NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. fl r H St,I c. J 1861. No. 37. r 0 WOENSDAG den 8 Mei* lÖtlc Jaargang. I i 1 ■*-A BINT NE IV- EN BUITENLAND. in men leeft.” Zwolsman te iiiinroiHHiDiiiw IIMIIllllIlg Jreken- genblik en het is onsL1 a blies i van naar leili— van I Sep.; r, met wuldc boven >rlen lieden I j I „SireOns is niet meer van deze eeuwdaar het denkbeelden vertegenwoordigt, wier tijd voor En toch om de menschcn te op een proces. Men schrijft uit Havelte d. d. 30 April fAe menschheid belang heeft. Een geneesheer, don José Fabregasdie zich vele jaren heeft bezig I gehouden met een onderzoek naar de middelen om de cholera te bestrijden, is eindelijk in die De maatschappij van genees kunde te Madrid stelt thans een onderzoek in het werk naar de geneeswijzezoo als die door Fabregas is aangegeven. Berigten uit Rome melden dat in de Mar ken en Umbrië ijverige pogingen worden aange wend om de menigte zooveel mogelijk van het kerkelijk gezag te vervreemden. De bisschep van Perugia beklaagt zich dat men almanakken en tractaatjes verspreidt, in welke de biecht, de priesterstandhet goddelijk gezag der kerk en van den paus op allerhande wijze worden bespot en belagchelijk voorgesteld. De bisschop van Spoleto beklaagt zich over gelijksoortige pogingen en betreurt hetdat men zich zelfs van tooneelver- tooningen bedient om het opperhoofd der kerk in een bespottelijk daglicht te doen voorkomen. In Rome heerscht steeds groote misnoegd- tember 1861 getrokken. geld gevonden. Zaterdag jl. vond de schaapher- De minister van binnenlandsche zaken heeft der ter kennis gebragt van hen, die mogten verlan- terhof, weder 5 stuks, gen op den in September aanst. aan te vangen cursus der koninklijke akademie tot opleiding van burgerlijke ingenieurs enz.te worden toegela ten, dat de commissie, belast met het onder zoek der candidaten, hare zittingen zal houden in het akademie-gebouw te Delftin de volgen de maand Junij, op de dagen en uren welke zul len worden bekend gemaakt aan allen die zich ter bekoming van berigt dienaangaande vóór het einde der loopende maand Mei schriftelijk bij den directeur der akademie zuilen hebben aangemeld. De algemeene vergadering van de Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank” zal dit jaar gehouden worden te Alkmaar, op den 9 en 10 Julij ek. Uit Urk wordt gemeld d. d. 3 Mei: Een treurig ongeluk is gisteren in onze nabijheid ge beurd. Eene vischschuit, komende van het Gooi land in welke zich een visscher met zijn’ zoon en bejaarden knecht bevonden, is in het Gat van Urk omgeslagen, met dat ongelukkig gevolg, dal vader en zoon jammerlijk in de golven zijn om gekomen; de knecht echter, die zich aan het touwwerk had weten vast te houden is nog ge lukkig door eenen daar voorbij varenden Urker visscherman in tijds opgemerkl en gered geworden. De Luthersche weesvader uit Zaandam is door het provin. geregtshof van Zuid-Holland ver oordeeld tot vijf jaren correctionele tuchthuis straf wegens vergrijp tegen de zeden ten aan zien van meisjes beneden de 21 jarenmet wier opzigt hij belast was. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 1 Mei De weduwe Jn. uit den burgerstand, 82 jaren oudzat des morgens op hare kamer en moet zich naar den haard gebukt hebben om het vuur wat aan te porrentoen zij door eene beroerte werd getroffen en voorover viel. Zij kon geen geluid geven noch zich verroeren en het boven ste gedeelte van haar ligchaom was zoodanig verteerd, dat zij onkenbaar was toen men haar een half uur later op de vuurplaat vond liggen. Onlangs heeft de Middelb. Cl. vermelddat er vermoeden bestond, dat eene vrouw pogingen zoude hebben aangewend om hare zuster door middel van koppen van lucifers te vergiftigen thans verneemt men dat uit het onderzoek van deskundigen is gebleken dat zich in het geheel geene vergiftige bestanddeelen in de aangebodene spijs bevonden. Men verzoekt de Gron. Cour.belangheb benden er opmerkzaam op te willen maken dat door het overlijden van den rijks-veearts H. Rou- anvoor een’ vee-arts de gelegenheid bestaat om zich te Groningen onder goede vooruitzigten te vestigen. Eene zonderlinge handels-operatie had dezer dagen in den Hamin het Westerkwartier, plaats, die hoe onbeduidend bij eene oppervlakkige be schouwing, nogtans, naar het schijnt, in de ge volgen nog al van eenig belang kan worden. Ze kere koopman in ellewaren, van Noordhorn, kwam nl. met zijn pak bij den kastelein B. en presenteerde dezen zijne koopwaar. Na eene langdurige onderhandeling werden partijen het eens, en de koopman verkocht alles, wat hij bij zich had bij het stuk, groot en klein, te zamen uitmakende dertig stukken, het eerste stuk voor eepe erwt, het tweede voor twee erwten, en zoo vervolgens de overige stukken ieder stuk dub bel op tot dertig toe. Natuurlijk liep het ge- heele getal erwten op die wijze in de millioe- nen bedragende te zamen een groot aantal mud den, vertegenwoordigende naar den markprijs van den dag zoo om en bij de ƒ7000. De kooper die dit niet had verwachtwilde nu achteruit krabbelen, doch de verkooper hield hem bij zijn TL ZEGEL SNEEK, 7 Mei. De tweede kamer der sta- ten-generaal heeft op den 2 dezer het ontwerp van wet betreffende de landverhuizers aangeno men met 5-1 tegen 2 stemmen. In de volgen de zitting zijn de aan de orde gestelde naturali satie-wetten aangenomen. Bij besluit van Z. M. van den 19 April jl. zijn goedgekeurd de statuten van de vereeniging der Christelijke school te Zegwaart en Zoeter- meer, gevestigd te Zegwaart, en die vereeniging als regtspersoon erkend. Het doel dezer veree niging is: „het openen eener Christelijke school, alwaar het onderwijs doortrokken is van en ge grond op Jezus Christus en Dien gekruist, als den Eenigen Naam onder den Hemel gegeven, waardoor wij kunnen zalig worden, en tevens het daartoe dienend schoolgebouw dienstbaar te maken tot alle Christelijke vergaderingenbid stonden of handelingen die door Gods genade zouden kunnen strekken tot verheerlijking van Zijnen nooit volprezen Naam, en tot uitbreiding van het Rijk van onzen Heer Jezus Christus.” Bij besluit heeft Z. M. mede goedgekeurd de statuten van de vereeniging tot beheer der Bischoffsheims-stichting, en die vereeniging als regtspersoon erkend. Deze vereeniging heeft ten doelom het kapitaal der Bischoffsheim-Stichting, door den heer Lodewijk Raphael Bischoffsheim en mevrouw Amalia Bischoffsheimgeboren Gold schmidt, daargesteld, ten einde het aanleeren van nuttige kundigheden onder Israëliten te helpen bevorderen, te beheeren en de renten van dit kapitaal te bestedenom Israëlitische jongelingen die zich door ijver, aanleg en goed gedrag onder scheiden, en kinderen zijn van te Amsterdam Pa rijs en Mentz wonende ouders, behulpzaam te we ten tot he<, verkrijgen van zoodanige kundigheden welke een eervol en goed bestaan opleveren. Bij resolutie van den minister van financiën, van 18 April jl.is vastgesteld de 245e staats loterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ge opend op dingsdag 21 Mei en gesloten op zatur- dag 1 Junij 1861. De trekking van de eerste j klasse vangt aan maandag 17 Junij 1861. De 1 laatste 100 nommers worden op Zaturdag 7 Sep- i binnenveld te Uffelte door enkele personen oud regeren, moet men behooren tot den tijd, waar- toci 1 „„m gevonden. Zaterdag jl. vond de schaaphcr- in men leeft." van het oosteinde van UffelteRoelof Wes- j De dagbladen van Madrid deelen een be- Dit brengt hem op het rigt mede, bij welks bevestiging de geheele gelukkige denkbeeld, om verder in den grond te woelen. Tot zijne verbazing ontdekt hij een' pot j met 16 stuks gouden en 32 stuks zilveren mun- I ten. Welke munt het is kunnen wij niet mei- i den. De gouden munten hebben ongeveer de 1 poging geslaagd, grootte van een' gulden, doch ze zijn aanmerkelijk dunner; van de zilveren zijn sommigen grooter dan een rijksdaalder. Men verneemt dat hiervoor door een’ des kundige reeds eene som van ƒ500 geboden is. Wij verblijden onsdat dit geluk aan een behoef tig huisgezin te beurt gevallen is. Genoemde munten berusten thans bij den predikant.” Uit Buinen wordt gemeld d. d. 24 April Wat men soms geheel niet zou vermoeden, kan toch ook plaats vinden. Dit zagen wij voor ee- nige dagen bij de ooijevaars, die hier hun oud verblijf hadden opgezocht. Deze anders zoo vreedzame en deftige vogels kregen twist (waarom hebben ze ons natuurlijk niet verteld), en deze oneenigheid liep zoo hoogdat ze elkander te lijve gingen. Een der strijders geraakte in eenen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, in aanmerking nemende, dat de gewo ne verhuisdag dit jaar invalt op eenen Zondag, en dat het alzoo wenschelijk is om daarvoor eenen anderen dag te bepalen, hebben gemeend de ingezetenen te moeten uitnoodigen zoo als zij doen bij dezeom dit jaar als verhuisdag aan te nemen Maandag den 13 Mei. Sneek, 7 Mei 1861. putWaaruit men hem met groote moeite vart een’ anders wissen dood redde. Het maakt ee nen treurigen indruk als men ook daér ver deeldheid zien moet waar men ze in het geheel niet zou verwachten; maar het kwam misschien bij dezen zooomdat de dieren niet geleerd heb ben hunne naasten lief te hebben anders zou den ze deze les toch ook even als mcnschen niet zoo schandelijk vergeten Niet alleen te Gentmaar ook te Brussel worden bij voortduring personen in hechtenis ge nomen ter zake van in eerstgenoemde stad voorgevallene ongeregeldheden. Men beweert dat het oproer het uitvloeisel is van een socia listisch complot dat vertakkingen zou hebben in de hoofdstad. In 1857 heeft men in de golf van St. Brieuc op de Fransche kust eene kunstmatige oester- bank aangelegd in het begin der vorige maand leverde deze bank in vijf dagen een aantal van 4,500,000 oesters die op de plaats zelve voor 70,000 franc verkocht zijn. Men volge dat voorbeeld aan de kusten der noordzee Een beambte der Engelsche bank, Theaks- tone genaamd en 47 jaar oudwas sedert Maart jl. verdwenen met achterlating van een aanzien lijk tekort in zijne kas. Eene belooning van 100 p. st. was uitgeloofd voor hem die den voort- vlugtige zou in hechtenis nemen doch dit ge lukte niet vóór den 29 April jl., toen twee agen ten der geheime policie te Londen, Theakstone’s spoor ontdekt hebbendehem in zeker huis von den. Op het oogenblik echter, dat zij hem zou den arresteren, wilde Theakstone een einde aan zijn leven makendoor zich met een scheermes den hals af te snijden. De wond, welke hij zich heeft toegebragt, is zeer gevaarlijk; hij wordt in het gasthuis verpleegd, doch zijn toestand is ho peloos. De hertog van Bedfordoudste broeder van lord John Russell is zwaar ziekzoodat men aan zijne herstelling twijfelt. Hij bezit een vermogenhetwelk hem jaarlijks 200,000 p. st. inkomen geeft. Toen hij in het bezit er van kwamwaren er groote schulden die hij door een spaarzaam leven te leiden hij gaf jaar lijks slechts een armzalige 20,000 p. st. (24,000 gulden uit geheel is te boven gekomen niet alleen, maar ook groote verbeteringen op zijna landgoederen heeft gemaakt Uit Pruissen waar de halstarrige houding van de jonkerpartij in het heerenhuis meer en meer onwil verwektschrijft men nl. in da Dusseld. Zeit.dat de koning van Pruissen van den hoogbejaardenkortelings te Nizza overleden woord, liet hem zijn pak, en vraagt thans beta- vorst van Salm Dijck kort vóór diens dood een' ling, wat, naar men zegt, de ander weigert, ter- brief heeft ontvangen, waarin o. a. deze opmer- wijl er volgens sommigen zelfs uilzigt zou bestaan kelijke woorden stonden te lezen: c” I heerenhuis Van tijd tot lijd werd er in het zoogenaamde altoos voorbij is. u'r I I li ff I en 1 nen J en. I de 4 de SNEEKER I 1IIIIWI :r, de COURANT. 'h Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. Pa

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1