-«'J y] ".L NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J I 1861. No. 15. WOENSDAG den 20 February. 1 i-j 1 16de Jaargang. I I t 1 p BINNEN- EN BUITENLAND. - Igul Hen-I n’ (nbÜk 1 - i liet nM ’blies I n [ep- .met h - - n 'l SNEEK, 19 Februarij. lieden wordt alhier, overeenkomstig den wensch des konings, Z. Ms. verjaardag op eene stille en naar tijdsomstandig heden zeker niet ongepaste wijze gevierdenkel door het uitsteken van vlaggen en het houden eencr collecte voor de noodlijdenden door den watersnood. Bij den predikant van IJsbrechtum c. a. is, door onderscheidenenten behoeve der ongeluk- kigen door den watervloed, aan huis bezorgd en door dezen naar de omstreken van Zaltbommel overgemaakt de som van ƒ200. Z. M. heeft een pensioen verleend aan den heer mr. N. Fockcma, president der arrondisse- ments-regtbank te Leeuwardenten bedrage van ƒ1365. Het gewoon contingent der gniliciensdie bij het leger worden ingedeeldis door Z. M. dit jaar bepaald op 9624 manschappen. De Staats-Courant bevat eene oproeping door den minister van binncnlandschc zaken, aan hen die zouden wenschen in aanmerking te ko men als leerlingen voor de telegraafdienst; hoog stens 20 personen kunnen worden aangenomen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 Februarij: Naar men verneemt, is de goedkeu ring van de bevoegde autoriteit reeds verleend tot hel uitbreiden der groote loterij van welda digheid van 25,000 op 50,000 loten. Bij voort during worden de meest aanzienlijke prijzen voor die loterij ontvangen. Heden morgen is alhier overleden de heer mr. Willem Garel Bernard Wintgens ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Jl. zondag vervoegde zich bij een photogra phist te 's Gravenhage een landbouwer uit het Westland om zijn portret te laten maken. De photographist zeide dat zijn atelier des zondags niet geopend was en verzocht hem op een' ande ren dag te komen. De landbouwer liet zich BE KEN DM A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat het contingent voor de Nationale Militiedit jaar door deze gemeente te leverenbedraagt vijfentwintig man. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 16 Februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voor- loopig is vastgesteld het kohier van de belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wor dende Honden, over den jare 1861, en dal het, te beginnen met heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een' ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 9 Februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA De Secretaris 1IAGA. hij wel begreep, dat hij bij dit werk ook gevaar liep het leven er bij in te schieten wilde hij ten minste zijn portret als eene gedachtenis aan zijne betrekkingen en vrienden laten. De kun stenaar gaf eindelijk toezeker omdat hij de re denen van den boer gewigtig genoeg vond. Of deze laatste nu ook zijn plan zal volvoeren, zal de tijd moeten leeren. Uit Loevestein wordt door een’ ooggetuige gemelddat het een grootsch schouwspel is ge weest, het stoomschip Brouwershaven gedurende 2 '/2 uur aan den arbeid te zienom de ijsver- stopping aldaardie zich zeer dreigend liet aan zien, te vernietigen. Men stond verbaasd te zien, hoe moedig het personeel de boot aanzette en te gen de ijsbergen deed aanstoomentelkens vloog zij er tot de raderkasten open woelde en werk te zich dan weer los, om een nieuwen aanval te doen. Verbazende stukken ijs werden telkens los gemaakt, van welke sommige 3 of 4 Ned. ellen dikte haddenzoo doende maakte dit stoomschip eene opening van eenige honderden ellen, waar door meerdere afstrooming op de Waal kwam. Een ieder is verheugd over den goeden afloop en men roemt zeer de pogingen die door de Brouwershaven zijn aangewendwaardoor onge twijfeld de rivieren spoediger van ijs zijn gezui verd en welligt groote rampen voorkomen. Uit Zalt Bommel wofdt gemeld d. d. 13 Februarij: De straatweg op Hedel is zoo goed als droog, zoodat de diligence spoedig, als ook de nachtposten wederom op de gewone uren zul len kunnen vertrekken. Reeds hebben enkele vhigtelingen ds stad verlaten en hunne woningen betrokken. Bevreemdend is hetdat de pont nog niet is gelegdhetgeen voor menschen en voertuigen een groot ongerief is. Wij hopen in het belang van velen, dat hieraan spoedig voldaan moge worden. De Nieuwaalsche dijkbreuk valt, wat de diepte aanbelangt, nog al mede, en men hoopt ze weldra gereed te hebbende tweede is belangrijken Eenige vaderlandlievende vrouwen te De venter hebben het plan opgevat en kenbaar ge maakt, om onzen geëerbiedigden koning, uit er kentelijkheid voor zooveel liefde en trouw, in den hangen nood den volke dezer dagen betoond, één algemeen en duurzaam blijk van dankbaarheid aan te biedentot welker medewerking zij de vrou wen van Neêrlands volk oproepen. En opdat hier geen standgeen leeftijdgeene gezindte zou worden uitgesloten, maar het geheele volk in KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoof- delijken Omsiag dezer gemeente voor den jare 1861, en dat het, te beginnen met heden, ge durende 14 dagen, ter Secretarie dezer gemeen te voor een' ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 9 Februarij 1861. Burgemeester en WAhoudert voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. bank te ’s Bosch verleend regtsingang, met bevel van gevangenneming tegen W. Cordeweencr koopman in manufacturen te 's Boschter zake van valschheid door het, ten name van den heer directeur van het kabinet des konings, doen litho graferen van brieven, waarbij werd berigt, dat het Zijne Majesteit den koning had behaagd zeke re personen wier namen later met de pen zijn ingevuldte benoemen tot ridders of kommandeurs* der orde van den Nederlandschen Leeuw en Eiken kroon, en welke brieven door gezegden Corde- weener aan L. D. Simons te 's Gravenhage zijn opgezonden, ten einde die van daar per post aan de verschillende daarbij aangeduide personen te verzenden, en die dan ook op 4 Febr. te 'sllage op de post gedaan en op 6 Febr. aan hunne adres sen te 's Hcrtogenbosch bezorgd zijn. In den nacht van den 1 Iden op 12den dezer is dat bevel door de policie ten uitvoer gelegd en nog in dienzelf den nacht is de steendrukker Demeline, als me- depligtige aan boven omschrevene valschheid, op regterlijk bevel in verzekerde bewaring gesteld. Te Breda heeft dezer dagen voor de arron- distements-regtbank teregt gestaan een rijksamb- tenaar, gestationeerd te Galderen gemeente Gin- neken en Bavelbeklaagd van in den avond van den 3den December jl. een pistoolschot op twee boerenjongens van den gegoeden standdie zich van de zangschool komende, huiswaarts begaven, te hebben gelost, waardoor de eerste vrij ernstig in het aangezigt en de tweede in mindere mate werd getroffen. De commies, die hier al te spoe dig van zijn vuurwapen gebruik maakte, verkeer de in den waan dat zij smokkelaars waren. Het openbaar ministerie eischte een cellulaire gevan genisstraf, maar de regtbank veroordeelde den beklaagde tot zes dagen gevangenisstraf en acht gulden boete. Uit Ensereul, in Henegouwen, wordt hot volgende voorval gemeld: Eene zeventigjarige vrouw begaf zich 's avonds over den Rijsselschen weg naar Ensereul toen een harer kennissen haar inhaalde en vroeg, hoe het kwam, dat zij zich nog zoo Iaat op weg bevond. „Ik kornuit Rijsselantwoordde zij, „waar twee mijner dochters in eene betrekking zijn geplaatsten hoewel het slecht wéér is, beklaag ik mij toch niet over mijne reis, want ik breng tweehonderd francs mede die mijne dochters mij gegeven hebben.” Hiermede eindigde het gesprek en zij gingen een kwartier naast elkander voort. Toen zij eene kromming van den weg genaderd waren, wilde de man, in plaats van regtuit te gaan, zij ne togtgenoote overhalen eenen dwarsweg in te slaan waardoor zij naar zijn beweren spoe diger te huis zouden zijn. Ten einde in het don vrouw ze- „Geef 1de J ren 1 en A <li i I ar I hierdoor niet afschrikken en drong er op aan, dat de kunstenaar aan zijn verlangen zou voldoen •het kwam er niet op aan zeide hij, hoeveel geld het moest kosten. Hij was voornemens den volgenden dag op reis te gaanom Garibal di wien het wel scheen dat niemand aandurf de en die toch zooveel onheil in de wereld bragt en vooral den II. Vader zooveel verdriet berokkende om het leven te brengen en daar de omstreken van sommige dorpen vindt. De ontstelde vrouw werpt zich op de knieën voor den booswicht en na aanhoudend smeeken geeft zij hem hare 200 fr. over terwijl zij hem bidt, haar als gunst het leven te laten en hem be looft de zaak niet bij het geregt te zullen aan geven. Maar hijaan de opreglhcid harer woor den geen geloof slaande bukte zich om de planken die den put bedekten, weg te schuiven. Op dat oogenblik kreeg de oude vrouw die we gens hare hooge jaren geen heil in de vlugt zag om een' vreesselijken dood te ontkomen als het ware eene plotselinge ingeving zij vloog op den ellendeling aan en stortte hemzelven in den put neder. Vervolgens ging zij hare aanklagt doen bij het geregtdat zich dadelijk naar de plaats begaf en het lijk uit den put liet halen. De 200 fr. werden bij den doode gevonden. Dezer dagen heeft aan de Engelsche kusten een hevige storm gewoed. Deze begon den 9den zeer vroeg in den morgen en duurde den gehee- len dag. Volgens berigt uit Hartlepool was de branding daar ontzettend en werden daar 38 sche pen op strand geworpen, waarvan 18 totaal wrak zijn. ker niet alleen verder te gaan gaf de oude aan zijn verlangen gehoor maar toen zij op ker punt gekomen warensprak de man mij nu uwe 200 fr.of ik werp u in dien put 1” en terwijl hij dit zeide, wees hij haar eenen met dit voorregt zou kunnen en mogen deelen stelt planken overdekten put, zoo als men er meer in men de daartoe te leveren bijdrage op niet hoo- i Amrt.„i,An »an n.. ger dan tien en niet lager dan één cent. Die vrouwen in Nederland welke ter bereiking van dat schoone doel zich met haar tot een comité wenschen te vereenigenworden uitgenoodigd, zich deswege met franco brieven, onder letter W, aan te melden, bij den uitgever der Deven ter Courant. Eene vrouw, die onlangs, bij gelegenheid van het avondmaal in de Buurkerk te Utrechthet tot nog toe ongehoorde feit van diefstal van de offerschalen pleegde, is bij vonnis der regtbank aldaar veroordeeld lot een halfjaar correctionele gevangenisstrafin eenzame opsluiting te onder gaan. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 13 Fe bruarij De kerkeraad der Nederduitsche Her vormde gemeente alhier heeft zich bij gemotiveerd adres gewend tot de tweede kamer der staten- generaal, met verzoek, dat de leeftijd van alge- heele vrijstelling van belasting voor de dienst meisjes tot achttien en van de laagste klasse van belasting tot den door de wet verklaarden meer derjarigen leeftijd worde uitgebreid. Den Uden dezer maand is door de regt- I n 1 r r i SNEEKER i C0UBAM1Ö

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1