N1EÜWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEt 1,1 I ir gaM 1861. No. 10. ZATURDAG d 16de Jaargang BINNEN- EN BUITENLAND. ken. i r KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK t Wc en n1 Jn j i ep.: - met J. W., te Kampen, beschuldigd van vijf verschil- lende diefstallen met verzwarende omstandighe- 1 den waaronder een diefstal van 26 stuks bleek goed van het erf van den bleeker P. J. van der Kamp te IJsselmuiden in den avond van den 26 Januarij jl. Deze vrouw is reeds tweemaal wegens diefstal veroordeeld geweest, eenmaal tot gevangenisstraf van zes en eenmaal van dertien maanden. Zij maakt zich ook meermalen aan misbruik van sterken drank schuldig. Een wethouder te Middelburg is wegens over de dijken heen gestorte De oorzaak van den brand is ons de schade gering. 'ken-1 i pblik lietl I CMM. plies digd isen diep getroffen door de tijdingen van verzekering alhier overgebragt M. V.vrouw van den jongsten watersnood, een som van duizend thaler Pruissisch courant (ƒ1766.78) ter beschik king van den minister stelt, om deze gift der broederlijke liefde aan de meest behoeftigen in de overstroomde streken uit te deelen. Gisteren avond omstreeks 7 uur hoorde men alhier hot gerucht van brand, en weldra vernam men dat dezelve plaats had op het Hoog- end in het Lemster Veerhuis. Gelukkig was de zelve echter zeer spoedig gebluscht. zoodat de aangevoerde brandspuiten geene dienst behoefden regeling van het kiesregt enz. van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belasting zijn aangeslagendaarvan vóór den 15 February ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 2 February 1861. lie Burgemeester voorn oemd WOUDA. ie I aandrang van het water). Uit Zalt-Bommel wordt gemeld d. d. 29 Jan.: Z. M. de koniug en gevolg is gisterenmor gen per schietschuit onder het luide geroep van „leve de koniug en prins Hendrik!” naar fiedel en vervolgens naar 's Hertogenbosch vertrokken. Nooit zal den ingezetenen van Zalt-Bommel dit vorstelijk bezoek uit het geheugen gewischt wor den. Bij velen vloeiden de traneft over de wan gen, terwijl de vorst zijne onderdanen en onge- lukkigcn, alhier verpleegden, zoo hartelijk aan sprak. Een telg uit het vorstelijk huis ging te voet langs onze straten, zonder wachten of pos ten, als een vader onder zijne kinderen. Eere den vorst, die in persoon alles zoo naauwkeurig gadeslaat. Bij het vertrek wendde zich ook een grijsaard met name Verwersvan Brunchem en aldaar verpleegd wordende tot Z. M.; hij zeide nog nooit iemand van het vorstelijk huis gezien te hebben, en nu deed het hem goed, Z. M. Willem III vóór zijn’ dood persoonlijk te mogen aanschouwen. De koniug was diep getroffen over de eenvoudige toespraak van den naïven landman. Z. M. de koning wordt, naar men uit's Gra- venhage meldt, dingsdag aanstaande in de resi dentie terug verwacht. Z. K. II. de prins van Oranje zou zich den 31 Jan. uit de residentie naar Gelderland begeven. Wij achten het niet ongepast hier korte lijk te vermeldendat de offersdie men bij vroegere dijkbreuken op het altaar der menschen- liefde bragt, zeer aanzienlijk waren en ten be- hun gedrag, van zijne pa llet oog was ver loren en de man den volgenden dag een lijk. De daders zijn echter herkend en in verzekerdft bewaring hebragt. Uit Rome wordt thans ten stelligste gemeld, dat de generaal De Goyon niet veroorlooft dat de wacht aan het Vaticaan wordt betrokken door de nieuw georganiseerde pontificale soldaten. Hij heeft verklaard, dat de bewaking (la garde) van den paus onder den waarborg is gesteld van de Fransche krijgsmagt. Volgens officiële bescheiden bedraagt de bevolking van Rome 188,817 inwonerswaar onder 4446 Israëliten en 213 Protestanten. In 10 jaren is de bevolking met 12,247, en sedert het begin dezer eeuw met 55,113 zielen toege nomen. De mannelijke bevolking bedraagt 98,541 en de vrouwelijke 89,976 hoofden. Hieronder zijn 34 bisschoppen 1417 wereldlijke geestelij ken 2390 monnikken en 886 seminaristen. De Fransche Moniteur berigtdat, op voor stel der groothertogin-weduwe van Mecklenburg- In het jaar 1809 toch bedroeg het totaal der inzamelingen de belangrijke som van ƒ985,000 en in 1825 ƒ2,200,000. In laatst gemeld jaar schonk Willem I alleen eene ton goudswelke koninklijke gift mede inkwam van Z. M. zwager, den keizer van Rusland. De koninklijke prinsen gaven toenmaals ƒ38,000 en de stad Amsterdam alleen builen de kleederen en mondbehoeften ƒ125.000. Uit Zwolle wordt gemeld d d. 29 Janua ry Voor poenige dagen is naar het huis van te verrigten. onbekend en noodigt ter voldoening aan art. 7 der wet tot 7.^ Amsterdam wordt gemeld d. d. 27 Ja nuary Een droevig voorval heeft tusschen Har- denbergh en Gramsbergen plaats gehad. De vrouw van J. v. d. V. bragt heden haar kind ten doop. Op weg bemerkte zijdat het kind be- wegenloos in hare armed lag. Bij onderzoek bleek, dat het reeds was overleden. Zij keerde met een lijkje huiswaarts. In den morgen van 28 January vond men te Rotterdam den waker N. Koopmans in zijn huisje aan de Willemkade bijna levenloos. De ongelukkigede wacht hebbende bij eenige goe deren, had de onvoorzigtigheid gehad, eene test met vuur mede te nemen en de deuren van het wachthuisje te sluiten. Door stiklucht bedwelmd is hij met de vetten in het vuur geraakt en in deerniswaardigen toestand gevonden. Hij is spoe dig bezweken. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 30 Jan. namid. 1 uur. Het water is wassendealom wordt gekistde passage over den Westervoortschen- dijk is door hel ijs gestremdde spoortrein naar Duitschland is teruggekeerd; de weg van Elten loopt over en de communicatie wordt verhinderd. 2 uur. De spoorweg Babberich-Elten is over 100 ellen doorgebroken (vermoedelijk door den I het uitkrabben in acten van den burgerlijken stand veroordeeld tot eene boete van drie gul den. Uit Enschedé wordt gemeld d. d. 21 Jan.: Als een bewijs dat het tegenwoordige geslacht nog kracht aan ruwheid paart, kan het volgen de dienen: Een meisje van 18 jaren, van eene rondreizende scharenslijpers-familie kwam in den avond van den 17 dezer maand bij een landbou wer in de buurschap Usselo en vroeg verlof om aldaar den nacht door te brengen. Des morgens ontdekte de gastheer, dat het meisje bevallen was van eene welgeschapene dochter. Dit was des morgeus te 7 ure in het hooi voorgevallen. Des voormiddags van dien zelfden dag wikkelde de moeder hare zuigeling, oud 3 uren, in eenige lompen, pakte haar in een’ zak en droeg haar op den rug naar Buiirsc, ongeveer 1 '/2 uur van de plaats haver bevalling, om hare familie te bezoe- Den volgenden dag keerden zij beide in welstand naar Usselo terug. Als een bewijs, dat de sluikhandel op de Hannoversche grenzen nog brutaal wordt gedre ven deelt men mede, dat twee commiezen, ge stationeerd te Oude Schansin den nacht van 22 op 23 Jan. jl. in gevecht zijn geweest met een dertigtal smokkelaars. Hun getal was te groot, dau dat de beide commiezen tegen hen iets konden uitvoeren of iets der smokkelgoede ren magtig worden. Na een’ hardnekkigen strijd aan wederzijden, moesten eindelijk de commiezen tot behoud van hun leven het hazenpad kiezen alhoewel zij zich zoo lang mogelijk hadden staan de gehouden. Eenige nachten te voren was door dezelfde ambtenaren eene vracht voorloop aangehouden wegende 174 pet. Een soldaat, voor ruim drie maanden van het depót van discipline te Papenbril ontvlugl is thans vastgevroren in het ijs gevonden; men heeft het lijk moeten uithakken. Een telegrafisch berigt uit Keulen van 29 January zegt, dat het water in den Rijn in de laatste 24 uren bijna 1 Ned. el gewassen is. Die hooge stand heeft reeds op verschillende punten het water met eene merkelijke hoogte over de dijken doen loopen. In Merseburg waren eenige arbeiders in eene fabrijk bezig met het reinigen van een' der stoomketels, toen de kraan van de verbindingspijp der stoomketels geopend werd en de stoom den ketel binnendrong waarin zij zich bevonden. Een ijsselijke gil werd gehoord en oogenblikkelijk wa ren drie personen eenen vreesselijken dood ge storven. Te Berlijn heeft den 24 Jan. jl. een treu rig voorval plaats gehad. Een aanzienlijk bur ger kwam met zijne beide dochters uit een ge zelschap waar zij den avond genoegelijk hadden doorgebragt. De meisjes gingen eenige schreden voor hem uit. Plotseling werden zij door twee, „j, u..v.er~..-j, j - -T- jongelieden op eene zeer onbetamelijke wijze aan dos gevorderd, op de eerste aanvrage van be- 1 achterlijk was, om hulp te vcrleenenwaar zulks gesproken. De vader snelde toe, en verweet den voegde autoriteiten alle hulp en bijstand zullen noodig was. verleenen welke in hun bereik is, en eigener gezag alles beschikbaar stellen wat de behoefte zou kunnen vorderen en zij bij magte zijn te verleenen zoo als brood uit de militaire bakke rijen gebruikte nachtlegerstukken enz. enz. De minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz. heeft van het presbyterium der Nederlandsch-Gereformeerde gemeente te Elber feld het berigt ontvangen, dat die gemeente, er kentelijk voor de geestelijke voorregten, welke zij in haar kerkelijk leven aan Nederland verschul- SNEEK, t February. De miliciens der lig- ting van 1860, thans met onbepaald verlof in hunne haardsteden, welke dit jaar onder de wa penen moeten komen ten einde gekleed en in den wapenhandel te worden geoefend zullen niet, zoo als vroeger heeft plaats gehad, in de maand April maar eerst op het laatst der maand Mei dezes jaars in werkelijke dienst worden op geroepen en dus na de groote garnizoensverwis- seling welke in het begin van Mei bij het le ger plaats heeft. Daar er in den loop van dit jaar een zeer groot incompleet aan infanterie-onderofficieren bij het leger in Indie ontstaan zal, heeft de minis ter van oorlog bepaalddat in de maand Mei as. te ’sllage een examen of onderzoek zal worden gehouden voor onderofficieren der infanterieom te beoordeelen of ze al dadelijk tot eene benoe ming als 2e luitenant bij de infanterie in de over- zeesche dienst in aanmerking kunnen komen. De hier bedoelde onderofficieren moeten minstens vier jaren en daarvan twee als onderofficier ge diend hebben. Zij, die voor den volgenden cursus kinderen of pupillen te Breda wenschen geplaatst te zien moeten daarvan vóór 1 Mei kennis geven aan het ministerie van oorlog; de ouderdom is van 15 tot 18 jaar. Er is plaats: hier te lande 35 voor de inf., 2 kav., 15 art. en 3 genie; voor de Oost, voor de inf., onbepaald, 2 kav., 8 art. en 3 genievoor de West 2 voor de inf. en 2 art. Te Breda heeft op de schermles aan de Koninklijke Militaire Akademie aldaar het volgen de ongeval plaats gegrepen. Twee der jongelie den oefenden zich in het trekken op de floret. Een hunner verloor den dopdie gewoonlijk op de punt van dat wapen is aangebragt. Bij den daarop gevolgden stootdrong de floret door het masker en diep in het oog der tegenpartijden kadet B. Men vreest voor des jongelings leven, te meer, daar men veronderstelt, dat ook de hersenen zijn geraakt. Z. Exc. de minister van oorlog heeft de militaire autoriteiten aangeschreven met het oog op de misschien driegende waterrampen dat zij, wijze kunnen strekken dat Nederland nimmer I jongelingen het onbehoorlijke van waarop één hunner hem de punt rapluie diep in het oog stiet. Li. SNEEKER 1 i I 4 vy uiaiuau i 1 I r 4 16 4 4 i i 11 'J COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1