NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNERK. ,r 1861. No. 4 ZATURDAG den 12 January. BINNEN- EN BUITENLAND. nuarij: 1 ep. d. en i bevolen onderzoek bleek, dat op de trapmuur en in de kasten alleen ongedierte aanwezig was. liet huis was dus niet onbewoonbaar en de regt- bank ontzeide den eisch. Het hof evenwel be sliste dat de verhuurder ook na de levering moest instaan voor de gebrekendat hier geen geval van uitzondering aanwezig was omdat het hier een oud bekend gebrek was dat dus de onbewoonbaarheid niet viel te onderzoeken, maar dat het moest gehouden worden voor ongeschikt tot bewoning. Het hof heeft dus de vernieti ging van de huurovereenkomst en de schadever goeding uitgesproken. Voor eenigen tijd waS^ bij vonnis van de regtbank te Appingadam iemand, die tercgtstond wegens het uitstallen van zijne koopwaren (koek, lekkers enz.) op zondag binnen shuis, voor zij ne ramen in eene zoogenaamde winkelkastont slagen van alle regtsvervolging, op grond, dat zoodanige handeling geene overtreding opleverde van de zondagswet. Ter waarschuwing van alle kooplieden en winkeliers, die gewoon zijn op dezelfde wijze des zondags hunne koopwaren voor |ken-1 hblik het vlies Uit Zalt-Bommel wordt gemeld d. d. 7 Ja- nnarij.- Gisteren avond ten 11 uur is de dijk tusschen de dorpen Nieuwaal en Zuilichem, na dat hij een' geruimen tijd overgeloopen was, be zweken bij eenen waterstand van 5.07 Ned. el boven 0, of 7.80 el boven A. P. Niemand heugt zulk een waterstand; zelfs die van 1809 was zoo niet. Alle stallen zijn hier opgevuld met vee. Wij vernemendat de korenmolen van Zullichem is weggespoeld. Heden morgen is de commissaris des konings in de provincie Gel derland alhier gearriveerd, om den doorbraak enz. zelf in oogenschouw t" nemen. Wij zien latere berigten uit de binnendorpen angstvallig tegemoet. Volgens later berigt van den 9den, is de door braak te Nieuwaal honderd el lang. Op 700 el lager is eene doorbraak van Zuilichem die door ongenaakbaarheid niet opgemeten kon wor den. De straatweg van Bommel naar Hedel loopt onder. Er zijn schuiten op den vloed gebragt om aan de zich in nood bevindenden levensmid delen en redding te kunnen verschaffen. Blijkens een berigt uit Bommel van gisteren stond het water op de dijken en was de toestand hoogst- zorgelijk daar liet water bleef wassen. Men meldt uit Zierikzee d. d. 1 Januarij Een allertreurigst ongeval stoorde alhier de vreug de van den nieuwjaarsdag. "*Heden namiddag ongeveer half vijf ureverspreidde zich de treur mare dat er drie kinderen met eene sneeuw- slede in de oude haven in het water gevallen waren. Een löjarig meisje stuurde eene slede, waarin zich twee nog jongere meisjes bevonden. Van de appelmarkt komende aanrijden liet zij zoo als men wel eens meer pleegt te doen de slede eenige oogenblikken aan zichzelve over; deze gleed daarop voort naar den waterkantzij bemerkte dit en trachtte de slede nog terug te houden maar te vergeefs zoodat zij met de bei de kinderen in het water stortte. De heer van Altena toevallig juist voorbijgaande schoot toe, legde zich op den gyontl aan den waterkant noodigde een ander voorbijganger om zich op zijne beenen te plaatsen ontdeed zich van zijn cachenez, dje hij een der drenkelingen toewierp, en had het geluk een der drenkelingen te redden. De heer J. van der Linden, zich ook in de na bijheid bevindende begaf zich terstond naar het zoogenaamde accijnshuisje, alwaar hij wist dat zich de ladder voor drenkelingen bevond en bragt die terstond aanwaardoor de twee andere le venloos, of bijna levenloos er uit werden gehaald. Het mogt aan de ijverige en doeltreffende po gingen van dr. G. K. de Bruyne gelukken de eene drenkeling, een ISjarig meisje, in hel le ven terug te roepen. De ijverigste pogingen werden ook door dr. Keiler in het werk gesteld met de 15jarige drenkeling, maar deze werden niet met een gelukkigen uitslag bekroond. De geredden zijn twee dochters van Hogerheydede overledene eene dochter van P. Beekman. Het hof van N. Holland heeft een voor huurders en verhuurders belangrijk vonnis geveld. Den 1 Augustus 1859 betrok een huurder eene woningdie hem dadelijk bleek onzuiver te zijn. Hij deed den 5 Augustus den eisch tot vernietiging van de huur en tot schadevergoeding, dewijl het ongedierte zich aan zijn meubilair ine- SNEEK11 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot minister van koloniën jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburgoud raad van Nederl. Indie. Z. M. heeft bij besluit van 4 Januarij 1861, no. 43, goedgevonden, aan Arend Jan Volker ge detineerd te Zwolle, kwijtschelding te verleenen van de straffe des doods, waartoe hij bij ar rest van het provinciaal gereglshof in Overijssel dd. 20 Nov. 1860, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd aan zijne wettige moeder, is veroordeeld en die straf te verwisselen in eene tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jarenblij vende het arrest overigens in zijn geheel. Op den 7 dezer vierde de firma G. Hou- wink alhier feest, ter gelegenheid dat hun oud ste knecht Jan Reiding zijne toen vervulde 25ja- rige dienst bij die firma gedacht. Alle de knech ten der firma waren door hunne hecren bijeen- genoodigd en werden vriendschappelijk onthaald, zoodat men onderling oenen regt genoegelijken avond sleet, terwijl door de firma, ter herinne ring aan dezen feestelijken dag en uil erkentelijk heid wegens getrouwe dienst, aan den jubilaris eene fraaije moderatcurlamp ten geschenke werd gegeven. Door de N. Rottcrd. Cour, is de volgende particuliere brief uit Vuren d. d. 6 dezer opge nomen Na de doorbraak te Brakcl waarbij men zegt, dat 4 A 7 huizen medegesleept en 12 men- schen omgekomen zouden zijn (ofschoon daar omtrent niets zekers bekend is)heeft men hier eene belangrijke daling van den waterstand waar genomen. Het is evenwel, sedert 4 uur dezen nachttot bijna 1 palm onder het hoogste stand punt weder opgeloopen en op dit oogenblik nog langzaam wassende. Het ijs wordt aanhoudend sterker en zit onbewegelijk vast. Te Dalen is het water veel hooger en is men met alle man aan het kistenmen vreest zeer voor het behoud van den dijk. Daartegenover, even boven Woud- richem, is men bezig 3000 zakken, met zand gevuld, tegen en in de sluis te werpen, die als het ware staat te schudden en met den dijk al daar waarop reeds eene el hoog gekist iselk oogenblik dreigt te bezwijken. Overal werkt men dag en nacht doorzoodat de krachten zijn uit geput terwijl bij zoo buitengewonen rivierstand materialen gaan ontbreken. Te Gorinchcm wast het water aanmerkelijk en is men evenzeer voor inundatie van den Alblasserwaard bevreesd; 300 man zijn aldaar gereed omzoo noodig, de over laten door te steken. Als de sluis en dijk bij "Woudrichem bezwijkt dan zal dat voor het land van Altena hoogst ongelukkig zijn. Op den Steen oven ziet het er verschrikkelijk uit; de huizen staan rondom in het ijs en de stroom stort zich met geweld over den dam en tusschen de hui zen heen. In het algemeen neemt de nood hand over hand toe. Mogt boven verwachting redding nabij zijn Heden morgen is de commissaris des konings uit Arnhem hier gearriveerd. Het we melt hier van belangstellenden." Behalve bij Brake), is tusschen Nieuwaal en Zuilichem de dijk doorgebroken. Dit heeft het bezwijken van den Meidijk ten gevolge gehad, zoo dat de Bommelerwaard mede overstroomd is. De 'f ielerwaardsche dijk, bij Herwijnenstaat op hel punt van te bezw ijkendoch is door de inbraak van den Bommelerwaard voor het oogen blik ontzet. Boven is hel water vallende. Keulen teeken- de 16 voet 5 duim. Te Hardinxveld is de wa terstand nagenoeg 2 el onder noodpeil. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 8 Ja- Heden nacht zijnnamens Z. M. den koning, twee van Hds. adjudanten naar Gelder land vertrokken, ten einde den toestand aldaar op te nemen. de ramen te laten staan, wordt thans medege deeld dat de hooge raad bij arrest van den 19 December jl. gemeld vonnis van de regtbank heeft vernietigd en den gedagvaarden winkelier heeft veroordeeld tot betaling eener boete van ƒ10, vermits hij door zijne daad heeft gehan deld in strijd met artikel 2 van de zondagswet In den Volksvriend leest men De jene- ver-rampen van Nederland, gedurende het jaar 1860 maandelijks door ons medegedeeld, geven: 78 gevallen van gevangenneming en veroordee- ling, 67 van moord en manslag, 37 van ver wonding en mishandeling, 57 zelfmoorden. Onder de opligterijen die van tijd tot tijd plaats hebben verdient hei volgende ter waar schuwing vermeld te worden. In eene stad van Z.-Holland nam dezer dagen iemand een’ ham die bij een’ spekslager buiten de deur was uit gestaldvan den haak af, trad den winkel in en vroeg zeer laconiek aan den slagerof hij dien ham eens wilde wegen. Deze niets kwaad ver moedende voldeed aan zijn verlangen waarop dc man vroeghoeveel hij hem daarvoor schul dig was. Och nietswas het antwoord en de dief, na hem bedankt te hebben, ging met den ham den winkel uit en verdween. Te Beverwijk is onlangs een kastelein we der in het huwlijk getreden en heeft hij daar door het misnoegen opgewekt zijner beide zonen, die met hem onder hetzelfde dak woonden. De oudste vooraldie in zijns vaders affaire meende te komen keerde zijn’ haat dien hij tot hiertoe door grove beleedigingen en bedreigingen had getoond tegen zijne moeder. De jongelingdie nu weder nieuwe aanleiding tot twist had ge geven nam de tang en bragt daarmede zijne moeder op het hoofd zoo ernstige wonden toe dat men voor de gevolgen vreest De dader is voortvlugtig. Uil Sleeuwijk wordt gemeld d. d. 3 Jan.: Heden morgen gebeurde alhier het volgende treu rige voorval. De vrouw van C. O., welke twee huizen van hare woning haren man ging roepen om te komen eten, liet haar dochtertje van cirka 4 jaren oud alleen bij eene warme kagchel. Hel kind schijnt zich ongelukkig te digt bij de kagchel te hebben begeven, waardoor het bij de terug komst der vrouw in vollen vlam stond. Alle spoedig aangebragte hulp was vruchteloos; het kind overleed na eenige minuten. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 4 Janua rij Nadat ten gevolge van des ministers van ju stitie genomen besluitde militaire wacht aan het tuchthuis alhiermet ingang van Isteu de zer van 39 op 30 man was verminderdzijn gisteren namiddag omstreeks 5 uur twee gevan genen uit de bovenste verdieping van het tucht huis losgebroken, juist tegenover dc Keizersgracht, waar naar wij vernemenalthans gedurende den dag geen schildwacht meer is geplaatst. Zij wisten een der juffers van den steiger voor den in aanbouw zijnden nieuwen vleugel te bereiken, waarna zij zich naar beneden lieten zakken en dedeelde hij verliet dan ook het huis. Bij het j over het ijs de vlugt namen. Hunne onlkoming werd echter spoedig ontdekt, zoodat de een bijna onmiddellijk daarna en de ander na verloop van een uur achter een’ stapel hout in een’ timmer manswinkel op den grachtswal werd gevat. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 2 Jan. In de laatste dagen van het vorige jaar is hier buitengewoon veel sneeuw gevallen, dat jl zon dag door een’ hevigen wind op sommige plaatsen hoog is opgejaagd. Zoo werd o. a. in de nabij heid dezer stad eene schuit geheel onder de sneeuw bedolvenen de personen die zich aan boord bevonden (een paar oude lieden met een’ zoon van omstreeks 50 jaren), zouden misschien geslikt zijnware niet juist de top van den schoorsteen nog zigtbaar geweest. Toen de heer B.in den morgen den tonstand der hulpelooze inenschen ontdekte, heeft hij dadelijk met zijne krachten de noodige hulp aangebragt, en de ongelukkigen uit dee nood geholpen. In den avond van 7 dezer had in een huis in de Zwanenstraat te Groningen een eigenaar dig ongeval plaatsdat welligt anderen ter waar schuwing kan strekken. Daar nl. wegens het Ie n SNEEKER COURANT 7 I WOlsman to *1101 I L I 1 UIMl'. T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1