NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1861. No. 34. ZATERDAG 16de Jaargang. z-.gc i.a BINNEN- EN BUITENLAND. ‘he r I genvverken igoismun te SlMlllBI I ‘r, de 1 i van I naar I K'l/l-.l 'au I M r i I 1 i ƒ- F r,J- I l’u i )ir li nen en. f de de Sep.: r. met Muddc boven pen heden preken-1 genblik en liet fl is unsJ la blies en de handhaving van 's pausen ge zag te Rome wenschen in den laatsten tijd zeer hevig is geworden. De meerderheid der ministers moetnaar het schijnt thans meer ge organiseerd dan vroeger wezen, „doch de keizer heeft vast besloten te overwinnen en zal over winnen." Als een karakteristiek feit verdient het vol gende vermelding: Toen den 10 dezer te Lon den de uitgewekene democraten aan een’ feestdisch vereenigd waren, kwam de tijding van de moord- tooneelen te Warschau op 8 en 9 dezer juist op het oogenblik, dat de vermaarde llertzen een gezondheidsdronk wilde instellen op den keizer van Ruslandter gelegenheid van de door dezen uitgevaardigde ukase tot vrijverklaring der lijfei genen; doch bij het ontvangen der hartverscheu rende berigten kon Hertzen zijne tranen niet weêrhoudenen zeide tot de gastendat hij nu niet op de gezondheid van czaar Alexander II kon drinkenmaar een toast zou uitbrengen op de afschaffing der lijfeigenschap. de aanzienlijke gift van vijf duizend gulden ont vangen. Door den minister van binnenlandsche za ken zijn op nieuw opgeroepen jongelieden ter op leiding en oefening tot telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, omna vergelijkend on derzoek, tot een aantal van hoogstens twintig, te worden toegelaten. Voor dat vergelijkend on derzoek moet men zich uiterlijk op den 20 Mei 1861 bij het departement van binnenlandsche za ken hebben aangemcld met een op zegel geschre ven adresbevattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. Personen, die reeds tweemaal vergelijkend zijn onderzocht, doch op wie de keuze niet is gevallen, worden niet meer toegelatcn. Ook zal in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Hellevoetsluis een verge lijkend examen plaats hebben van jongelingen die als machlnist-leerlingen der 2de klasse wen schen te worden aangenomen. liet getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 16 kunnen bepalen. (Men zie verder de Staats-Cou rant van den 16 dezer.) liet toelatings-examen bedoeld bij art. 2 van de voorwaarden oin als kweekeling te worden opgenomen op de rijks-veeartsenijschoolzal SNEEK, 26 April. De tweede kamer der sta- ten-generaal heeft den 23 dezer hare werkzaam heden hervat. Is ingekomen een ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk II der staats begroting 1861, koloniën. Het ontwerp: wij ziging van het tarief, is ingetrokken. Is opge- inaakt eene lijst van candidaten tot lid in den hoogen raad. Daarop zijn geplaatst: mrs. Wint- gens, president van het hof in Limburg; Van der Laan, griffier der staten van Friesland; Bi- chon van IJssehnonde, vice-president der arr.- regtbank te Rotterdam; de Sitter, regter in de arr.-regtbank te Groningen; de Vries, regter in de arr.-regtbank te Amsterdam Witherspresi dent der arr.-regtbank te Groningen. Aan de leden der tweede kamer is rond- deeld een adres van de Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst, houdende be denkingen op het wetsontwerp betrekkelijk de nationale militie. Bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer te Zwolle op den 24 dezer, zijn uitgebragt 1420 stemmen. Graaf van Zuijlen is gekozen met 710 stemmen; de heer Van Naamen had 701 stemmen. Van onwaarde waren 9 bil jetten. aanzoek van den leverancier benoemd, werd goed gekeurd. De gevolgen bleven dan ook niet uit slechts die oftlcierspaardenwelke andere haver erlangden, bleven bevrijd, doch bijna alle andere van het regement werden ziek, en zelfs zoodanig, dat de exercitiën geen’ voortgang konden hebben en op dit oogenblik nu zij herstellende zijnin deze beesten de fraaije paarden van voor eenige dagen niet meer te herkennen zijn. Het ware te wenschen, dat in het vervolg andere maatre gelen bij het afkeuren der fourrages konden wor den in het werk gesteldwant de schade door handelingen als bovenstaande aan het rijk toege- bragtzou bij de tegenwoordige hooge prijzen der kavaleriepaarden hoogst aanzienlijk kunnen wor den. Men meldt uit Soeterwoude„Hedenmor gen is na eene langdurige ongesteldheid in den ouderdom van 79 jaren overleden de hoogw. heer E. S. van der Haagen, R. K. priester en pastoor te Soeterwoude, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw buitengewoon kamerheer van Z. H. Pius IX enz. Hij was vroeger aarts priester van Holland en Zeeland, welke waardig heid met de oprigting van het diocees Haarlem verviel nogtans bleef hij met denzelfden ijver vele kerkelijke zaken voor het bisdom behartigen. Zijn overlijden mag vooral met het oog op de armen en ouden van dagenwier weldoener hij was een gevoelig verlies genoemd worden. Zondag morgen zeer vroeg ontstond er brand te Groningen, eerst in een kippenhok, ontstoken door een aschbak, en een oogenblik la ter in eene huizinge op den hoek van de Gul- denstraat nz. Het vertrek waar deze brand ont stond, is geheel verwoestdoch daarbij bleef het. In Rome hebben twee broeders van den secretaris mgr. Borromeo kamerheer van den paustwist gekregen en zijn op de Engelsbrug handgemeen geworden, met dat noodlortig ge volg, dat beiden aan de door broeders hand ont- vangene wonden zijn gestorven. In de nabijheid van Czegled in Hongarije, is onlangs een goederentrein door roovers aan vallen. Door valsche signalen deden zij den trein ophouden wierpen zich op de waggons en dwon gen de beambten, om af to geven, wat hun be haagde. Graaf Kolawrat, minister van staat, voor een paar dagen te Weenen overleden, heeft zij ne geheelezeer kostbare bibliotheek, 40,000 boekdeelen tellende aan het Boheemsche muse um vermaakt, en tevens de som van 2000 gul den beschikbaar gesteld tot dekking van de kos- er I ten van vervoer naar Praag. Dat de pauselijke nuntius niet te Parijs zal is zoo goed als onherroepelijk be- De breuk tusschen Frankrijk en Rome is dus ophanden en zij was dan ook het onderwerp van een langdurig onderhoud dat keizer Napo leon met den kardinaal-aartsbisschop van Parijs De geheel eigenaardige manier te beproe- berigtgever die dit meldt, voegt er bij, dat de elprit'ftlA nnnnsifip - hiprnndpr yiin fp vprctnnn Te Roermond zijn uitgebragt 1324 stemmen. Gekozen is de heer Cornelis met 857 stemmen. De heer Hengst had 454 stemmen. Ongeldige biljetten 13. -Men leest in de Staats-Courant: De koning heeft met bijzonder welgevallen gezien, dat terstond na het vernemen van de ont zettende rampen, waardoor een gedeelte van Ja va in Februarij jl is getroffen, zich hier te lan de verschillende commission hebben gevormd tot het opwekken der liefdadigheid van Nederlands ingezetenen ten behoeve der slagtoffere van die rampen en tot het inzamelen van de vruchten dier edele pogingen, tol welk einde ook nog an dere gelegenheden zijn opengesteld. Wenschende de overmaking der aldus bijeen te brengen gelden zoo veel mogelijk te verge makkelijken, heeft Z. M. den minister van kolo niën gemagtigd, om die gelden in ontvangst te nemen, ten einde in Nederlandsch-Indie onver wijld gulden voor gulden te worden uitgekeerd aan wien het behoort.” Bij besluit van 24 February 1861, no. 85, heeft Z. M., beschikkende op het request van rar. J. A. van Eyk, te Amsterdam, daarbij overleg gende het ontwerp der acte van oprigting eener aldaar onder den titel: Maatschappij voor Vleesch- houwerij te vestigen naamlooze vennootschap daarop Hd. bewilliging verleend. Bij de commissie ter inzameling van giften, plaats hebben op dingsdag den 2den Julij ck. des namiddags ten 1 uur. Zij die tot dat exa men wenschen toegelaten te wordenmoeten zich in persoon of schriftelijk, mits postvrij, vóór of op den 20sten Juni] ek. aanmelden bij den directeur der school. (Men zie verder de Staats- Courant van den 19 dezer.) De minister van oorlog heeftnaar men ver neemt de chefs van de verschillende legercorp sen gemagtigd dat wanneer de miliciens der lig ting van I860 den 22 der volgende maand in werkelijke dienst zijn opgetredenalsdan de mili ciens der ligting van 1859, die zich bij de re- gementen rijdende en veldartillerie onder de wa penen bevinden, alsmede die welke bij het wa pen der infanterie voor bij die corpsen ontbre kende vrijwilligers onder de wapenen zijn gehou den, in het genot van onbepaald verlof worden gestelddoch daar er bij het regement grena diers en jagers en de overige infauterie-corpsen incompleet van vrijwilligers is, het voorschreven met verlof zenden bij die corpsen niet in eens kan geschieden, maar successivelijken wel zoo- dra de dienst dit maar eenigzins gedoogt .zullen de echter al de miliciens der ligting van 1859 niet later dan op 16 Julij as. in het genot van groot verlof moeten zijn gesteld. De tentoonstelling van de voorwerpen voor de weldadighcidsloterij te 's Hage waarvoor nog gedurig nieuwe stukken als premiën inkomen wordt zeer bezocht. Donderdag en vrijdag der vorige week waren er eiken dag meer dan dui zend bezoekers en jl. zondag klom dit getal tot 2200. Aan de zaal worden nog dagelijks eene menigte loten genomen op éénen dag is dit zelfs 600 geweest. Het Weekblad van het Regt bevat oen von nis van de arrondissements-regtbank te Breda van 26 Maart jl.waarbij de vraag zijn buitens lands opgerigte naamlooze vennootschappen die de bewilliging van den koning der Nederlanden niet hebben bekomenbevoegd hier te lande in regten op te treden?" bevestigend beantwoord. Den 19 dezer had niet ver van de stad Medemblik een ongeluk plaats dat verschrikke lijke gevolgen had kunnen hebben. De diligence van daar op Hoorn viel door het schrikken van een paard van den hoogen zeedijk en stortte in de diepte neder. Drie van de vier passagiers hebben ernstige kneuzingen bekomen; alleen de voerman die van den bok is gesprongen, kwam met den schrik vrij. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld d. d. 10 April Als een bewijs hoe actief alhier de gpmeentc-ambtenaren zijn, en welke listen door smokkelaars worden in het werk gesteld kan het volgende dienen. Iemanddie te ver- terugkomen .V, ..e o...~.., geefs op allerlei middelen gezonnen had om de i sloten, tot leniging van den rampwelke een gedeelte gedistilleerde waterenwelke hij voor eigen com- van Java heeft getroffen, is van Z. M. den koning sumptie behoeftover de grenzen binnen te smok- J ,J - kelen zonder betaling van de plaatselijke belas ting, kwam dezer dagen op het idéé, om zulks op het eind der vorige week heeft gehad, op eene J!~ ven en weldoor in plaats van een vat. kruik I clerieale oppositie hieronder zijn te verstaan of fleschtot bergplaats zijne maag te gebruiken; de mannen die de Italiaansche omwenteling te nu hij geraakte dan ook zonder calange met ee ne vrij groote hoeveelheid over de grenzendoch bij het slot kwam de rekening verkeerd uit, want de transportkosten waren veel grooter dan de uitgewonnene belasting; er moesten bijv, touwen worden aangeschaftom het levende vat op het rijtuig, tot vervoer bestemd, vast te binden, daar er voor vallen gevreesd werd door het sterk ge- schommel van het ingeladen vocht, en bovendien waren er door de groote zorgwelke er aan de sluikwaar werd besteedeenige voorwerpen van minder gehalte verloren geraakt als een hoofd deksel een koek enz. Kortomdeze proef heeft niet voldaan en de man zei onzes inziens teregt: ’k Probeerde 't eens voor dezen keer Maarlieve vrouw ik doe 't niet weer. Men meldt uit Arnhem d. d. 18 April Ook hier werd voor eenige weken aan de paar den van het le reg. dragonders, alhier in garni zoen haver gegevendie bedorven scheen en daarom herhaaldelijk door de militaire commissie afgekeurd werd maar door burger-expertsop i i SNEEKER I - - I --- III I ■■Ilf I ir nu ib—i-11 ii iibiii i i L COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1