NIEUWS- EN ADVERTENTIB-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, r- 1861. No. 36. 16de Jaargang den 4 Klei. ZATURDAG r w 1 A i r V IZEGÏJLjK BINNEN- EN BUITENLAND. I i meeste Nederlandsche geneeskundigendie langs dezen weg den graad van doctor willen verkrij- !r, de i van naar I leiliJ i 'an 1 Jreken- genblik en het is a blies be dekt met rampzaligen, die ieder oogenblik den Sep.: r, met 'WvJdc boven prlen heden zoodanig uitgestorven meer dan van een zesde tot zelfs een tiende deel van hunne opgezette winter-icmen in het leven hebben behoudenen daarenboven nog vele der rl i 1 de helft van vorige jaren zijn te stellen, nig geldt ƒ28 per 100 halve Ned. ponden. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 29 April Onder het veledat de vorige week onze ker mis van verschillenden aard tot vermaak en uit spanning aanbood, behoorden ook twee zooge naamde Boschmannen, Zuid-Afrikanen een meis je van 17 en een jongen van 18 jaren vertoond wordende zoo als ze in hunnen wilden natuur staat verkeeren. Het meest dat de aandacht on der de vele toeschouwers Lok was het gebruik van hun voedsel. Om r anderen werd eene le vendige duif aangeboden en met veel vraatzucht in een oogenblik geheel verslonden. de gemeentebesturen in staat gesteld, om in alles te voorzienwat tot verpleging der zieken en tot versterking der herstellenden noodig is. Te Driel wordt de school ingerigt voor de zieken en da gelijks nog voor 400 personen middagëten ge kookt. Te Hedel is de gezondheidstoestand aan merkelijk verbeterd. Zoo ook onder de kinde ren te Bommel. Van alle andere gemeenten zijn de berigten gunstig. Volgens berigt uit Zalt-Bommel zijn van daar den 27 April de laatste noodlijdenden door den watersnood naar hunne gemeenten teruggekeerd. Binnen die stad zijn gedurende meer dan 3 maan den in betrekkelijk beperkte ruimtendoorloo- pend 1200 tot lbOO vlugtelingen verpleegd, die midden in den winter van alles beroofd en aan de grootste ellende overgegeven waren. Bij de vele ziektendie daarvan het. noodzakelijk gevolg moesten zijn, is het ziekte-karakter eenvoudig ge bleven en het getal der overledenen heeft niet meer dan 45 bedragen. Onder deze waren er 29 kinderendiein weerwil van de meest mo gelijke zorggeen weerstand konden bieden aan de bij de vlugt doorgestane koude en ontbering. De door den commissaris des konings in viV-21 SNEER 3 Mei. Bij de tweede kamer der staten-generaal is o. a. uitgebragt het voorloopig verslag omtrent het ontwerp inhoudende be palingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. Bij de tweede kamer is ingekomen een ont werp van wet, regelende de bevoegdheid van den raad van state. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over het ontwerp van wet op de brie venposten). Ten gevolge van voorgeslelde amen dementen zal de behandeling morgen worden voortgezet. liet uiniformport van vijf cents is aangenomen alsmede het gebruik van postzegels voor gedrukte stukken. De postwet is in de volgende zitting met 54 tegen 6 stemmen aangenomen. Het verslag der eerste kamer omtrent het wetsontwerp nopens de regterlijke inrigting en het daarop gegeven antwoord der regering is thans rondgedeekï. Uit het verslag blijktdat omtrent de strekking der voordragt de gevoelens zeer uit- eenloopend zijn. Op de regtsmagt der kantonge- regten in strafzaken is geene aanmerking gemaakt, doch wel op die in burgerlijke zaken. Over het beginsel van kennisneming van alle strafzaken door de regtbanken werd door verscheidene leden ver schillend gedacht. Zij achtten dit bedenkelijk doch zij werden beantwoord door anderen, die zich verklaarden voor appèl in strafzaken. De meerderheid verklaarde zich niet tegen eene ver mindering van het getal hoven. De meeste leden oordeelden, dat de cassatie niet kan worden gemist. Door de regering zijn de bedenkingen in het breede beantwoord. De tweede kamer der staten-generaal heeft het wetsontwerp betreffende de landverhuizers aangenomen met 54 tegen 2 stemmen. De eerste kamer der staten-generaal is thans tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen woensdag den 22 Mei as. Door Z. M. is aan den minister van staat mr. J. S. Lotsy, als afgetreden minister van ma rine pensioen verleend ten laste van den staat, tot een bedrag van ƒ4000 ’sjaars. De hoeren mrs. J. J. Botman en J. B. Vos, nieuw benoemde leden der regtbank te Sneek, zijn op den Isten dezer als zoodanig bij het pro vinciaal geregtshof van Friesland beëedigd; en he den middag heeft bij de arrondissements-regtbank alhier de installatie plaats gehad van genoemde heeren, alsmede van den nieuw benoemden heer officier mr. W. van Nauta Lemke. Volgens de laatste berigteningezonden door den commissaris des konings in Gelderland, 1‘aH de de J ‘/ia I vreezen zigtbaar bleven. En hoewel de meesten hunner, soms na 24 uren vreesselijk lijdens (waarbij, zonderling ge- De bijen zijn gedurende den verloopen winter noeg, dorst eene der ergste kwellingen was), dat groote iemekers niet gered geworden zijn daar stonden zij en staan r.ll’.' (ion ju mirr v.'lfl nlloc muf ufinhrinn cb.rmula zij nog van alles beroofd, met wanhoop starende op het akelig tooneel van den ondergang hunner welvaart. Jaren zullen noodig zijnom de ge- overgeblevenen zoodanig ontvolkt zijn, dat zij op teisterde landstreken in haren vorigen bloei te De ho- herstellen. Wat te Batavia gedaan is, is naar evenredig heid van het vermogen overal gedaan. Onder alle giften blinkt uit die van den kapitein Chinees Beh Beauw Tjoan te Samarang, die, ofschoon hij zelf ten gevolge der overstroomingen hoogstaanzienlij- ke verliezen leed (volgens part, berigten circa vier ton gouds), twee duizend picols rijst (thans eene waarde van bijna ƒ20,000) gesteld heeft ter beschikking der regering. De Samarangsche han delstand die ten gevolge zijner relatiën met de landhuurders en de kleine kooplieden in de vor stenlanden mede niet weinig is benadeeld, heeft ruim ƒ12,000 bijeengebragtde vrijmetselaarslo- Op de na-kermis werd deze wijze van spijs- gebruik nagevolgd of liever overtroffen door een zoogenoemd beschaafd persoonnl. J. K. alhier. Deze zat onder zijn gezelschap in eene herberg, allerlei gesprekken voerende. Eindelijk kwam het zoo ver, dat hij aannam, niet eene duif, gelijk de wildenmaar een levend konijn te ver slinden, en dit werd werkelijk tot vermaak van het talrijk gezelschap ondernomen en was wel dra uitgevoerd. De Amst. Cour, zegtUit eene goede bron vernemen wijdat de Enschedésche katoen spinnerij, die over 1860 een dividend van 15 pet. uitdeeldewaarschijnlijk zal besluiten haar maatschappelijk kapitaal te vergrooten met eene som van ƒ1,200,000, om te midden der weve rijen meer katoenspinnerijen op te rigten. Dit zal weder eene belangrijke uitbreiding geven aan de Twentsche industrie en tevens bevorderlijk zijn aan handel en scheepvaart. Nederlandsche kapi talisten zullen dan ook weder meer gelegenheid vinden om deel te nemen in Nederlandsche nij- verheids-ondernemingen, hetwelk verre de voor keur verdient boven de plaatsing in vele slechts oppervlakkig bekende Duilsshe kolen- en ijzermij nen en soortgelijke fondsen.” -De Illustrated London News zegt bij de voor stelling in dit blad van den intogt der koninkl. familie te Amsterdam: Het doet het hart goedwanneer men ziet, dat ten zelfden tijde, dat zoo menig vorst in zijne hoofdstad siddert en er zoo al geene regering loosheid, dan toch ontevredenheid bij zijne onder danen bestaateen constitutioneel koning door zijne deugden de liefde wint van een vrijheid minnend volk en invloed op zijne onderdanen uit oefent door het voorbeeld te geven van weldadig heid.’’ Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 1 Mei Berigten uit Rio Janeiro van den 9 April mel den dat eene vreesselijke aardbeving Mendozo grootendeels heeft verwoest. Zeven duizend menschen zijn er bij omgekomen 2000 huizen vernield. De schade bedraagt 350 mil. francs. Men leest in het Bataviaasch Ilandelsblad o. a. het volgende Aanhoudende stortregens, gelijk men die slechts onder de keerkringen kent (in Eoropa zou men ze wolkbreuken noemen), welligt ook uitstortingen van bergineerendeden in de residentiën Soera- kartaBagelen en Banjoemaas en aangrenzende landstreken de rivieren zoo geweldig en zoo plot seling zwellendat het water als een verwoedde vijand de ongelukkige ingezetenen op het lijf viel zonder hun eenigen tijd van voorbereiding of beraming van middelen tot redding van het noodigste dikwijls zelfs van vrouw en kinde ren, of van eigen leven te laten. Binnen weinige uren na den aanvang van het gevaar waren uitgestrekte vlakten in eene zee veran derd waarboven slechts de toppen van hooge aantal zieken gering. De geneesheeren zijn door hoogescholen te behalenanderdeels moeten wij j boomen en de daken der hoogste huizen ------ er je loffelijke houding der professoren in er-j:- j_j__ „____i.ii. i kennen, die, zonder aanzien van persoon en rang, dood door instorting hunner woning moesten slechts de bekwaamheden in aanmerking nemen en het examen niet pro forma beschouwen. Men meldt uit Staphorst d. d. 28 April Noord-Brabant ingezonden berigten omtrent den gezondheidstoestand der verpleegden, ten gevolge van den watersnoodmelden, dat die toestand ie Beers en te Cuyk niets te wenschen overlaat, en dat het getal der in het groote ziekenhuis te 's Bosch verpleegden van 1 tot 18 April vermin derd is van 75 tot 38. Ook het typheus ziekte- karakter neemt af. Te Heusden en Ravesteyn zijn alle verpleegden vertrokken. Uit Delft wordt gemeld d. d. 29 April Naar men verneemt, bestaat het voornemen bij eenige studenten aan de koninklijke akademie al hier, om, onder nadere goedkeuring van Z. M. den koning, eene loterij te houden waarvan de opbrengst zal strekken tot leniging van den ramp, waardoor Java is getroffen. Men meldt uit Arnhem d. d. 28 April Gisteren namiddag beroofde zich de vleeschhou- wersknecht G. N.door middel van een geweer schot, ten huize van zijnen meester, van het leven. De redenen dezer wanhopige daad schijnen ge zocht te moeten worden in tegenzin in een hu welijk dat hij eerstdaags sluiten zou zijnde hij reeds ondertrouwd. Hij was een ijverig, braaf en oppassend jongmensch van krachtigen en gezon den ligchaamsbouw was als serjant der schut terij en in zijne burgerbetrekking zeer gezien door zijne meerderen maar was sedert zijne on dertrouw zeer stil geworden ook had hij weini ge uren voor de waanzinnige daad nog gereed- schappen gekocht voor zijne affairedie hij wel dra in een reeds door hem gehuurd huis zou be ginnen. Men meldt uit Zutphen d. d. 28 April Volgens loopende geruchten die alhier veel sen satie veroorzaakten zou verleden maandag op een uur afstands van Eibergen een gruwelijke moord zijn gepleegd op zekeren persoon welbe kend in deze strekenen vond men dan ook hieromtrent berigten in verscheidene bladen. Uw correspondent heeft er u geene melding van wil len maken alvorens naauwkeurige informatie te hebben ingewonnen. Uit een geregtelijk genees kundig onderzoek is dan ook gebleken dat de ongelukkige aan eene beroerte is gestorven. De diefstal van een bankbiljet groot 1000 en een gouden horologie is niet gepleegd. Te Almelo is een winkelier, die buskruid verkocht, doch dat niet bewaarde, bedekte of in pakte, zooals de wet dit voorschrijftveroordeeld tot eene boete van vijfhonderd gulden. Te Groningen is het getal dier doctoren die in het buitenland hun diploma hadden ge kocht, en door de geneeskundige faculteit der I hoogeschool aldaar niet als zoodanig zijn beves- i tigd weder met één vermeerderd. Daaruit blijkt liet de gezondheidstoestand der overstroomden in eensdeels, zegt een berigt uit Groningen, dat de de gemeenten Ammerzoden en Driel nog al te a:,, wenschen over. Het typheus ziekte-karakter was daar niet verminderd en het getal der lijders toe- gen geene genoegzame bekwaamheden bezitten genomen. De sterfte is in verhouding tol het om dien langs den gewonen weg aan eene onzer «Hl SNEEKER I .4-Wolsman te courant/ I pen en. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1