NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 'a" I *1 ZATURDAG t1 i I H- BINNEN- EN BUITENLAND. 105, zullen de miliciens der eene Isrnan te Weldra ge- >reken- genblik en het is ons. a blies Sep. r. met w-dds boven prlen heden neraal aan het beheer en geldmiddelen. ouder sterk geleide naar de Spinhuissteeg waar een bureau van policie is gevestigdwerd gebragt. Daarna werden de gevatte belhamels in de hoofdwacht bewaard, totdat de volksbe weging wat verminderd was; het escadron ver- j zamelde zich en die belhamels werden onderzeer sterk geleide van policie-dienaars en dragonders en zwaar geboeid naar de Oude Brugsteeg, waar ook een policie-bureau gevestigd is, gebragt. De opstand was groot en er is menig glas ruit ingeloopenen menig voetganger vertrapt, en bij al die beweging heeft Z. M onze geëer biedigde koning meer dan een half uur voor de ramen van zijn paleis naar dezen volksoploop ge keken." Een ander berigt zegt, dat verscheiden perso nen, waaronder geheel onschuldige, gevaarlijk verjvond zijn. De agent van politie, die het eerst Iret wapen heeft getrokkenwerd over den Dam geworpen en gewond weggedragen. - iiH. MM. de koning en de koningin, 1111. en nen en. de de gen als commissaris des gouvernementsom in overleg met de hoofden van gewestelijk en plaat selijk bestuur, de beste maatregelen te beramen, om in den nood te voorzien." Uit Singapore wordt gemeld, dat aldaar, op het vernemen van de overstrooiningenwaar door sommige streken van Nederland werden ge- door de heeren Van Hoorn en lloog- landt een beroep op de liefdadigheid ten behoe ve van hunne ongelukkige landgenooten is ge daan en dat in den tijd van twee dagen door gelukkig lotdat velen onzer langenooten in den deze heeren bijna 900 dollars zijn ingezameld. Volgens geruchten in de diplomatieke krin gen, te Brussel in omloop, zou koning Leopold een’ brief ontvangen hebben van prins Albert, gemaal van koningin Victoriawaarin de toekomst, die Europa tegemoet gaat, zeer donker wordt geschetst. (Men weet, dat prins Albert een zeer klaar mensch is). In het gesticht voor ongeneeslijke vrouwen te Parijs is dezer dagen een arm schepsel ont dekt dat meer dan vijftig jaren is opgesloten geweest en sedert hare opsluiting nooit haar vlieringhokje had verlaten. Die ongelukkige vrouw is een bloedverwant van Mirabeau. Telkens ja- re brengt een onbekende het kostgeld. De ge- ncesheeren hebben haar bezocht en verslag van hunne bevinding opgemaakt. Haar spraakver mogen heeft zij ten eenemnale verloren en zij beviudt zich in een’ toestand van half-idiotismus. Ten gevolge Zijner Majesteits besluit van 3 April 1861 no. 1 ligting van 1860, die bij de verschillende corp sen van het leger in reserve zijn gesteldtegen den 22 Mei aanstaande in werkelijke dienst wor den opgeroepen. In de maand Junij 1861 zal eene inspec tie over de verlofgangers der nationale militie worden gehouden. De legerplaats bij Milligen zal dit jaar in Augustus, waarschijnlijk in de eerste helft dier maand, door de troepen worden betrokken. Bij den optogt van Z. M. te Amsterdam was hel gedrang zoo groot, dat een dragonder met zijn paard in de Keizersgracht werd gedron gen. Hoewel de gracht, op de plaats waar hij er inviel, propvol van schuiten met toeschou wers lag, om de koninklijke familie te zien voorbijtrekken heeft niemandofschoon hij tus- schen de schuiten neêrkwam, eenig letsel beko- j men. Ook is men er in geslaagd, man en paard te redden. Omtrent de ongeregeldhedendie jl. vrijdag te Amsterdam op of bij de beurs zijn voorgeval len schrijft men van daar het volgende: Men zal zich herinneren, dat een zekere A. J. Onstee, directeur van een dienslboden-bureau, sedert eenigen tijd veel kabaal heeft gemaakt op de beurs en daarvan herhaalde malen is afge drongen, doch dat hij steeds heeft volgehouden de beurs te bezoeken. „Eergisteren o. a. is hij gestompt, geschopt, geslagen, weêr van de beurs gedrongen, ja, wat meer zegtletterlijk gesmeten doch dat neemt niet wegdat O. gisteren ter audiëntie is ge weest doch door de kamerheeren quasi is ver geten. Heden middag was de brutale kerel weèr ter beurze, doch toen hij bemerkte, dat het volk op den Dam en rondom de beurs zamenschool- de, had bij den moed niet zich te verwijderen. „Eindelijk kwam de policie hem ter hulpe en toen liet volk dat merkte, stond het in massa tegen de policie op en wel zoo hevig dat men handgemeen werdde sabels werden getrokken en de policie-agenten sloegen er duchtig op los, waardoor eene hevige schermutseling plaats greep, die een zeer ernstig aanzien kreeg en ten gevol ge haddat verscheidene personen gewond wer den. niet tot bedaren te komen, al grooter en groo- ter werd de massa tot men eindelijk genood zaakt was, militaire hulp in te roepen. verscheen dan ook een escadron dragonders KK. IÏH. de prinsen en de prinses zijn maatidog jlvoormiddag ten 11 uur, naar de residentie te ruggekeerd. Op den 16 dezer hebben 11II. MM. de koning en koningin en de leden van het ko ninklijk gezin de tentoonstelling dor prijvoorvver- pen van kunst en smaak bestemd voor de alge- ineene verloting ten behoeve der ongchikkigen door den watersnood, met een bezoek vereerd. Volgens berigt in de Staats-Coarant zijn op de kust van Nieuw-Guinea Veeds 200 personen met goed gevolg ingeënt met de koepokstof, aan den gouverneur dier kolonie, den heer Nagtglas, gezonden. Er schijnt onder timmerlieden en bouwkun digen veel lust te bestaanom als opzigters aan de staatsspoorwegen geplaatst te wordenalthans in Friesland beloopt het getal sollicitanten voor die soort van betrekkingen bereids 60 meer dan benoodigd zijn. In de provincie Friesland zijn in de maand Maart 119 runderen aan de besmettelijk long ziekte gestorven en 109 door die ziekte aangetas te runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij 672. Door de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt te Leeuwarden, is tot heelmeester ten platten lande o. a. toege laten S. Bijlsma van Sneek. Men meldt uit Harlingen d. d. 14 April: Voor eenige dagen redde hier ter stede een jon gen oud 12 jaren een’ zoon van den smid H. een kind dat in het water geraakt was. 's Na middags ontdekt hij een’ knaap die in eene vlet door een’ vreesselijken stroomde haven wordt uit gedreven en gevaar loopt van in zee te geraken. Hij ziet dit en bemerkendedat die jongen on- magtig is de roeispanen krachtig genoeg te be sturen, werpt hij zich met een’ welgemikten sprong van het hooge havenhoofd in de vlet en helpt het brooze vaartuig weder de haven in. Uit Bolsvvard wordt gemeld d. d. 13 April: Heden is alhier aanbesteed: a. het vernieuwen en verwijden van de sluis de Nijezijlb. het opslatten en uitdiepen der Bolswarder-Sneeker- zeilvaart, van Bolsvvard tot de Nijezijl Van het eerste werk is aannemer geworden de heer II. Uffelaar te Lemmer voor ƒ14,797; vanhettwee- de de heer T. Schaatsmate Harlingen voor ƒ28,900. Uil Botterdam wordt gemeld d. d. 12 A- prilGisteren namiddag, omstreeks 5'/2 uur, had zekere Ilendrïkus Nijens, oud 62 jaren, sto ker aan de oude gasfabrijk, het ongeluk, dat de ladder, waarop hij werkzaam was, om de ma- SNEEK, 19 April. Naar men verneemt, is de regering voornemenszoo spoedig doenlijk welligt nog in den loop van het tegenwoordig zittingjaar, aan de tweede kamer der staten-ge- te bieden een wetsontwerp nopens de verantwoording der koloniale door een levendig gevoel van dankbaarheid jegens uwe landgenooten, onze oudste en trouwe wel doeners. Overeenkomstig aller wenschen heeft de Table (de Table Vaudoise) zich beijverd ten behoeve onzer noodlijdende broeder» eene alge- meene collecte in onze parochiën en op al onze evangelisatie-poslcn te verordenen. Eerlang zal de collecte zijn afgeloopen. Met vreugde zien wij zelfs de armsten die te naauwernood in het zweet huns aangezigts het sobere brood ver dienen blijmoedig hun penningske» offeren. Spoedig hopen wij u de opbrengst te kunnen over maken. Veel zal het niet zijn; wij kunnen niet meer. Toch verheugt het ons in staat te zijn u een gering offer te brengenals een, wel klein, maar ten minste opregt bewijs onzer broedelijke liefde en onzer dankbaarheid.” Volgens het werk van baron v. Hugenpoth zijn er thans in ons land 39 mannen- en 137 vrouwenkloosters met 3603 leden, 815 mannen en 2188 vrouwen. Daarvan zijn 85 kloosters in Noord-Brabant met 1580 leden in Limburg 34 met 703 leden, in Gelderland 16 met 189 leden, in Zuid-IIolland 12 met 157 leden in Noord- Holland 10 met 181 leden, in Utrecht 6 met 67 leden, in Overijssel 5 met 62 leden in Zeeland 3 met 27 leden in Friesland 3 met 20 leden in Groningen 2 met 17 leden. Men heeft beriglen uit Batavia d. d. 2 Maartwaarin wij o. a. lezenHebben wij eenige malen weinig belangrijks uit Indië aan het moederland te melden gehad, thans is dit zoo niet, en zijn de lijdingen uiterst gewig- tig, maar ook uiterst treurig. Java is door een ramp getroffen, waarvan de wedergade in de In dische geschiedenis welligt niet is te vinden. De residenliën Soerakarta, Djokdjokarta Kadoe. Bengalen en Banjoemaas zijn door een’ vreesse lijken watervloed geteisterd honderden mcnschen zijn er bij omgekomen, en duizenden en duizen den van alles beroofd. Bij het water voegden zich aardstortingen, die geheele streken bedol ven. Sommige plaatsen zijn als weggevaagd. De communicatie is geheel gestremd. Telegrammen blijven onbeantwoord, zoodat wij nog maar al leen iels van de ellende weten. De schade hier door veroorzaaktaan vernield eigendomver woeste aanplantingenvernielde producten be schadigde wegen, schoeijingen, dijken enz. enz., kan men thans nog alleen gissen. Alle maatre gelen worden en zijn genomen, om zooveel mo gelijk den jammer te lenigen. Men geeft ruim, mildin eene mate waarvan men nergens elders een voarbeeld zal aantreffen: zoo schreef de Ba- chine te smeeren, onderuit gleed. Hierdoor viel I taviasche handel alleen voor ongeveer ƒ50,000 de man tusschen het gangwiel en de machine en j in Het lid van den raad van Nederlandsch In werd zoodanig daar tusschen geklemddat de diëjhr. mr. II. G. van der VVijck, vertrekt mor- machine er door stil stond. Op zijn angstgeroep vloog men dadelijk ter hulpen bragten zijne ka- De opstand werd hevig en het volk scheen j meraden hem met gebrokene ribben en zware kneuzingen ter verpleging naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld d. d. 16 April Gisteren is het laatste gedeelte der nood- kommandeerd door een’ officier, waardoor het lijdenden naar deszelfs woonplaatsen vertrokkenj teisterd, volk met getrokken sabel werd uiteengedreven en met uitzondering van eenige zieken en kraamvrouw. De deelneming der Waldenzen in het on- 1 14 1»_1 - - 4 - - - 1 aanvang van dit jaar door de overstrooming trof, heeft men reeds onlangs doen uitkomen en I daarbij vermeld hoe lofwaardig de hulp van dien i kant verleend werd ook uit het besef van vroe- ger ondervondene hulp en bijstand dezerzijds. Aan een schrijven van den heer B. Malan, predikant te La Tour in de Waldenzische valleijen is het volgende ontleend dat op nieuw ten bewijze kan strekken van de sympathie der Waldenzen voor de Nederlanders De geduchte rampdie onze Nederlandsche broederen trof, heeft onder ons, Waldenzen eene ware verslagenheid te weeg gebragt. Hoe arm ook zou het ons toch niet mogclijk zijn ge weest, vreemd te blijven aan de bewijzen van Christelijke deelneming, die onze zwaar beproef de broeders van alomme ontvangen. Die broeder lijke deelneming wordt bij ons nog zeer verhoogd I tl ZEGELij JM •i p SNEEKER O. k iiMI I I :rde i van I naar I neili—-J Pui lir A li fl J W r COURANT, t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1