NIEUWS- EN ADÏBRTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. '*v MO ra 1860. No. 101. WOENSDAG den 19 December. C. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ZATERDAG DEN 22 DECEMBER I860, des vooriniddags ten 10 uur. 15de JaariKiHg. e deel die grieven niet weinig zijn vermeerderd BINNEN- EN BUITENLAND. J BUITENLAND. WOIWlWOTfflT)IM)IIIWIIII)llllllllÜii!i 1 van de regtsmagt der kantonregtersdie slechts met de meerderheid van ééne stem is aangeno men; de betrekkelijk kleine meerderheid van PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten hou dende bedenkingen op de verordening wegens de regeling der Nederd. scholen. Besluit betrekkelijk de uitdieping van het vaar water de Geeuw. Adres van A. Groenhuizen om eenc gratifica tie als kommandeur der turfdragers en turfmeters. Adres van de waagdragers om verhooging van de som voor het schoonmaken van de Stads Waag. Besluit betrekkelijk een dezerzijds ingediend adres omtrent het gebruik van den trekweg met vee. Brief van de R. C. P. Armvoogden omtrent den rooster voor de levering van medicijnen. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie om trent de regeling der Fransche jongens- en meis- jcs-scholen. Missive van dezelfde betrekkelijk de jaarwed den van de hulp-onderwijzers en kweekelingen op de Nederd. scholen. Adres van den Arrondissements-ijker om ver hooging der huur voor een locaal ter ijking. Missive met afschrift advies betrekkelijk het oude kerkhof. Missive van aanneming der benoeming tot lid vau de Plaatselijke Geneeskundige commissie. Rapport over het voorstel tot opheffing der belasting op den visch-afslag. Adres van P. van der Feer Cz. en II. Wouda omtrent den aanleg van een voetpad over de steenklip enz. LONDEN 10 December. De Morning Post zegt, dat de jongste tijdingen uit China verba zend, maar voor de gealliëerden gunstig en eer vol zijn. Anders oordeelt het Daily Newseen gende: Wij vernemen met leedwezen, dat de bewerking van het Algemeen Nederlandsch Woor denboek waarmede prof. M. de Vries en dr. L. A. te Winkel zich i ijverig bezig hielden waarschijnlijk eerlang zal moeten gestaakt wordenten gevolge van het besluit der tweede kamer die onlangs het door Z. M. den koning verleende subsidie heeft afge stemd. Wij betreuren het zeer dat deze be langrijke onderneming, nu zij reeds zooverre ge- Daar de Kersdagen dit gaar invallen op Dings- dag en Woensdag, kan er in de volgende week gee- ne Woensdagsche Courant worden uitgegeven; ter wijl, uit hoofde van den Nieuwjaarsdagde uitga ve der Woensdagsche Courant van die week niet Dingsdag, maar Woensdag avond zal geschieden. De eerste kamer der staten-gencraal heeft aangenomen de volgende ontwerpen van wet 1) tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbe grooting 1859; 2) tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen dienst 1860 (Marine) 3) tot wijziging van hoofdstuk III staatsbegrooting 1859 en voorts nog eenjge andere tot ontei gening van onderscheidene-‘Irerceelen. De heeren dr. J. M. Baart de la Faille en E. Bloembergen, beide te Leeuwarden, zijn door Z. M. herbenoemd onderscheidenlijk als president en secretaris der provinciale commissie van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigt is Friesland voor het jaar 1861. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Heerenveen c. a. den heer F. II. ter Horst, thans ontvanger derzelfde middelen te Joure. Men vermeent dat het Z. M. den koning behaagd heeft, eene som van ƒ600 ter beschik king te stellen van de hoofdcommissie tot op- rigting van een gedenkteeken aan Vondel. Het dezer dagen door de 's Gravenhaagsch\ Nieuwsbode verspreidde berigt der verloving van prinses Marie, dochter van Z. K. H. prins Fre- vnj ernstige ougeregeiuneuei derik met den hertog von Mecklenburg-Schwerin, ge dragonders zijn namelijk. vorderd was, zoo onverwacht in haren verderen voortgang gestuit is.” Het adreshetwelk door de Groninger ba lie is opgemaakt en aan de eerste kamer verzon den over het door de tweede kamer aangenomen wetsontwerp nopens eene nieuwe regterlijke in- rigting, dringt zeer op de verwerping aan. „Als adressanten nagaan zoo leest men o. a. daarin wat nu gewonnen zal zijn, wat verbe terd zal worden, wat de vruchten zijn van den twaalfjarigen strijd over de regterlijke organisatie, dan zien zij wel overal kwetsing van particuliere belangenwel overal nadeelige uitkomsten voor de regtzoekendenmaar nergens winst, nergens verbetering, en zij staan verbaasd, dat de meer derheid der tweede kamer met zulk een’ uitslag, na zóóveel moeite en strijd, tevreden heeft kun nen zijn.” Na vervolgens meer in bijzonderheid te hebben aangetoond, dat niet één van de grievenwaar- Italianen geweest; zij was die des koning van toe de bestaande regeling aanleiding heeft gege- zijne vroegste jeugd en thans zijn de vorsten en ven, in het ontwerp is weggenomen, en integen- j regeringen, die er een hinderpaal tegen waren, deel die grieven niet weinig zijn vermeerderdreeds verstrooid. Ik wist dat de zuidelijke lan- rug te komenmaar verklaard heeftdat hij den 1 Maart as. het eiland Caprera zat verlaten om weder onder zijne spitsbroederen te verschij nen en aan hun hoofd voor Italiës bevrijding te vechten. Victor Emanuel heeft de divisie Cialdini aangewezen, om Rome te bezetten na het vertrek van den paus. De generaal De Sonnaz is hem toegevoegd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekenddatuit hoofde het Kersfeest en de eerste dag van het Nieuwe Jaar invallen op Dingsdagen, de Markt dagen dier wekenbinnen deze gemeentezullen worden gehouden op Maandagen den 24 en 31 December aanstaande. Sneek den 7 December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IACA. SNEEK 18 December. Door de tweede ka mer der staten-generaal is het hoofdstuk Kolo niën der staatsbegrooting 1861 verworpen met 41 tegen 28 stemmen, en is het hoofdstuk On voorziene Uitgaven aangenomen met algemeene stemmenop ééne na. Ook heeft de kamer met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen van wet tot regeling van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, tot amortisatie van schuld en tot goedkeuring van provinciale belastingen. Het ontwerp van wet tot vaststelling der midde len voor 1861 is mede aangenomen met 45 tegen 19 stemmen. Ingekomen een credietwet voor het departement van koloniën welke later zonder discussie met algemeene stemmen is aan genomen. In het eindverslag van de tweede kamer der staten-generaal betreffende het voorstel tot amortisatie van ƒ200,000 wordt door sommige leden betreurddat geen hooger bedrag voor amortisatie bestemd was daar thans 32 millioen gulden renteloos in de schatkist voorhanden is welke som nog voordurend aangroeit, terwijl, bij de meeste voortvarendheidgedurende het jaar 1861 geen derde deel kan gebruikt worden. i er in, hoezeer dan ook met levensgevaar en eenen langdurigen strijd, om een der belhamels in hechtenis te nemen en zich voorts van eenige wa penen meester te maken. Dr. Robertson meldt, dat hier te lande 126 aanzoeken bij hem zijn ingekomen, ten einde aan de Kaap geplaatst te worden als leeraarscate chiseermeesters of onderwijzers. Den 4 December is te München het lijk begraven van zekeren Sagne; uit de lijkrede bleek, dat hij in het jaar 1803 geboren en het eerste Protestantsche kind wasdat te München is gedoopt. Thans telt München 15,000 Pro testanten. Naar men verneemt heeft koning Victor Emanuel aan de deputatiënwelke hem het adres van de beide Sardinische kamers kwamen aan bieden het volgende antwoord gegeven: „Eu ropa staart met bewondering op de Italiaansche omwenteling waarvoor Garibaldi zoo veel heeft gedaan. Wat nog te doen overblijft, zal spoedig worden verrigten Italië zal de magtigste natie worden magtiger dan zij ooit is geweest om - dat zij thans ondersteund wordt door den voor uitgang des tijds. De onafhankelijkheid van Ita lië is eeuwen lang de geliefkoosde droom der eindigen adressanten aldusden zeer slecht geregeerd werden maar de we- „De zeer geringe meerderheid, die de hoofd- I zenlijkheid heeft mijne verwachting overtroffen- beginselen der wet bij de tweede kamer verkre-- De misdaad zag ik aan het hoofd van het bewind gen hebben, waaronder,, om slechts één voor- geplaatst.” Toen hierop de deputatiën een kort beeld te noemen, de zoo bedenkelijke uitbreiding wederantwoord gaven, zeide de koning, „dat de droom der Italianen niet langer eene hoop was, maar dat die zich reeds had verwezenlijkt” De Patrie berigt, dat Garibaldi bepaald ge- twee vijfde, tegen drie vijfde, welke het ont- weigerd heeft te voldoen aan de dringende uit werp in zijn geheel goedkeurde; het aanzienlijk noodiging zijner vrienden, nu reeds in Italië te- aantal van twintig kundige regtsgeleerdendie met 6 andere leden de minderheid hebben uitgemaakt, tegenover een gelijk getal regtsgeleerdendie tot de meerderheid behoordende menigte stemmen die buiten de kamer tegen het ontwerp opgingen, het zijn alle welsprekende getuigen, dat het te genwoordige ontwerp wel voor het oogenblik een einde kan maken aan den strijd over hetgeen men invoeren zalmaar eerlang een oneindig moeije lijker en treuriger strijd zal openen over hetgeen dan ingevoerd zal zijn. Het is beter, dat de wetgever zucht naar het geen ingevoerd zal wordendan dat de natie zucht onder hetgeen ingevo.erd is.” De burgerij te Assen heeft een adres aan de eerste kamer ingediend, mede met verzoek ter verwerping van do wet op de regterlijke inrigting. Onder de bezwaren die zij tegen die wet in het midden brengt, behoort ook het volgende: „Aan de ingezetenen van Drenthe wordt in de zen de moeijelijkste last opgelegd. Zij zullen naar Leeuwarden moeten reizen eene plaats, den een- voudigen landbewoner ter naauwernood bij name bekend. Naar die stadvan vele Drentsche plaat sen twee volle dagreizen verwijderdwaarmede geen enkele handelsbetrekking den Drenthenaar immer verbondwaar het Drentsche taaleigen niet wordt verstaanveelmin begrepenzullen voortaan allen zich moeten begevenwier tegen woordigheid door eenen beklaagde of door de openbare magt wordt gewenscht." De elf Zwitsers, die, voor de koloniale dienst aangeworveu eenige maanden geleden ge zamenlijk uit ’s Rosch van het 15de regement in fanterie zijn gedeserteerd, zijn vervallen verklaard van den militairen stand. Twee hunner zijn ver oordeeld tot 2 jaren en negen tot 4 jaren krui wagenstraf. In den nacht van 9 op 10 dezer hebben in het noordelijk gedeelte der stad Maastricht vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eeni- na in huizen van on- wordt thans door dit zelfde blad tegengesproken. tucht verwoestingen te hebben aangerigt, met de Men leest in de Leydsche Courant het vol- sabel in de hand over de straat getrokken en heb- ..j.,Air:; -- J-‘ sommjge huizen in meerdere of mindere ma te beschadigd. De hoofd-commissaris van politie onze geachte stadgenooten spoedig met vier agenten toegeschotenslaagden Ttr- l-na waarschijnlijk eerlang zal r SNEEKER e J 'WliWffl n s i COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1