NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1860. No. 103. ZATURDAG den 29 December. 15de Jaargang. 1 I Door den ijverde zorg en het behoor- 9 9 7a 10 io/, 11 117, 12 127, 1 17a 2 3 4 5 6 7 8, 9 10 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zatur- dags. Abbonnementsprijs voor 3 maanden is bin nen deze stad f 1.40buiten de stad franco ft.63. Adverlenttën van l tot 4 regelsgewone letter, 40 centsvoor eiken regel daarboven 10 centsbehal ve 33 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Advertentiën uiterlijk Dingsdags en Vrg'dags middags vóór uur, en der Ingezondene Stukken Maandags en Donderdags. gemeente, van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur, zal openliggen een register, bestemd voor dt inschrijving van Vrijwilligersen dat mits- d m worden uitgenoodigd alle zoodanige inge zetenenwelke op den 1 January 1861, onge huwd hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 30ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche Armee of Na tionale Militie hebben gestaan in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jareu worden toegela- Vit hoofde van den Nieuwjaarsdag zal de Woens- dagsche Courant der volgende week niet Dingsdag maar Woensdag avond worden uitgegeven. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle mansper sonen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats hebbende, die op den 1 January 1861 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk al len die in den jare 1812 geboren zijn, ten ein de zich te doen inschrijven in het register voor de Nationale Militie van deze gemeente, zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadhuize worden gevaceerd Woensdag den 9 January 1861 om uur voor die van wijk 1 Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zijdie hun verblijf binnen het Rijk heb ben komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwdvoor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn zich ins gelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouder dom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoowel door hen die gehuwd zijn of om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebbenals door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijnhunne kinderen of pupillen in persoon of iemand daartoe door hen schriftelijk gemagtigd te doen inschrijven zullende de nalatigen ver beuren eene boete van niet meer dan honderd doch niet minder dan vijfentwintig guldenof, in geval van volstrekt onvermogengestraft worden met eene gevangenis van ééne tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 January niet hebben laten inschrijven, verwezen zullen worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd guldenof, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal worden gesloten op den 28 January ek.en dezulken welke zich dan nog niet hebben laten inschrijven, dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragt, en na voor de dienst geschikt bevonden te zijn, aan den provincialen kommandant ter inlijving worden overgegeven, terwijl zij bovendien in het dubbele der boeten en straffen, hierboven genoemd, zul len worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen ge- bragtdat van af den 2den tot den laatsten der maand January aanstaande, ter Secretarie dezer *s middags ’s namiddags ten de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereischten bezit tende om zich bij de Nationale Militie vrijwil lig te verbindenen zich te dien einde in voor meld register te doen inschrijven zullende aan een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of pre mie van 30 gulden worden gegeven, zoodra zij door den Militie-raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 29 December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOl ISA. De Secretaris f IIACA. I en volg, van het reglementgoedgekeurd bij kon. van den 31 Mei 1818, in dezen toepas- De mededeeling van bijzonder heden van deze ziekte is volgens den minister van te meer belang, omdat zij, althans in de eeuwen, in ons land vreemd was Den 21 dezer was het in Zierikzee feest De aanleiding daartoe was de volgende Den 19 November jl. strandde op den Ban- jaard het Russische schip Suomi, met eene la ding Cocos-olie naar Bremen bestemd. liet schip zat gevaarlijk en is ook een volkomen wrak ge- worden. lijk toezigt bij de lossing der ladingwaarvan do waarde BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 28 December. Door de eerste ka- dag bereid nier zijn tot rapporteurs voor I-1 ,r' rakende de regterlijke inrigting benoemd de hee ren Eijsinga Jordens, Sassen, Michiels en Kes- senich. Aangenomen alle aan de orde gestelde meer dan een kwart millioen bedraagt j is er na de lossing en berging hoegenaamd niet» vermist. De lading is dan ook in haar geheel weder in i een ander vaartuig gescheept en naar Bremen, de plaats harer bestemming, verzonden. Op den 21 December nu werd door de agen ten van de eigenaars en assurandeurs aan de bergers de belangrijke som van zeventig duizend gulden ui (betaald. Dit veroorzaakte groote vreug- I in de oude zeeplaats, en menig noest strandbe- woner keerde daardoor gelukkig en welvarend naar zijne nederige woning terug. Naar men verneemt, zal de jagt in Over ijssel den 31 December en in Friesland den 12 January ek. gesloten worden. Aan de Twentsche Courant wordt uit En schedé geschrevenSedert eenige dagen circu- op donderdag. De eerste kamer heeft in hare zitting van den 27 dezer, na de algemeene discussiën over de staatsbegrootinghoofdst. I, II, III en IV met algemeene stemmen aangenomen. Er was in de residentie weder minder spra ke van eene ontbinding der tweede kamer. In- tusschcn is het ontslag door den minister van koloniën den heer Rochussen den koning aan geboden nog niet aangenomen. Er schijnen ee nige pogingen aangewend te zijn om anderen met de portefeuille te balasten welke echter tot hiertoenaar men wil vruchteloos moeten zijn gebleven. Men schrijft uit 'slïage: „Als aanstaand gouverneur-generaal in Oost-Indie wil mendat aan den heer G. L. Baudoud-ministervoor stellen dienaangaande zouden gedaan zijn. De minister van justitie heeft ter kennisse der belanghebbenden gebragt, dat er vooreerst geene gelegenheid bestaat tot plaatsing bij de rijks- veldwacht; geschiedende deze kennisgeving tot voorkoming van het inzenden der daartoe strek kende adressen. Bij besluit van 24 Dec. 1860, no. 1 heeft de koning goedgevonden, aan den minister van staat, den heer J. J. Rochussen, op zijn daartoe Voor de branderij de Tweelingen waarschijnlijk door het afblazen van stoom uit eene stoompijp schichtig werden en met het rijtuig doorsloegen. De heer v. L. sprong er uit maar had het on gelukdoor zijne sabel gehinderd, tegen den grond te slaan en zich deerlijk te bezeeren. De heer v. S.die den toom hield, er af willende springen bleef aan het rijtuig vastzitten en werd een tiental huizen veraan het rijtuig hangende, met zijn gelaat over de straatsteenen gesleept waar het den zoon van den stalhouder 11. geluk te, de hollende paarden te bedwingen. Het be- klagenswaardig gezelschap werd bij genoemden heer H. in huis opgenomen waar voor de hee ren geneeskundige hulp ingeroepen enindezwijm gevallene dames bijgebragt werden. Uit Soest wordt gemeld d. d. 20 Dec.: Door de commissie van weldadigheid van II. M. i de koningin-moederwerd heden een vreugde- 1 voor de behoeftigen dezer gemeente, het wetsontwerp Er werden 25 dekens, 109 hemden aan mannen en vrouwen, en 101 hemden, paren kousen en klompen aan jongens en meisjes, welke op kos ten van II. Mop de leer- en werkscholen alhier ontwerpen, schier alle met algemeene stemmen, gratis onderwijs genieten, uitgereikt. Deze jaar- De discussie over de staatsbegrooting is bepaald lijkschc weldaden werden met vreugde en dank- I baarheid ontvangen. Eene uitdeeling van brood en gortgedurende 25 weken aan 35 behoeftige huisgezinnenzal eerstdaags aanvangen. De be hoeftigen dezer gemeente werden reeds sedert 1818 met deze weldaden door H. M. bevoorregt, en mogten daarenboven voor rekening dier wel dadige vorstin, genees- en verloskundige hulp ge nieten. De hartelijkste wenschen en beden wmrden dan ook opgezonden voor het verlengen der levens dagen en het ongestoord geluk van de zoo ge liefde koningin-moeder, welke zoo ruimschoots en onbekrompen hare weldaden schenkt, en het lot tracht te verzachten van de vele behoeftigen in deze gemeente. De eigenaar der bibliotheek van Voorst fCollectio Voorstiana) heeft de belangrijke verza melingen dissertatiën en oraliën, die van de 16do tot de 19de eeuw in Nederland en Duitschland zijn geschreven en uitgesproken, bevattende een aantal van 32,667 proefschriften en redevoerin gen, in 1498 meestal quarto banden,aan destads bibliotheek te Amsterdam in eigendom afgestaan. Sedert eenigen tijd heeft zich in meerdere pro vinciën eene kwaadaardige keelontsteking (angina diphterica) vertoond. Daar alle grond bestaat, om de besmettelijkheid dezer ziekte aan te nemen, gedaan verzoek, met 51 December as., te ver- j heeft de minister van binnenl. zaken art. 41 leenen een eervol ontslag uit de betrekking van -1 minister van koloniënonder dankzegging voor i besluit de vele en gewigtige dienstendoor hem Zijner selijk verklaard. Majesteit en den lande bewezen. Men verneemt tevens, dat Z. M. aan den af- tredenden minister het grootkruis der orde van laatste twee -- - den Nederlandschen Leeuw in brillanten geschon- of zich niet dan zeldzaam en sporadisch'ertoonde. ken heeft. Men meldt uit 's Gravenhage d. d. 19 de zer Zaturdag namiddag werd ter hoogte van het Huis ten Boschop den Bezuidenhoutschen weg te 's Hageeen hollend gezadeld paard zon der ruiter opgevangen het was van den majoor Hirschmann van het reg. grenadiers. Ziehier wat daarvan de oorzaak was. De majoor Hirsch mann een toer te paard doendewas den Be zuidenhoutschen weg gevolgd. Omtrent ter hoog te van de boèrewoningbewoond door den land man Kleihoorde hij een angstig hulpgeschrei en zag iemand in de Wetering op het punt van te verdrinken afstijgen en ter hulp toesnellen was het werk van een oogenblik, vooral daar de majoor niemand in de nabijheid zag; het paard zich in vrijheid gevoelendeging door. Intus- schen had de majoor het voorregt, een' mensch van eenen anders wissen dood te reddenhet was een reeds bejaard man die door eene dui zeling voorover in de zeer diepe en modderachti- ge Wetering gevallen was. De officier der infanterie v. L., zijne bemin de mej. v. S.en een broeder en zuster der laatstezouden zich zaturdag jl. van Delft per rijtuig naar den Haag begeven, toen de paarden ffi- '- -Nil SNEEKER 1 k 1 0 I OWIMliWllMWlllll;7 95 55 55 55 55 55 55 55 55 COURANT. 's morgens n --■-■lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1