NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 1861. No. 9. WOENSDAG I 11 I r I I V •zv BINNEN- EN BUITENLAND. Rijken BUITENLAND. ALLERLEI. I Ie I dc en h slavenbevolking dier staten uit 3,878,000 zielen, en de bevolking der aanhoorighedeii uit 384,856 Zielen, te zamen 31,374,856 zielen, dus 8,183,782 zielen of 35 percent meer dan in 1850. Victor Emanuel in groote verlegenheid te bren gen. Maar Frans II bedriegt zich; aan Sardinië zal hij op deze wijze volstrekt geene bezwaren berokkenenhij zal onmiddellijkna zich te heb ben overgeleverd aan boord van een schip ge- bragt worden dat hem ver van Italië zal weg voeren. Gaëta wordt thans van de zeezijde door veer tien Sardinische schepen ingesioten doch niet alleen het geschut dier vloot kan aan de door 400 op de batterijen geplaatste stukken verde digde, graniet-muren der vesting veel kwaaddoen, maar de Sardiniërs hebben ook een groot aantal kanonneerbooten die aan de stad de grootste schade kunnen toebrengen. De uitslag van deze hervatting der vijandelijkheden is nog niet bekend. ROME24 Januarij Duizend Sardiniërs heb ben het klooster te Casamali, op pauselijk grond- gebeid aangevallen, de reactionaire bende van Chiavone verstrooid, en daarna, in den nacht van 22, het klooster in brand gestoken. De monni ken hadden vóór den aanval het klooster verla- ten. en eene doos kleeding- MOLA Dl GAËTA 23 Januarij. Het vuur en is zeer hevig. Het geschut der den troon van Napels wenscht te plaatsen en getrouw aan zijn programmaItalië aan de Itali anen ovcrlaat. PARIJS23 Januarij. Men verzekertdat, indien koning Frans II, tot het alleruiterste ge- de onmogelijkheid erkent Gaëta te ver gaat dat kleine goed, twee aan twee, onder toe- dedigenhij den raad van Rome en Weenen zal zigt naar de aangewezene plaats. Zij worden bij men verzekert, dat die wet de schatkist met on geveer twee honderd millioen lire zal stijven. In het Venetiaanschc wordt de toestand al erger; de schatkist is zoo ledig, dat de regering zich genoodzaakt zal zien, zelfs het leger met as signaten te betalen welk uiterste middel zeer groot misnoegen zal veroorzaken wegens de waardevermindering van het papier. Blijkens de in I860 in de Vercenigde Sta ten gehoudene volkstelling bestaat de vrije bevol king der 33 stalen uit 27,112,000 zielen, de - I ken-1 i hblik I het I i om plies SNEER, 29 Januarij. Naar aanleiding eener aanschrijving van den minister van oorlog van den 18 Januarij 1861, zullen behalve het vereischte gewone kadertot aanvulling van het leger in de ovcrzeesche gewesten in den loop van ditjaar, ook nog kunnen worden begrepen: van het wa pen der infanterie eenige voor bevordering aan- bevelcnswaardige onderofficieren en korporaals; voorts wvan het wapen der artillerie tien onder officieren en twintig korporaals, benevens 150 artilleristen van beide klassenallen Nederlanders. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d 22 Jan De hier bestaande commissie, die zich met de inzameling en verzending der giften voor de Sy rische Christenen belast en volgens de laatste op gave eene som van ƒ2600.35 ontvangen heeft heeft bekend gemaakt, dat de stoomboot Anna Pautowna, waarmede de laatste bezending van goederen is verzondenschipbreuk heeft geleden en de kapitein en zes man verdronken zijn. Ver moedelijk, doch nog niet met zekerheid te be palen zijn daarbij ook de naar Syrië bestemde kisten verloren gegaandie evenwel voor een goed deel verzekerd waren; zoodat hierdoor wel een zeer te betreuren uitstel van aankomst, doch geen onherstelbaar verlies is veroorzaakt. Daar er echter nog gcruimen tijd kan verloo- pen eer een zeker berigt dienaangaande ontvan gen wordt zoo is het hoogst noodig, om spoe dig eene andere bezending gereed te maken en den ongclukkigen in Syrië te zenden. Daartoe roept de commissie op nieuw de algemcene lief dadigheid in. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 23 Jan.: Dat het geëerbiedigd hoofd van den Staatbij al de bewijzen van deelneming in het lot der slagloffers van den watersnood, daarin niet ach terblijft, maar veeleer vóórgaat, is wel reeds uit het een en ander, dat daarvan in sommige be- rigten voorkomt, eenigzins bekend, maar ook niet meer dan eenigzins. Althans indien mijne informatiën juist zijn en ik heb alle reden ze daarvoor te houden dan zou Z. M. aan Hd. hufeommissieter dispositie voor bovengemeld einde, de aanzienlijke som van vijf- en veertig duizend gulden gesteld hebben.” (Dit berigt bevestigt zich.) Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 24 Januarij: Heden morgen ten 5 uur heeft Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. II. prins Hen drik deze stad verlaten om zich naar Gelder land te begeven. Z. M. is het eerst naar Go rinchem en omstreken vertrokken; van daar zal Hd. zich naar Herwijnen begevenen het kasteel van den baron van Pallandt van Neerijen betrek ken. Ook de commissaris des konings in deze provincie, ridder van der Heim van Duivendijke, is heden morgen van hier naar Gorinchem ver trokken. De te Amsterdam gevestigde algemcene vercenigde commissie voor den watersnood ver zond het volgende op 17 Januarij naar Bommel eenige balen rijst een kranjang tabak2 vaten ingelegde boonen, 250 dozijn kousen, tarwenbrood, scheeps beschuit, roggebrood, 40 pond spek, wollen dekens, 2 balen kleedingstukken, 10 kleinere dito, 2 balen erwten, 1700 ii 1800 hemden, 8 kisten brood 9 kisten gekookte spijs; op 17 Jan., naar 's Hertogenbosch 39 kisten, 12 baaljes 2 manden, stukken alles van de damesvereeniging te Am sterdam aan de commissie toegezonden op 19 Jan. naar Heusden: 1 zak gort 1 mud graauwe erwten1 mud groene dito1 zak meel, 5 mud gort, 96 pond spek, 1 baal kleedingstukken op 19 Jan.naar Gorinchem 5 mud gort 3 balen rijst, 1 baal kleedingstukken, en bepaald bestemd voor Herwijnen: 1 baal kleedingstukken, 1 baal rijst, 1 mud gort, 1 mud erwten; op 21 Jan., naar Gorinchem: 30 roodc baaije kinderluren op 22 Jan.zoo naar Gorinchem als naar Zalt- Bommcl; een aantal leerboeken en geschriften van zijn er door de goede zorgen en nuttige werking der bestaande commissiën zeer goed. Uit ’s Ilertogenbosch keerden reeds velen terug naar de plaats waar 1 of stond. Zij die hunne schamele woningen ingestort vonden of op het punt om in te stor ten keerden bedrukt naar de stad terug. De kinderen zegt een berigt uit den Bosch gaan hier naar drie scholen. Een tamboer dor schutterij geeft het sein tot den aftogt en dan de inrigting De Vriend van Armen en Rijken, en Roomsche Katholieke kerkboeken en gods dienstige lectuuren even zoo eene hoeveelheid sajet en wol met naalden en breipennenten einde de verpleegden bezig te houden; op 22 Jan. naar Bommel5 kuipen warme spijssteeds bijzonder welkomen die in den regel in den besten staat* overkomt. Het concertgegeven door de officieren van het regement grenadiers en jagers ten voor- deele van de slagtoflers van den watersnood heeftna aftrek van de onvermijdelijke onkosten de buitengewone hoogesom van 2282.85/2, en de tooneelvoorstelling door de directie van den ko ninklijken Hollandschen schouwburg te 's Graven hage, met hetzelfde doel gegeven, heeft, na aftrek van al de onkostende som van 408.32 op gebragt. Naar men verneemtzullen zij, die bij den verkoop der meubelen van wijlen prins Caradja LONDEN, 23 Januarij. Men denkt heden ken is" een vloer aangebragt, waarin afscheidin- vrij algemeen op grond van Amcrikaansche han gen zijn gemaakt en voor ieder eene slaapplaats j 1 hoeft te vreczen. De I’arijsche correspondent van den Mor- .vv.uv» .wua n^n9 P°st meldt uit de beste bron in weten hunne woning staat dat Napoleon III geen’ zijner bloedverwanten op bragt volgen en zich als gevangene aan de Sardiniërs uitstek goed gevoed (erwtensoep mei varkenspoot- overgeven om daardoor de regering van koning jes, ham, spek, rijstenbrij enz); ze beginnen v 1 - - 1 »- er uit te zien als de wolven, en zijn tierig en dartel, dat 'teen lust is om te zien.’ In de vorige maand heeft eene vrouw te Zwolle haar elfjarig stiefdochtertje zoodanig ge slagen en op de borst getraptdat het kind ten gevolge daarvan sedert dien tijd ziek en bedle gerig is en bloed heeft opgegeven, zoodat men zelfs voor den dood van het meisje vreest. De justitie heeft zich reeds met de zaak bemoeid. (Volgens later berigt, is het kind reeds over leden.) In Overijssel zijn in 1860 door de correc tionele kamer van de arr. regtb. gewezen 980 vonnissen en stonden voor haar in het geheel te regt 1110 personen. De feiten wegens laster, rebelliemishandelingverwonding vernieling van afsluiting en hoon kunnen gerekend worden te zijn begaan voor twee derde en die wegens dief stal voor de helft in dronkenschap. Een regeringstelegram uit Batavia d. d. 14 December 1860 luidtVertrek van den gou- verneur-generaal naar de Molukken. Bevredigen de tijdingen van Banjermassing." De Engelsche regering heeftmet het oog op eene eventuele uitbarsting der vijandelijkheden tusschen Duitschland en Denemarken, op het ei land Helgoland de noodige voorbereidende maat regelen verordend om daar troepen te kunnen inlcgeren en oorlogschepen te doen post vatten. Eerlang zal te Napels de Sardinische wet op de bezittingen der geestelijkheid en de goe deren in de doode hand worden afgekondigd WASHINGTON, 15 Januarij. De staten Mis- sisippi; Alabama en Florida hebben de Unie ver laten. Eene vergadering is belegd, om ook den staat Virginia tot opzegging van het deelgenoot schap te doen besluiten. De schepen Brooklyn, Harriet Lane en Star of the Hes'/ zullen trachten te Charleston binnen te loopen. De separatisten hebben zich van verscheidene forten in Louisiana meester gemaakt. NAPELS, 23 Januarij. Naar de Abruzzen en Kalabrie zijn troepen afgezonden, die door de be volking met gejuich werden begroet. Overal is verkoop der meubelen van wijlen prins Ca'radja 1 de reaclie, bedwongen. Het vuur der vesting Gaëta het Japansch servies hebben aangekocht, dit laten ’s. yerz"l’kt. Het officiële blad bevat de afkon- verloten ten behoeve der noodlijdenden. Z. M. de waar^)1J de stad en haven van Gaëta in koning heeft daarvoor reeds 100 loten genomen. s^aa^ van blokkade zijn verklaard. In de gemeente Rossum zijn in de nieuw ge-T bouwde en nog niet voor de dienst gebruikte 1 houdt aan Hervormde kerk de van woning verstokene behoef-vesting daarentegen werkt zwak. tige ingezetenen gehuisvest. Boven over de ban- LONDEN23 Januarij. I. delsbrieven, dat de geschillen in de Unie geschikt door planken is afgescholen. Ligging en voeding zllllcn worden cn men geen’ burgeroorlog be- SNEEKER 1 ■J I. woisinan te I i Pp.: «net i j a ■m i I Ter kanselarij van Z. M. gezantschap te Parijs was voor de noodlijdenden door den watersnood binnen drie dagen tijds ingeschreven voor ƒ10,000 fr. en bij het generale consulaat voor 6000 fr.later zijn bij ons ministerie nog 4 wissels ontvangen, nl. 1 uit Parijs a ƒ1670.56, 1 uit Brussel a ƒ400 1 uit Anlwerpen a ƒ1800, en nog 1 uit Parijs a ƒ720.93. II. M. onze koningin heeft voor eene verloting ten behoeve dier noodlijdenden twee prach tige vazen en een fraai bewerkt canapé-kusscn geschon ken, en bovendien 48 roode mans kledingstuk ken voor dezelfde noodlijdenuea afgestaan. Bij de te *8 Ilage gevestigde commissie was tot 23 Januarij ontvan gen ƒ20,805.05 en had eene collecte opgebragt 11,263.65, zamen ƒ32,068.70, behalve veel meer andere giften. Te Botterdam heeft een militair concert, tot hetzelfde einde van wege heeren officieren door het muzijkeorps der dd. schutterij gegeven, ƒ2292.83 opgebragt. De door mevr. Rosa de Vries te Amsterdam gegevene voorstelling heeft zuiver opgebragt 1373.661/a de helft ten voordee- le voor de noodlijdenden door den watersnood en de an dere helft voor de armen der hoofdstad. liet door hee ren studenten te Groningen gegeven declamatorium heeft JJ- 1_ I tz. vvnn-.n,. - o t COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1