NIEUWS- EN AIWERTENTIB-BLAD VOOR DE STAD EN WET ARRONDISSEMENT SNEER. den 19 January. r 19gë~Jaargaii^. 1861. No. 6. ZATURDAG TL M BINNEN- EN BUITENLAND. WW do en i 1 ep. 'net ie I n I 1 'ken- hblik plies tie van 1809 om niet met bekommering de verder mogelijke verwoestingen van ijs en water te berekenen. Dat er bij den watersnood reeds een aan tal menschen is omgekomenwordt van verschil lende kanten gemeld, maar bijzonderheden daar omtrent ontbreken nog, omdat de bewoners der dorpen zoozeer verspreid zijn. Men schrijft uit 's Ilertogenbosch d. d. 12 Januarij: Ik kan u heden, Gode zij dank, nu eenige meer gunstige berigten mededeelen. Het water is vallende. Ook verneemt men, dat het onder den ijsdam die zooveel onheil berokkend heeft thans sterk doorstroomtzoodat er voor- uitzigt beslaat, dat wij het water kwijt raken. Onze commissaris des konings doet heden eene inspectiereis naar üungen Berlicum Veghel enz., waar ook alles onder water staat, om zich met eigene oogen van den toestand dier streken te overtuigen. Ongeveer 2000 noodlijdenden zijn heden in onze stad gehuisvest. Een gedeelte van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat in hunne vergadering van den 18 dezer voorloopig is vastgesteld het kohier van Omslag, strekkende tot restitutie der kosten van onder houd van sommige Straten binnen deze gemeente over hel jaar 1860en dat dit kohier van heden af gedurende 14 dagen ter Secretarie der ge meente voor een' ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 19 Januarij 1861. Burgemeester en JVethouders voornoemd, WOïfDA.. De Secretaris IIAG1. SNEEK 18 Januarij Z. M. de koning heeft bij de armeninrigting te 's Gravenhage en elders voor Hds. bijzondere rekening eene aanzienlijke hoeveelheid kleedingstukken doen aankoopen, ter onverwijlde uitreiking aan de slagtoffers van den tegeuwoordigen watersnood. Bij menigeen wordt (hans de dankbare herinnering verlevendigd aan 's konings grootmoedige liefdadigheid, ook tijdens den watersnood in 1849 en 1855. Van onderscheidene kanten en langs ver schillende wegen wordt thans medegewerktom de noodlijdenden door den watersnood te helpen en te ondersteunen. Zoo wil o. a. mevr. Rosa de Vries tot dat einde een concert geven en de 's Gravenhaagschc boekhnndelaars-vereeniging eene verloting houden van boek-, kunst- en plaatwer ken; zoo willen eenige Groninger studenten een declamatorium geven en bemoeit zich een gezel schap dames aldaar, geadsisteerd door eenige hee- ren studenten, met de regeling en in orde heen ging ccncr loterij van boekenplatenhand werken, galanteriën enz.; zoo heeft de heer Ha geman, mede aldaar, het plan, om binnen kort een groot en luisterrijk concert te geven en is de heer Jac. Velds, organist in de Doopsgezinde kerk te dezer stedehedenterwijl wij dit schrij ven, in genoemde kerk reeds bezig met het ge ven van een orgelconcert, enz. enz. Dank en eere zij allendie ook op zoodanige wijze mede werken tot verzachting van het leed hunner on gelukkige natuurgenooten Ook in Belgie doet men thans alsmede inzame lingen met hetzelfde doel. Uit den Helder wordt gemeld d. d. 13 Januarij Het verheugt ons te kunnen berigten dat zich ook hier eene sub-commissie bij die van Amsterdam heeft aangeslotenom inzamelingen te doen voor de ongelukkigen door den waters nood. Hoezeer nog naauwclijks geconstitueerd, is het aan hare onvermoeide pogingen reeds ge lukt eene som van ƒ1100 bij een te zamelen en op te zenden. Men schrijft uit Gouda d. d. 12 Januarij: Voor een paar dagen heeft zich hier eene com missie gevormd voor den watersnood bestaande uit de heeren N. IJzendoorn burgemeestermr. J. L. A. de Grave en T. P. Viruly, wethouders. heeft men te sterke herinnering van de inunda- J. Drosglever Fortuyn secretaris der gemeenteI dr. M. A. G. Vorstman, predikant, A. F. Rans- huyzenR. K pastoorD. W. WesterbaanG. B. van Goor en A. Kabel. Het bedrag der tot heden ingezamelde gelden is ruim 1800, waar van voorloopig is overgemaakt voor Zalt-Bommcl ƒ700, 's Hertogenbosch ƒ500, Zuilichem ƒ300. Uit Vlaardingen wordt gemeld d. d. 12 Ja nuarij De op gisteren gehoudene collecte ten behoeve der algemeene armen dezer stad heeft de aanzienlijke som van ƒ900 opgebragt, behal ve een' groeten voorraad levensmiddelen, waar onder eene gift van honderd mudden aardappe len enz. Het kerkbestuur der Christelijke Afgeschei dene gemeente te Zwolle heeft op zondag den 13 dezer eene schaalcollecte aan de deuren van haar kerkgebouw gehouden ten einde gelden in le zamelen bestemd tot leniging der rampen door den watersnood veroorzaakt. Hierdoor kwam pngeveer ƒ70 bijeen, welke som reeds aan gemaakt. Langs den Waaldijk zijn nog duizenden men schen bezig met het maken van kistingen wijl men de toekomst donker inziet. Bij Gorinchem c. a. zit eene ontzettende ijsmassamen heeft ze op eene plaats 14'/2 voet diep gepeild. Daar de nog steeds toestroomenden wordt naar Til burg en Nijmegen gebragt. Heden namiddag zijn hier gearriveerd de heeren Tolsma, adjudant en de Posson, ordonnans-officier van Zijne Majesteit, ten einde den toestand dezer stad en omstreken op te nemen. Zij zullen zich morgen naar de dorpen in den Bommelerwaard, Hedel, Driel, Am- merzoden enz. begeven welke plaatsen het meest door de overstrooming geleden hebben. Aan de berigten van de gemeenten Bergen, BroekhuijzenMook en Middelaar en Meerlo in Limburg eerst den 12 dezer bij het departe ment van binnenlandsche zaken van 's konings commissaris in dat gewest ontvangen, wordt het volgende ontleend Nadat de Maas aldaar op den 7 dezer was losgegaansloeg de rivier in de beide volgende dagen tot zoodanige hoogtedat de meeste hui zen in die gemeenten onderliepen aan den zoo- genaamden kop te Heukelom had zich een ijsdam geplaatst, had het water te Bergen de zeldzame hoogte van het jaar 1799 bepeikt en overtrof die van 1850. Dien ten gevolge is de uitge strekte gemeente Bergen geheel overstroomd. Te Arcen hebben vele ingezetenen de vlugt geno men naar Pruissen. Het kasteel was tot dusver verschoond. Gaarne vermelden wij dat door den uit gever J. P. Revers, te Dordrecht, bij alle solide boekhandelaren in het rijk de gelegenheid ge opend is om in te teekenen op een werk ge titeld Gedenkboek van den grooten Watersnood in het jaar 1861waarvan de prijs hoogstens ƒ3 zal beloopen. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 12 JanuarijAls een bewijs hoe sterk het in den nacht van dingsdag op woensdag gevroren heeft, kan strekken dat in eene hut in de duinen, bewoond door twee arme gehuwde lieden, in hel woonvertrek de kat en de jonge kippen zijn dood gevroren. Als een bwijs, dat schapen een' geruimen tijd zouder voedsel kunnen leven, diene het vol gende. Bij de sneeuwjagt van den den 30 <p den 31 Dec. 1860 waren van den landbouwer M. Sikkema, te Munnekezijl, twintig schapen verloren geraakt. Na een paar dagen zoekens vond men zestien terug, doch de vier overigen kon men niet magtig worden. Met behulp van een klein hondje is het echter geluktop den 4 Januarij ook deze te vinden. Zij waren geheel onder de sneeuw bedolvenmen groef ze uit gaf ze voedsel en zij waren even vlug als de ove rigen na ruim vijf etmalen onder de sneeuw en zonder voedsel geweest te zijn. In eene diligence rijdende van Veendam naar Groningen, had een droevig ongeval kun nen plaats hebben. Op de eerste pleisterplaats gekomenopende de conducteur het portier en vroeg aan de drie passagiers, die in den wagen waren of zij ook iets wilden gebruiken. Zien de, dat twee er van in slaap waren en de der de niets wilde nuttigen deed hij het portier weder digt. Op Martenshoek gekomendeed bij den wagen weder open en zag tot zijne niet ge ringe verbazingdat thans alle drie passagiers in een' bedwelmden toestand verkeerden. Dade lijk bragt hij hen uit den wagen in de opene lucht en daar kwamen zij langzamerhand weder tot bewustzijn. Hunne bedwelming moet ontstaan zijn doordien er zich in den wagen eene stoof met vuur bevond. Aan de Prov. Gron. Cour, wordt het vol gende gemeld: De weduwe J. L. M te Gar- merwoldeheeft zaturdag avond jl. eenige turf kolen onder hare bedstede geplaatst, om de zich daaronder bevindende eetwaren voor de vorst te bewaren. Onbewust van het gevaar, waaraan zij zich blootstelde, ging zij met hare dochter ter ruste, na de deuren van de bedstede, waaron der zich nog de gloeijende kolen bevondente hebben gesloten. Des morgens zijn beide bewus teloos op de legerstede gevonden. Het bleek daaropdat de vrouw reeds door den verstikken- den damp gestorven was, en de dochter is, niet tegenstaande de spoedig aangewende geneeskun dige hulp, in hopeloozen toestand cn zal waar den heer J. van Andel te 's Hertogenbosch is opgezonden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 14 Jan: Gisteren nacht is bij den intendant van het Loo van wege Z. M. den koning de last ontvangen om onmiddelijk al de voorhanden tenten af te zenden, ten dienste van de slagtoffers van den watersnood. Diensvolgeifs vertrokken heden 17 beladen wagens derwaartsonder geleide van den administrateur van het domein het Loo. Uit Utrecht w'ordt gemeld d. d. 13 Jan.: Behalve de voortdurende toezending van gelden naar de streken waar zooveel geleden wordt, ko men over Utrecht geheele bezendingen goedo. a. gister, kisten met gekookte, nog walmende rijst zijden spekzuurkool enz. uit Amsterdam. He den morgen is door bemiddeling van den heer Mijsberg eene bezending tonnen haringmanden Engelsch bier enz., uit 'silage, van hier naar Bommel gezondenwelke door de Ned. Rijnsp. maatschappij kosteloos overgebragt zijn. Nog worden van dezelfde maatschappij verwacht 20 vaten zuurkool en 10 balen rijst uit Rotterdam. Bij de vereenigde commissie te Amsterdam was gister reeds meer dan ƒ20,000 aan giften ingekomen, waaronder eenige van ƒ1000. Bui tendien heeft eene collecte aldaar reeds ƒ10,000 opgebragt. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 14 Ja nuarij Wij zijn verzocht het volgende mede te doelen: Twee leden der algemeene commissie voor den watersnood alhier hebben zich dezer dagen naar Zalt-Bommel begeven ten einde zich te overtuigen of de overzending van goederen en levensmiddelen op de meest geschikte wijze plaats vond. Dit onderzoek heeft tol eenige voor zieningen omtrent het vervoer aanleiding gege ven die door de groote menigte van over te zenden goederen allernoodzakelijkst biekeu. De commissie kan met genoegen de verzekering ge ven zoo ten opzigte van de te Bommel verpleeg den als met betrekking tot de omliggende ge meenten, dat de verzorging op de meest doel matige wijze geschiedt, en dat de commissie te Bommel met onvermoeiden ijver hare zeer om- slagtige taak vervult. Een persoonlijk bezoek in den Bommelerwaard heeft de overtuiging ten volle verlevendigd van den allertreurigsten toestand waarin die gemeen ten door den waterramp zijn gebragt en vau de groote uitgebreidheid van den nood zoo daar als in Noord-Brabant, waarvan de duur nog niet is te voorzien. Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 Jan. Te Bommel was gisteren de waterstand 6.68 el, de val in 24 uren 14 duim de stand van het vloedwater was 5.92 elgevallen in 24 uren 30 duim. In den Mcidijk zijn 2 openingen en er werd met kracht door de artillerie meer diepte iWOlsman te f t 1 un i COURANT 4 het 1 om SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1