i NIEUWS- EN ADTEHTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1860. No. 100. 15de Jaargang. ZATURDAG den 15 December. t I wordt algemeen verwacht. Het slot van het do- vatten zouden, indien zij in dien tusschentijd niet 5 BINNEN- EN BUITENLAND. N I weigert thans het kind aan de voogden die het Aan geld ontbreekt het den ex-dictator niet; on ophoudelijk wordt hij uit onbekende en onuit- puttelijke bronnen daarvan in de ruimste mate voorzien. Volgens het Italiaansche dagblad 11 Trovatore bezit Italië op dit oogenblik 1730 zangers en zan geressen en wel 410 prima-donna’s330 teno ren, 280 baritons, 160 baszangers en 50 buffo- ni. Verder bragt Italië nog 1670 dansers en danseressen voort; onder delaatsten behooren 180 van de eerste klasse, di rango francese, 220 dan seressen van de eerste klassedi rango Italiano genaamd, 110 eerste dansers, 970 dansers en danseressen, mezzo carattere; en 40 balletmees- ters. De toestand van het koningrijk Napels heeft koning Victor Emanuel doen besluiten, eenige we- te kunnen bewijzen. De voogden evenwel ne men in deze bewering geen genoegen en denken den weg van regten in te slaan ten einde het kind terug te bekomen. Het kind behoort tot de R. K. en de pleegmoeder tot de Prolestant- sche gezindte en is de vrouw eens dagloöners.” Uit Meppel wordt gemold d. d. 10 Dec. Zaturdag avond had hier weder een treurig voor val plaats. Een dienstmeisjeB. van P. ge naamd ofschoon door hare meesteresse gewaar schuwd om toch niet in den donker bij het diep haar werk te verrigten, schijnt een' ijzeren pot te hebben wilen schoonmaken, bij of in het wa ter. met dat ongelukkig gevolg, dat zij eenige oogenblikken later levenloos uit het diep is op gehaald en alzoo als een lijk aan hare bedroef de ouders is moeten worden teruggegeven. Onder de 27 passagiersdezer dagen met het schip Jasonkapitein v. Burennaar Java vertrokkenbevindt zich een twaalftal nonnen de aanschrijving van woord der geestelijken, zijn door de Sardinische regering in het officiële dagblad van Umbrië we reldkundig gemaakt. De verdere afloop der zaak is nog niet bekend. Men zegt, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken eene nota naar Rome heeft gezonden, houdende mededeeling, dat keizer Na poleon door de kabinetten van Londen en Tu- ryn nadrukkelijk en bij herhaling verzocht zijne troepen uit Rome terug te ontbieden zich be wogen gevoelt aan de pauselijke regering den raad te gevendat zij met Sardinië in onderhan- deling trede en trachte vrede te maken met de nationale zaak in Italië. Te Turyn laten de studenten en de vrou wen die in de tabaks-fabrijken arbeiden, zich steeds nadrukkelijk geldenzoodat de regering tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep werd hij vrijgesproken, op grond, dat tot de door hem uitgeoefende zaak de ver gunning der politie niet vereischt werd. Het openbaar ministerie voorzag zich tegen deze uit spraak in cassatie en het gevolg hiervan was dat het hooggeregtshof het veroordeelend vonnis des eersten regters bekrachtigde. De bisschop van Loretto heeft bij eene aan schrijving aan de geestelijken van het aldaar ge vestigde heiligdom dat onder den naam van het Heilige Huisje bekend is, verklaard, dat zij zich de excommunicatie op den hals gehaald en de bevoegdheid tot uitoefening der priesterlijke be diening verloren hadden; bij gaf niet bepaald op, waardoor die geestelijken zich onder den ban vloek hadden gebragt maar zeide alleendat zulks van algemeene bekendheid was. De be doelde geestelijken acht in getal, hebben in een schrijven van denzelfden dag aan den bisschop geantwoorddat zij zich aan geenerlei zwaar misdrijf schuldig gevoelden en dat zij over drie Klaarblijkelijk heeft de wijzewaarop koning Victor Emanuel door de geestelijkheid van het reeds herhaaldelijk hebben opgeëischt af te Heilige Huisje ontvangen is, den bisschop tot dien ten oorlog, slaan, op grond, dat de vader haar het kind zou maatregel genoopt; maar 1 hebben geschonken, hetwelk zij des noodig zegt drukkeiijk zeggen, zonder zich aan vervolging van benevens de voornaamste hoofden der Hongaar- bij het geregt voor, dat zij gedacht had, dat, als het huis haars meesters afgebrand was, zij dan van zelf niet meer bij hem behoefde te dienen. Het hooggeregtshof te Berlijn heeft beslist, dat iemand die als tusschenpersoon zorgt, dat huwelijken gesloten worden en zich voor zijne be- moeijingen laat betaleneen beroep uitoefent, tot welks uitoefening hij vergunning van de po litie moet hebben. Dr. Jacobi, Israëlitisch gods- dienstleeraar te Quedlinburghad verscheidene huwelijken tusschen zijne geloofsgenooten geslo ten, en daarvoor 150, 23, 20 thaler enz. als loon ontvangen. Te dezer zake werd hij ver- kes Reints, uit Walle, bij Aurich, beschuldigd van I het geraden heeft geachtvier bataljons linietroe- pen naar die hoofdstad te ontbieden. Het te Genua uitkomende hoofdorgaan van Mazzini is in beslag genomen wegens een voor den keizer der Franschen zeer bcleedigend artikel, ter zake van den verjaardag van den 2 December. Garibaldi laat weder iets van zich hooren. Eene proclamatie heeft hij tot zijne landgenooteu uitgevaardigdwaarin hij hun nadrukkelijk den raad geeft, zich allen om koning Victor Emanuel te scharen, De ex-dictator ziet in de toetreding van al de patriotten bij de nieuwe regering Ita- lie’s heil. Hij verlangt, dat 500,000 Italianen ge reed zullen zijn, om in Maart 1861 onder de be velen des konings op te trekken. Dat deze pro clamatie eene gunstige uitwerking zal hebben, en vele thans nog misnoegden er toe zal leiden zich SNEEK 14 December. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 11 dezer hoofdstuk VIII (Marine) der staatsbegrooting voor 1861 aangenomen met 53 tegen 15 stemmen, dat van de Nationale Schuld met eenparige stemmendat van Financiën met 42 tegen 29 stemmenen la ter dat van Oorlog met 48 tegen 20 stemmen. Door de commissie voor de staatsspoorwe gen zal den 27 dezer te 's Gravenhage worden aanbesteed het leveren van: 4800 ton, van 1000 Ncd. ponden ieder, spoorstaven met de eindver bindingen, 110 ton ijzeren haakbouten en 70,000 stuks houten dwarsliggers, in 7 perceelen. Uit 's Gravenhage wordt van den 10 Dec. gemeld: Men verneemt, dat gisteren alhier de verloving heeft plaats gehad van den hertog van Mecklenburg-Schwerin zoon van 11. II. de her- togin-moeder van Mecklenburg-Schwerin, en prin ses Maria dochter van UIL KK. 1111. prins en prinses Frederik der Nederlanden. Volgens losse geruchten, zou de keizerin der Franschen, die haar verblijf te Londen eenige dagen heeft verlengdharen wensch hebben ken baar gemaakt, op hare terugreis naar Frankrijk, ons land te bezoeken. In de provincie Friesland zijn in de maand November 56 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 41 door die ziekte aangetas te runderen afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januarij dezes jaars 1958. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 10 Dec. Wij hebben te dezer stede wederom een paar gevolgen van het misbruik van sterken drank te betreuren. Op St. Nicolaus avond heeft er op de IJsselbrug eene belangrijke vechtpartij plaats gehad tusschen eenige boerenknapen en andere jongens uit de stad, welke allen min of meer beschonken waren. Een der boerenjongens heeft zijn’ tegenstander eene belangrijke verwonding aan de regterhand toegebragt. Heden nacht heeft een zekere Gerrit Bastiaandie reeds meermalen gevangenisstraf heeft ondergaan en als een eer ste voorvechter bekend staat, in dronkenschap met een’ sigarenmaker twist gezocht en dezen een’ hoogst belangrijken messteek in de linkerzijde toegebregt. De verwonde is voorloopig onder behandeling gesteld van dan heer Prinsstads chirurgijn en vervolgens naar het stads zieken huis overgebragt; hij verkeert ©ogenschijnlijk niet buiten gevaar. De dader is door de policie in hechtenis genomen. De Veendammer Courant behelst het vol gende berigt„Zekere S. en vrouw, in de ge meente Veendam overleden ten jare 1858 lie ten zes onverzorgde kinderen na. De vader die het laatste stierf, besteedde op zijn sterfbed het jongste kind bij eene vrouw V. alhier, wel ke laatste daarvoor in den eersten tijd kostgeld ontving, bijeengebragt door liefdadige geburen; later echter ontving zij geen kostgeld meer en dagen de uitoefening hunner ambtsbediening her- uit de verdediging van onkunde en bedrog is ge- vatten zouden, indien zij in dien tusschentijd niet boren, en dat het bij de hooge standen huiche- uitdrukkeijk met de redenen der bestraffing be- larij bij de lage zedelijke en stoffelijke ellende kend gemaakt en van schuld overtuigd werden. I volgd en tot 10 thater boete en bij nict-betaling I ministerie Cattaneo hebben (ik zou het tweede verkiezen); maar wat mij veel uitmaakt en waar op alle Italianen onverzettelijk moeten aandringen, is dat Victor Emanuel op den 1 Maart 1861 aan het hoofd van 500,000 soldaten sta." Ook in Ierland is een schrijven van Garibaldi van den 12 November jl. ontvangen waarin hij belooft, ook de leren van het gezag van Rome te zullen vrijmaken. „De tijd is niet ver af,’’schrijft hij, „waarop de Italianen aan hunne dwingelan den den laatsten slag zullen toebrengen. In dien strijd zal niet alleen ons volksbestaan worden ge grondvest maar ook de grondslag voor de ver heffing van verwante natiën worden gelegd en alsdan zullen de Italianen met de Hongaren, En- gelschen en andere broeders vol vreugde ook de Ieren aan het heilig feestmaal der vrijheid zien plaats nemen.’’ In dat schrijven legt hij zijne vijandschap tegen den Roomschen Stoel weder in levendige bewoor dingen aan den dag. Hij zegt, dat het pausdom en eene abdis door eene R. K. missie naar de Nederl. Oost-Indische bezittingen gezonden. Uit Batavia wordt gemeld d. d. 29 Octo ber: „Geen nieuws van eenig belang. Te Ban- jermassing blijft de staat van zaken nog onbesten dig nu en dan doen zich pogingen tot verzet voor. Te Ceram had eene insurrectionele bewe ging plaats, die evenwel .niet veel beleekende.” Den 4den dezer stond voor het geregt te Aurich teregt de arbeider F. A. Meijeruit Ip- stede (Ambt Wittmund). De beschuldigde had den 20 Augustus in dronkenschap zijnen meerder jarigen reeds gehuwden zoon met eene schop doodgeslagen. Hij kreeg 8 jaren gevangenisstraf, en eens in bet jaar op den dag van het begaan der misdaad (20 Augustus) eenzame opsluiting in een donker hok, op water en brood. Een meisje van 17 jaren, genaamd Ehe Willems Pup-j met den nieuwen staat van zaken te vereenigen Reints, uit Walle, bij Aurich, beschuldigd i wordt algemeen verwacht. Het slot van het do- het huis haars meesters in brand te hebben j cument versterkt op nieuw het vooruitzigt, dat in gestoken, daar zij niet langer bij hem wilde die- 1 het voorjaar de oorlog zal uitbarsten; ten zij on- nen is almede tot 8 jaren veroordeeld. Zij gaf voorziene gebeurtenissen mogten voorvallenzal dezelve ook zeer bezwaarlijk kunnen tegengegaan worden, en misschien is de krijg ook welzoo als een der bladen doet opmerken in de ge- gevene omstandigheden het eenige middel, om een einde te maken aan de thans heerschende gisting. In Turynsche dagbladen leest men eene door Garibaldi den 28 November jl. op Caprera uitgevaardigde verklaring van dezen inhoud: „Italië en Victor Emanuel 1 deze leus behoo ren de Italianen vast te houden. Victor Emanu el is de eenige onmisbare man in Italic, is de gene, rondom wien alle mannen van het Schier eiland, die het welzijn des vaderlands ter harte gaat, zich behooren te scharen. Het maakt mij weinig uit of wij een ministerie Cavour of een slaan, op grond, dat de vader haar het kind zou maatregel genoopt; boren larij bij de lage zedelijke kweekt. Garibaldi brengt zijnen tijd op het eiland Caprera niet werkeloos door, maar rust zich toe Al zijne onderbevelhebbers, die op dit kon hij niet uit- Sicilië en in Napels met hem gestreden hebben, 1 de zijde der Sardinische overheden bloot te stel- sche uitgewekenen heeft hij bij zich ontvangen len. De twee bovengemelde stukken, namelijk, 1 en allen hebben met hem beraadslaagd over het- den bisschop en het ant- geen met Maart as. verrigt behoort te worden. t SNEEKER i. r -- - -,frr 'Tl ?t e I- n n BB COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1