11 NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. f I 1 f 1 ri 1861. No. 1. 16de Ja. WOENSDAG den 2 January. 17 t BINNEN» EN BUITENLAND. J 'e n r 1 !P-: Set aj nadeelig voor de gezondheid is. Daarbij wordt opgègeven om zich van de ondeugdzaamheid te vergewissen, dat men slechts het verglaassel met eenen droppel zwavel-aminonium behoeft te be vochtigen, hetgeen onmiddellijk eene zwarte vlek doet verschijnen dat bij goed verglaasde pannen niet wordt waargenomen. Door de uitvinding van een werktuig, waar mede de sterkte van likeur enz. kan worden ge- metea en niet meer zoo veel voor uitgevoerde dranken wordt teruggegeven, heeft de belasting op het gedistilleerd in liet jaar 1860 te Leyden reeds twintigduizend guldens meer opgebragt dan in het vorige jaar. De heer L. R. Bischofsheim vroeger te Amsterdam maar nu sedert eenige jaren te Pa rijs woonachtigheeft aan de Nederlandsche ge- K'ZEGELl’N, Deze Courant verschijnt Woensdags en Zatur- dags. Abbonnementsprijs voor 5 maanden is bin nen deze stad f 1.40builen de stad franco f 1.65. Advertentiën van 1 tot 4 regelsgewone letter, 40 cents, voor eiken regel daarboven 10 cents, behal ve 55 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Advertentiën uiterlijk Dingsdags en Vrijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezondene Stukken Maandags en Donderdags. i deling door de bevoegde magt gestreng worde gestraft. Den 23sten dezer had er in het dorp Borg haren (Limburg) het navolgende ongeluk plaats Twee jongelieden, die gebroeders M.had den zich in een gebouwwaarin men appelen en andere voorwerpen droogde, voor de koude opgesloten. Toen men hen, na hen lang te heb ben gemistopzochtvond men beiden in het digt gesloten vertrek gestikt. Eenige dagen geleden bevond zich te Maas tricht een paardenkooper uit Luik. Deze per soon verliet des namiddags eerstgenoemde stad, zoo men verzekert, een bedrag van 1300 fr. bij zich hebbende, en bediende zich van de op het kanaal varende schroefboot. Dit vaartuig ver liet hij ter hoogte van het dorp Haccourt, liggen de ongeveer halfweg Luik en Maastricht. Sedert is hij spoorloos verdwenen. Aanvankelijk giste men dat hij in het kanaal was geraakt, doch toen men dit had laten af pot loopen zonder zijn lijk gevonden te hebben be te meer, daar voren een jong meisje uit die omstreken vermist was. Ten gevolge der naspo- ringen van de policie is daarop iemand uit dien I I rijs en en dat zij daardoor waren ontstaan. Hoe het zij men ziet de opheldering van dit voorval met belangstelling tegemoet. Alen verneemt dat de Belgische regering voornemens is, eene geldelijka ondersteuning te verleenen tot vervaardiging van een Nederduitsch woordenboek. Een regerings-telegram van Buitenzorg, op Java, 14 November jl.luidt: „Niets bijzonders.” Ofschoon er van alle zijden veel is bijge dragen tot leniging van den nood der vervolgde Christenen in Syrië, en ook door ons vaderland op loffelijke wijze gelden zijn bijeengebragt, zoo vernemen wij uit zeer geloofwaardige berigten dat de nood aldaar nog zeer groot is. De se cretaris van het ondersteunings-comité teBeyruth vraagt inzonderheid hulpbetooning door toezen ding van warme kleederen, dekking en ligging. „Het komt er niet op aan,” schrijft hij, „wel ke de stof zijalles zal welkom zijn en in dank Alleen te Beyrulh zijn er j 12,900, die drie maanden geleden rijk waren en nu bedelaars zijn. Uit ons fonds worden er da gelijks 5000 gevoed. Doch hoe hen te kleeden in den konden, natten winter? Elke dikke klee- dingslof, doeken, mantels, dekens zullen welkom zijn. Kunt gij ons helpen Het is inderdaad verschrikkelijk, de ellende van dit arm volk aan te zien. Te Damascus alleen werden 5000 Chris tenen in koelen bloede vermoord." In een ander schrijven uit Beyruth van Interen datum lezen wijWij hebben nu meer dan 16,000 vlugtelingen. Het hospitaal is meer dan vol. De soepkeuken doet goede dienstendoch ons moeijelijkste werk is de zorg voor dekking kleeding en ligging. Met medewerking eener da- mes-hulpvereeniging hebben wij nagenoeg 4000 stuks kleederen uitgedeeld, maar wat zegt dit voor Degenen, die in het jaar 1860 LEVERAN- C1EN aan de Gemeente SNEEK hebben gedaan worden bij deze verzocht, hunne rekeningen des wege, vóór den 12 Januarij 1861, ter Secreta rie in te leveren. De Secretaris der Gemeente, HAGA. ken- 1 pblik het Mies achterbuurten en ellendig [miserable] en lafhartig volk (het natuur lijk gevolg eener langdurige onderdrukking). leen in het leger van Garibaldi vond men moed en gevoel van eer." (Pr. Gron. Courant.} Het plan om de Ommerschans te verkoopenligt bewaren vindt vele voor-, maar ook zaakkundige tegenstan ders en is thans bij de hooge regering in zeer ernstige overweging. Zeker is het, dat de gron den, om die kolonie gelegen, eene aanmerkelijke waarde bezitten. Te 's Herlogenbosch zijn twee bouwlieden uit Oss geverbaliseerd wegens het bedriegen van koopers door het inmengen van water in de boter, die zij te dier stede ter markt bragten en dit wel tot eene hoeveelheid van 5 Ned pd. water op 10 Ned. pd. boter. In het belang van den handel wenscht men daar zeer, dat deze han- SNEEK, 2 Januarij. De eerste kamer heeft op don 28 December jl. de geheele zitting be steed aan hoofdstuk Binnenlandsche Zaken. De discussiën zijn nog niet afgeloopen, maar zullen in eene avondzitting worden voortgezet. De eerste kamer der staten-generaal heeft, in hare avondzitting, de beraadslagingen over de staatsbegrooting 1861 voortgezet, en hoofdstuk V met 33 stemmen tegen 1 en de hoofdstukken VI, VII, VUI, IX A en IX B met algemeene stemmen aangenomen. De heer Lotsyminister van marineis voor korten tijd met de portefeuille van hetjdeparte- ment van koloniën belast, aan te vangen op den 1 Januarij 1861. Zaturdag jl. had alhier een wedstrijd plaats met arresleden waaraan twaalf paarden en sle den deelnamenterwijl de prijsbestaande in ee ne fraaije pendulebehaald werd door het paard van den heer S. ten Gate Bz. alhierbereden door diens zoon B. ten Gate. Te ’s Hage heeft de gevallen sneeuw vele liefhebbers van arresleden uitgelokt. Daarbij zijn echter eenige ongelukken voorgevallen. Onder anderen is eene arreslede waarin een heer en een paar dames, op het noordeinde op hol ge raakt zoodat ‘de heer ernstige wonden heeft be komen en men hem per vigelante huiswaarts moest brengen. Op den 28 December jl. heeft de advocaat- generaal bij den hoogeu raad, mr. Gregory, con clusie genomen in zake de gemeente Leeuwar den tegen de voogden van het Antonij-Gaslhuis aldaar. De conclusie strekt tot verwerping der middelen van cassatie en bevestiging van het ar rest van het provinciaal geregtshof van Friesland. De uitspraak is bepaald op 8 February 1861. Er wordt van goederhand verzekerd dat de rigting der spoorweglijn tusschen Leeuwarden en Groningen nog niet is vastgesteldmaar te genwoordig nog een punt van onderzoek uitmaakt bij de commissie voor de staatsspoorwegen. Burgemeester en wethouders van Amster dam hebben de ingezetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van aan de binnenzijde met een eenigzlns blaauwach- lig wit verglaassel zijn bekleed dat zamengesteld is uit eene zoodanige basis loodglas, dat dit door zeer verdunde zuren als ook door verdunde al- bruik van sterken drank. Uit de Helder wordt gemeld d. d. 27 Dec.: i men eene kiel met bloedvlekken. Hij beweerde Gisteren avond werden de bewoners van eene der onlangs iets rood geverwd te hebben en daar- nabijgclegene straten gestoord i door wilde hij het bestaan van deze vlekken ver- door een’ hevigen knal als van een losgebrand klaren. Later echter kwam hij van dit voorge- die oogenblikkelijk door een felle vlam i ven terug zeggende een varken te hebben geslagt l. i. .1.., - zag men werkelijkdat een gedeelte geschonken. JL zondag in den vroegen morgen ontdek ten de buren, dat uit een huisje, gelegen op de Raam te Gouda, en alieen bewoond door eene oude vrouw, rook kwam; en daar men de deur niet koude openen en de bewoonster met geene mogelijkheid koude wekken, verschafte men zich met geweld toegang. Men bevond dat de be woonster op eene verschrikkelijke wijze om het leven was gekomen, aangezien zij, om zich te verwarmen, gebruik had gemaakt van een f 1 met vuur, waardoor hare kleederen vlam hadden gon men aan moord te denken gevaten zij met brandwonden was overdekt, zoo 1 eenigen tijd te zelfs, dal haar aangezigt geheel onkenbaar was. De ongelukkige, die bezitster was van drie huis jes, leefde zeer armoedigen maakte veeltijds ge- omlrek aangehouden, die in een’ kwaden reuk bruik van sterken drank. staat. Bij het onderzoeken zijner kleederen vond meente te Amsterdam doen toekomen de belang rijke som van 100,000 fr.waarvan de renten zullen moeten strekken tot opleiding van jonge lieden uit den behoeftigen stand tot ambachten en bedrijven, onder bepaalde voorwaarden echter, dat deze gelden niet mogen strekken om jonge lingen eene theologische opvoeding te geven. Te gelijker tijd heeft de onbekroinpcne gever ook 150,000 fr. aan de Israëlitische gemeente te Pa- 50,000 fr. aan die te Maintz tot het zelfde doeleinde en onder dezelfde bepalingen, kanon, d:" 11:1-■1 werd gevolgd. Spoedig hoorde men geroep van brand, en van eene onderpui van een' der woningen was uitgeslagen, terwijl in eene kamerwaar de brand scheen te zijn ontstaanalles in gloed stond. Door spoedig aangebragte hulp was men echter den brand dadelijk meester. De bewoner en zij ne vrouw, twee stokoude lieden, waren echter deerlijk gebrand, en moesten, daar hunne kleê- ren nog branddenin de sneeuw rondgewenteld worden. De man had patronen opgekocht en maakte die los onder een pijpje en bij eene bran dende keukenlamp. Niet minder dan 16 pond kruid ontbrandde ten gerolge van deze onvoor- zigtigheid. Uit Groningen wordt gemelddat al de rijksveldachters van het kanton Groningen achter eenvolgende en uit eigene beweging leden der Ne- derl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank i zijn geworden. Ook onder de rijksveldwachlers _.j in het arrondissement Groningen telt de vereeni- worden ontvangen, ging verscheidene leden. j J!~ J-!- - Men schrijft uit Groningen d. d. 27 Dec. Van eene geachte hand hier ter stede worden ons de volgende regels toegezonden, ontleend aan een’ uit Parijs ontvangen briefvan iemand, die als schilder der Parijsche Illustration deelnam aan den jongsten veldtogt op Sicilië en in Napels: Ik heb zoo pas een’ zeer schoonen togt vol- bragt op Sicilië en door het koningrijk Napels I in het gevolg van de expeditie van Garibaldi, gegoten ijzeren pannen welke Vier maanden bragt ik door in het kleine leger I en bij den generalen staf van Garibaldihet meest edele hart (le plus grand coeur) en de meest loyale mensch der wereld en die de sym pathie bezit van allen die hem kennen. Ik heb caliën, zeer ligt wordt opgelost, hetwe'k hoogst - het meest prachtige land gezien en een diep -1 l.~- -I -..Jl. 1 11.„Ilnv, J,/. -- -lZ~ II. /I 4- 4-J Al- I voor 40,000 half-naakte bedelaars? Ligging de zieken of ten minste dekens zijn voor het oogenblik het allernoodigst en zou duizenden wel- voor bederfelijke ziektendaar de I doctoren verzekeren, dat het onmogelijk is, zulken te genezenaan wie de aarde tot bed en de opene lucht tot dekking verstrekt." Moge deze mededeeling iets bijdragen tot eene milde beantwoording der thans gedane aanvrage om bijdragen tot eene tweede bezending van klee deren enz.en die men weldra wenscht aan die ongelnkkigen te doen toekomen. Amst. Cour.J Onlangs beklom een soldaat van het 10de regement, te Straatsburg, de hoogste spits van den Dom en bragt daar eenige gymnastische oe- SNEEKER COURAN Hl i Ml r nviipvu num ure iuh

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1