NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET AHRONDISSEHENT SNEEK,1 1861. No. 31. 16de Jaargang. ar&ii WOENSDAG den 17 April. - sl BINNEN- EN BUITENLAND. ’Ae i BUITENLAND. I r - L' l I H areken- genblik en het is wis a blies TL ZEGL'MJ i Sep.; r, met Wuldc boven brlen Deden j Sr, di; 1 van naar I h'lll-- 1 'an I te 's Gravenhage dagbladen ook van dit dagbladbekend dat de Tentoonstelling der prijsvoorwerpen zal geopend regterlijke commissie heeft dientengevolge zatur- dag en zondag te Sleeuwijk 3 getuigen gehoord, waarna J. v. 't Z. gevangen genomen en naar 's Hertogenbosch vervoerd is. Omtrent de vermelde arrestatie van den heer v. ’t Z, uit Sleeuwijk, wordt als eene zeld zaamheid gemeld, dat de heer v. 't Z., op zijn verzoek, in zijn eigen met twee paarden bespan nen rijtuig dat hij eerst kort geleden te Brus sel had gekocht, naar het huis van arrest te ’s Hertogenbosch is vervoerd. In de provincie Noord-Brabant is door gede puteerde statenbijna algemeen, afwijzend beschikt op het verzoek der onderwijzersdie de betrek king van voorzanger bekleeddenom daarin te continueren. De gewezen ontvanger der domeinen in Noord-Brabant beschuldigd van verduistering van 's lands gelden is door de Belgische regering •uitgeleverd en te ‘s Hertogenbosch in het huis van arrest overgebragt. In den morgen van den 7 dezer was de landbouwer G. H. Saijenbewonende het land goed Zevenbronnenbij Venlobezig met een jagtgeweer schoon te makenzijne vrouw en zijn zoontje, nog geen drie jaar oud, waren daarbij tegenwoordig. Het geweerhetwelk hij meende ongeladen te zijnging eensklaps af, en het schot trof het kind zoo zwaar dat het binnen een half uur overleed. Te Berlijn heeft men de openbare behan deling van eene regtszaak moeten schorsenom dat verscheidene der aangeklaagden gedurende bet verhoor door middel der vingerspraak inlich tingen bekwamen van personen onder de toe schouwers. In Hessen-Darmstadt hebben G00 meest R. K. burgers uit Mentzkooplieden geleerden en handwerkslieden, aan den Groothertog een adres gerigt legen het concordaat met Rome. Bij de Sardinische kamer van afgevaardig den is, gelijk men weet, onlangs door een lid voorgesteldaan Garibaldi den titel van Italiës eerste burger, benevens grondeigendommen van eene jaarlijksche opbrengst van 150,000 francs te schenken. Dit voorstel is door Garibaldi euvel opgenomen en op zijn verlangen door den voor steller in alle stilte ingetrokken. <?n nen en. de Uk te Utrecht, een boekje uitgegeven, geti- De kloosters in Nederland in 1861. Dat geschrift schijnt groote sensatie te hebben ge maakt. Althans de gezamenlijke bisschoppen in Nederland hebben het noodig geoordeelddaar tegen (zie de Tijd, Noord.-Holl.'Cour. van 12 de zer) openbaar te protesteren. Intusschen is de tweede druk van het werkje reeds verschenen terwijl de eerste oplaag binnen weinig dagen was uitverkocht. Zekere arbeider P. van Drunendie ver leden week te Sleeuwijk is gevat, en gevankelijk naar 's Hertogenbosch is gebragt als verdacht van vóór ruim 2 jaren de aanzienlijke stalling van J. Sprenger te hebben in brand gestokenheeft be kend, dit gedaan te hebben op verzoek en gel delijke belooning van den logement- en koffijhuis- hóuders J. v. 't Z. die vroeger het veerhuis had SNEEK, 16 April. De Staats-Courant behelst een koninklijk besluit omtrent bet schenken van zilveren medailles aan genees- of heelkundigen of aan bureaux van vaccinatiedie zich betrekkelijk het meest verdienstelijk hebben gemaakt omtrent de gratis vaccinatie der minvermogenden. Z. M. heeft, bij besluit van 7 dezer, den minister van binnenl. zaken gemagtigd tot het uit loven en vervolgens toekennen van premien van vijftien gulden (ƒ15) aan de eigenaars van koeijen, welke natuurlijke pokken hebben en door die eigenaars tijdig genoeg ter beschikking worden gesteld van de provinciale commissiën van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigtom daar van door haar bruikbare stof te kunnen nemen. Bij beschikking van 9 April jl. heeft de minister van binnenlandsche zaken het onderkies district Zuidwaddinxveen voor de verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal op geheven en deze gemeente toegevoegd aan het onderkiesdistrict Noordwaddinxveen. De audientién van Z. M. den koning te Amsterdam zijn zeer bezocht geweest. Woensdag zijn 87 autoriteiten ontvangen daaronder waren deputatiën der regering van Utrecht, Leyden Gorkum en zelfs van Maastricht. Voor de au diëntie op donderdag waren 160 personen inge schreven. Het diner op dien dag werd o. a. door de commissarissen van Z. M. in N.-IIolland. Utrecht en Limburg bijgewoond. Bij den minister van binnenl. zaken is, on der andere giften, ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood, ontvangen van den minis ter van koloniëningezameld in de kolonie Suri name, door eene daartoe door den gouverneur dier kolonie benoemde commissie, ƒ3173.36. Bij den minister van binnenl. zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood nader ontvangen: uit Napels 4080 fr.; uit Berlijn ƒ326.56; uit Mannheim ƒ616.18; uit Londen ƒ3909.59; giften, nader ingezameld door den heer Roessingh, consul der Nederlanden te Bre men ƒ726.46; uit Brussel 15,000 fr.uit Bern 439 fr.uit Tuniseene gift van den bey van Tunis, ad 2000 Tunische piasters, en 1194 ge lijke piasters, als opbrengst van een concert; een wissel groot 1996 fr. uit New-York ƒ1141.15. Volgens berigt van den staatsraad commis saris des konings in Zuid-Hollandzijn de te Gorinchem verpleegde vlugtelingen uit den Bom- melerwaard alle naar hunne woonplaatsen terug gekeerd <net uitzondering van eene in het gast huis gcblevene zieke. Wij vernemendat de regering zich ijverig bezig houdt met het doen herstellen en opbou wen der woningen die zoowel in den Bomme- lerwaard als in de Maas en Waal door de over- strooming vernield of beschadigd zijn. den 30 dezeri openstelling, gelijk mede op de zondagen, van teld ’s middags 12 tot 's namiddags 5 uur, en op de overige dagen van ’s voormiddags 10 tot ’s na middags 5 uurtegen 1 entrée de persoon. Op volgende woensdagen en op al de andere dagen 25 cents. De hooge raad der Nederlanden zal 23 as. beslissen of een inwoner van Staphorst op een bijzonder terrein doch in de nabijheid van den publieken wegmag zingenzonder permissie van den burgemeester. Te Dordrecht hebben dr. de Man en de wethouder van Heidenoord, Leeuwenburghte- regt gestaande eerste beschuldigd van den bur gemeester van Oud-Beijerland, Vogelsang, o. a. in eene geslotene gemeenteraads-zitting een schoft te hebben genoemden de tweedevan denzelfden FRANKRIJK. Het departement van oorlog houdt zich thans zeer bezig met een nieuw soort van geweer, aan welks zamenstelling de keizer al zijne zorgen wijdt. Sommigen zeggen zelfs j dat hij er de uitvinder van is. Dit geweer moet, te oordeelen naar de proeven, te Vincennes daar mede genomen buitengewoon ver dragen. In een der meest bekende cercles te Parijs werd den 1 dezer maand eene weddingschap van 100,000 fr. gewonnen. Twee heeren leden van die vereeniging, hadden namelijk gewed, deeene dat Frankrijk zich in de maand Maart in oorlog zou bevinden de andere dat het in die maand in vrede zou blijven verkeeren. De winner heeft hierop om dezelfde som willen wedden dat de vrede den geheelen zomer van dit jaar niet zal worden gestoord; doch niemand wilde die wed dingschap aangaan. PARIJS, 11 April. De Moniteur meldt, dat de afkoopsom voor de jongelieden der ligting van 1860, die van de dienst vrijgesteld wenschen te wordenis vastgesteld op 2500 francs. PARIJS, 11 April. De jongste berigten uit Rome melden dat 's pausen gezondheidstoestand nog zeer zwak is; men vreest den terugkeer van de roos in het been waardoor Pius IX reeds meermalen was aangetast. Palmzondag zou de paus in de Minerva-kerk de dienst verrigten doch de plegtigheid werd afgezegd. BRUSSEL, 11 April. Terwijl de handelsbe- weging hier te lande een verslapping ondervindt, wier oorzaak in de politieke crisis is gelegenis er een artikel van invoer, dat onophoudelijk in belangrijkheid toeneemt. Ik bedoel de monniken gevangenisstraf geëischt, tegen den tweede ƒ25 boete, en veroordeeling van beiden in de kos ten. De uitspraak zal in de volgende week plaats hebben. De arrondissements-regtbank te Dordrecht heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaken contra den heer dr. J. W. E. de Man, lid van den gemeenteraad te Oud-Beijerlanden den tyeer P. Leeuwenburgh W. Bz.wethouder te Heinen- oord. De regtbank heeft beide beschuldigden schuldig verklaard. In de zaak van dr. J. VV. E. de Man heeft de regtbank beslist, dat art. 47 der gemeentewet alleen regt geeft om zijne mee- ning te uiten over behandeld wordende zaken doch anders nieten vooral niet wanneer men het w oord niet bekomen heeftweshalve de regt bank dr. de Man veroordeeld heeft tot 15 dagen gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opslui ting, alsmede in de kosten. In de tweede zaak heeft de regtbank den heer Leeuwenburgh, met vrijspraak op de vier overige punten ter zake van te laste legging van onopregtheid en van verwaarloozing van ambtspligten veroordeeld in eene geldboete van ƒ100 en de kosten. Thans meldt men, dat de telegrafische ge meenschap tusschen Enkhuizen en de Lemmer die door een gebrek aan den kabel in de Zui derzee verbroken wasreeds weder hersteld is. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 April Eergisteren vermeldden wij reeds, dat een agent van het Engelsch blad The illustrated Londen News bij 's konings inkomst zich alhier bevond om eene schets te nemen van het tooneel dat het Damplein aanbood. Wij vernemen dat ook een teekenaar van de te Parijs verschijnende Illustra tion zich met gelijk doel hier ophield en de heeren van Esuitgevers van het Nederlandsch Magazijn te dezer stedeeveneens zich in de gelegenheid deden stellenom hunnen lezers van dal indrukwekkend schouwspel eene blijvende voorstelling aan te bieden. Blijkens eene mededeeling van het Britsche gezantschap te 's Graveuhage, zal in Mei 1862 te Londen eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van nijverheid en kunst van alle natiën. Nadere bijzonderheden daaromtrent zullen door middel der Staats-Courant ter kennis der belang hebbenden worden gebragt, zoodra de regering daarvan mededeeling zal hebben ontvangen. In het jaar 1860 zijn 862 personen als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken. Onder deze personen bevonden zich 330 hoof- I den van huisgezinnen en op zich zelven staande personen, 118 vrouwen, 411 kinderen en 3 dienstboden. Van de 330 hoofden van huisge zinnen zijn er 161 vertrokken tot verbetering van stand bestaan en vermogen en 120 om onbekende redenen. De verschillende provinciën I leverden als landverhuizers het volgende getal personenNoordbrabant 12, Gelderland 56, De commissie voor de Algem'eene Verloting Zuidholland 199, Noordholland 279Zeeland 243, maakt thans door middel der Utrecht 19, Friesland 16, Overijssel 24, Gronin gen 5Drenthe 1 en Limburg 8. De heer mr. J. B. baron van Hugcnpoth worden voor het publiek op heden woensdag den tot den Berenclaauw, ambtenaar bij de regterlij- 17 dezer en zal voortduren tot en met dingsdag ke magt in Noord-Brabant, heeft, bij Kemink en wel op den eersten dag der i Zoon, hebben beleedigd. Tegen den eerste is eene maand getale in ons gelukkig land stroomen. Voorna was op den voorspoed zijns buurmans. Eene iiWWM i F 1 li I- COURANT. r rij. ra f )ir I b de SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1