NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. ir w 1861. No. 26. ZATURDAG den 30 Maart. l tl ~^®f(Jde Jaargang Si BINNEN» EN BUITENLAND. t 5. de I ran I lar I li— 'au ien- blik het AG I N ger nok waren. De koning van V schetste en, zooveel mogelijk, met aanwezige be wijzen en voorbeelden staafde. Deze rede heeft op het aanzienlijk publiek eenen blijkbaar goeden en ontwijfelbaar blijvenden indruk gemaakt, voor al ook door het hoogsternstige slotwaarin zijn hooggel. terugkwam op bet bij den aanvang zij ner rede door hem gezegde, dat de werken der schepping niet oneigenaardig genoemd worden: het boek der natuuren nuvragendevan waar dat alles? van een zoogenaamd instinct der dieren? met hoogen ernst en diepen nadruk ant woordde In dat heerlijke bock der natuur staat, in weerwil van de gevoelens en de bewe ring der materialisten, met gloeijende letteren geschreven: „Het is de Heere God!” De bijdrage door den heer G. Gooi, inzonder heid gcrigt tot de aanwezige dames, betrof de ijsvorming, welke almede met proeven gestaafd werd en zeker aan velen genoegen verschafte. Bij den minister van binnenlandsche zaken isten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood nog o. a. ontvangen: Uit Rome ƒ50, uit Konstantinopcl ƒ58, uit Wassingthon ƒ100, uit Stuttgart ƒ1400, uit Brussel 4140 en 6250 fr. uit Zurich ƒ1100, uit Antwerpen ƒ512. Blijkens een' brief uit Curasao, is ook daar ee- ne collecte ten behoeve der slagtoffers van den watersnood gehouden, welke eene som van 3700 3800 heeft opgebragt. Volgens van den commissaris des konings in Zuid-Holland bij het ministerie van binnenland sche zaken ontvangen berigtis de gezondheids toestand der uit de overstroomde streken te Go- rinchcm verpleegden steeds gunstig. Van het be gin der verpleging af zijn ook daar door de zor gen der watersnood-commissie de meest doeltref fende maatregelen genomen om door ding te bevorderen. I zich onder die verpleegden slechts 2 ziektegeval len voorgedaan, van welke één herstellend was. Volgens een particulier berigt uit Gorinchem is den 20 dezer van daar vertrokken het laatste gedeelte van de verzorgd wordende noodlijdenden, zoodat zij nu allenbehalve één persoon die door ziekte verhinderd is, naar de plaats hunner wo ning teruggekeerd zijn. Voor diegenen welke nog geene woningen hebben, zijn loodsen ge bouwd. De ged. stalen van Gelderland hebben twee leden uit hun midden gecommitteerd om zich in de verschillende door den watersnood geteisterde gemeenten te begeven, ten einde door het noodige in te stellen onderzoek.de opgaven der schade te verifiëren en onderling te vergelijken. Dit ge schiedt met het oog op eene billijke verdeeling van het aandeel in de algemeene collecte, het welk van wege het ministerie van binnen! zaken e die het geluk had spoedig de daders op het spoor te komen en voor zich te laten verschijnen bij welk verhoor de gemelde opligters weldra tot be kentenis zijn gekomen. Men meldt uit Smilde d. d. 28 Maart: Voor eenige dagen werd door den zoon van den slager J. van Dam alhier een os gekocht van R. Marissen te Diephoorngemeente Sleen voor ƒ0.40 het pond. Toen de os in tegenwoordig heid van den boer geslagt en gewogen was en betaald zou worden, bleek het, dat boer en sla- op dit punt niet van het zelfde geloof De boer dacht voor de 5 ons 40 ets. te ontvangen, de slager voor 10 ons 40 ets te moe ten geven. Toen men dat niet cens konde wor den, liet de boer een’ advocaat uit Assen halen de burgemeester dezer gemeente werd vervolgens ook nog geroepen. En het einde van de gehee- Ic historie is geworden, dat de boer veertig ets. voor tien ons of het Ned pond, ontving. Daar enboven moet dat halen van den advocaat ;hem zoo plus minus ƒ25 gekost hebben. Men schrijft uit Appelscha d. d. 23 Maart: Heden morgen had hier een ongeluk piaats dat erg had kunnen afioopen. De heer J. S. en zijn knecht met paard en chais op weg zijnde, vloog er voor het paard een vogel uit een’ boom waardoor het paard schrikteachteruit liep en in de hoofdvaart stortte. De chais is gebroken doch genoemde personen zijn er met eene ligle kneuzing en een nat pak afgekomen. Eene telegrafische dépêche der Batav. han- delsverecniging berigt, d. d. 16 Februari}: Op Java heerscht volkomen rust. Het laatste nieuws uit Banjermassing is van bevredigender r aard. Aanstaanden maandag, tweeden paaschda?,. zal de zoölogische tuin te Antwerpen opengesMAr zijn voor niet-ledentegen betaling van vijftig centimes de persoon; de opbrengst is bestemd ten behoeve der noodlijdenden door de overstroo- mingen hier te lande. Men schrijft uit Emden: Hannover heeft 500 thaler (ƒ900) voor de v< 1 b fl r 11 drukte Syrische Christenen gegeven. Aldaar tot nu toe voor den watersnood in Holland I eengebragt ƒ2566 en in Leer ƒ656. Eenige reizigers, die den vorigen zondag f Zeven (bij Bremen) doorbrengen moestenkv men op het idéé, den tijd te korten met z dronken te drinken. Een van hen bereikte spoedig zijn doelen viel rustig in slaap. Zc i als het wel meer gaatwas deze nu het vooi werp van algemeenen spot. Een dier reiziger; stelde voorhem een paar brandende lucifers onder den neus te houden; zoo gezegd zoo ge- daan; maar, hem oprigtende, zagen zij met schrik dat de man reeds dood was. Volgens berigten uit Rome moet, inliep den 18 dezer maand gehouden consistorie paus aan wien verscheidene kardinalen den raad gaven die stad te verlaten, verklaard hebben, dat hij er zal blijven, zelfs wanneer de Fransche troe- De geringe hoop, die bij sommigen nog bestond op eene Een Fransch officier van het pauselijk lege heeft bij keizer Napoleon vergunning gevraagd to het aannemen en dragen eener hem door Pin IX geschonken ridderorde; doch hierop werd her geantwoord, dat die vergunning niet noodig is omdat hij zijne hoedanigheid als Franschman ver loren heeft. Door den bisschop van Poitiers is gean woord op het hem beteekende rapport van d raad van state in zake zijn mandement. De pi laat betwist de bevoegdheid van dat ligchaam, in deze aangelegenheid te beslissen, daar het officieel ligchaam isingesteld bij organiek creel, maar niet erkend door den Heiligen S Hij komt ook op tegen de uitlegging, krach welke het hoofd van den staat bij Pontius I tus wordt vergeleken, en vraagt, met welk i men den keizer laat tusschen beide komen in geschilwaarbij hij (bisschop) door een ondert kend mandement antwoord geeft aan een teg aan de provincie Gelderland zal worden toege wezen. Aan de telegraafkantoren is tegen den prijs van 40 ets. per exemplaar verkrijgbaar gesteld eene nieuwe uitgaaf van de kaart der telegraaf lijnen en kantoren in Nederland. Al de leden der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Amsterdam hebben individueel hun ontslag aan den gemeenteraad in gezonden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 25 Maart G. B.melkverkooper in de Bethanie-dwarsstraat, had het ongeluk bij het gebruik van het middag maal eene vischgraat in te slikkenten gevolge waarvan hij, na hevige bloedspuwingen gisteren avond te 9 '/2 ure is overleden. Hij was een man in de kracht van zijn leven en van een zeer sterk en gezond gestelen laat eene hoogst zwangere vrouw met vier nog zeer jeugdige kinderen na. Uit Naarden wordt gemeld d. d. 23 Maart: Het is niet onaardig te vermelden dat wij op het stadshuis alhier eene schilderij bezitten, voor stellende eene episode uit het leven van graaf Willem III (den Goede), en in de kerk eene buste van Willem III (den stadhouder). Even als vroeger te Groningen, hebben nu en Vlissingen zich bij aan de tweede kamer der staten-gene- SNEEK, 28 Maart. De tweede kamer der staten-generaal is tot hervatting barer werkzaam heden bijeengeroepen tegen dingsdag den 26 A- pril aanstaande. Naar men verneemt is het verslag van de eerste kamer der staten-generaal over het wets ontwerp nopens de regterlijke inrigting, reeds op gemaakt en aan de regering medegedeelddie zich thans met de beantwoording van dit verslag, hetwelk zeer uitvoerig zijn moetbezig houdt. Zoodra haar antwoord zal zijn ingekomen ver wacht men ook na paschen de bijeenroeping der eerste kamerom over dat ontwerp te beraad slagen en eene beslissing te nemen. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw den Isten lui tenant bij het 3de regement artillerie van het Belgische leger A. G. Nicaise, ordonnance-officier van Z. M. den koning der Belgen. Bij de buitengewone vergadering met da- mesvan het Natuurkundig genootschap alhier op gisteren avondheeft de hooggel. heer C. Mulder professor te Groningen, eene hoogst belangrijke, boeijende en treffende rede gehouden over de bijen en wespen; waarin zijn hooggel. het de kerkeraden te Utrecht leven en werken dezer regt arbeidzame diertjes adressen tot in de kleinste bijzonderheden naauwkeurig raai gewend omtrent de belangen der dienstmeis jes boven de 18 jaren. De kerkeraad te Utrecht wenscht den overgang van de dienstmeisjes tot de le klasse der dienstboden te zien verplaatst tot het bereiken harer meerderjarigheid; die te Vlissingen verlangt voor dienstboden beneden de 22 jaren vermindering of geheele vrijstelling van belasting. Het provinciaal geregtshof in Friesland heeft op den 26 dezer in tegenwoordigheid van eene groote menigte belangstellenden en nieuwsgieri genbij zeer uitvoerig arrest, den 21 jarigen P. R. de Haanschuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Vrijdag jl. stond voor het provinciaal ge regtshof te Assen teregt de persoon van Barend Petrus Johannes de Hond, oud 24 jaar, geboren te Utrecht, laatstelijk bedelaars-kolonist aan het 3de gesticht te Veenhuizen, beschuldigd van het schrijven van een’ brief aan eenen inwoner te Utrechtwaarin hij dezen bedreigt met moord indien hij hem elke maand niet de som van ƒ5 deed geworden. Het hof, zich vereenigende met het requisitoir van het O. M.heeft hem schul dig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit, en hem diensvolgens veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. Voor eenige dagen bevonden zich twee veld wachters ten huize van K. Wubs, te Stads-Ka- naal, terwijl de vleeschhouwer Bloemendaal al daar eene partij vleesch te koop aanbood. Ge noemde drie personen kochtten gezamenlijk 47 pond, voor 15 cents per pond. Bij de betaling wilden de veldwachters naar het Ned. pond ge rekend hebben wat door den verkooper gewei- I pen hem zullen verlaten hebben, gerd werd. Het vleesch werd nu door genoem- i de gezondheid de veldwachters zonder betaling medegenomen, j schikking tusschen den paus en Victor Emanuel zindelijkheidfrisschc lucht en goede voe- j terwijl Wubs reglschapen genoeg was om naar is thans ook opgegeven. Sedert 15 February hadden het halve Ned. pond het gekochte te betalen. Men verneemt, dat Bloemendaal over deze han delwijze der veldwachters eene aanklagte heeft ingeleverd bij den heer burgemeester van de ge meente Onstweddedie naar men verwacht daaraan het noodige gevolg zal geven. Voor een paar dagen had er tusschen Wed de en Vlagtwedde eene schandelijke opligterij plaats. Iemand uit het naburig Munsterland werd op weg door twee personen aangehouden, die voorgaven rijksveldwachter en rijksambtenaar te zijn en den vreemdeling zijnen pas afvroegen. Toen deze nu geen’ pas kon vertoonen eischten de zoogenaamde veldwachter en ambtenaar ieder een’ daalder, onder belofte, hem dan te zullen la ten loopen. Na dit betaald le hebben, ging de aangehoudene zijn’ weg; doch later rees bij hem het vermoeden opof hij ook opgeiigt zoude zijn. Hij gaf althans kennis van het voorgevallene aan den burgemeester van de gemeente Vlagtwedde SNEEKER I t. J. Jp.: met Udc 'ven en Jen «9 ÜIIS lies 3 e I nuijujwu te? COURANT rn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1