de kinderen van de Stads bewaarschool alhier ten gevolge van het Sint Nicolaasfeest zijn verblijd ge worden daar de commissie, welke bij die gele genheid in de armenschool alhier eene bedoeling heeft gedaan daarna nog over nendc beschikken, daarvoor aan een 200tal kin- - deren prenteboekjes heeft uitgereikt. Mede was het ons aangenaam te vernemendat door heeren stads armeuvoogden een aanzienlijk getal jeugdige leerlingen, die godsdienstig onderwijs ontvangen, op chocolade en koek onthaald zijn geworden terwijl bovendien aan ieder hunner een Bijbelsche almanak werd geschonken. Eere zij allen, die ook op zoodanige wijze trach ten mede te werken tot opbeuring, vertroosting en bemoediging van den behoeftigen stand Maandag avond jl. is dr. A. G. van Stipri- aan Luiscius, te Rotterdam, een ontzettend on geluk overkomen. Te IJsselmonde een patiënt bezocht hebbende, keerde hij ten ruim 7 uur in zijn rijtuig naar de stad terug. Vermits de maan had moeten schijnen was de straatverlichting niet ontstokendóch de maan bleef door eene dikke nevel onzigtbaar en er heerschte op den weg al zoo eene volkomene duisternis. Eensklaps echter kwam het rijtuig in het felle Jicht van eene sme derij nabij de oude Plantage. De paarden schrik ten hevig, gingen door, drongen op elkander in en stortten eindelijk met het rijtuig van den hoo- de onderscheidene scholen gebruikt worden. Ook goederen naar de hoofdstad vermoord gevonden voor het geheele schoolwezen in Nederland zul- in een waggon van den oosterspoonvog. len de te houdene beraadslagingen en overwe- j gen dijk af. De doctor heeft door den val het sleutelbeen gebroken en is daarenboven zwaar ge kneusd aan de borst. De koetsier is ernstig aan den schouder gewond. In zake der te Amsterdam op te rigten vlceschhouwerijten einde het vleeschvcrbruik daardoor zooveel mogelijk onder alle ingezetenen te bevorderen, is door $e commissie, die zich met de regeling dier zaak heeft belast, voorloopig vastgesteld: 1) Er wordt te Amsterdam opgerigt eene naamlooze maatschappij tot daarstelling van vleeschhouwerijen. 2) Het doel dezer maatschap pij isom het slagtvee van de beste soort op de Nederlandsche markten aan te koopente slag- ten en het vleesch daarvanonder genot eener billijke winst in verhouding tot den afwisselenden marktprijs van het vee, i vleeschwinkels te verkoopen of aan ingezetenen te doen bezorgen. 3) Het kapitaal der maatschappij is bepaald op ƒ200,000ver deeld in 1000 aandeelen, elk groot ƒ200. 4) De maatschappij wordt als gevestigd beschouwd, wanneer voor driehonderd aandeelen is deelgeno men. De deelhebbers zijn niet verder aansprake lijkdan voor het bedrag hunner inschrijving. Eene onvoorzigtigheid heeft een onherstel baar verlies veroorzaakt aan eene deftige familie. Eene verwdoos bestemd om platen te kleuren, was open op tafel gelaten onder het bereik van een kind van twee jarendat een stukje groene verw daaruit nam, het aan den mond bragt en er een oogenblik aan zoog. Ofschoon men de zaak spoedig bemerkte en het voorwerp aan de handen van het kind ontrukte openbaarden zich al spoedig verschijnselen van vergiftiging enon danks alle geneeskundige hulp is er de dood op gevolgd. Het was een stukje scheelc groen waarin arseniaat van 1 hevigste vergiften uit het delfstoffelijk rijk. De St. Nicolaasavond heeft te Velp eene treurige herinnering nagelaten. Een verwers- knecht die overigens bekend stond van een vrij onbesproken gedrag te zijn, is in eene herberg, waar St. Nicolaas-koek werd verloot, van eenen steilen trap gevallen en reeds anderhalf uur daar na bezweken. Men zegtdat sterke drankhem ditmaal door zoogenoemde vrienden overmatig op gedrongen de oorzaak van dezen noodlottigen val is geweest. De ongelukkige laat eene wedu we in armoede achter. Men schrijft uit Zutphen Naar wij verne men ,1 Ned. onderwijzersgenootschap in hare laatste ver- j Een andere moord hoewel niet met de poli- gadering besloten, een algemeen en beredeneerd tiek in verband staande, heeft te Parijs de groot- hoofdstuk VII, Katholieke eeredienst. i overzigt te houden van al de schoolboeken die, ste verslagenheid verwekt. Fr sedert het in werking treden der wet op het la ger onderwijs van den 13 Augustus 1836, op SNEEKER t COURANT. 1 1IAGA. V? 1 1/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1