NIEUWS- IN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. hIL 1861. No. 3. lode Jaa WOENSDAG den 9 January. ang- ii ,7 I» om I aan de gebouwen der fabrijk eene be- ’s morgens i n 55 55 55 55 *s middags 's namiddags 9 9>/3 10 10'/a 11 ii'A 12 12 7a 1 17a Ie n r I I 1 wijk 1 2 3 4 5 6 7, 8, 9 10. 1 ip. *Het I I I ic ken- 1 pblik het plies Degenen, die in het jaar 1860 LEVERAN- CIEN aan de Gemeente SNEEK hebben gedaan, worden bij deze verzocht, hunne rekeningen des wege, vóór den 12 Januarij 1861, ter Secreta rie in te leveren. De Secretaris der Gemeente, HAGA. -■K\ S' een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of pre mie van 30 gulden worden gegevenzoodra zij door den Militie-raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 29 December 1860. Burgemeester en Pk'ethouders voornoemd WOFDA De Secretaris f HA«A. minimum der lengte voor recruten op 1.57 el bepaald. van De minister van oorlog heeft in de tweede kamer gezegd dat Groningen als vesting moest behouden blijven en nog wel eens gewigtige diensten zou kunnen bewijzen. Te Amsterdam is jl. zondag in de gasfa- brijk in de Schans, bij de ontploffing van eene kalkkist, langrijke schade toegebragt en een werkman on der het puin geraakt ten gevolge waarvan hij binnen weinige uren is gestorven. Aan den heer J. Lindemans te Dordrecht is een octrooi voor den tijd van vijf jaren ver leend op de uitvinding van een verbeterd en vereenvoudigd naai- en stikwerktuig, zoowel toe passelijk op lederzeildoek, als de fijnste stoffen. Den laatsten dag des vorigen jaars viel in het te Dordrecht gevestigde krankzinnigengesticht een zeldzame plegtigheid voor. Er werd name lijk onder de leiding van een* der predikanten godsdienstig ingewijd een geheel nieuw orgel met tien registers, hetwelk vervaardigd is door een’ der patiënten uit het gesticht welke naast zijne verstands-dwalingnog genie genoeg heeft over gehouden, om zulk een kunstig instrument zamen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle mansper sonen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats hebbende, die op den 1 Januarij 1861 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk al len die in den jare 18-12 geboren zijn, ten ein de zich te doen inschrijven in bet register voor de Nationale Militie van deze gemeente, zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadbuize worden gevaceerd Woensdag den 9 Januarij 1861 uur voor die van Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zijdie hun verblijf binnen het Rijk heb ben komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwdvoor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn zich ins gelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouder dom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoowel door hendie gehuwd zijn of om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebbenals door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of iemand daartoe door hen schriftelijk gemagtigd te doen inschrijven zullende de nalatigen ver beuren eene boete van niet meer dan honderd doch niet minder dan vijfentwintig gulden, of, in geval van volstrekt onvermogen gestraft worden met eene gevangenis van ééne tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven, verwezen zullen worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal worden gesloten op den 28 Januarij ek-en dezulken "elke zich dan nog niet hebben laten inschrijven, dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragt, en na voor de dienst geschikt bevonden te zijn, aan den provincialen kommandant ter inlijving worden overgegeven, terwijl zij bovendien in het dubbele der boeten en straffen, hierboven genoemd, zul len worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen ge- bragtdat van af den 2den tot den laatsten der maand Januarij aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente, van 'smorgens 9 tot ’s middags 12 uurzal openliggen een registerbestemd voor de inschrijving van Vrijwilligersen dat mits dien worden uitgenoodigd alle zoodanige inge zetenenwelke op den 1 Januarij 1861 onge huwd, hun 19de jaar zijn ingetreden, en hun 30ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche Armee of Na tionale Militie hebben gestaan in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegela ten de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereischten bezit tende om zich bij de Nationale Militie vrijwil lig te verbindenen zich te dien einde in voor meld register te doen inschrijvenzullende aan BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 8 Januarij. De aangiflten bij het bureau van den burgerlijken stand te dezer stede waren in het jongstverloopen jaar als volgt: Geboorten 105 van het mannelijke en 97 van het vrouwelijke geslachtwaaronder 2 twee lingparen en onechte2 m. en 1 vr.; zamen 202. Levenloos aangegeven 4 m. en 6 vr., waaron der 1 tweelingpaar. Overleden: 120 m. en 120 vr.zamen 240. Gehuwd jongmans met jonge dochters 49 parenjongmans met weduwen 2 paren we duwnaars met jonge dochters 10 paren weduw naars met weduwen gecnezamen 61 paren. De eerste kamer der staten-generaal is de zer dagen tot nadere bijcenroeping gescheiden. Het wets-ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting is niet afgedaan. Het verslag der com missie van rapporteurs wordt opgemaakten zal zoodra het gereed isaan de regering worden medegedeeld. Wanneer het antwoord van de regering daarop zal zijn ontvangenzal de ka mer tot behandeling van het ontwerp worden bij eengeroepen. De hooge regering heeft zes gouden me daillesieder ter waarde van 30 dukaten, ter beschikking gesteld voor de tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, welke in Ju- nij en Julij 1861 te Utrecht zal worden gehou den. De opper-ceremoniemoester heeft in de Staats-Courant bekend gemaaktdat het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. Frederik Willem IV koning van Pruissen, voor den tijd van zes wekente weten twee we ken den middelbaren en vier weken den ligten rouwmet ingang van den 3 dezer. Bij resolutie van den minister van financiën, van den 21 Dec. jl.is vastgesteld de 244ste loterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prij zen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op maandag den 21 Januarij 1861 en gesloten hoog is geloopendat de eerste op zalurdag den 2 February daaraanvolgende. - De eerste klasse vangt aan den 18 February 1861 de laatste 100 nummers zullen op zatur- dag 11 Mei 1861 worden getrokken. De minister van oorlog heeft, ten einde het dienstnemen voor de koloniën te bevorderenhet bragt hij drie sneden over en een’ steek in den j arm toe en heeft ook hem een klein gedeelte den neus afgesneden. De dader is aan de justitie overgeleverd. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan de Arnh. Cour.: Onlangs is het kantoor der do meinen te ’s Hertogenbosch opgeheven en zijn de werkzaamheden daarvan opgedragen aan den ontvanger der registratie te s Bosch en te Bre da. Thans moet er een aanzienlijk deficit in de kas van dien gewezen ontvanger zijn ontdekt. Men spreekt van een tekort van f 50,000 a f 60,000. De verdachte moet voortvlugtig zijn. Het spel wordt als de naaste oorzaak dier daad genoemd. De Parijsche Pays doet uitkomen, dat van alle kleine landen van Europa Nederland het meest tot ondersteuning van de Christenen in Syrië heeft bijgedragen. Den 30 December jl. was het 138 jaren geleden, dat de stad Parijs door een’ schrikbaren de ramp geteisterd werd. Den 30 December 1722 begon nl. de brand van het hótel-Dieu, die zes dagen duurde en waarbij 1500 Ongeluk kige lijders omkwamen. De keizerin van Frankrijk heeft bij den verkoop van het hötel barer zuster de hertogin te stellen. Over de heerlijke en volle toonen van het orgel was bij de toehoorders slechts ééne goedkeurende stem. Dezer dagen hebben 43 schippers, welke met hunne vaartuigen op de reede van Schok land ingevroren lagen en bijna geene levensbe hoeften meer aan boord hadden, zich op schaat sen over de Zuiderzee naar Kampen begeven;vijf hunner, met touwen aan elkander gebonden, en voorzien van een kompaswerden als gidsen voor uitgezonden. Na bijna vier uren op het ijs te hebben doorgebragt, is het geheele gezelschap in goeden welstand te Kampen aangekomen, van waar de reizigers, voorzien van een' goeden voor raad levensmiddelen, den terugtogt hebben aan genomen, en, zoo als men verneemt, behouden op Schokland zijn teruggekomen. Den 3 Januarij waren te Leeuwarden ze ven Hollandsche posten ten achteren. Op som mige plaatsen tussclien die stad en Heerenveen had de sneeuw de hoogte van een gewoon huis bereikthier en daar waren de telegraafpalen er zelfs geheel onder bedolven. Aan de op den 7 dezer te Leeuwarden ge- houdene hardrijderij op schaatsen door mannen werd door 82 rijders deelgenomen, en werd de prijs, zijnde eene som van ƒ100, behaald door Wijbe Dijkstra, van Buitenpost, en de premie 4 ƒ30 door Hendrik IJpes Ringnalda, van Wirdum, terwijl aan Ijsbrand Pieters de Jong, vanBozum, die tot de laatste drie rijders behoorde, eene gratificatie van ƒ10 is uitgereikt. Zaturdag jl. werd te IJlst eene hardrijderij op schaatsen door manspersonen gehoudenwaar aan 26 personen deelnamen. De prijsbestaande in zes fraaije zilveren messen, werd behaald door H. Visser, van Sneek, en de premie, een zilve ren lepel, door J. Nauta, van IJlst. Lit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 JanuarijUit Zaltbommel schrijft men van giste ren dat de communicatie met Brakel door het wegspoelen van 300 el dijk is gestremd. Indien het water niet spoedig zaktmoet de Bommeler- waard geheel onderloopen. Er waait een nood sein op den toren. In ’s Hertogenbosch staat het water in de straten. Overal in Gelderland is de toestand zorgwekkend. De doorbraak bij Brakel is zeer belangrijk. Verschillende huizen zijn weg gespoeld. De schade is groot. Onder de gemeente Lekkerkerk is in de afgeloopene week het navolgend verschrikkelijk voorval gebeurd. Zeker persoon heeft in eene herberg onder het kaartspelen twist gekregen met twee personen (broeders), welke twist zoo i een van de broeders met een mes eene snede over het ge- zigt heeft toegebragtzoodat de bovenlip over de onderlip hing en de neus tot aan het been finaal is afgesnedenwelk stuk neus men niet heeft kunnen terugvinden. Den anderen broeder wolsman te SNEEKER L I uiiiifiiiiiiimiifti n n n n n 55 55 Hl tri 1 oasJ i jd COURANT 55 55 55 55 55 55 55 55 55

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1