NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, u Lnl 'l I 1861. No. 28. 16uc Jaarsanir. ZATURDAG den 6 April. BINNEN- EN BUITENLAND. lies Leeuwarden. meldt van iMiiwiiiiiiiiniiiint!!^ den zoo 'at ’g >0. er) io ns- 6 aar ter jen >fd- dcr ;en lig- lad eu- eze ien ren me ?if. ide aer me aaf en, A- tijn vij- dp- oor So res il >rd er- St, als ich en elf e- ne e- d- b- Wc en 6 en de 1 Hl I over- van Napoleon I uit de kapel St. Jeróme den onderaardschen grafkuil over te bren- De dag voor die plegtigheid was bepaald De keizer het keizerlijk gezinhet der zullen optreden." Bij een den 30 Maart jl. te Turyn uitge- 1 van koning Victor Emanuel is het bestuur der Napolitaansche gewesten op nieuw geregeld. Er zijn vier ministeriële departementen ingestcld en deze zullen regtstreeks onder de leiding van het ministerie te Turyn staan. Dit is een nieuwe stap tot verwezenlijking van Ita lic’s eenheid. In het Italiaansche parlement heeft de af gevaardigde Musolino het volgende voorstel ge daan: Art. 1. Generaal Giuseppe Garibaldi wordt verklaard te zijn de eerste burger van Italië. Art. 2. In naam der natie biedt het parlement den eersten burger, in vrijen en volstrekten eigendom voor hem en zijne erfgenameneen uitgestrekte strook gronds of verscheidene domeingronden opleverende een jaarlijksch inkomen van 150,000 fr.bij wijze, niet van belooning, maar als na- tonaal geschenk en als eene hulde voor de bui- ga- een ep. ;el- met ven de ak- or- van de het an uk' de de -d; en ht, !ld lit, e- irs ti- n- lit I J on- I/ en I r 1 en 'ken- lim jnblik an- het dm ons. in de kuit waardoor het been vermorseld was. De dorpsgeneesheer ontbood den stads heel- en vroedmeester van Eeden van hierdie dadelijk tot de amputatie moest overgaan doch na het leggen van het verband gaf de lijder den geest, ten gevolge van het vele bloedverlies eer men hulp kon erlangen. Gisteren zijn zeventig der alhier verpleegden naar hunne dorpen vertrokkenterwijlzoo de noodtenten allen gereed zijn de overigen zullen vertrekkenwaarschijnlijk in de helft der andere maand. Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 29 Maart: Eene ongehuwde reizende vrouw, zeke re E. M.uit Borne, is gisteren middag in eene hooischuur in de buurtschap den Velde, voor spoedig bevallen van twee welgeschapene dochters en werd in dien toestand door den eigenaar der schuur gevonden. Voor eene goede verzorging der moeder en kleinenalsmede voor geneeskun dige hulp is dadelijk gezorgd. In den avond van den 20sten Maart jl. ver spreidde zich in de gemeente Woensel het ge rucht, dat eene vrouw, terwijl zij haar kind op den schoot had en haar man hare behuwd- moeder en haar zwager in hetzelfde huis waren, zich den halshad afgesneden. Daarna hebben omtrent het afsterven dezer vrouw vele geruch- j zou zijn, of zij wel de hand aan zich zelve had ge slagen. Den 28 dier maand werd, in bijzijn van de regterlijke magt, het lijk der vrouw opgegra ven en door deskundigen geschouwd. Na het hooren van een aantal getuigen en het inwinnen van informatiënis tegen den man der omgeko mene vrouw bevel tot voorloopige aanhouding ver leend hetwelk onmiddellijk is ten uitvoer gelegd, I zoodat de man thans in het huis van arrest te Eindhoven overgebragt is; hij blijft alle schuld ontkennen. De justitie doet ijverig onderzoek. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 4 April Door de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt zijn dingsdag jl. bevorderd: tot heelmeester ten platten lande, de heeren A. T. van Andringa, van Leeuwardenen Jan Wouters, van Groningen, en tot vroedmees- ter, de heer H. Beintema, van Leeuwarden, vroe ger reeds als plattelandsheelmeesters toegelaten. Twee jaren geleden is in de omstreken van Haulerwijk eene meid, van haar gouden oorijzer en andere voorwerpen van waarde beroofdaan den weg vermoord gevondenen de dader van die misdaad, ofschoon sterke vermoedens tegen zekeren persoon bestondenwas niet ontdekt ge worden. Niet lang daarna is de verdachte per soon echter wegens eene andere misdaad tot 7 h 3 penningen kocht, kosten er thans al 2 i 3 stuivers en meer. Twee Engelschen willen dan ook bij de Nessellander sluis een oesserbank aan leggen. Eene commissie te Paramaribo, tot inzame ling van liefdegiften voor de ongelukkigen door de overstroomingen in Nederland, had op 2 Maart, blijkens hare eerste kennisgeving in de Surinaam- seke Courant van den 5 reeds de som van ƒ313.36 ontvangen. Bij eene andere commissie te Paramaribo die tot inzameling van liefdegiften voor de ongelukki ge Christenen in Syrië is blijkens een door den heer M. Lewenstein, opperrabbijn aldaar, namens haar onderteekende bekendmaking de som van ƒ1093.74 ontvangen. Te Parijs bevindt zich thans een jeugdige vrouw uit New-York die in haar land de ge neeskunst beoefent en uitoefent, en thans in Frankrijks hoofdstad de therapeutische dienst in het ziekenhuis la Charité bijwoont. Zij heeft haar gelaat met een' zeer dikken sluijer bedekt en is altoos in eene grootc, zware, Amerikaansche, wol len shawl gehuld. Geene amputatie wordt door haar verzuimd. Twee of drie jaren geleden wer den de Parijsche gasthuizen insgelijks door eene „doctores” in mannenkleeding bezocht, die al de lessen van de voornaamste heelkundigen bijwoon de, en tijdens het directoire vertoefde ook eene van Noord-Arnerika's dochteren als geneeskunst- oefenares” in genoemde stad. Er is bevel gegevenom het stoffelijk schot naar gen. op 3 April, hof, en de grootwaardigheidsbekleeders zouden die plegtigheid bijwonen. In de tenue der keizerlijke garde zal eene wijziging worden gebragt. In plaats van den schakot, zou de driekante hoed, gelijk die onder Lodewijk XV gedragen werdweder worden in gevoerd. De keizer van Oostenrijk heeft aande man schappen, wier diensttijd eerst met Junij ek. af loopt nu reeds verlof gegeven. De Ost-Deutsche Post schildert de binnen- landsche zaken van Oostenrijk aldus af: Er ligt een biltere humor in het gehaspel der nati onaliteiten dat heden ten dage in Oostenrijk we der aan de orde is. De grootere visschen wil len de kleinere verslindenen terwijl deze zich verzetten tegen de geopende kaken die hen drei gen te pakken, happen zij zelve naar de nog klei nere visschen die rondom hen zwemmen. Geen land, geene provincie, die niet een groot rijk wil worden. Boheme wil de aanhechting van Moravie en Silezië; Gallicie is niet meer tevre den met de vereeniging van Oost- en West-Gal- het wil ook de Bukowina onder het slad- Croatie w il Dalmatic en de militaire grenzen annexen; Hon garije wil Croatie en wel waarop dit gewest aan- den watersnood Leeuwen en Dreumel. Door den Imogen water- stand op de Maas is het binnenwater wassende Op vrijdag den 5 dezer, 's namiddags ten één en zijn vroeger drooggeloopene landerijen weder uur, zal de onthulling van het monument voor er geïnundeerd, zoodat hoegenaamd geen uitzigt be- wijlen mr. Th. van Swinderen plaats hebben. Bij [andere, nog niet genoemde volksstammen dan we- staatdat genoemde noodlijdenden voorshands die gelegenheid zullen de hoogeleeraar P. Hofste- Waal zullen kunnen terugkeeren. de de Groot en ds. A. T. Reitsma het woord voeren, terwijl een zangkoor van onderwijzers j vaardigd besluit voor deze gelegenheid passende liederen zal uit voeren. Het gedenktceken is geplaatst in den tuin het nieuw gebouwde weeshuiswelk gesticht door overledene in zijne uiterste wilsbeschikking rijkelijk bedacht is. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 3 April: Wat een spoorweg (hier te Groningen kan men er hetzij in het voorbijgaan gezegd nog jaren naar zuchten,) niet al vermag! Uit Emden zijn in den loop der vorige week 80 korven spierin gen verzonden naar ParijsDagelijks vertrek ken van daar duizende visschen tot zelfs pan haringen toe, per spoor naar allerlei grootere en kleinere plaatsen. De Oostfriesche visschers kun nen er niet tegen visschenen 20 (een stiege~) panharingen die men vroeger te Einden voor 2 SNEER 5 April. Z. M. heeft benoemd tot lid van den raad van state den heer mr. J. A. Mutsaers, laatstelijk minister voor de zaken der Roomsch-Katholieke eeredienst. Men meldt uit ’s Gravenhoge d. d. 2 April: Z. M. de koning (die door eene ligte ongesteld heid was aangetast) is in zoo verre hersteld, dat Hd. de ministers gisteren weder heeft kunnen ontvangen. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben in de Staats courant bekend gemaakt, dat Z. M. op woens dag 10 April aanstaande, des morgens ten 9'/2 uur, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan commissiën, civiele en militaire autoriteiten officieren en militairen en op don derdag den 11 daaraanvolgende, mede ten 9’/2 uur aan particulieren. Degenen die verlangen tot deze audiëntie te worden toegelaten, worden uilgenoodigdzich in te schrijven op eene der lijstenwelke daartoe aan gezegd paleis gereed zullen liggen, van nu af, tot en met den 8 A- pril, des namiddags ten 4 uur, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Na de vroegere mededeeling omtrent de al- gcmcene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, op den 19den Februarij ten geloopen volgens welke het twijfelachtig 1861 gedaan, zijn bij het departement van bin- j nenlandsche zaken nadere opgaven deswege ont vangen van later bekend gewordene^bijdragen in de collecteen van de opbrengst van te geld gemaakte vreemdeoude en niet gangbare munt speciën en coupons, en andere in nalura ontvan- gene voorwerpen, gelijk mede van het bij die te gelde making geleden verlies op enkele dier voor werpen, waarvan eene geraamde waarde in de vroe gere opgaaf was begrepen. Blijkens de laatst ontvangene opgaven, is de opbrengst in het alge meen ƒ774,456.32. Uit Voorburg wordt gemeld d. d. 2 April Heden werd de bewaarschool alhier vereerd met een bezoek van II. M. de koningin prins en prinses Hendrik. H. M. is beschermvrouwe de zer school. De hooge bezoekers werden door de kinderen met blijdschap ontvangen; en een doch tertje van den heer Jentinck reikte aan de koningin een bouquet over. Ook de leerlingen der lage re school ontvingen de koninklijke familie met een Wien Neêrlandsch bloed. Daarna bezochten II. M. en HIL KR. HII. de schoone collectie bloemen op het buitengoed: Vreugde en Rust, van den heer Hoffmann. Uit Woerden wordt gemeld d. d. 2 April: Heden is men begonnen met het transporteren der gedetineerden uit de strafgevangenis naar jaren tuchthuisstraf veroordeelden thans schij- lederen dag zullen er vijf gevan- nen de vroegere vermoedens tot genoegzame rijp- genen overgebragt worden. Aangaande het per- heid te zijn gekomen om eene instructie aan- sonccl der beambten is nog niets bekend. j gaande den moord tegen hem aan te vangen. Ten j licie; Men verneemt uit Tiel dat aldaar thans dien einde is hij onder behoorlijk geleide uit de j houderschap van Lemberg gebragt zien, nog worden verpleegd 280 noodlijdenden door 1 groole strafgevangenis te Leeuwarden naar Ilce- uit de gemeenten Wamel renveen getransporteerd. Men meldt uit Groningen d. d. 1 April: spraak maakt, met nog veel anders daarbij, is dit nu alles Heden willigt; want wie weet, wat morgen gebeurt en met welke eischen meer het drooggeloopene landerijen weder uur, dat genoemde noodlijdenden voorshands naar Maas en 1 De behoefte aan veevoeder voor de overstroomde streken is klimmendeen er zijn fondsen aange vraagd om op den duur daarin te kunnen voor zien. De gezondheidstoestand is bijzonder gun stig hetwelk grootendeels wordt toegeschreven aan de uitnemende zorg welke voor de verple ging gedragen wordt. De school wordt nog door ongeveer honderd kinderen bezocht. Men meldt uit Zalt-Bommel d. d. 31 Maart: lieden morgen ten 6 ure is er in het dorp Wel een treurig ongeluk voorgevallen. De zoon van Domen 20 jaren ouden nog een boerenjon gen van 13 a 14 jarengingen met een bootje op de eendenjagtde jongen had het geweer met overgehaalden haan achter terwijl de ander vóór in de boot was. Door eene onbekende omstandigheid ging het geweer af en Oomen kreeg op dien korten afstand de gcheele lading L SNEEKER CODRANT. JU-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1