NIEUWS- BN ADVERTENTMAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 11 zff® ij H I .Li I 1861. No. 8. ZATURDAG den 26 January. ra I 1,1 I ir 1 I r 1 1 16dc Jf3iA£i BINNEN- EN BUITENLAND. terdam plaats gehad. BUITENLAND. I 1 L 1 dezer: Z. M. kfc en i en 'net 1 'ken- I Inblik 1 1 wis J blies iemand om vuur aan zijnde, waarbij hij van eene bruik maakte opende hij de kolenkist om kolen le krijgen doch naauwelijks was deze geopend of er had eene ontploffing plaats die zoo ont zettend was dat het gehcele steenen huisje uit elkander sloeg. De persoon, die er zich in be vond bekwam gelukkig geen ander letsel dan dat zijn hoofdhaar en zijne kleederen verschroeid werden. Het is waarschijnlijk eene gasontploffing geweest, maar het vreemdste van de zaak is, dat in hel huisje zelf geen gas gebrand wordt en dus geene gaspijpen liggen zoodat het gas den kelijk door een lek in eene in den oinlrek lig- XK WEENEN, 17 Januarij. Volgens eene naauw- keurige berekening heeft Oostenrijk sedert het jaar 1600 dus in 260 jaren ongeveer slechts 100 jaren van vrede genoten, terwijl het 160 jaren (gg) iel verval van ruim 2 voet naar binnen en laat den ongelukkige geen ander middel tot redding over, dan op eene tafel te klimmen. Het nijdige ele ment had echter zijne hoogte nog niet bereikt en gelukkig mogt hij nog een’ drijvenden stoel en eene sloof bereikenwaarop hij zich zoo goed mogelijk barrikadeerde. Hierop bragt hij zeker den verschrikkelijksten nacht zijns levens door. Met krampachtige vuist verbreekt hij eene ruit van de bovenste rij zijns vensters steekt het hoofd naar buiten en begint om hulp te roepen. Deze liet zich niet lang wachten. Reeds om 4 uur in den morgen waagde de bakker der buurt J. van Herwijnen, in een hooger gelegene woning huizendezich tot aan den hals in het water dat reeds met eene dikke ijskorst was overtrok ken, ten einde de trog in zijne bakkerij te berei ken, waarin hij gelukkig slaagde. Hiermede baande hij zich een’ weg door het ijs en redde der dan 53 heeren en dames gezeten waren; het het leven van den benaauwden kleedermakerdie was een verrassend gezigt zulk een groot vaar tuig meerendeels door marine-oflicieren bemand en met vlaggen versierd, door de straten te zien rijden. Jammer dat de plotseling ingevallen dooi den teruglogt des namiddags zoodanig bemoeijelijkte, dat een de was, om dit rcusachtige ligchaain te kun nen voortslepen. Een vreemd geval heeft woensdag te Rot- gende voorval bij den jongsten watervloed. Door terdam plaats gehad. In het verificateurs-huisje eenige inwoners der gemeente Bokhoven werden der stedelijke belastingaan het einde der Leu- over den zwak bevroren vloed met twee scbiet- vehaven, kwam des morgens omstreeks zeven uur schouwen, ruim tachtig menschen te Amerzoden, te leggendaarmede bezig die hunne toevlugt op den zolder hunner wo- brandende lamp ge- ningen gezocht hadden gered. Onder deze be vond zich Roelof van Wordragen, de oudste der gemeente een man van 96 jaren. Hij verklaar de in het Godsbestuur te berusten en liever in het huis, waarin hij geboren was, te willen ster ven, dan vervoerd te worden. Met minzamen dwang bragt men den grijsaard echter in de schietschouw en de straks genoemde edele men- schenvrienden smaakten het genoegen, hem voor- loopig op de bovenwoning van den heer van der Pant te bergen van waar hij later naar ’s Her- togenbosch werd overgebragt. Men schrijft uil s Hertogenbosch d. d 21 gende pijp ontsnapt is en, bij de bevroren straten geen’ anderen uitweg kunnende vinden zich daar verzameld heeft. Volgens berigt van den inspecteur Conrad zijn in de Waal ongeveer voor den middelsten Ovcrlaat van Dalemtwee boringen van het ijs gedaan. Daarbij is bevonden op een derde van de breedte der rivier, d f h<t gezonde ijs, waar door met moeite geboord werddik was 0.40 eldat het daaronder zijnde sneeuw-ijs waar door de boor gemakkelijk en zonder boring kon worden doorgedrukteene dikte had van 2 85 el, en het gezamenlijk ijs alzoo dik was 3.25 el. De diepte van den bodem der rivier op dit punt was onder de oppervlakte van het ijs 6.90 el. Op de helft der breedte van de rivier werd de dikte van het ijs bevondenhet gezonde 0 40 el, het sneeuw-ijs 1.85 el. De diepte van den bo dem op dit punt was onder de oppervlakte van het ijs 6 70 el. Deze boringen hebben doen zien, dat de onder de gezonde ijskorst zich bevindende ijsmassa van veel zach teren aard is. Men mag aannemen dat de ze nog veel water kan doorlaten; waaruit, naar van den inspecteur, eenige meer ge- i bijna van koude was verstijfd, en deelde verder zijn voorraad brood aan de behoeftige gemeente uit. De uitgestrektheid, welke door de dijkbreuk alleen in de Bommelerwaard is geïnundeerdbe draagt 15,800 bunders landof 21 dorpen19,000 twaalftal paarden ter naauwernood voldoen- zegge negentienduizend inwoners zijn grooten- deels van alles beroofd. Nog berigt men uit Ammerzoden het vol- SNEEK25 Januarij. Het getal militairen dat dit jaar tot aanvulling van onze landmagt in Indie zal worden uitgezonden is door Z. M. op 1500 man bepaald. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 21 JanuarijDe koning heeft op nieuw een schit terend blijk gegeven van zijne bereidvaardigheid om den noodlijdenden bij den watersnood te ge- moet te komen. Z. M. heeft het hem aangebo den beschermheerschap aangenomen over de nati onale tentoonstelling en verloting, die door eeni ge heeren hier ter stede wordt georganiseerd de beroemde gothische zaal ter beschikking ge steld voor de tentoonstelling, en tegelijker tijd deelgenomen voor duizend loten, onder de bepa ling, dat die loten even goed zullen worden ver krijgbaar gesteld. Van den 22sten. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik zullen morgen of overmorgen uit deze residentie naar Gorinche'm vertrekken en van daar naar de plaatsen zich begeven wel ke door den waterramp zijn getroffen. TL „Heden is hier de tijding ontvangen, dat de koning in den loop dezer week onze stad zal bezoeken. „Er worden hier nog 600 noodlijdenden ver pleegd. Door den burgemeester zijn de ingeze tenen verzochtopgave te doen van het getal personendat zij ten gevolge van den ramp heb ben geherbergd.” Men meldt uit Arnhem d. d. 22 Januarij Door Z. M. is bepaalddat de miliciens der lig- ting van 1859, in werkelijke dienst bij het le, 2e, 3e en 4e reg. dragonders, dadelijk of an ders successievelijk (naar gelang van den toestand der corpsen en het belang van de dienst) in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. Men meldt uil Zalt-Bommel d. d. 22 Jan.: Het vloedwater heeft op den straatweg van hier naar ‘s Bosch bedragen 2 52 el.en staat thans heden daar 1.25 el. Van zeer verre komen thans menschen in den barren winter naar ons stadjeom den Bommelerwaard en de verpleeg den te bezoeken. Er komen nu ook meer zie ken van verschillenden aard. Van de graven in de St. Maartens of Groote kerkrijzen sommige zerken, en anderen scheuren. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 21Jai.: Gisteren avond had in de Nieuwe kerk alhier een ongewoon voorval plaats. Ds. Posthumus Meijes zou er nl. voor de gemeente optreden, en reeds was het gebouw propvol, toen z.w.ew. op den kansel verscheenwaarop alleen nog maar licht brandde terwijl de kerk zelf meer en meer met duisternis werd vervulden aan de gemeente verkondigde, dat de dienst geen' voortgang kon hebben, omdat het gas niet wilde branden. Hel water in den meter w'as bevroren. Ds. Meijes sprak vervolgens den anders bij het einde der godsdienstoefening gebruikelijken zegen uit en de gemeente waaronder er waren die éénen een ander, die zelfs twee uur ver was gekomen, ging uiteen. Men verneemt uit Brusseldat de Belgi sche regering voor 500 fr. heeft ingeschreven ten behoeve van de oprigting van Vondels ge- denkteeken. Deze bijdrage is afgescheivan die van koning Leopold in privé. Te Stettin heeft het Thierschutz-Verein in de steile straten paarden geplaatst, om zwaar beladene wagens te helpen trekken. De vereeni- ging laat ook voor de stadspoorten, waar de sneeuw zeer hoog ligt, voeder voor de vogels strooijen. Werkelijk hebben de vogels in den laatsten tijd gebrek geledenzoo zelfsdat te Goes, in Zeeland, een sperwer bij den burge meester door de ruiten is ingebroken en een ka narie heeft vermoord, doch ook onmiddellijk, en nog eêr hij zijne prooi op had, het met den dood heeft bekocht. Het zelfde lot trof een valk te Vlagtwedde, die de musschen nazeite tot in de hanebalken van eene schuur. Te Dantzig heeft, wat erger is, zich voor ee nige dagen het feit voorgedaandat een kind dat in de kerk den doop ontvangen had en ver volgens naar huis werd gedragen, op weg dood gevroren is. Het is dan ook vaak den Hemel geklaagd, zoo als men het er met die kleine, tee- deremeestal erg vertroetelde schepseltjes op waagt, om er eensklaps bij alle wéér en wind meè door de koude te gaan. Uit Coblentz wordt vernomen, dat aldaar dezer dagen in hel Brohler-woud niet miuder dan 12 wolven zijn bespeurd, van w elke er 4 zijn ge schoten^ Wilde zwijnen worden er in zoo groo te menigte gezien, dat op zekeren dag eene gan- sche kudde wilde zwijnen het dorp Nörders- hausen is doorgeloopen. Men meldtals eene karakteristieke bijzon derheid dat en de verdediging en de beschieting van Gaëta geschieden met geschut uit de Fran- sche arsenalen geleverd. De officieren onderofficieren en manschap- het inzien pen van bet garnizoen, te Leyden in bezetting' ruststellende gevolgtrekkingen bij eenen aanstaan- liggende hebben door het afstaan van een' dag tractement en verdere giften ten behoeve der noodlijdenden door den watervloed, bijeengebragt de som van f 400.05. Het corps onderofficieren der koninklijke militaire academie heeft een den koning ingediend waarin zij verzoekendat i den ijsgang zijn af te leiden. Men meldt uit Driel nog de volgende bij zonderheden: In den nacht van den 7den op den 8sten jl. was H. van der Kammekleêrma- .jker te Velddrief, druk bezig geweest zijne be- adres aan Z. M. i zittingen in hooger gelegen woningen le bergen, i waarna hij zich weder ten zijnent begaf, om van aan de onderofficieren van het legerdeelgereg- j de doorgestane vermoeidheid uit te rusten. Hij tigden in het onderofficiers pensioenfonds eene was naauwelijks twee uren op zijne legerstede uitnoodiging gedaan worde, om hunne toestem- 1 toen het water hem aldaar bereikte. In haast ming te verleenen dat uit dit fondshetwelk I springt hij ten bedde uit in het ijskoude water in eenen zeer bloeijenden toestand verkeert, eene dat hem reeds tot aan de lendenen bereikte som van p. m. f 25,000 worde uitgekeerdom I teneinde zich buiten de deur te redden maar te dienen tot ondersteuning der noodlijdenden ten bij het openen daarvan schiet het water met een gevolge van den jongsten watersnood. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d 21 JanuarijIn overeenstemming met het buiten gewone barre jaargetijde, was ook dezen keer de gewone jaarlijksche uitdeeling van kleedingslnk- ken, brandstoffen en mondbehoeften aanzienlijk, ter gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de koningin-moeder der Nederlandenaan de Sche- veningsche armen uitgereikt. Door de vijftig leerlingen der naaischool was als het ware met dubbelen ijver gewerkt, om den aanzienlijken voor raad kleedingstukken gereed te krijgen. Gods beste zegen moge de belooning zijn voor de hoo- ge weldoenster, die zoo onvermoeid hare moe derlijke zorgen den armen wijdt! Te Middelburg zag men onder de winter vermakelijkheden jl. donderdag daar uit Vlissin- gen binnenrijden eene door tien paarden getrok- ken wordende sloep der marine, waarin niet min- SNEEKER I B 16 I 16 I )lilinilHl)llll)IHIII)lllll||l;lib I 1 1 1 Cp.: i 1 bet I COÜRANW SM? iWOJsman to

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1