NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. L L 1 NT 1861. No. 38. ZATURDAG den 11 JMei. I J I 1 VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK j C. 1 i 16de Jaargang. 'he BINNEN- EN BUITENLAND. Wij zullen u nimmer vergeten.” BUITENLAND. Onder de leden van den jury FRANKRIJK. ireken- genblik en het is ant* a blies Sep. r, met Welde J boven >rten, J leden 4 Sr, de 1 I van I naar I ii'di-- 1 i van 1 De bedrijvers den diefstaltwee beambten aan het spoor wegstation te Lyon zijn in hechtenis. LONDEN, 4 Mei. In den morgen van jl. vrijdag brak te Bristol een der hevigste branden uit, die sedert langen tijd aldaar woedden, na melijk in de uitgestrekte pakhuizen der heeren Therndall, Hillier en Wills, groothandelaars in olie en naphta en fabriekanten van verwwaren en wel ten gevolge der onvoorzigtigheid van een' bediende, die met eene brandende kaars een met naphta gevuld vat te veel van nabij naderde waardoor de vloeistof vlam vatte en de vlammen zich binnen weinige oogenblikken door het ge- heelc pakhuis en van daar door de overige ge deelten van het gebouw verspreidden hetwelk deels vernielddeels aanzienlijk beschadigd is terwijl ook de belendende hoedenfabrijk van den L lir H li en nen en. de 1 de dezer dagen geopend is, bevindt zich, door het lot aangewezen, een notaris, die ter zake van ver schillende aanrandingen der eerbaarheid voor dat zelfde hof moet te regt staan. Den 30 September des vorigen jaars werd aan de spoorwegmaatschappij van Parijs naar Lyon en de Middellansche zee eene som van 200,000 fr. ontstolenen dezer dagen is zij teruggevonden vingers het zijn. Dit zeldzame dier is aangekocht door Meijer J. Cohendie hetzoo het gezond blijftlevend voor het publiek zal tentoonstellen op de markt te Appingadam den 8 Meite Zuidbroek op de markt den 10 Mei, en den 15 op de kermis te Groningen. Een ieder, die dit zeldzame dier komt te bezienzegt de be- rigtgever zal zich hoogstverwonderd en hoogst- voldaan huiswaarts begeven Te 's Hertogenbosch heeft een verschrikke lijk ongeluk plaats gehad. De metselaar K. zou een privéput openen, om dien te herstellen, en was naauwelijk de ladder afgedaald of viel be wusteloos in den put neder. Een tweede per soon alleen zijn moed en menschenliefde raad plegendesnelde ter redding toe, maar werd insgelijks het slagtoffer zijner zelfopoffering. Wei nige oogenblikken daarna werden twee lijken naar zes ure, klopte een man aan de woning van een' winkelier alhier om binnengelaten te worden dewijl zijn broeder daarboven woonde. De winke lier springt het bed uit opent de deur en na elkander een’ goeden morgen te hebben toege- wenscht, ontvangt de winkelier op hoogst ver raderlijke wijze van den ander eenen zoo hevi- gen vuistslag op het hoofd dat hij deerlijk bloe dende bewusteloos nedervalt en zelfs op dit oo- gcnblik in hoogst bedenkelijken toestand verkeert; te marsch uit de Norma opvoerden. Een der toe men vreest voor hersenschudding. Onderlinge hoorders riep hun aan het slot, in zijne nationa- i le kleeding te voorschijn komende, toe: 1 li ff SNEEK 10 Mei. In de zitting van de twee de kamer der staten-generaal van den 7 dezer is ingekomen een ontwerp van wet tot wijziging der begrooting voor marine voor 1860. Z. M. heeft uit de nominatie, hem door de tweede kamer aangeboden, benoemd tot raads heer in den hoogen raad der Nederlanden mr. W. C. M. Wintgens, president van het prov. ge- regtshof van Limburg. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de Staats-Courant ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot het af te leggen exa men voor de betrekking van opzigter van den waterstaat van de 4de kl., geplaatst in de Neder- landsche Staats-Courant van 20 April jl. en vol gende, krachtens eene beschikking van 21 Maart 1850, onverminderd de overlegging van de daar bij vermelde bewijsstukkenmede zullen worden toegelaten de tijdelijke opzigtcrs van den water staat bij de rijks- of provinciale werken in dienst, die een’ hoogeren ouderdom dan dertig jaren, het bij die aankondiging gestelde maximum van leef tijd hebben bereikt. Uit hoofde van het steeds aanhoudend gure weder heeft Z. Exc. de minister van oorlog be paald dat in het belang der manschappen de brandstoffen tot en met 15 dezer aan de garni- zoenswachten zullen worden verstrekt. De prov. staten van Groningen hebben met 23 van de 27 stemmen tot lid van de eerste kamer der staten-generaal herkozen den heer mr. W. J. Tonckens. Uit 'sGravenhage wordt gemeld d. d. 8 Mei: De trekking der groote weldadigheids-loterij is gisteren avond geheel afgeloopen. De uitslag zal over eenige dagen worden bekend gemaakt. Onlangs verliet een jongeling zijne kamera den in eene herberg nabij Vlaardingenen sprong, pa eeuigen tijd tegen de leuning eener brug te hebben geleund, in het water. Met veel inspan ning werd hij door eenige voorbijgangers, van welke, naar wij vernemen, een zich daartoe te water heeft begeven, van een’ anders wissen dood gered. De drenkeling, die zich tegen zijne red ding verzet had, raakte al spoedig met zijnen red der handgemeen, en beproefde, nadat de laatste was afgetrokken, andern lal „zijn geluk.” Ook voor de tweedemaal werd hij uit het water ge haald en stond op het punt zijnen tweeden red der even als den eerste te beloonentoen men nog in tijds het besluit nam hem te binden en aldus in eene schuur van zijne vermoeijenis te doen uitrusten. Uit Texel wordt gemeld d. d. 5 Mei: Een verwoed koebeest bragt gisteren en vorige dagen de inwoners in schrikdaar het iedereen die nabij kwam, vervolgde. Wijde slooten noch hoo- ge hekken waren hinderpalen. Gelukkig werd het beest heden door twee jongens gevangen ge maakt. Een dezer weêrstond den aanvalwierp zich om en op den nek, en had zoodoende het geluk, het beest tot eenig bedaren te brengen; onmiddellijk schoten nu andere lieden toe, en zoo werd aan den schrik een einde gemaakt. Volgens de Kamper Courant is dezer da gen te Kampen ten behoeve eener inrigting in Twenthe uit Huil aangevoerd een stoomketel van 12,000 Nederlandsche ponden. Dit gevaarte mogt niet over de IJsselbrug vervoerd worden en daar om werd het in het water geworpenmet een touw aan eene boot bevestigd, en op deze wijze naar den overkant der rivier gesleept, waar een wagen gereed stond om den ketel naar de plaats zij ner bestemming te vervoeren. Bijna had men den overkant bereikt, toen de ketel, op eene diepte van 30 voet, een lek kreeg en binnen weinige oogenblikken zonk. Men stelt thans alle midde len in het werk, om hem van den bodem der ri vier op te halen. Men meldt uit Kampen d. d. 6 Mei: TL ZEGGL.K. vreest voor hersenschudding. twist tusschen den winkelier en de bovenbewo ners moet aanleiding tot deze wraakneming heb ben gegeven. De dader is terstond in hechtenis genomen en aan de justitie overgeleverd. Men meldt aan de Pr. Gron. Cour, het vol gende: „Dat de mensch geen oogenblik zeker van zijn leven is, werd jl. maandag te Oude Pe- bij het hof van assises te Laon, welks zitting kela weder treffend bewezen. Zeker arbeider Hendrik Meijer, was in den tuin aan het graven, viel achter de spade omen was een lijk. Ook had aldaar een ander ongeluk kunnen plaats hebben. Bij den goud- en zilverwerker R. H. was men bezig turf op den zolder te brengen door middel van korf en takelgeslel. Zijn driejarig zoontje klom bij den trap op naar den zolder, zag uit het luik en viel naar beneden. Maar, o won- onder de steenen in den gang van een huis in WOENSDAG DEN 15 MEI 1861, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit omtrent het afstaan van grond aan de wed. Ploegstra. Missive houdende opgave van het personeel van het R. C. P. Armbestuur. Besluit betreffende de verdere regeling van het lager onderwijs. Missive omtrent het houden eeijer tentoon stelling te Sneek van wege de 11de Afdeeling der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Friesland. Besluit betrekkelijk de schoolgelden voor kin deren in het O. B. Weeshuis. Missive van den heer mr. P. S. Noyonken nis gevende van zijn vertrek uit de gemeente en verzoek om ontslag uit zijne betrekking van cu rator der Latijnsche school. Besluit omtrent den aankoop van eenige roe den land en het aanleggen van een voetpad. Adres van A. Tuinstra om vergunning tot het plaatsen van steen op stads grond. Voordragt ter benoeming van een’ eersten hulp onderwijzer in de tusschenschool. Rapporten. der! hij kwam er ongedeerd af; de flinke knecht j de rue Petit Paradis te Avignon, van H. zag nl. het jongetje vallen, smeet een' korf van met turf weg en greep den knaap, eêr hij den grond bereikte. Ware hij niet gegrepen,dan was hij op eene steenen straat gevallen en wel met het hoofd naar beneden. Als iets zeldzaams meldt men aan de Pr. Gron. Courantdat bij den landbouwer T. Ber- lage, te Nieuwolde, eene koe een kalf heeft ge worpen dat in alle deelen volmaakt en schoon kan genoemd worden met deze bijzonderheid echterdat in zijn middenrif, aan zijn’ rug boven vasten zoo bijlangs den rug en buik los naar beneden hangt een volkomen menschei)-arm met vier volkomen vingers en een duim. Het is nog opmerkelijk, dat de geheele arm met haar, ge lijk het kalf, bezet is, doch de vier vingers en duim kaal zijn, gelijk een menschenhand en 9 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, in aanmerking nemende, dat de gewo ne verhuisdag dit jaar invalt op eenen Zondag, en dat het alzoo wenschelijk is om daarvoor eenen anderen dag te bepalen, hebben gemeend de ingezetenen te moeten uitnoodigenzoo als zij doen bij dezeom dit jaar als verhuisdag aan te nemen Maandag den 13 Mei. Sneek7 Mei 1861. het gasthuis vervoerd. Den 3 dezer maand is te Warschau de rust niet gestoord geworden. De dames hebben dien dag ter herinnering aan de afkondiging van Pa lens onafhankelijkheidden rouw afgelegd en verschenen in het wit gekleed op straat. Men zegt, dat morgen (8 Mei) een manifestatie ver wacht wordt. Een telegrafisch berigt uit Parijs houdt in, dat in Hongarije een zeer hevige gisting heerscht en ernstige gebeurtenissen daar te verwachten zijn. De comitaten protesteren in massa tegen de door de regering verordende dwangmaatrege len ter inning van de belastingen. In het laatst van het vorige jaar gaf de in Amerika welbekende rondreizende zangerstroep de Alleghaniers" genaamd op eene der Her- vey-eilanden in de stille Zuidzee een groot con cert hetwelk met de tegenwoordigheid van koning Makeagebieder dier eilanden, werd vereerd. Er werden ongeveer 2000 entreekaartjes verkocht de ontvangst bedroeg 79 varkens, 98kalkoe- Gis- koenen, 116 kippen, 16,000 kokosnoten, 5700 sieren, in den vroegen morgen, omstreeks half j ananassen, 418 schepel bananen, 600 pompoe nen en 2700 oranjeappels, en had men ander- halven dag noodig, om dit alles in te schepen. Het concert begon met een quartet-gezang; ver volgens werden verschillende muzijkstukken uilge- voerd door middel van een aantal harmonisch za- mengestelde klokken, van de grootte vaneen’ em mer tot die van een vingerhoedje afdalende. Do wilden luisterden in ongeveinsde verrukking met opene monden toen de klokkenspelers een groo- r 11 1 F tl Wo SNEEKER 5> ■Zwolsrnan te 1 i Burgemeester en IE et houders voornoemd WOUDA. De Secretaris t HA CIA. i i i i— m iiimi, i i ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1