NIEUWS- EN ADI’ERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. :1 1861. No. 33. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. •he i 37a.— r l BUITENLAND. VAN DE POOLSCHE GRENZEN, 17 April: iWolsman te vers g«'> een nen en. de de preken- genblik en het is om a blies 897.50 40.— 2.85 6.25 12.30 30.— zijne persoonlijke verzamelingen geschonken. Er autoriteiten bij voortduring met gestrengheid te zijn reeds 700,000 loten in de onderscheidene voeding van den wel-edelen heer Abraham Lincoln, en zijn ge- ƒ1441.25 Sep. r, met w-dek boven prlen heden De troepen Het toela- vreemdelingen op de Poolsche grenzen geschiedt niet dan na het naauwkeurigste onder zoek. NAPELS, 18 April. In Kalabrie worden re- actionnaire pogingen gedaan; de regering heeft troepen derwaarts afgezonden. LONDEN 18 April. De Daily Telegraph be vat de volgende telegram uit St. Petersburg, ge- dagteekend den 17 April „Er is eene confe rentie van Europesche gezanten gehoudenbe tredende de betrekkingen tusschen Turkije en Rusland. Vorst Gortschakoff vorderde uit naam van keizer Alexander, dat er voortdurend eene commissie van afgevaardigden der mogendheden zitting te Konstantinopel zou houdeuter be- i van politieke herkenningsteekenen ten strengste verboden. Ook is bepaald dat bij het volg Wijn brandewijn en likeuren Sigaren Telegraafverschot Mineraalwater Transport van bagaadje Rijtuigen Voor verschillende gebrokene voorwer pen, zoo als vaatwerk, stoelen, glazen enz. Te zamenƒ2805.05 Gelukkig voor den heer Lincolndat hij de gast was der wetgevende vergaderig van Albany, die dus de kosten voor hare rekening heeft ge nomen. op Java welke vele medewerking schijnt te zul len ondervinden. De eerste handels-huizen toe kenden dadelijk ieder voor 1000 op de lijsten, door de commissie daartoe aangeboden. Ook te Rotterdam en s Gravenhage hebben zich met hetzelfde doel commission gevormd. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 17 April: Heden namiddag ten half drie uurbij het afrij den van den sneltrein, kwam de voerman J. B. met een kar, waarop zich nog iemand bevond en waarvoor een jong paard gespannen was, na- bij de poort aan de voormalige St. Jans Barrière, toen het paard voor den trein schrikte. B. sprong van zijne karom het des te beter te kunnen houden maar viel en was onmiddellijk, ten ge volge van het breken der nekbeenderen een lijk. Hij was een oppassend mensch en laat eene jeug dige weduwe met vier nog jonge kinderen na. Door de regtbank te Arnhem is een per soon, die eene valsche getuigenis had afgelegd en vol berouw daarover zelf zijne misdaad heeft ge openbaard tot drie jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Op zijne valsche getuigenis was een beschuldigde vrijgesprokendoor wien hij voor een schepel rogge was omgekocht. Te Rijssen iswegens gebrek aan droogen turf, door den heer G. Struik, steenbakker al- Hcden den 23 dezer, des daar, eene proeve genomen om door middel van i steenkolen de steenen gaar te stoken. Deze proef heeft uitmuntende resultaten opgeleverd. Bij gelegenheid van de vermelding der al gemeen ruime zeevischvangst in de laatste dagen, wordt van het jaar 1700 het volgende door de D. C. medegedeeld In den vorigen jare was alles door eenen langdurigen en harden winter van 1698 zeer duur geworden doch God zegen de dit jaar wederom hoorn- en veldvruchten waren er menigvuldig; de zee bragt ook het ha re op in Mei werden te Katwijk (aan zee) op één’ dag 160,000 schelvisschen gevangen. Het Gereformeerde weeshuis te Leyden daar 500 kinderen in waren werd voor één’ gulden een’ geheelen dag met visch gespijsd.” Te Landskroon (Oostenrijk) woonde een zeer fatsoenlijk welgezeten man die door een’ za- menloop van ongelukkige omstandigheden zoovele verliezen leed, dat zijne bezittingen door zijne schuldeischers in beslag genomen en verkocht werden. Dit trof hem en zijne vrouw die hij opregt beminde, zoozeer, dat zij zeiden, die schande niet te kunnen overleven. De man werd stil en afgetrokken deed verscheidene pogingen, om zich het leven te benemen welke mislukten; onder anderen bragt hij zich met eene pistool De militaire gouverneur van Warschau heeft het eene zware wond toe I 21 Maart echter doodde hij zijne vrouw, zijn' twaalfjarigen zoon en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze, naar aanleiding van een deswege van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie ontvangen besluitter kennis van alle houders van pretentiën ten laste van het rijk de dienst van 1860 betreffende, om hunne declaration zoo spoedig mogelijk in te zen den en hot uiterste tijdstip van inzending, zijnde den laatslen der maand Junij ek niet af te wachten vermits dezelve op dien tijd niet inge diend zijnde volgens de wet van den 8 Novem ber 1815 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze zoude komen ter kennis van een’ ieder die hierbij eenig belang heeft, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 22 April 1861. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris MACIA. naaste bloedverwanten de overledenen naar de De stad Warschau moet dagelijks twee duizend roebels opbrengen ter voorziening in de kosten van het onderhoud der bezetting. De regering eiseht vijf— belangrijke voorwerpen voorgenomen. De te ver- der gevallenen loten voorwerpen, wier aantal tot nog toe 920 j BRESLAU, 18 April. Volgens berigt uit War- bedraagt, zijn voor een groot deel door den paus uit j schau van den 15 wordt daar door de Russische werk gegaan en worden de maatregelen tot on landen der wereld genomen; de verkoop daarvan derdrukking vermeerderd. De onderhandelingeu 12 dezer eene som van 600,000 zijn tot dus verre vruchteloos gebleven; overigens i boezemen zij weinig vertrouwen in. I bivouakeren op de openbare pleinen. ten van i SNEEK, 23 April. namiddags ten 2 uur, zou de tweede kamer der staten-generaal hare werkzaamheden hervatten. Van regeringswege is bij de tweede kamer een ontwerp ingediendstrekkende om de kos ten van het departement van justitie op de bc- grooting van 1861 met ƒ20,500 te verhoogen, voor de daarstelling en inrigting van een geschikt gebouwten behoeve van de regterlijke collegien binnen de stad Leyden. Men verneemtdat de minister van finan ciën heeft toegegeven aan het verlangen om, on der zekere bepalingen, postzegels voor de fran- kering van dagbladen enz. in te voeren. De Staats-Courant bevat eene oproeping van den minister van binnenlandsche zaken van die genen, welke wenschen zouden in aanmerking te komen voor de plaatsing als rijksopzigters bij den waterstaat 4e kl. Zes zijn er benoodigd. De voorwaarden en vereischten worden in de Staats-Courant opgegeven. Naar wij vernemen, is door de arrondisse- ments-regtbank alhier voor de tweede vacature als regter, eene lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop zijn geplaatst de heerenmr. J. J. Bol- man secretaris van Kollumerland en Nieuw kruis land (ook eerste candidaat op de aanbevelings lijst voor de eerste vacature), J. Minnema Buma en P. Wierdsma Schik beide advocaat te Leeu warden. Woensdag jl. heeft alhier de aanbesteding door hen met eene bijl het hoofd te treffen plaats gehad van den aanleg van kunstwegen in Wijmbritseradeel en Rauwerderhetn, van bij Rau- werd over PoppingawierTerzool, Sijbrandebu- ren enz. tot aan den straatweg van Leeuwarden naar Sneek. Het werk is aangenomen door R. Zwolsman te Kuinre, voor ƒ46,000,zijndeƒ4830 beneden de raming. Uit de provinciale fondsen is voor de kosten van dezen aanleg eene subsidie van 25 pet. toegekend. President en directeuren van de Nederland- sche bank hebben bekend gemaaktdal de com missarissen na examinatie en goedkeuring van <lc balans over het op 31 Maart 1861 afgeloo- pen boekjaarhet dividend aan deelhebberen uit te keeren hebben bepaald op ƒ88 per aan deel. Tevens is bekend gemaakt dat, buiten het kapitaal, ten bedrage van ƒ15,000,000, het sedert 1852 belegde reserve-fonds bij het sluiten van het boekjaar eene waarde had van 2,237,596 25. De staatsraad-commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat de trekking der algemccne verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van de slagt offere door den watersnood, zal geschieden op dingsdag den 7 Mei as. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d 17 A- prii: Alhier heeft zich eene commissie gevormd ter inzameling van giften voor de noodlijdenden had tot den 1° enn nna scudi opgebragt. De trekking zal den 9 Mei as. plaats hebben. De paus heeft bepaalddat aan den houder van ieder met een niet uitkomend lot eene door den beroemden schilder Overbeck voor dal doel le vervaardigen gravure, waaron der een photogralisch fac simile van een door Z. H. zelvcn geschreven bijschrift zal worden ge schonken. In een' brief uit Londen wordt de gezond heidstoestand van den 76jarigen lord Palmerston zeer ongunstig voorgcsleld. Men vreest, dal de jicht, de kwaal waaraan hij reeds lang lijdt, zich lot de maag zal uitstrekken, en gebeurt dit, dan is het met den lijder gedaan. In eene bijeenkomst van advokaten, te Pa rijs onder voorzit ling van den deken der orde gehouden, werd de vraag: „kan een Roomsch- Katholiek priester een kind als het zijne aanne men bij meerderheid van stemmen bevestigend beantwoord. De regtbank te Aix heeft pater Archange, en de dame welke hij onlangs op reis in een spoorwegrijtuig aantrof, schuldig verklaard aan schennis der zeden en hen veroordeeld den eer ste tot twee maanden gevangenisstraf, en de tweede tot honderd francs boele. Van verschillende kanten wordt bevestigd dat drie van de tien Russische legercorpsen op voet van oorlog gebragt en 100,000 man naar Polen gezonden zullen wordon. Een Fransch fabrijkant heeft eene bestelling van 200,000 geweren met' getrokken loopen van de Sardinische regering ontvangen. Een ander industrieel zendt binnen eenige dagen 5000 revol- naar Turyn terwijl een derde, op verlan- van datzelfde gouvernement, het model van geweer heeft ingediend waarmede men als het eens geladen is achtervolgens 25 schoten kan lossen. Aan de zwaardvegere en vv apenwinkels te Warschau is bevolen alle voorhanden zijnde wa penen op de citadel af te leveren. Als een aardig staaltje van duur logeren deelen wij de rekening mede welke de heer Lincoln de nieuwe presdent der Noord-Ameri- kaansche Unie op zijne reis naar Washington in het Hotel Delavan te Albany moesl betalen voor een verblijf van minder dan vierentwintig uren Een dag huisvesting en I In den nacht van 20 op dragen zijn vierjarig dochtertjebegraven van lijken geene andere personen dan de ea naaste bloedverwante." de overledene" hen daarna den hals af te snijden. Hierop sprong laatste rustplaats mogen vergezellen. hij in een’ nabijgelegen vijverwaarin zijn lijk gevonden is. Als een middel lot slijving der pauselijke schatkist is ook eene verloting van kostbare of tienhonderd roebels als kosten van de begrafenis I IX ,1.II BRESLAU, 18 April. Volgens berigt uit War- iwmitiiiüiitii? SNEEKER I I 'r, de van naar heilf— van fry- J’u lir li JJ VIVI Tl VI Vltl UV I VI 11 V>V|/ J - I- r ■i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1