NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1861. No. 7. io WOENSDAG den 23 January. dies BINNEN- EF STUITENLAND. betreft het zegelregt op het I enz. en •ken- iblik liet de en -n KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat in hunne vergadering van den 18 dezer voorloopig is vastgesteld het kohier van Omslag, strekkende tot restitutie der kosten van onder houd van sommige Straten binnen deze gemeente over het jaar 1860, en dat dit kohier van heden af gedurende 14 dagen ter Secretarie der ge meente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 19 Januarij 1861. Burgemeester en TVethouders voornoemd, kelijk vermogen deelnam. Langmoge deze Ver- eeniging bestaandie zulk een schoon en welda dig doel heeft en in onderscheidene opzigtenzeer veel goeds kan en moge stichten In de provincie Friesland zijn in de maand December 76 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 60 doof die ziekte aangetas te runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen, sedert 1 januarij 1860 2094. Uit Brakel schrijft men van den 15 het vol gende Daar ons bedehuis nog altoos diep on der water staat, vergaderden wij heden in den tempel der natuur. Onder den blooten hemel op den met ijs bevloerden grond bijeengekomen, werden wij door onzen leeraar ds. .1. C. W. Quack voorgegaan in het gebed, en bragten wij den Hemelschen Vader onzen dank, die ons in de ure der benaauwdheid zoo zigtbaar ter hulp was geweest. De woorden, welke de leeraarten grondslag zijner toespraak had gelegd, waren ge nomen uit Exod. XIV: 14.” Te ’s Bosch zijn ongelukkigen uit verschil lende gemeenten door de zorg van het gemeen tebestuur en van particulieren met rijtuigen, sleden en andere voertuigen aangebragt. Daar worden 72 zieken en kraamvrouwen uit den Bom- melerwaard in het ziekenhuisverpleegd en in het geheel berekent men het getal der in die ge meente opgenomenen op 3000. Tc Zuilichem vond men op een armzalig dakkamertje 17 menschen bijeen, waaronder een stervende en eene kraamvrouw op een’ stoel ge zeten, met het kind in allerlei lompen gewikkeld en dit bij de ergste koude en onreinen damp kring. In een ander verblijf zag men ruim 100 menschen bijeen, eveneens in koude en gebrek en zonder ligging, op banken en stoelen, en Te Rotterdam heeft zich onder anderen eene vereeniging van 40 jonge dames geconstitueerd onder den naam van de Bij ten doel hebbende, zelve kleedingstukken van allerlei aard te ver vaardigen de grondstof ten goedkoopste te koo- pen die te snijden te naaijen en gereed zijnde, aan de groote algemeene commissie ter hand te stellen. Deze jonge dames uit den fatsoenlijken stand op hare eerste bijeenkomst den 15 dezer eene offerkist geplaatst hebbende tot het bestrij den der uitgaven hadden het genoegen toen zij die aan het einde der eerste bijeenkomst openden daariji te vinden bijeengebragt de som van 1060, om grondstoffen voor kleedingstukken aan te schaffen. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 15 Janu arij: Bij het burgerlijk armbestuur alhier is ont vangen van een' ongenoemdeeene gift van honderd wollen dekens met verzoek, die uit te deelen aan de meest waardige gezinnen. Uit Zaandijk wordt gemeld d. d. 17 Jan.: Uit de bijdragen van gegoede ingezetenen dezer gemeente, die op bijzondere wijze aan eenige min der bedeelde gemeenteleden in deze koude da gen eene hun passende versnapering wenschen Ie verschaffenwerd heden een wedstrijd op schaat sen gehouden. Het aantal mededingers ne vens knappe rijders werden zelfs de grootste bre- kebeenen toegelaten was 104. 52 daarvan werden winners en kregen elk i'/2 pond goed spek; de overige 52 verliezers vonden hun troost in 3 pond van dezelfde waar. Het was dus eene loterij zonder nieten en elk deelnemer was te vreden te meer daar alle strijders zonder onder scheid werden onthaald op koftijbrood en kaas en daarbij het genot hadden van de in deze stre ken nog altijd nationale lange Goudsche pijpen met gcurigen tabak. De wedstrijd zelf werd zeer verlevendigd door de potsierlijk-elegante figuren van eenige zeer onbedrevene niet-winners, hetgeen, daar alles zonder ongelukken afliep,het genoegen van het groot aantal toeschouwers niet weinig verhoogde. Men schrijft uit Harlingen d. d. 15 Jan.: „Terwijl in de overige havens des lands de scheepvaart is beklemd door de boeijen van de wintervorst, gaat de stoomvaart van hier op En geland haren geregelden gang; gisteren nog kwam de Beaver binnen en morgen vertrekt deze boot met volle lading weder naar Londen. Toen in de vorige week, bij gelegenheid der hardrijderij op schaatsen een zwerm van vreemdelingen de stad als vuldewas bij zeer velen de eerste vraag Utrecht behulpzaam zal zijn in het vervoeren der goederen van Utrecht. Thans vermeldt het Hand, en Effectenblad, goed voorzienook wat genees-heel- dat de voorgenoinene verandering in het model der chakots niet zal plaats hebben. Het Handelsblad, de Amst. Cour., de Ctr. Cour, en Bolterd. Cour, behelzen thans artikelen, waarin er op wordt gewezendat de nieuwe minister van koloniën, de heer Cornets de Groot, gewezen raad van N. Indië steeds zoo in ge schriften als anderzins zich heeft betoond te zijn een tegenstander van de koloniale beginselen van den heer Rochussen, zijn’ voorganger. Uit eene officiële opgave nopens de opbrengst der rijksmiddelen in het jaar 1860 blijkt1) dat de middelen in 1859 hebben opgebragt ƒ56,795,005.96; 2) dat voor 1860 w aren geraamd op 56,919,309.00; 3) dat zij in 1860 hebben opgebragt ƒ58,029,560.50; hetgeen dus de voortdurende toeneming der op brengst, zelfs bij hoogere raming, bewijst. De alhier onlangs gevestigde Typographische Vereeniging Lourens Koster, bestaande uit letter zettersboekdrukkers- en boekbindersknechten welker doel iselkander ten aanzien van het vak enz. zoo veel mogelijk bevorderlijk te zijn en bij te staan, hield jl zalurdag avond onderling Kopper- j feest in de met vlaggen rijk versierde zaal van den koffijhuishouder Kisjes. welk feest inzonder heid werd opgeluisterd door tooneelmatige voor stellingen in costuumdie zeer goed en tot al gemeen genoegen uitgevoerd w erdenvoorts wer den door onderscheidene leden dichtstukken ge reciteerd, of werd ook wel door sommigen voor de vuist iets voorgedragen, wat een en ander insgelijks zeer wel voldeed en somwijlen zelfs niet weinig de lachspieren in beweging bragt en zoo was men danook nog onder boertige scherts en vrolijke zang, in gulle vriendschap zeer aangenaam en regt kameraadschappelijk tot laat in den nacht bijeen, en keerden allen, zeer te vreden en voldaan over het genotene, met de aangenaamste herinnering aan dezen regt genoe- gelijken avond huiswaarts. Onder al die vrolijk heid waren echter de noodlijdenden door den watersnood ook niet vergelen, daar er ten be hoeve van dezen in de vergadering eene collecte was gedaan, waaraan SNEEK 22 Januarij. Van regeringswege is bij de tweede kamer der staten-generaal inge diend een ontwerp van wet houdende verande ring van sommige bepalingen der wet van Octo ber 1848, wat betreft het zegelregt op het handelspapier. Door L. M. is de directeur van het post kantoor te Vlissingen 1’. J. A. Schoutenuit die betrekking ontslagen en in zijne plaats be noemd de heer B. H. Esser thans directeur van het postkantoor te Sneek. De minister van buitenl. zaken heeft in de Staats-Courant opgave gedaan van de op verschil lende tijdstippen bij zijn departement ten behoe ve der Christenen in Syrië ontvangene gelden, ten bedrage van ƒ12,997.05, benevens van de wijze hoe die gelden zijn verzonden en aangewend. Men verneemt, dat door Z. Exc. den minis ter van oorlog, aan den voorzitter der algeinee- verder op de hurken zittende. ne vereenigde commissie voor den watersnood,] Uit Zalt-Bommel wordt gemeld d. d. 16 te Amsterdam, is berigtdat de veldartillerie te Jan.: Er worden hier thans nagenoeg 13 1400 menschen in stads gebouwen zoowel als bij par ticulieren verpleegd. Zij worden in alles zeer en ver loskundige hulp aangaat; terwijl er geregeld door middel van schietschouwen en sleden voor de menschen op de dorpen zoo veel mogelijk gezorgd wordt, door het afzenden van voedsel, dekking Dank zij onze landgenooten voor spoedige doelmatige hulp, want met die barre koude stegen ook de verschillende behoeften bij die on gelukkigen. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 17 Jan.: Met groot genoegen verneemt mendat de kolen- o mijn Hibernia kolen en gruis voor de noodlijden- I naar den weg naar de havenom zulk een vreemd den door den watersnood ter beschikking van Z. schouwspel in dit jaargetijde te aanschouwen. En Exc. den staatsraad commissaris des konings in wanneer deze zaak zóó is, dan behoeft de Neder- dit gewest heeft gesteld. van de heeren de Waal en Co. alhier, heeft zich bereid verklaard, voor de noodlijdenden te bakken. Te Wesel heeft zich eene commissie gevormd tot het ontvengen van giften voor de noodlijdenden tale Agentschap (zie Handelsblad van 12 Jan), door den watersnood. om Uit Delft wordt gemeld d. d. 17 Januarij: Eene groote hoeveelheid bedkribben, stroozak- ken en verdere dekking is uit ’s rijks magazijn van militaire équipementen enz. alhier met den spoortrein verzonden, bestemd voor de noodlij denden door den watersnood. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 15 Janu arij Bij het burgerlijk armbestuur alhier is ont vangen van een’ ongenoemde, eene gift van 100 wollen dekens met verzoek die uit te deelen aan de meest waardige gezinnen. Ter tegemoetkoming in de vele behoeften dergenen, welke door overstroomingen have en goed verloren, is te Vianeu opgerigt en wordt ter bezigtiging gesteld een gebouw van helder schitterend ijsgezaagd uit de rivier de Lek elk naar zijn oogenblik-1 lang 6, breed 4, en hoog ongeveer 5 ellen, ie n I ir I den door den watersnood ter beschikking van Z. schouwspel in dit jaargetijde te aanschouwen. En Ook de broodfabrijk landsche handel nog niet zijne toevlugt te nemen tot den weg van hier over België, dat is te zeg gen, over Ostende en Dover naar Londen, dan is voor alsnog de bemiddeling van het Continen- 1 om koopmansgoederen enz. een buitenlandsch Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 18 i reisje te doen maken, overtollig. Eer men dus artikelen over Belgie zendt, gelieve meu aan Harlingen te denken.” Volgens de Deventer Cour, heeft de Orer- ijsselsche maatschappij van Landbouw nu 602 le den. In Januarij 1860 had zij 430, waarvan zij er 63 (eene geheele afdeeling) verloor. Nu heeft zij tien afdeelingen; in Januarij 1860 had zij er slechts zeven. Uit Coevorden wordt gemeld d. d. 11 Ja nuarij: Ten vorigen jare werd een minderjarig meisje van zekeren K. M. alhier door de bewo ners van Groot Heespe (Hannover) overreed, om tot het R. K. geloof over te gaan thans kun nen wij melden, dat het door de ijverige be- moeijingen van den Nederl. gezant te Hannover gelukt ishet kind aan zijne ouders terug te ge ven; door het Hannoversche bestuur is het gis teren den burgemeester van Coevorden overge leverd. Het is te Stadtlohn waar het verbor gen was opgespoord. De ontvanger der domeinen te 's Bosch die onlangs is verdwenenis thans te Namen gevat. Drift tot het spel heeft hem gebragt lot verduistering van ’s lands gelden. Itl SNEEKER COURANT. i i 1 3p. 'net l I f f 8 WOITBA. De Secretaris, Hltl. «ju s uruvennnge worui gemeiu u. u. 10 i reisj» Januarij; Bij de commissie voorde noodlijdenden zijne door den watersnood alhier was gisteren reeds ontvangen eene som van ƒ17,621.44. Bij ds. Zaalberg is weder ontvangen een hoogst aanzien lijke voorraad van dekens, schoudermantelswol len en baaijen kleedingstukken, jassen, broeken en allerlei ander onder- en bovengoed. tWOlsman te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1