L NIEUWS- EN ADfflITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AliDONDISSEBENT SNEER. B ?- J I 1861. No. 35. 16de Jaargang. WOENSDAG den 1 Mei. R. J r J Ini- 1 Pu 1 BINIVEN- EN BUITENLAND. OP weinige voorhanden zijnde voorwerpen heeft ver* Door de toevoeging In herbergen, alwaar men - 7 Zwolsman te van I van j Sep.: T, met wdde boven pelen heden preken, genblik en het is ons.' a blies collecte ontvangen, met gelijke -'*4 evangelist, vernemen wij nader, dat een veel ernstiger aanzien had dan wij reize dat zij het vereischte patent of afschrift van dien aan f TL 1 der rustverstoorders is gearresteerd, een persoon die zich tegen het gezag den heer burgemeester heeft verzet. Den ii troepen der infanterie, die in Aug. as. nr H H I en I nen 1 die som aan de op- eenen ,U11 dezelve c„„ ...j Zr, aanvankelijk geloofden; dat men in het gebouw j Ms. schroefstoomschepen de Rcrkel en de Vecht, alwaar de evangelist zijne bijeenkomst hield de Door de toevoeging van die som aan de op- brengst der algemeene collecte zijn alzoo de gif- nield en de gevondene bijbels verscheurd; dat Mei 1819, vervallen in eene boete van ƒ15. 6) Dat ingevolge art. 29 2 der wet op het personeel, van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4)tot tegenschatters dezer Gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN, KLAAS KORNELIS KOO1J MEINSE MOLENAAR en PETRUS MOLENAAR. Wordende de belanghebbenden hierbij ten slot te aangemaand den zoowel van het personeel als die der patenten niet oningevuld blijven liggen, maar bij de afha- ling behoorlijk zijn ingevuld en geteekend. En zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 29 April 18G1. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris KAGA. Een regeringstelegram geteekend Batavia „Zware zee- en aard bevingen op Sumatra. Midden-Java herstelt zich van lieverlede van de jongste zware schokken." De Londensche Morning-Chronicledie vroe ger altoos voor de Napoleontische policie partij trok, is in dit opzigt in eens veranderd. De reden daarvan is de volgende: Dat blad ontving maandelijks van het Fransche gezantschap eene som van 10,090 francs; maar omdat men van tefafr jül?v--~ ML!!»® Een aantal perceelen in de onmiddellijke nabij heid dezer stad, op stads grond gelegen, zijn de zer dagen Van hoogerhand tegen 15 Mei ek. opgezegd. Tot veler leedwezen echter zullen ook de beroemde, veelal honderdjarige en nog krach tige boomen van de welbekende Contre-escarpo moeten geveld worden. Te Hoorn is eene oude vrouw, beschuldigd van eene vrouw, onlangs overleden, te hebben behekst door den man der overledene bijkan» doodgeslagen. Bij het Instituut voor Doofstommen te Gro ningen worden thans weder de noodige maatre gelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen bij het begin van den aanstaan den cursus. Indien een door de hoofddirectie gedaan voorstel tot wetsverandering door de le den wordt aangenomenzullen dit jaar opgeno men mogen worden alle doofstommendie in Augustus ek. den ouderdom van 6 jaren bereikt en nog geene volle 15 jaren oud zijn, en zal aan de oudersdie zulks mogten verlangen ook toegestaan mogen worden om hunne kinderen, ten hunnen koste buiten het instituut te doen verplegen zoodat deze dan als externe het on derwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvestgevoed en onderwezen. Eene onverwijlde aangifte van al degenen, die in de bovenstaande termen vallen en voor wie plaatsing wordt verlangd is in elk geval zeer wenschelijken wordt daarom elkdie met hun bestaan bekend is verzocht om het zijne toe te brengenten einde zij diet van het hun zoo noo- dig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisge ving aan de directeuren der departementen van het instituut of aan de hoofddirectie zelve, is voldoende om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed allezins noodig daar in den regel alleen bij het begin van het schooljaar nieuwe kweekelingen opgenomen worden. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 24 April De wed. Hesselink alhier had vier zonen. Daar van lootte de eerste voor de nationale militie vrij, de tweede trok later een dienstpligtig Hom mer en ging vervolgens in dienst, doch kwam na eenigen tijd in dienst te overlijdenterwijl ook de oudste overleed, vóór dat de twee laat- sten hadden geloot. De derde lootte vrij en de vierde trok in dit jaar een dienstpligtig nommer en werd zonder eenige aarzeling door den mili tieraad dienstpligtig gesteld. Ten gevolge daar van kwam genoemde weduwe bij gedeputeerde staten in appèl, met het voor haar verblijdend ge volg dat deze den jongeling finaal van dienst vrijstelden. Men meldt uit Maastricht d. d. 23 April: Aangaande eenen oploop die alhier dezer dagen SNEEK 30 April. Vrijdag jl. is bij de twee de kamer der staten-generaal behandeld het ko loniaal batig slot van 1858. Bij die discussie zijn geene groote koloniale punten behandeld; alleen de vrachtvermindering der Handelmaatschappijen ter loops de emancipatie der slaven in West-In die en meer breedvoerige1" Evangelisatie in de Oostdoor den heer Elont, die ook eenigzins de politiek van het kabinet ter sprake bragt. De heer van Zuylen herhaalde, dat het kabinet libe raal is, maar daarom nog niet die beginselen in de Oosl-Indische maatschappij kan toepassen waar de absolute toepassing der beginselen van vrijheid of der wetenschap zeer nadeelig zou wer ken. De minister van koloniën verklaarde op de vrachtvermindering niet terug te komen. Eene nieuwe emaneipatie-wet is toegezegd, gegrond op gelijktijdige emancipatie met schadevergoeding en een tienjarig to zigt van het gouvernement, ne vens immigratie onder gouvernemenls toezigt. Het ontwerp is aangenomen met algemeene stemmen, zoo mede eenige kleinere wetten en conclusion op bezorgen der biljetten of verklaringenof ook bij rapporten. De discussie over de postvvet was 'j Z. M. heeft benoemd tot regters in de ar- maar inte- rondissements-regtbank te Sneek mr. J. J. Bol- gendeel gehouden zijn om de vereischte en be- man op den 31 Mei ek. in te dienen ten kantore dér het 3de district der provincie Friesland, te Kol- ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zullen zijn. 4) Dat de patentpligtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kramers, vreemde kooplieden en schippers of directievoerenden van vaartuigen) zoo mede debitanten van loterijbriefjes voor zoo veel dezelve hun beroep niet beginnen aan te vangenter bekoming van hun patent aangifte behooren te doen bij de hoofden der Plaatselijke Besturen aan de Plaatselijke Secretarijen vóór de expiratie van den termijn voor de ophaling der gewone declaratoiren van patent bepaald. 5) Dat voor de onder ten 4den gemelde pa- tentschuldigen op vertoon van de kwitantie van de betaalde regtenuitgezonderd degenen, die hunnen aanslag bij termijnen kunnen betalen aan welke zonder vertoon van kwitantie het pa tent kan worden afgegeven de patenten dadelijk verkrijgbaar zijn; wordende de patentpligtigen, vermeld onder no. 37—40 van tabel 14, bij de- j watersnood, ƒ774,456.32; dat bedrag is later nog ze I Z overeenkomstig art. 2 der wet van 24 April 1843, voetsluis no. 16niet aan hen mag worden afgegeven zij de helft van hunnen aanslag voor i opbrengst der collecte is alzoo 774,774.28. Het ...V.....J..... -- winva nu UIL upj,uui il liui viioer uuv digde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn bedrag mede is berekend de som van 1181.93 gebreke blijven de patenten af te halen, telken bij het departement van binnenlandsche zaken plaats had, wegens eene gehoudene vergadering ontvangen van den minister van marine wegens van de bevoegde ambtenaren niet kunnen bijdragen van de états-major en equipagiën van vertoonen volgens art. 32 1 der wet van 21 Zr. Ms. wachtschip te Hellevoclsluis en van L.. Z ,naj va" Molken, bevelhebber in de 4e militaire verdedigden, werden deze beleedigden één angemaand om te zorgen, dat de namens afd., onder wien als brigade-kommandanten zul- hunner zelfs dermate mishandeld, dat de policie ontvanger uilgereikte beschrijvingsbiljetten 1 len fungeren de kol. van Emdenvan het le rog., van hare wapenen heeft moeten gebruik maken, el van het personeel als die der patenten, en de kol. van Hoey Schillhouwervan het reg. om hem uit de handen van het gemeen te redden, grenadiers en jagers. Van laatstgenoemd reg. I zullen het le 2e en 4e balt, onder bevel van 16 Maart 1861 luidt: den luit.-kolonel Beekman aan dat kamp deelnemen. Naar men verneemt, is in plaats van wij len mgr. van Vree, bisschep van Haarlem, be noemd de eerw. heer Wilmer pastoor aan de kathedrale kerk te ’s Hertogenbosch. Uit Zutphcn wordt gemeld d. d. 24 April Het schijnt met de werkzaamheden aan den noor- der-spoorweg in onze streken ernst te worden. met ƒ0 54, Haarlem met ƒ267.95, j Amsterdam met ƒ48.22; te zamen ƒ317.96. De het dienstjaar hebben betaald en het verschul- js echter na die opgaaf gebleken aangezuiverd; terwijl zij bovendien, wanneer zij in vermeld in de Staats-Courant van 18 Maart, aïs gebreke blijven de patenten af te halentelken bij het departement van PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SSEEK brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen 1) Dat de uitreiking der biljetten en de de claratoiren voor de beschrijving van de personele belasting en het palentregt over het dienstjaar 1861/62 zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars en wel op den 16 dier maand en dat met de wederinzameling daarvan, acht dagen daarna een aanvang zal worden gemaakt. 2) Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentpligtigen vermeld onder no. 37 40 van label 14 der wet van 21 Mei 1819 {Staatsblad no 34) zijnde slijters in wijnen dranken en li keuren in het klein tappers kroeghouders en koffijhuishouders als aan welke door of van we- ge de ontvangers zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar en zonder de gewone beschrij ving af te wachten, een declaratoir zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden afgehaald. 3) Dat diegenen welke bij het aanbieden of het terughalen van dezelve mogten zijn voorbij- bepaald op maandag 29 April, gegaan of overgeslagen, zich in geen geval op - zoodanig verzuim mogen beroepeni gendeel gehouden zijn om de vereischte en be- manthans secretaris der gemeente Kollumer- hoorlijk ingevulde verklaringen vóór of uiterlijk i land en Nieuw-Kruislanden schoolopziener in lum; en mr. J B. Vos, thans kantonregter te Lemmer. Jl. zaturdag is alhier aanbesteed de uitdie ping van het vaarwater, loopende van de Hoog- ëndster waterpoort door de Kolk, de Geeuwde stad Ijlsthet Wijddraaide Wijde en Naauwe Wijmerts en Noorder-Ee tot aan het dorp Woud- sendter lengte van 11,630 el. Aannemer is geworden R. Zwolsman van Kuinre, voor ƒ68,000. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 24 April: Door gedeputeerde stalen dezer provin cie is eene geldleening uitgeschrevengroot ƒ145,000, rentende 4'/2 pet., welke ten kantore van den betaalmeester in het arrondissement Leeuwarden zal worden geopend op den 3 Ju- nij ek., en gesloten denl8Junij daaraanvolgende. Blijkens opgaaf, in de Staats-Courant van 31 Maart en 1 April jl.was het toen bekende bedrag der algemeene collecte den 19 Febr. jl. gedaan ten behoeve der noodlijdenden door den tevens opmerkzaam gemaakt, dat het patent vermeerderd: uit IJsselmonde met ƒ1.25, Ilelle- 16, niet aan hen mag worden afgegeven, dan nadat ten bij het departement van binnenlandsche za- niemand ken buiten en afgescheiden van de opbrengst dier behalve som verminderd, j van Uit 's Hage schrijft men aan de l’tr. Cour.-, i volgenden avond heeft zich deze beweging eeni- Door Z. M. is dezer dagen tot bevelhebber der I germate herhaald. het kamp twee of drie personen herkende, welke de be- bij Miliigen zullen betrekkenbenoemd de gen.- doelde bijeenkomst hadden bijgewoond en haar maj. van Molken, bevelhebber in de 4e militaire verdedigden, werden deze beleedigd, SNEEKER COURANT. 'h dat onder dat ma 1 «I !r, de naar leili- r i de I de '4 ■■/tl ,l!~/1„ l,.,f n.i.ln Ion r\ 11 Zi toI 'juri 1 L I 1 i 1 j n» diutrint dor nrntinrio nd to Kid-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1